liiimciilandscli Nieuws. Kerknieuws. Landbouw. Lemeugd Nieuws. Burgerlijke Stand. Heden raiddag 12 ure ontving onze Regentes de nieuwe ministers om de ambtseed of belofte af te leggen. Zij nemen nog beden de portefeuilles van hunne voorgangers over. Het ministerie is als volgt samengesteld Buitenlandsche zaken de heer mr. G. van Tien hoven justitie de heer mr. H. J. Smidtbinnen- landsche zaken de heer mr. J. P. R. Tak van Poortvlietmarine de heer J. C. Jansen (hoofd ingenieur der marine)oorlog de luitenant kolonel A. L. W. Seijffardt; financien de heer mr G. N. Pierson; waterstaat de heer C. Lely (civiel ingenieur); koloniën de heei mr. W. K. baron van Dedem. AXEL, den ai Augustus 181)1. Bij de heden alhier gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad hebben van de 318 kiezers, 223 gestemd. Woensdag heeft alhier een fijne oplichterij plaats gehad. Een stuk meneer, met een gouden band om zijn pet, kwam hier onder voorwendsel, dat hij eeD nieuwen telefoondraad moest aanleggen. Door allerlei voorwendsels en praatjes wist hij van eene logementhoudster 20 ter leen te bekomen. Daarop liet hjj zich met een voerman wegbiengen tut Sluiskil, daar liet hij den voerman om zijn kof fer rijden naar Ter Neuzen. De koffer kwam daar niet aan en toen de voerman weer naar Sluiskil kwam was de meneer met den trein vertrokken. Zijn adres heeft hij niet achtergelaten en de vrouw heeft evenmin haar f 20 als de voerman zijn loon ontvangen. De politie doet onderzoek. Begunstigd door fraai zomerweer togen gis teren een honderdtal plezierreizigers naar Antwerpen Concordia liet zich hooren en onder hare opwek kende tonen werd de reis aanvaard. Alles is flink gegaan, ieder heeft zich kostelijk geamuseerd. Het weder hield zich goed. Wat wil men nog meer. De aanleggers van dit plezierreisje hebben vol komen succes van hun werk gehad. Voor de betrekking van onderwijzer met ac te Fransch, aan de openbare lagere school te Phi lippine, op eene jaarwedde van ƒ600, heeft zich geen enkele sollicitant aangemeld. Hulst. A. s. Maandag zal alhier van wege de maatschapij tot bevordering van Landbouw en Vee teelt afdeeling Hulst, de eerste stieren keuring plaats hebben, welke afdeeling tot aanmoediging van de ze zoo nuttige keuring prijzen heeft uit geloofd tot een bedrag ad 200. Welk voordeel hierdoor voor de landbouwers zal voortspruiten zal iedereen inzien. Ongetwijfeld zal zulks den veestapel ten goede komen. Mocht de commisie tot paardenkeuring bijval en medewerking ondervinden voorzeker zal zulks voor deze nieuwe keuringen niet uit blijven. Een woord van lof aan het Bestuur onzer Af deeling en aan de Commissie tot stierenkeuringen welke zooveel in het belang van den Landbouw verrichten, zal hier zeker niet ongepast zijn. Ilulst. Donderdag middag sloeg hier een paard door het losschieten van den teugel aan het hollen. Door een paar voorbijgangers werd het gelukkig spoedig tot staan gebracht en kwamen de vijf per sonen, die zich in het rijtuig bevonden, met den schrik vrij. Hontenisse. Woensdag namiddag ontstond door eene onbekende oorzaak brand in den winkel van den herbergier en winkelier L. de Kever te Rozen- burg. Op het oogenblik dat de brand uitsloeg was niemand in de woning aanwezig. Een smid en een wagenmaker, bijgestaan dooi eenige buren: gelukte h6t om het vuur meester te worden nog voor de brandspuit van Lamswaarde bij het brandende ge bouw was. Een vat met petroleum werd nog tijdig uit den winkel gerold, ook een vat azijn bleef ge spaard. Al het overige verbrandde of werd ver nield. De schade is vrjj aanzienlijk, doch alles was tegen brandschade verzekerd. Sommigen meenen, dat hemelvuur de oorzaak was van een brand, doch de buren verzekeren, dat zij wel een donderslag hebben gehoord maar niet in de onmiddellijke na bijheid. Niemand heeft dan ook iets van bliksem gezien. Zuauislag, 21 Aug. Aanstaanden Donderdag des namiddags te 2 uren zal de heer commissaris des Konings in de provincie deze gemeente bezoeken. - In de heden alhier gehouden raadszitting is vastgesteld de begrooting van het Alg. Burgerlijk Armbestuur en de gemeente begrooting aan den raad aangeboden, beiden voor 1892 en o. m. besloten de straatverlichting voor 1891 92 onderhandscb aan te besteden aan Maarten van Dixhoorn alhier. De Synode der Ned. Herv. kerk heeft besloten, „den doop der Ned. Gereformeerden (doleerenden), Invirgianen, Ledeboerianen of andere Christelijke secten (zooals het in het stuk heet) als wettig bediend, te aanvaarden, en wel op grond van deze overweging, dat de waardigheid van het Sacrament des H. Doops het medebtengt om den eens be dienden doopzoo maar eenigszins mogelijkte erkennen. Zaamslag. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier, door K. W. Vethake te Arnhem. Ds. J. Ossewaarde, pred. bij de Ned. Herv. gemeente te Sluis, heeft bedankt voor het beroep naar die gemeente te Brussel. Ziekte in de Aardappels. Waar men zijn blik wendt, in de polders en in de tuinen, overal ziet men het loof der aardappels in meerdere of mindere mate door de bekende ziek te aangetast, vooral hooit men klachten over de vel9 knollen, die door de gevreesde kwaal verloren gaan. In mijne omgeving is de oogst der vroege aard appelen geheel mislukt. De regen van 4 op 5 Juli bracht daarin de ziekte, die zich met buitengewone snelheid varspreidde. In den loop der week was het loof geheel verdwenen. Velen deden hunne aardappels uit in de hoop zoo de ziekte te stuiten, zochten ze nauwkeurig uit, legden de goede op zolder om te drogen, vonden na eenige dagen we der nieuw aangetaste, en bielden bij slot van re kening van de 100 geen 10 goede aardappels over. Zóó is de algemeene toestandnu mijne onder vinding. In 't voorjaar liet ik uit het Zucht u Prüfungs- station Jür Neue Kartoffel- Variëteiten von W. Paul sen te Nassengrund bij Blomberg 17 soorten van aardappelen komen, zeven vroege Juli. Rothhaut Alpha, Hortensie, Kassenyrunder en Fiftijtold en tien soorten late De aardappels werden den 28 Maart geplant, kwamen alle, doch „zeer ongeregeld" op en ston den aan 't einde van Juni, na platgekapt en aan geaard te zijn, uitstekend. Den 5en Juli ontdekte ik het eerste spoor van ziekte op alle vroege soorten en op de late soort Kornblume. Den 6en liet ik de bouillie bordelaise gereed maken1 deel kopervitriool op 50 deelen onge- bluschte kalk, ISe zeer langzaam en voorzichtig ge- bluscht werd- en begoot daarmede de zieke aardappels. Ik liet dit den 8en en lOen herhalen. De ziekte in 't loof der vroege aardappels werd niet gestuit. Die in de Kornblume werd tegengehouden. Den llen Juli ontdekte ik ziekte in de late soort Aspasia. Zij werd onmiddellijk begoten. Den 17en en 18en openbaarde zich de ziekte in de late soorten Frigga, Rothe Salat, Cherusker, Juno en Odin. Ook hierop werd de Bordeausche pap gebruikt en daar de onophoudelijke regens de pap zoo spoe dig van de plant spoelden, werden de begietingen nog viermaal herhaald. Nu de uitslag. Den 16en Juli heb ik de vroege soorten laten uitdoen, en op den zolder leggen om te drogen. Bij het uitdoen vonden wij in de soort Juli één. in Alpha twee zieken. Na dien tijd zijn de aardappels reeds driemaal nauwkeurig nagezien en alteen in de soort Juli zijn nog vier zieke aardappels gevonden. De late soorten zijn alle hersteld. Men kan aan de verdorde bladeren zien, dat zij de ziekte gehad hebben, maar aller loof is op nieuw gaan schieten' De Kornblumeaio van de late de ziekte 't eerst kreeg, staat op 't oo: enblik te bloeien de Aspasia en de Friggadie zwaar waren aan getast, zijn geheel hersteld en staan bekleed met jeugdig groen. Zietdaar den uitslag van mijne proefneming tot nu toe. Welken invloed de beproeving zal hebben op de goede knolvoimingder late aardappels, moeten wij afwachten. Intusschen kan men er op reke nen, dat ik daaromtrent het publiek op de hoogte zal houden. G. A. VORSTERMAN VAN OYEN. j Aarden burg, 11 Aug. 1891. In de nabijheid van 's Heer-Arendskerke werd Donderdagmiddag door den sneltrein, die te 11 u. 55 m. te Vlissingen aankomt, een metselaar, die bezig was een k6ermuur te voegen, overreden De ongelukkige, die te Middelburg woonachtig was, bleef op de plaats dood. Hij laat eene weduwe met 4 kinderen achter. De stoom branderij der firma Witkampf te Schie dam, welke jl. Donderdag nagenoeg geheel in de vlammen is opgegaan, was verzekerd aan de Rot- terdamsche beurs op beurspolis tot een bedrag van 99,000. Betrokken bij deze ramp zijn „The Commer cial Union" met ƒ23,000, „The Guardian" met 50,000, en diverse Hollandsche maatschappijen met ƒ23,000. (N. R. Ct.') Van 1 tot en met 15 Aug. Hoek. Huwelijks-Voltrekkingen. 8. Levinus Meertens 25 jm. en Willemina van Doezelaar 22 j. jd. 13. Francois de Jonge 22 j. jm. en Jacomina Cor nelia de Kraker 24 j. jd. Geboorten. 5. Janneke, d van Cornelis de Put ter en Johanna de Regt. 14. Levinus, z van Ja cob Michielsen en Francoise Donze. Koewacht. Huwelijks-Voltrekkingen. 5. Alphonsius Antoni- us van Damme 36 j. jm. en Maria Livina van Re genmortel 22 j. jd. Geboorten. 6. Josephine, d van Joannes Francis- cus Brandt en Maria -Justina van Walle. 11. Lam- bertus. z van Franciscus van Bunderen en Rosine Josephine Loef. Overlijden. 3. Een als levenloos aangegeven kind van het mannelijk geslacht van Jacobus Johannes Scheemaeker en Amelia Cammaert. 8. Josephine Brandt 2 d. d van Joannes Franciscus en Maria Justina van Walle Terneuzen. Huwelijks aangiften. 13 Cornelis van Gelderen, 24 j, jm. en Cornelia Magdalena den Escter, 24 j. jd. Huwelijks-voltrekkingen. 13 Johannes Jacobus Hamelink, 20 j. jm. en Paulina Wiest, 18 j. jd. Geboorten. 1 Maria Cornelia Johanna, d van Ma rinus Johannes Cense en Adriana Wilhelmina Lako. Pieter, z van Francois Donze en Aaltje Verhelst, 2 Maria Paulina, d van Paulus de Bakker enPru- dentia Kouwijzer. Alphonse Hubert Frits Marie, z van Johannes Adnanus van Rompu en Angelina Cornelia van den Bulek. 4 Adriaan Jan, z van Cent Beaufort en Sara de Zeeuw. Maria Petronel- la, d van Johannes van der Hoofd en Maria Pe- tronella van Gelderen. 6 Christiaan Dirk, z van Cornelis van dei Gouwe en Janna Buijze. 5 Da vid Jacob, z van Geerard Meulenberg en Maria Cornelia van Wijck. 6 Cornelia Magdalena, d van Jan de Feijter en Magdalena den Brander. 11 Ja cob, z van Reinier Leunis en Cornelia Vermeulen. 10 Gerardina Elisabeth, d van Elias de Bel en Jo hanna Barbera van Kolk. Overlijden. 1 Johannes Pbilippus Koene, "Cl j.,

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 2