Plezierreis naar Antwerpen Fanfaren-Gezelschap „Concordia." Naai de N. R. Ct. verneemt is jl. Maandag de heer Van Tienhoven door H. M. de Koningin regentes op het Loo ontvangen, om H. M. te ver- zoeken een dag te bepalen voor de eedsaflegging van de nieuwe ministers. AXEL, den is Augustus 1891. De heer M. J. van Doorn, ondei wijzer aan de Chr. school alhier, slaagde jl. Zaterdag te 's-Hage voor de Fransche akte (lager onderwijs.) Zaterdag middag had alhier vanwege de Doel- boog-Societeit „Prinses Wilhelmina" de vogelschie- ting plaats. 78 schutters namen hieraan deel. De hoogvogel werd geschoten door Th. C. Eversdijk te Sas van Gent (tijdelijk te Axel). De roosvogel werd bij loting toegewezen aan A. der Weduwen te St. Jansteen de beide zijvogels werden eveneens bij loting toegewezen aan L. van Damme Laar te Boschkapelle en E. van Ehbroek te Rapenburg. De opbrengst der Unie collecte bedraagt al hier ongeveer ƒ217,— te Ter Neuzen ongeveer ƒ310, en te Zaamslag ƒ429,70. Heden morgen is een paard van den voer man F. D. op hol geslagen en met de borst op oen ijzer geloopen aan de Axelsche Sassing Het ijzer, dat brak, drong een heel eind in de borst van het dier, zoodat de veearts moest geroepen worden om hulp te verleenen. Misschien is het paard nog te redden. Volgens achterstaande advertentie zal het fanfaren-gezelschap aanstaanden Donderdag een uitstapje maken naar Antwerpen. Er is gezorgd, dat velen daaraan kunnen deelnemen, door eene verlaging der prijzen met de helft van het bedrag. Het is daarom te hopen, dat menigeen, die anders zou opzien tegen de kosten, deze gelegenheid zal aangrijpen om op eene goedkoope en prettige wij ze een bezoek te brengen aan de schoone Belgi sche Scheldestad. Wie met „Concordia" op reis gaat, kan van een aangenaam uitstapje verzekerd zijn. Daarenboven zal eene ruime deelneming de beste belooning zijn .voor hen, die gezorgd hebben dat de gelegenheid voor een ieder is opengesteld. Wij wenschen de plezierreizigers van harte mooi weer en een genotvollen dag. In den loop der volgende week zal in onze gemeente een collecte gehouden worden van de vereeniging „Trouw aan Koning en Vaderland" tot vorming van een ondersteuningsfonds voor be hoef tigen, gerechtigd tot het dragen van het Me talen kruis en de Citadel medaille. H. M. de Ko ningin-Regentes is Beschermvrouw der vereeniging. Ruim 1400 ouden van dagen, de meesten meer dan 80 jaar oud, die in de kracht hunner jaren bloed en leven veil hadden voor Koning en Va derland en thans in armoede hunne iaatste dagen werden niettegenstaande Geertjes hartelijk schrijven zeldzamer en koeler, zoodat het arme meisje spoedig begon te begrijpen, dat het schrijven van den ge liefde slechts een beleefdheidsvorm was. Haar tiots, haar gevoel van eigenwaarde kwam daartegen op maar zij besloot nog eenmaal den trouwelooze te schrjjven en hem zonder omwegen zijne handelwijze onder het oog te brengen om hem aan het slot van den brief, waaneer het namelijk zijne onveran derlijke wil was met haar te breken, zijne volle vrij beid terug te geven. Robert was beschaan.d over die grootheid van ziel van het eenvoudige meisje en haar op nieuw zijne liefde te belijden toen Mal wi ne tusschenbeide trad en hem alle goede voorne mens weer deed vergeten. Slechts eenmaal nog hoor de hij door zijn vroegeren vriend Lassendorf iets van Geertje zij treurde om hare bedrogene liefde, het rood harer wangen was geweken en bezorgd sloeg de oude moeder hare stille dochter gade, die haar zwaar leed diep in haar hart opsloot. Wel zag Robert nu en dan het lieftallige beeld van het meisje in nevelachtigen omtrek en vernam hij de waar schuwende stem van het geweten maar dan trachtte hij het beeld te verjagen en de stem te verdooven en vond verstrooiing in den omgang met haar, die dien inweudigeu strijd had opgeroepen, met de schoo ne, tiotsche zangeres Malwine. (Wordt vervolgd.) moeten doorbrengen, zien verlangend uit naar de hulp van het weldadige Nederland. Nu er niet op andere wijze in de bedoeften dier oudjes voorzien wordt, kunnen wij niet andets dan deze collecte ten zeerste aanbevelen. - Ds. F. W. J. Wolf en W A. Vrolijk pred. bij de Ned. Ger. gem. te Axel en Zaamslag ko men voor op het tweetal te Grijpskerke en Oost kapelle. Hulst. De Amsterdamsche architect Cuypers heeft in de R. C. kerk alhier, een onderzoek in gesteld naar eer, paar pilaren waarop de toren rust en die eenigszins verzakt waren. Dadelijk zijn de noodige maatregelen genomen. - Zondag heeft alhier de jaadijksche tentoon stelling plaats gehad van de vereeniging „Kinder- floralia". Er is weer gebleken, dat de liefhebberij onder de kinderen nog niet verflauwd is. - Voor de betrekking van hoofd der school te Ossenisse, op eene jaarwedde van 740, hebben zich thans zes sollicitanten aangemeld. (M. Ct.) - Bij de op jl. Maandag gehouden herstemming voor een lid der kamer van koophandel en fabrie ken te Ter Neuzen, waren van de 176 kiezers door 46 geldige biljetten ingeleverd. Gekozen werd de heer C. van Haelst, met 34 stemmen terwijl de heer J. C. J. Kohjn er 12 bekwam. (xemeiigd Nieuws. Een inzender in de Arnh. Ct." vestigt de aandacht op den diefstal van steenkolen, welke te Arnhem als broodwinning beschouwd wordt en zoowel op straat als op het stationsemplacement plaats vindt. Voor de eerste methode worden knapen en meis jes van 10 - lö jaar gebezigd. Deze volgen de van het station komende, met gruis of steenkolen geladen karren, en weten allerlei middelen te vin den, om ze te doen stooten en schokken, voor zooverre de ongelijke straatweg niet als vanzelf daartoe medewerkt. Voorts waren enkele der veel belovende kleinen gewapend met een van een naak voorzien stokje, waarmede onder het quasi spelen en stoeien door, gedurig een greep in den vol geladen wagen werd gedaan, om ook op deze wijze eenig gruis of wat kolen over de wanden der kar te doen storten. Alles wat op den grond terechtkwam, was in een oogwenk door de van zakken voorziene kleine volgers opgeraapt en ge borgen. En niet zoodra begon de inhoud van den zak onevenredig te worden met de draagkracht van zijn (eigenaar?), of een schijnbaar onverschillig daarheen wandelende man of vrouw had een zak van het te zwaar belaste knaapje of meisje over genomen, bem of baar een anderen ledigen zak in de plaats gegeven en zich met den buit naareen derden (op een afstand volgenden) gedienstige ge spoed, die kolen of gruis in eene veilige haven bracht. Op deze wijze zijn en worden den recht- matigeu eigenaars groote hoeveelheden brandstof fen afhandig gemaakt, en boe ook de politie waakt, geheel onmogelijk maken kan zij dit schandelijk misbruik blijkbaar niet. Een ander terrein van operatie is de omgeving van de goederenloods bij de ter uitlading aangeko men waggons kolen en gruis, waailangs mannen, vrouwen en kinderen vrij wel op dezelfde wijze neerstrijken als musschen bij een graanschuur. Met ongehoorde brutaliteit wordt hier in groote hoeveelheden gestolen en zelfs de politie gesteenigd Dat deze steenkolenroof een niet te verwerpen winstje oplevert, blijkt hieruit, dat nog dezer da gen een werkman (metselaar) „gedaan" nam, om dat hij zijn arbeid te zwaar vond. „Ik ga weer kolen stelen", zeide hij, „daarmede heb ik den vorigen winter een gemakkelijk leventje en betere verdiensten gehad dan hier." „Maar", zal men vragen, „wie zijn dan de afnemers dezer niet ge patenteerde handelaren Dit zijn dezulken uit het volk, die uit eerlijkheidsgevoel of wel vrees voor de gevolgen terug worden gehouden om ook te stelen maar in huune onnoozelbeid volstrekt niet begrijpen, dat het koopen van goederen, waai van men weetdat ze op oneerlijke wijze zijn verkregen, evenzeer strafbaar is ais de diefsrai zelf. Om aan dergelijke rooftochten voorgoed een ein de te maken, vermag de politie niet veel zoolang het eigenlijke stationsteriein i, -t geheel en te al len tijde voor haar wordt opengisield. Werd voor die openstelling van hooger hand de machtiging verkregen en verleend, dan zou ieder bandelaar voor zich een eigen waker kunnen aanstellen en voor hem het radicaal als onbezoldigd rijksveld wachter vragen, om zoo doende eenige zekerheid te erlangen, dat hij in het volle bezit geraakt van wat hij kocht. - Uit Tilburg meldt men van Donderdagavond 10 uur aan de N. R. Ct. Een felle brand is uitgebroken in de werkplaats achter het woonhuis van den paraplufabrikant G. Gimbère in de Stationstraat. De brand nam dadelijk zoo in omvang toe, dat de bewoners (de heer G. was niet thuis) uit het woonhuis weinig konden redden. Het huis is ge heel uitgebrand De aangrenzende woning bekwam brand- en waterschade. Alles was verzekerd. Om 12 uur was het vuur gebluscht. Burgerlijke Stand. Van t tot en met 15 Aug. Axel. Huwelijks-aangiften 14 Louis de Fe(jter, 41 j. jrn. en Sara Verhelst, 25 j. jm. Huwelijks voltrekkingen. 13 Aarnout Pieter Free- kenhorst, 23 j jm. en Piebernella 't Gilde, 20 j. jd. Geboorten. 1 Edumondus, z van Petrus Caes- sens en Rosalia Groothaert. 2 Cornells Jacob Jo hannes, z van Cornelis Witte en Hendrika Cornelia Speelman. 6 Jacob, z van Pieter de Feijter en Janna Dieleman. 7 Petrus Johannes, z van Petrus Johannes Wiest en Anna de Bree Geertrui, d van Daniel Cornelis Schieman en Ebnna den Ha mer. 13 Petrus, z van Petrus Dieleman en Lau- rina Adriana Dieleman. Overlijden. 8 Maria van Bendegem, 69 j. echtg. van Gideon van Cadsand. 10 Janneke Witte, 10 mnd. d van Marinus Jacobus en Cornelia Jansen van Rosendaal. 11 Dina Verpoorte, 62 j. weduwe van Cornelis Wiemes. Verkoopingen. Vrijdag 21 Aug.. 's namidd. 1 ure, van 6 H.A. Tarwe, 4 H.A. Boonen, 8 H.A. Haver en 1 H.A. Peeën, groeiende in den polder Kleine Stelle, gem. Hoek, voor de erven van mevr. B. J. Tbomaes, door de Notarissen mr. Thomaes te Hontenisse en Dauwe te Eecloo. Advertentien. Op den 20 dezer hopen onze geliefde Ouders ABRAHAM DE SMIDT EN METJE MEEÜSEN hunne 40-jarige Echtvereeniging te gedenken. Axel, 18 Augustus 1891. Hunne dankbabe Kindeeen. OP Donderdag 20 Augustus 1891 DOOE HET Door de welwillende medewerking van den heer Stationschef alhier, is door de directie de spoor wegonderneming Mecheien - Terneuzen de gelegen heid opengesteld tot deelneming aan deze reis voor een ieder, met 50 percent korting op de prijzen der plaatskaarten. Heen en weer 3e klasse kost de reis dus niet meer dan 85 cent. Kaartjes kunnen genomen worden tot een half uur voor het vertrek van den morgentrein van 7 uur bij den Stationschef alhier, op den dag der reis. HET BESTUUR.

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 2