liiiiiicnlandscli Nieuws. Gemengd Nieuws. Gemeenteraad van Axel. Gemeenteraad van Zaainslag. H. M. Koningin Wilhelmina zal hare moeder bij de opening der zitting van de Tweede Kamer niet vergezellen. De „Staatscourant" maakt een koninklijk besluit bekend; inhoudende dat de tegenwoordige zitting van de Staten Generaal zal worden geslo ten op Zaterdag 12 September, des namiddags te drie uren, en dat de minister van binnenlandsche zaken wordt gemachtigd, op het vermelde tijdstip in eene vereenigde vergadering der beide Kamers, de zitting in naam der Koningin te sluiten. Bij koninklijk besluit is tot Voorzitter van de' Eerste Kamer der Staten-Generaalgedurende de zitting die zal aanvangen op den derden Dins dag in Septemberbenoemd mr. A. van Naamen van Eemnes, lid van die Kamer. De „Apeld. Ct." deelt mede Aan H. M. Koningin Wilhelmina was op HDs. jaardag door Hare Koninklijke Moeder eene aardige verassing bereid. In den loop van den ochtend begaven zich HH. MM. naar het chalet in het Park, waar kort daar na een overdekte wagen verscheen, bespannen met 3 penny's. Bij het chalet gekomen, werd halt ge houden, het omhulsel van den wagen afgenomen en de vos-ponuy, het geliefde paardje Baby der Koningin, daalde keurig opgetuigd van dien wagen langs een hellend vlak, gespannen voor eene sierlijke klein model Noori-Hollandsche sjees, ter wijl zich in de sjees eene prachtigo zweep bevond, keurig ingelegd met ivoor tusschen de zilveren draden, waarmede de stok omgeven is. Deze ver rassing weid met groote ingenomenheid door Ko ningin Wilhelmina ontvangen. Onmiddellijk maakte zij er een rit mede door het park en later nogmaals. De sjees, Ilollandsch model, is in één woord prachtig te noemen de hand van den kunstschilder heeft genoemd voertuig tot een zeldzaam prachtig geschenk gemaakt, en bet tuig is eveneens in o- vereenstemming hiermede gebracht. AXEL, clen 4 September 1891. Aan de heden gehouden verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad alhier namen van de 318 kiezers 251 deel. Aan de jl. Maandag gehouden verkiezing voor een lid van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Ter Neuzen, namen van de 167 kiezers 5 deel. Gekozen werd de heer P. G. Maandag met 3 stemmen. De heer G. A. Standaert, die dringend verzocht had niet in aanmerking te komen, ver kreeg de overige 2 stemmen. De heer Maandag heeft reeds voor de betrekking bedankt. Bij kon. besluit is bij het 5e. bataillon rus tende schutterij tot 2de luitenant benoemd P. J. Rodrigo, thans sergeant-majoor. Bij kon. besluit is benoemd tot betaalmees ter te Tiel A. de Ruijter van Steveninck, thans te Sas van Gent; en te Sas van Gent E. Bloem, surnumerair bij 's rijks schatkist. Na herhaalde oproeping hebben zich voor de betrekking van onderwijzer aan de openbare school te Boschkapelle, slechts 2 sollicitanten aangemeld. Hulst. De wonderdokter Sequah, die in ons land tal van vereerders en patiënten telt, schijnt ook, dank zij zijne wijze van optreden, zijne mildheid en belangeloosheid bij onze Zuidelijke naburen zeer in de gunst staan Gisteren middag verdrongen zich te St.Nicolaas duizenden om getuige te zijn van den optocht, die Sequah voor zijn vertrek naar Gent georganiseerd had. Een negentiental personen, die vroeger stok of kruk gebruikten, sprong vroolijk voor den wa gen, waarin Sequah gezeten was, uit en werd ge volgd door een aantal ruiters. Aan het einde van den tocht werd aan de herstelden een diner aan geboden, zoodat onze wonderdokter zijne Holland- sche praktijk ook daar schijnt toe te passen, wel wetende dat ze aardige voordeelen afwerpt. Om zich echter nu niet onbetuigd te laten zullen zij ne vereerders hem heden avond voor ziin vertrek een gouden herinneringsmedaille en twee prachti ge bouquets aanbieden. Ds. J. Ossewaarde, pred. bij de N&d. Herv. gem. te Sluis, komt o. m. voor op het drietal te Rotterdam. Een Rotterdammer schreef in het jaar 1882 op de achterzijde van een bankbiljet van ƒ25 het volgende versje Adieu, mijn aardig bankje 'k Kan steeds niet bij u zijn Vertel op uwe reizen Aan bankjes groot en klein Dat zij in mijne woning Steeds welkom zullen zijn, en zond het biljet zóó de wereld weer in. Dins dag nu kwam dat zelfde biljet weder in zijn be zit, nadat het dus 9 jaren had rondgezworven. (N. R. Ct.) In eene plattelandsgemeente nam deze week een nieuw gekozen raadslid voor het eerst zitting. De burgemeester kondigde in den loop der verga dering aan„Benoeming van een ambtenaar van den burgerlijken stand." „Wat is er dat voor een vroeg het nieuwe raadslid aan een tegeno ver hem gezeten wethouder. „Dat is een die trouwt", was het bescheid. „Zoo hernam de ander „dat noemen wij gewoonlijk een bruidegom." Zitting van Dinsdag 1 September. Voorzitter de heer D. J. Oggel. Behalve de heer Dregmans waren alle leden, tegenwoordig. De Voorzitter opent de vergadering en deelt me de, dat aan de orde van behandeling is le. Beëediging der nieuw benoemde raadsleden. De Voorzitter verzoekt de bh. Koster en Jansen de benoemde leden binnen te leiden. Deze leggen in handen van den Voorzitter de bij de wet ver eischte eeden af, waarna hfl zegt„Ik wensch de heeren geluk met hunne herbenoemingik hoop, dat zij nog lange jaren de gemeente mogen dienen en de belangen dezer gemeente behartigen." Hier na nemen de beëedigde leden zitting. De notulen der vorige veigadering worden gele zen en na eene opmerking van den heer Van de Ree, dat niet de heer Lamaitre, doch de heer Dreg mans tot onderzoek der geloofsbrieven der nieuw gekozen leden was benoemd, met algemeene stem men goedgekeurd. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Missive van Ged. Staten dezer provincie dd. 14 Aug. jl. houdende toezending eener beschikking op het adres van F. Wisse wed. E. A. Kruijssete Axel, tegen de beschikking van den raad op haie reclame tegen haren aanslag in den hoofdelijken omslag over 1891. Aangenomen voor kennisgeving. b. Als voren, dd. 14 Aug., betrekkelijk de ont heffing van schoolgelden. c. Missive van Ged. Staten voornoemd, houdende kennisgeving dat wordt goedgekeurd het raadsbe sluit tot aankoop van eene inschrijving op het groot boek der 3 7, Nationale Werkelijke Schuld. Wordt besloten de begrooting van 1891 te wij zigen als volgtOntvangsten art. 2, afdeeling 2, hoofdstuk 5 verkoop van grond, te vermeerderen met ƒ450; en de uitgaven art. 7, hoofdstuk 9, aankoop werk. schuld te vermeerderen met ƒ450! d. Missive van als voren, dd. 21 Aug., houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot onderhandsche verpachting van gemeentegrond. e. Missive van Ged. Staten, dd 21 Aug., hou dende terugzending van het goedgekeurd raadsbe sluit om te beschikken over den post-van onvoor ziene uitgaven over 1891. Worden voor kennisgeving aangenomen. f. Missive van het bestuur van den polder Coe- gors c. a., dd. 21 Aug., houdende bericht, dat de grintbaan, loopende van af de hofstede van J. F. de Maat tot aan den provincialen wog is voltooid met vei zoek tot voldoening der bijdrage van f 250. Met algemeene stemmen wordt besloten daartoe aan Ged. Staten machtiging te vragen. 3. Request van de wed. E. A. Kruijsse, houdende verzoek om teruggave van de betaalde schoolgelden I over 1891. 4. Request van L. van de Casteele, houdende I verzoek om van de belasting der schoolgelden te worden vrijgesteld. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten I deze beide punten in geheime zitting te behandelen. I De Voorzitter deelt mede, dat Burg. en Weth. I de te doene herstelling van den muur aan den tuin van J. M. van den Berge in de Gentsche vaart- I straat hebben onderzocht. Dit college acht het I wenscheljjk in plaats van een schutting, aldaar een I muur over eene lengte van 15 k 20 M. te plaatsen L daar eene schutting ten slotte met voldoende zal 1 zijn. De kosten daarvan, welke pl. m. 100 zul len bedragen, kunnen evenwel uit den gewonen I post van onderhoud van straten enz. niet worden I gevonden. Burg. en Weth. vragen mitsdien aan den Raad machtiging om over een post van pl. m. 100 te beschikken, tot het plaatsen van een muur. De heer Wolfert vraagt of, wanneer slechts een gedeelte muur wordt geplaatst, de eigenaar zijne noodzakelijke herstellingen toch verrichten kan. De voorzitter antwoordt, dat over de geheele lengte daarmede kan worden voortgegaan. Met algemeene stemmen wordt besloten Burg. en Weth. te machtigen over den gevraagden post te beschikken. De heer Lamaitre acht het noodzakelijk aan de afsluiting, gesteld tot herstel van de straat, nabij de woning van de Wed. Rolff, een lantaarn te hangen, daar de gewone lantaarns daarvoor niet voldoende zijn. De Vooizitter zegt, dat aan bedoelde afsluiting nog een lantaarn zal worden gehangen. De heer Jansen van Rosendaal heeft eenigen tijd geleden over het torenuurwerk gesproken, doch be vindt, dat de wijzers nog steeds op dezelfde plaats staan. De Voorzitter zegt, dat deze zaak opnieuw zal onderzocht worden. Niemand het woord verlangende, en nietsmaer te behandelen zijnde, gaat de openbare vergadering over in eene zitting met gesloten deuren. Zitting van Dinsdag 1 September 1891. Voorzitter de heer C. de Bokx. Tegenwoordig al de leden en de Secretaris. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde is le. Beëediging der nieuw benoemde raadsleden. De heer C. de Bokx legt in handen van den oudsten Wethouder, den heer Van Kerkvoort, en de heer D. Dekker in handen van den Voorzit ter de bij de wet voorgeschreven eeden af, wor den met hunne benoeming geluk gewenscht en nemen zitting. 2e. Benoeming van een Wethouder, in plaats van den heer C. J. van Vessem, die niet als raads lid herkozen is. Tot stemming bij gesloten briefjes daartoe over- gaande worden uitgebracht op den heer A. Rie- mens 5 en op den heer K. de Kraker 2 stemmen. Zoodat met volstrekte meerderheid van stem men tot Wethouder is benoemd de heer A. Rie- mens die verklaarde de benoeming aan te nemen en daarmede werd geluk gewenscht. 3e. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Brief van Ged. Staten, dd. 14 Aug. jl. daar bij toezendende hun besluit houdende vaststelling der gemeente-rekening over het dienstjaar 1890. b. Idem als voren dd. 21 Aug. jl. houdende toe zending van hunne beschikking op het bezwaar schrift van W. Wisse, tegen zijnen aanslag in den Hoofd. Omslag voor het loopende jaar, inhoudende dat zijnen aanslag, zooals die door den Raad was vastgesteld, wordt gehandhaafd. c. Idem als voren, dd. 28 Aug. jl. houdende ken nisgeving dat wordt goedgekeurd het raadsbesluit van 21 Aug. 11. tot onderhandsche aanbesteding der straatverlichting voor 1891/92. Worden voor kennisgeving aangenomen. Daarna wordt de openbare vergadering in eene

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 2