(icmt'iigd Aieiiws. Gemeenteraad van Axel. lastingen is 81.000 te dunken aan de grondbe lasting en 40,000 aan het personeel, terwijl de patenten eene kleinigheid en het recht op de mij nen het voor dit middel aanzienlijke bedrag van 1359 meer opgebracht hebben. Laatstgenoemd recht heeft in de 7 eerste maanden van dit jaar £563 gegeven, of bijna 2ü()u meer dan in het zelfde tijdvak van 1890, en heeft daardoor tevens de raming voor het geheele jaar reeds met bijna 1000 overschreden. Aanzienlek is de vermindering bij de accijnzen: 223.(k 0. De hoofdoorzaak daarvan ligt hij de suiker, welk middel slechts ƒ618,200 opgebracht heeft, of 194.000 minder dan in Juli 1890. Voorts heeft het gedistilleerd ƒ37,000 minder gegeven, en de wijn ruim 70<)0. Zout, zeep, bieren en azijnen zijn vooruit blij ven gaan. doch het geslacht is zich in de da lende richting blijven voortbewegen voor de maand heeft het 3400 minder gegeven, en voor de 7 maanden is het nadeelige verschil geklommen tot 119,400. Van de gezamenlijke indirecte belastingen is in Juli 115,000 minder ontvangen in de eerste plaats door het minder ruim vloeien van het successie recht, maar verder als gevolg van achterlijkheid van de zegel registratie- en hypotheekrechten. Deze di ie laatstgenoemde middelen hebben sedert den aanvang des jaars te zamen slechts 7.3 mil lioen afgeworpen, tegen 7.7 millioen in hetzelfde tijdvak van 1890. Alles bijeengenomen, maakt deze Juli staat een niet zeer gunstige» indruk. Algezien van de directe belastingen, hij welke natuurlijk de aanzuivering op rekening van het vorige dienstjaar eene min of meer belangrijke rol speelt, heeft in Juli zich het zelfde verschijnsel herhaald als in de voorafgegane maand matige vooruitgang van een paar midde len, als postery, telegrafie en loodsgelden, en stil stand of achteruitgang bij de meeste andere, vooral uij de voornaamste accijnzen en bij de indiiecte belastingen, De schatkist heeft thans in het geheel ƒ61,369,782 ontvangen, of ƒ989,400 minder dan in de zeven eerste maanden van het vorige jaar. AXEL, den 14 Augustus 18»1. Jl. Woensdag is bij den Raad van State, afd. van de geschillen van bestuuro. m. behandeld het beroep van het bestuur van den Buthpolder alhier, tegen een besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland van den 17 April 11., waarbij is be slist, dat dit bestuur verplicht is tot ondernoud van een weg aan den Doorndijkonder deze ge meente. De kon. beslissing in deze zaak volgt later. „Voelt ge u sterk genoeg den weg te voet af te leggen vraagde de oude heer bezorgd„anders loop ik vooruit en haal het eene of andere voertuig, terwijl ge hier wacht." ,,'t Zal wel gaan antwoordde Bothner. „behalve een onuitstaanbaar suizen in mijn hoofd ge»oei ik geen ander letsel." Zij stapten op en de hellende weg maakte hun gaan gemakkelijker. De raadsheer, dikwijls in de rede gevallen door de echtgenoote van den leeraar, die van blijdschap over het wedervinden van haar man buiten zichzelve wasverhaalde het gebeurde van af het pistoolschot tot het breken van de as, waai door aan den woedenden loop der paarden een einde gemaakt en zoo nog bijtijds grooter ongeluk voorkomen werd. „Zooals ge weetwas ik om het den paarden wat gemakkelijker te maken, uitgestapt en liep naast het rijtuig," begon Bothner nadat de raadsheer zijn verhaal geëindigd had, „Ik had den knaap niet uit het bosch zien komen, daar ik aan de tegenoverge stelde zijde van het rijtuig liep cn eerst door het schot werd mijne opmerkzaamheid getrokken. Terstond herkende ik in het jonge mensch den bedelaar van Gickelhahn en snel in mijne gedachten eemgen samenhang met die ontmoeting vermoedend, besloot ik zoo mogeljjk hem te vangen en tot be kentenis te brengen. Ik volgde hem daarom haastig in het boschmaar hij was vlugger dan ik en ik had alle moeite dicht bij hem te blijven. Het dichte Heden namiddag is alhier een vrij ernstig on geluk gebeurd. De landbouwer J. d. F. die boven op een voer erwten gezeten was en alzoo de paar den mende, viel tengevolge van een schok daaraf en kwam onder den wagen terecht, zoodat een dei- wielen hem over het hoofd ging. Dit lichaamsdeel is ernstig gekneusd, zoodat men voor het verlies van een der oogen vreest. De ongelukkige man moet inwendig evenzeer beschadigd zijn, doch bij het afdrukken van dit blad is bij ons nog niet be kend of er gevaar voor zijn leven bestaat. De hulp van D' ctor Van Nooten alhier is ingeroepen. Gisteren is besloten, dat het fanfaren gezel schap „Concoidia" alhier, op a. s. Donderdag een uitstapje zal maken naar Antwerpen, ten einde de merkwaardigheden der schoone Scheldeslad te bezichtigen. Moge dit reisje onder begunstiging van prachtig zomerweder plaats hebben. Bij de Dinsdag gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad te Hoek is gekozen de heer J. Jurrij met 35 van de 68 geldige stemmen. Door den bisschop te Breda is benoemd tot kapelaan te Stoppeldijk, de heer H. Cuppers, van het seminarie. Woensdagnacht werd door den rijksveldwach ter Goossen en den gemeente-veldwachter Van den Hemel, uit Philippinebij den wachtmeester der Maréchaussée te Ter Neuzen aangebracht Desire Fonteijne uit Assenede, welken genoemde politie beambten op heeterdaad hadden betrapt, met nog drie andeien, die de vlucht namen, op diefstal van erwten uit het veld nabij Philippine. De gearresteerde is door den wachtmeester aan gehouden en ter beschikking van de Justitie te Middelburg gesteld. Tot hoofd der openbare school te Cadzand is benoemd de heer J. de Meijer, onderwijzer te Aar denburg. Met den benoemde stonden op de alphabetische voordracht de heeren J. Z. de Buisonjé, onderwij zer te Oostburg, I J. de Groote, hoofd der open bare school te Sasput, gemeente Schoondijke, C. Hack, ouderwijzer aan de leerschool, verbonden aan de kweekschool te Middelburg, en T. A Rosen- daal, hoofd der openbare school te St. Anna ter Muiden, gemeente Slujs. Op het land van den heer P. B. Galon te Aarden burg, streek Zondagmiddag 6 uur een lucht ballon. Door middel van een dun koord was aan den ballon een enveloppe gehecht waarin een brief kaart met adres Mr. Emeris, St. Omer. En aan de andere zijde: „De ballon vertrok te St. Omer te 4 Va uur, is gevallen teom uur. (Handteekening verzender)." Op de enveloppe werd verzocht deze te openen, de kaart in te vullen en op de post te bezorgen. Aan dit verzoek is voldaan. De ballon had dus in 1 Va uur de reis van St. Omer (Frankrijk) naar Aardenburg gedaan. struikgewas hinderde daarenboven de vervolging met de grootste inspanning hield ik gelijken tred met hem, zoodat de atstaDd tussclien ons niet groo ter werdik geloof ook dat de kerel zijn aanval niet zou gedaan hebben, als bij geweten had dat een van ons het rijtuig verlaten had en hem dus terstond zou kunnen achtervolgen." De verteller bleet een oogenblik staan om adem te scheppen. Toen vervolgde hij „Ik bemerkte zeer spoedig, dat de pistool in de hand van den knaap maar één loop had, en daar hij det reeds afgevuurd had, behoefde ik dit wapen niet te duchten, want ooder geene enkele omstandigdeid zou ik hem tijd gelaten hebben op nieuw te laden. Steeds verder ging de dolle jacht; eindelijk be merkte ik dat ik den vluchteling langzamerhand naderbij kwam. Ook hij scheen dit te gevoelen en beproefde dooi heen en weer te loopen mij in de war te brengenhetgeen echter volkomen mislukte. Langzamerhand schenen de krachten den vluchte ling te begeventen minste zijn loop was niet meer zoo veerkrachtig als in 't begin, terwijl ik nog geen spoor van moeheid gevoelde. Daar ik die nut- telooze jacht eindelijk moede werd, nam ik een laatsten aanloop en eene minuut later had ik den knaap gepakt. (Wordt vervolgd.) Donderdag middag is in de stoom branderij van de firma B. J. A. Wittkampf te Schiedam, brand ontstaan, naar men zegt, don; het springen van het peilglas van een distilleerto stel In korten tijd had het vuur zich door de geheele inrichting verspreid en was aan behoud der fabriek niet meer te denken. Eene mouterij, aan de over-J zijde staande weid door de brandweer behouden! doch bekwam toch eenige schade. Eeuo branderij aan den anderen kant van het brandende perceel stond eenige minuten letterlijk in vlam, doch werd* door bet krachtig optreden der brandweer voor verdere onheilen behoed. Te 2 uren was men den brand meester. In de ruïne van de fabriek,, die ruim 500 kilo gist per dag produceerde, leve ren de half gesmolten toestellen een jammerlijke! aanblik. Daar de brand vóór beurstijd uitbrak,' steeg de gistprijs tot eene ongekende hoogte. De gebouwen waren op beurspolis, de goederenj bij „the Imperial" verzekerd. Een brandweerman,' die door een glazen dak viel, en een moutersjongen, die door eene neei vallende goot werd getroffen, be kwamen b(j het. ongeval belangrijke kwetsuren. j Zitting van Donderdag 13 Augustus 1891. Voorzitter de heer D. J. Oggel. Tegenwoordig al de leden, uitgezonderd de heer De Feijter, en de secretaris. Ingekomen zijn de geloofsbrieven van de be noemde raadsleden de hoeren Dieleman. Van Hoe ve en Wolfert. Tot onderzoek dier geloofsbrieven worden door den Voorzitter benoemd de heeren Drogmans, Kos ter en Van de Ree. Bij monde van den heer Dregmans wordt na onderzoek medegedeeld, dat bedoelde brieven in orde bevonden zijn, en de toelating der leden wordt voorgesteld, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. De secretaris leest de notulen der vorige verga dering welke worden goedgekeurd. Aan de orde van behandelen zijn 1. Mededeeling van ingekomen stukken. a Brief vanGed. Staten van 31 Juli jl., hou dende goedkeuring tot het geven der voorgestelde subsidie aan het Alg. Burg. Armbestuur voor 1892. b. Brief van den heer L. de Feijter Jz., hou dende kennisgeving dat hij zijne benoeming als raadslid niet aanneemt. Worden voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter stelt voor, daar een verkiezing voor een lid moet plaats hebben, voor welke ver kiezing Vrijdag 21 Augustus is vastgesteld, tot het benoemen van een stembureau over te gaan, waartoe overgegaan zijnde, de heeren Koster en Wolfert worden benoemd en de overige leden tot plaatsvervangers. 2. Brief van J. M. van den Berge te Axel, be trekkelijk eene noodzakelijke herstelling aan den muur aan zijn tuin in de Gentsche vaartstraat, j De heer Jansen meent, dat deze zaak bij Burg. en Weth. behoort en niet bij den gemeenteraad, waarom hij voorstelt dezelve in handen van Burg. en Weth. te stellen, welk voorstel met algemeene stemmen wordt aangenomen. 3. Aanvraag machtiging om te beschikken over den post van onvoorziene uitgaven. De Voorzitter deelt mede, dat de kosten van verkoop eener Werkelijke Schuld 13.97r' bedragen en stelt voor die kosten uit den post van onvoor ziene uitgaven te voldoen, waartoe wordt besloten. 4. Vaststelling der voorwaarden van aanbesteding; voor school- en straatverlichting. Op verzoek van den heer Jansen worden bedoelde voorwaarden voorgelezen en door alle leden goed gekeurd. 5. Voorstel ouderhandsche verpachting grazing in de Oude Stad. Door den verkoop van dien grond is de pacht opgezegd, doch de Voorzitter deelt mede, dat de pachter de overige gronden nog behouden wil, waar om hij voorstelt aan Ged. Staten toestemming te vragen dien grond onderhandsch te verpachten,j welk voorstel wordt aangenomen.

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 2