^ITdöIlMes lekeis. Zaterdag 22 Augustus I8JH 7e Jiuirjr. Nieuws- eu Advertentieblad voor F. IMELEMAN, AXEL. Zeen w sell-V laan de reu. Staatkundig Overzicht. FElJlL LETON^ moritz lilie. a AXELSCI1E COIJIUNT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. L~~Bhjkens eene mededeeling in den Rei^s gar heeft de Duitsche regeering besloten wegens de ongunstige vooruitzichten van den oogst en we gens het Russische uitvoerverbodoij wijze van nroefreming, on de staatsspoorwegen over een ai- Ed van meer dan 200 K.M. verlaagde taneven in te voeren voor granen, peulvruchten, tarwemeel en andere meelsoorten. Zaterdag hield het staats-ministerie eene bijeen komst, waar, volgens Panjsche bladen, beslotenis, voorloopig nog niet de opheffing van do g rechten aan te bevelen maar den historischen gang van zaken af te wachten. In den maatregel tot verlaging der spoorwegta neven ziet de Freis. Ztg. het bewijs, dat de ie- geering zelve erkent dat er iets ter voorkoming van verdere duurte der levensmiddelen moet ge daan worden. Het blad gelooft, dat de regeering op den ingeslagen weg zal voortgaan en spoed g zich genoodzaakt zal zien in verband met de snelle prjjsverhooging voor granen tot opheffing dei gi aan rechten over te gaan. Naar aanleiding van den maatregeldooi het Duitsche legerbestuur in overweging genomen om het leger in plaats van met roggebrood, met tar wnbrood te voeden, is het niet zonder belang Novelle van herinneren aan hetgeen de Yorwarts dezer dagen schreef: dat de Duitsche maag, dat wil zeggen die van het volk, zoo gewend is aan roggebiooa, dat zij zich langen tijd tegen wittebrood verzet. Toen een vijftig jaar geleden de Engelschen een Duitsch legioen aanwierven waren zij genoodzaakt voor die soldaten, die het tarwebrood niet konden verdragen en bet niet wilden eten. extra-rogge brood te laten bakken. Volgens bericht uit New York was de graanmarkt aldaar Maandag zeer geagiteerd, voornamelijk ten gevolge van de geruchten, dat Duitschland zijne invoerrechten zou intrekken en de behoefte van Frankrijk grooter zou wezen dan verwacht wero. Bii het sluiten was de stemming vast en waren de prijzen 4 en 5 hooger. Rogge kalmer, maar iets Ook te Chicago was de graanmarkt zeer geagi teeid. De prijzen wisselden af, maar sloten over het algemeen vast ruim 6 en 7 hooger. Men sloot vast 2 A 3 hooger. De correspondent der New-York Herald te rüi ladelphia had een onderhoud met den minister van financiën Foster. De minister verklaarde, dat ei aanmerkelijke verbetering was gekomen in den n- nancieelen toestand hoofdzakelijk dank zij der te genwoordige beweging op de graanmarkt. De heer Foster voegde er bij, dat de onderstei- Gehuld in eene sierlijke huisjapon van eene zacht blauwe wollen stof, had de kunstenares zich in haar zitkamertje op een rustbed uitgestrekt. In de na bijheid vau het 'hoofdeneinde stond een gepolijst rónd tafeltje met eene kooi, waarin een bontgekleur de papegaai rondsprong, die zijn leelijk geschreeuw en zijne onverstaanbare spreekoefeningen deed hoo- ren, 'en op het dikke tapijt voor het rustbed lag een klein, vet Bolonees-hondje. In de kleine, klas siek gevormde hand hield de eerste zangeres van den schouwburg het afschrift eener nieuwe rol haar door het bestuur 'toegezonden. Van tpd tot tpd wierp Mal wine een blik op het papier, doch het was duidelijk, dat zij er niet met haar gansche hart bij was, daar zij weldra het muziek papier op haren schoot leiden* hond begon te streelen en den vo- gel te voeren, die na elk stukje suiker, dat hij kreeg, ontzettende vreugdekreten slaakte. Een zacht tikken aan de deui deed zich hooren zonder in het minst, van houding te veranderen, riep de zangeres „Binnen Het kamertje opende de deur. „Wat wilt ge, Mina?"' vraagde Malwine met zeer vriendelijk. „Mijnheer Tautenberg laat vragen, of hp u een oogenblik spreken kan." Eene wolk van wrevel gleed over het schoone gelaat van het jonge meisje Onwillekeurig gaf zp den hond een slag met de hand, zoodat deze jan- kend onder de sofa kroop. »Zeg mijn vader, dat ik bezig ben met het in- studeeren van eene nieuwe rol, en daarom zeer wei nig tijd heb. Verzoek hem teveus binnen te komen. Het kamermeisje verwijderde zich en kort daarna verscheen de onde heer in de kamer. Hp was zeer zorgvuldig gekleed en de zware gouden bru, de lange witte knevel gaven aan zijne verschijning iets voornaams. Zonder plichtplegingen nam hp plaats tegenover de zangeres. »Ge schijnt vandaag in geen goede luim te zpn, begon Tautenberg „en het doel mijner komst is waarschijnlijk ook niet geschikt u in betere stem ming te brengen." Als het uw plan weer is een aanval te doen op mijne geldkistdan hebt ge u verrekend," ant woordde Malwine op ijskouden toon. Ik bewonder uwen scherpen blikzeide de ou de "heer spottend. „Ge hebt het geraden en zult me ook nu niet afwijzen." En dat is toch mijn onveranderlpke wilIK Kan en "wil geeu offers meer brengen, zelfs al was ik er toe in staathetgeen echter nu niet het geval is. Ge verdient jaarlijks tien duizend gulden, ter wijl ge me maandelijks met hoogstens een paar honderd gulden afscheept," hernam met onverstoor bare kalmte Mal wines vader. „Dit kleine bedrag staat tot uwe inkomsten in geenerlei verhouding.^ Ik bekostig de geheele huishouding, terwpl gp alleen voor uw genoegen te zorgen hebt!" riep het jonge meisje opgewonden. Zij was niet meer in staat zichzelve te beheerschen. Laten we die ondergeschikte vragen nu maar laten rusten," besliste de oude heer, insgelpks op staande. „Genoeg, ik heb geld noodig, en wanneer ge op dit oogenblik niet bij kas zijt, geef me dan maar een bewijsbrief op de schouwburgkas, die u ling onjuist was, als zou de regeering zonder ter- stond beschikbare hulpmiddelen wezen. Behalve de 100 millioen dollars goud reserve is er onge veer 107 millioen dollars voorhanden, welke men in geval van nood dadelijk kan gebruiken. In militaire Britsche kringen wordt druk gespro ken over een voorval bij de jongste cavalerie-ma- noeuvres, dat men tevergeefs heelt beproefd ge heim te houden. Toen de opperbevelhebber, generaal Fraser, den commandanten der beide brigades bevel voor eene manoeuvre gaf, weigerde de eene, generaal sir Baker Russell haar uit te voeren, onder verklaring, dat zij „stom" waren. Daarna gaf hij het bevel over zijne brigade aan een kolonel over. Den vol genden dag woonde hij de oefeningen als een een voudig toeschouwer bij en gaf er zijne afkeuring over te kennen. Na de manoeuvres riep de opperbevelhebber alle generaals bijeen om hun rapport te hooren, Gene raal sir Baker Russell zette hier zijne kritiek voort en herhaalde dat de gegeven instructies »stom waren geweest. Generaal Fraser stelde den minister van oorlog van dit incident in kennis. Sir Baker Russell is zeer gezien bij het hof en zijn oordeel schijnt gemotiveerd te zijn geweest. gaarne de verlangde som in mindering wil geven. „Dat zal ik niet doen," verklaarde de kunstena res" „en dat is mijn laatste woord." Zij begaf zich naar de deur, die baar zitkamertje van de zijkamer scheidde maar met eemge snelle stappen kwam Tautenberg haar voor en versperde haar den weg. Nu dan." zeide hij en zpne oogen fonkelden, ge wilt het niet anders. Ge weet het ik kan u vernietigen, een enkel woord van me en eer en roem maken plaats voor Hij voltooide den zin niet, maar elk zpner woor den sprak hij langzaam uit, met bijzonderen na- drU Ga - volvoer eindelijk uwe bedreiging, die steeds als" het zwaard van Damocles boven mijn hoofd zweeft. Maar mijn ondergang is ook de uvve." De zangeres sprak deze woorden haastig, met tril lende stem niettegenstaande have sterke wilskracht was zij niet in staat hare opgewondenheid te ver- berDeDoude heer leunde achteloos tegen den po.-t van de deur en kruiste de armen over de boret. Ge hebt gelijk, Malwine, ik val met u," zeule hij" met een onverschilligen lach, „'t is me hetzelf de. Ik heb niets te verliezen, terwijl gij. de gevier de kunstenares, de benijde en aangebeden eerste zan- aeres van ons tooneelde geliefde van onzen jon gen kunstenaar, toch iets meer in de waagschaal hebt te zetten." De zangeres zweeg, maar een zware strpd werd er gevoerd in haar binnenste dat bewezen de zwa- re ademhalingen en de krampachtige trekkingen van haar gelaat. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 1