i I2'IIDEN DOOLHOF DES LEVENS. No. 550. Woensdag 12 Augustus 1891. 7e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li-Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Staatkundig Overzicht. FEUILLETON. Binnenlaiidsch Nieuws. I H; Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 8 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag' TWEE uren. De HERIJK der Maten en Gewichten voor dit jaar is in onderstaande gemeenten als volgt Graauw, 13 Augustus. Klooster zand e, (gem. Hontenisse), voor de gemeenten Hontenisse en Ossenisse, 18 en 19 i Augustus. De grootvorst Alexis, broeder van den keizer van Rusland, wordt heden teVichy gewacht. Het bericht daarvan is door de bevolking met groote vreugde vernomen. De gemeenteraad heeft een crediet toegestaan om hem feestelijk te ontvangen, en een feestcomité is gevormd om in denzelfden zin werkzaam te zijn. De gemoederen in Frankrijk zijn voor het ove rige alle vervuld van Rusland en de Russen, en in het rijk van den czaar zijn de gevoelens we- Voor eenige dagen heeft de gemeenteraad te Rouaan een telegram gezonden aan den burge meester te Sint Petersburg, om hem dank te be tuigen voor de ontvangst die de Fransche zeelie den te dier stede gevonden hebben. De maire te Rouaan heeft nu van den burgemeester te Sint Petersburg het volgende telegram terug ontvangen „De gemeenteraad te Sint Petersburg is slechts de tolk geweest der eenparige gevoelens van de bevolking dezer hoofdstadtoen hij de Fransche zeelieden feestelijk ontving. Het verheugt mij ten innigste gezien te hebben, hoezeer de sympathie jegens ons gedeeld wordt door een der oudste steden van Frankrijk." Novelle van MORITZ LILIE. Langzaam trokken de paarden het rijtuig den berg op. Om het den dieren wat gemakkeljjker te maken, was Bothner uitgestapt en liep nu naast het rijtuig. De oude reusachtige dennen aan beide zij den van den weg raakten elkaar bijna met de tak ken aan en vormden zoo een zachtgroenen troonhe mel, die zich boven de reizigers welfde en de zon nestralen niet geheel en al doorliet, zoodat er eene heerlijke, koele schaduw heerschte. Eindelijk was de hoogte van den berg bereikt en liep de weg in vele kronkelingen bei gaf. Zoo ver het oog reikte was geen mensehelijk wezen te zien het was nog te vroeg in den morgen. Plotseling kwam een man uit het bosch te voor schijnmet een enkelen sprong stond hij bij de koppen der paarden en schoot vlak voor hen een pistool af in de lucht, zoodat de echo den knal hon derdvoudig herhaalde. Snel als de gedachte was de snoodaard weer in het bosch verdwenen. Een oogenblik staken de paarden de ooren op met eene uitdrukking van schrik in bet oogtoen sloegen zij de achterpooten omhoog, zoodat de rie- De Belgische Senaat heeft zijne zittingen hervat, om voor het einde der zitting af te doen wat door de Kamer reeds aangenomen is of nog bij haar in behandeling is. De eerste bijeenkomst is geheel ingenomen ge weest met de behandeling van conclusies omtrent ingekomen adressen. Daaronder waren er ook ver scheidene om aan te dringen op spoedige behan deling en aanneuning van het voorstel tot grond wetsherziening. De conclusie bij monde van ba ron von Crombrugghe, strekte „tot verzending aan de commissie, later te benoemen, welke zich met dit voorstel zal hebben bezig te houden." Dienovereenkomstig werd besloten. De commis sie uit den Senaat, welke rapport uitbrengen zal over het voorstel tot grondwetsherziening, nadat het door de Kamer zal zijn aangenomenIn dien tusschentijd kunnen de adressen wel met zulk eene dikke laag stof bedekt zyn, dat ze niet meer te vinden zijn. De kamer heeft wederom lang beraadslaagd, en de heeren Hanssens, Scoumane en De Malander hebben elkaar eenige liefelijke woorden naar het hoofd gesmeten, als b.v. doelende op laatstgenoem de„laat dien ellendeling toch loopen 1" maar toen er gestemd moest worden, ontbrak weer meer dan de helft der leden. Het wordt bijna eene uit zondering als de afgevaardigden in voldoenden ge tale aanwezig zijn om een besluit te kunnen ne men. Toen een dezer dagen de vice-president, de heer Tack, de zitting opende, waren er zes afge vaardigden, vier leden der rechterzijde en twee der linkerzijde, en één minister, de heer Lejeune, te genwoordig. men verward raakten, en jaagden toen in vliegende baast den berg af. Met bijna bovenmenschelijke kracht trok de koetsier de teugels aan om de die ren tot staan te brengen, doch tevergeefssteeds stormachtiger renden de schuw geworden rossen voor waarts de koetsier moest op zijne eigene veiligheid bedacht zijn en klemde zich aan de leuning van den bok vast om er niet te worden afgeslingerd. Het was een geluk, dat het dichte bosch de paar den dwong op de straat te blijven, en de goed on derhouden weg bet gevaar een weinig verminderde; toch dreigde de wagen elk oogenblik in de aan bei de zijden van den weg loopende droge gracht te storten, ia welk geval de gevolgen zeer bedenkelijk konden zijn. Eene doodelijke bleekheid lag op de aangezichten der reizigers, die elk oogenblik een ernstig ongeluk moesten vreezen. Helene lag buiten kennis met. ge sloten oogen in een hoek, maar niemand was in staat haar te helpen de vreeselijke toestand waarin men zich bevond spande elke spier, elke zenuw, en deed al het andere op den achtergrond treden. Bleek van schrik zat de koetsier op den bok, niet in staat de dampende en snuivende paarden tot bedaren te brengende teugels waren zijne hand ontgleden, zoodat de dierendoor de ongewone vrijheid nog onhandelbaarder werden. Toen een geweldige schok, waardoor de in het rijtuig gezetenen onzacht tegen elkander stieten, een gekraak en de vreeselijke rit had een einde, het In eene vergadering van kellnerinnen, die laatst leden Dinsdag te Berlijn werd gehouden, is 6en besluit genomen om bevorderlijk te zijn tot af schaffing van alle onderscheid tusschen man en vrouw in de wetsbepalingen, dus tot eene zoo vol ledige gelijkstellingdat vrouwen bijv. ook tot rechterlijke en andere voorname openbare betrek kingen benoembaar worden gesteld. Des avonds te voren was te Maagdenburg, eene openbare vrouwen vergadering gehouden, die eGbter. voor het grootste gedeelte door mannen werd. be zocht en waarin na een levendig verzet van eenige spreeksters besloten werd. de aldaar bestaande Vrouwencommissie te ontbinden, op grond dat vrouwen meer op personen dan op zaken letten. Door den heer P. A. Janssens te Middelburg is eene zeeuwsche reisgids vervaardigd, welke met het volste recht op den naam van gids mag aan spraak maken. Het boekje is vrij volledig en zal den reiziger door onze provincie voorzeker vol doende inlichten. De prijs is 40 cent. - Op de adressen van den heer mr. De Kan ter c. s. tot wijziging der jachtwet heeft de mi nister van justitie aan de Tweede Kamer geant woord, afschaffing der bescherming van den wild stand niet in het nationaal belang te achten even min als doorvoer van het beginsel van art. 641 B. W., zonder de thans -bestaande afwijkingen. Tot vergemakkelijking van de afkoopbaarstelling der heerlijke jachtrechten blijkt geen drang te be staan. Door buitengewone machtiging aan te vragen ïijtuig was tegen een boom gereden, de as der voor wielen gebroken en de paarden waren niet meer in staat het beschadigde voertuig verder te brengen. Zij stonden daar snuivendhunne zjjden met den staart zweepend en onrustig met de pooten stampend. Door den plotselingen onverwachten schok was de koetsier van den bok geslingerdmaar de val in de met hoog gras begroeide gracht liep, uitgezon derd eenige geringe kneuzingen, zonder verdere ge volgen af. Door ze vriendelijk toe te spreken en te streeien trachtte hij de opgewonden dieren tot be daren te brengen, terwijl de reizigers het door de asbreuk sterk overhellende rijtuig verlieten om van den schrik te bekomen. De raadsheer kreeg het eerst de spraak terug. „Dat was eene duivelsche streek zeide hijhet zweet van zijn voorhootd vegend. „Herkendet ge den persoondie ons in dit gevaar bracht vraagde zijne vrouw. De raadsheer zag baar weifelend aan. „Het was de doofstomme bedelaar van Gickelhahn, dezelfde, die u dien brandbrief in den hoed wierp," vervolgde de oude dame. „Mijn hemel, ge hebt gelijkriep Stern, „en hu twijfel ik er niet meer aan, dat dat schelmstuk geen ongelukkig toeval, maar een goed voorbereide aan val was." Gertrude had zich met de dochter van den raads heer beziggehouden en kwam nu ook naderbij. „Mijn man is met in staat geweest onze wilde

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 1