Hi ii ii (Hi la ii <ls cl) Nieuws. (icuHHunl Nieuws. ners groote worstwaren, 30 centners ham, 5000 stuks braadworst, 30.000 b: oodjes. Omtrent den voorraad wijn en andere dranken worden geen cijfers opgegeven, doch het zal wel een respecta- bel getal tonnetjes bedragen. Maandag is de Belgische koningin plotseling on gesteld geworden. Na het tweede ontbijt maakte de koningin, ver gezeld van haar dochter prinses Clémentine en een hofdame, eene wandeling, en woonde in het park de verzending harer paarden naar Spa bij. Te vijf uur kwam H. M. op het slot terug en voelde zich bij het gaan aan tafel zoo onwel, dat z*j weinig of niets at. Eensklaps zag men de koningin verbleeken en met een luiden schreeuw ineenzakken. Prinses Clémentine en graal d'Oultremont snelden toe, richtten haar op, deden haar vlugzout opsnuiven, doch vruchteloos, en de twee eenige dienstboden, die nog in het kasteel waren, snelden toe, daar net overige personeel reeds naar Spa vertrokken was. De koningin was een korten tijd buiten kennis. Toen zij tol bewustzijn kwam, vroeg zij naar een geestelijke, waarop, by afwezigheid van den hof- aalmoezenier, de pastoor deken te Laeken verwit tigd werd. Tegelijk met den geestelijke was de lijfarts dei- koningin ontboden, die terstond kwam, gevolgd door te Brussel verblijvende leden der hofhouding. Prinses Clémentine zond een telegram aan haar vader, die te Ostende vertoefde. Terstond deed deze een extra-nein bestellen, maar nog vóór zijn ver trek waren geruststellende berichten ontvangen. Z. M. vertrok daarop met den internationalen trein, die op hoog bevel te Laeken stopte. Z. M. was zeer ontroerd, vooral toen hij vernam, dat H. M. reeds de laatste sacramenten had ontvangen. De koningin was reeds eenigen tijd lijdende aan pijn in de knie, zoodat het loopen haar moeilijk viel en zij genoodzaakt was een wandelstok te gebruiken. Het nieuws verspreidde zich bliksemsnel door Brussel, waar de bladen extra-oplagen gereed lieten maken. Sedert is de toestand veel verbot6rd, zoo dat de koning waarschijnlijk naar Ostende terug keert. De minister president Beernaert heeft in de Dins dag door de kamer van vertegenwoordigers gehou den zitting het volgende verklaard„De koningin is gisteren werkelijk door een plotselinge ongesteld heid overvallen, welke gedurende eenigen tijd, doch ten onrechte, levendige ongerustheid wekte Alleen het zenuwgestel is aangedaan. De koning heeft mij opgedragen de kamer gerust te stellen. Alles wettigt de hoop op spoedige beterschap." Deze mededeeling werd met bijzondere ingeno menheid ontvangen. reeds nu zijne rechten had kunnen laten geldeD peinzend liep de jonge kunstenaar in zijne kamer op en neer en zijne verbeelding tooverde hem verdwij nende beelden van het verleden voor de ziel. Hij zag zich weer in zijne eenvoudige studentenwouing, de oude morgenjas aan het lijf en de lange pijp in den mond. Aan de lange schrijftafel zat zijn vroo- lijke makker Lassendorf, zijne onderzoekingen van het een of ander inenschelijke been met grappige opmerkingen afwisselend. Een brief des vaders lag voor den jongen man d^- oude raadsheer Stern ver wierp daarin in de streng-te bewoordingen het voor nemen zijns zoons, zich aan het tooneel te willen wijden. Toen viel er als een dichte nevel over de zon; hjj vei deelde zich en liet eene hooge, in ouden stijl gebouwde, helder verlichte zaal herkennen. De dichterlijke gestalten van den markies Posa. Morti mer. Faust, Egmont, Hamlet en honderd andere be volkten de zaal. alle droegen een en dezelfde ge laatstrekken, die van Robert Stern. Aan het einde der zuilenrij, maar ondereen tioonhemel van blauw fluweel stond de kunstenaar nog eenmaal in zwar ten rok en witte handschoenen, in het knoopsgat eenige bonte lintjes en aan zijne zijde eene trotsche koninklijke vrouw Malwinc Tautenberg. Daar opende men eene tussehen twee zuilen verborgene zijdeur en schuchter en zachtjes trad eene slanke meisjesgestalte binnen. Langzaam bekeek zij de ver kleedt; gestalten, en haar blik bleef eindelyk rusten op den man met de ordeteekens en de schoone naast Het „Dagblad" vernam, dat laatstelijk aan de heeren Van Tienhoven en Tak van Poortvliet de opdracht tot vorming van een Kabinet was gegeven. Naar het „Vadeiland" verneemt, is de heer Van Tienhoven met de samenstelling van een Ka binet gereed gekomen. Dinsdag is door hem d6 volledige lijst aan de Regentes op het Loo aange boden. De beer Van Tienhoven zal zelf in het Kabinet zitting nemen als minister van binnen- landsche zaken, terwijl o. a. aan de heeren Tak en Smidt de portefeuilles van waterstaat en justi tie zijn toegekend, de heer Cremer koloniën moet hebben gekregen en - naar het gerucht wil - mr. N. G. Pierson zou optreden voor financien. AXEL, den 7 Augustus 1891. De heer H. Cransberg, onderwijzer aan de open bare school alhier, slaagde jl. Woensdag te 's- Gravenhage voor de Fransche acte. Door het bestuur van den De Loosepolder, gemeente Hoek, werd Woensdag te Terneuzen in het openbaar, bij enkele inschrijving, aanbesteed het maken der gewone onderhoudswerken en van werken tot dijksverdediging aan de waterkeering van voornoemden polder over 1891/92. Daarvoor werd ingeschreven dooi de heeren A. Tholens Danz. te Terneuzen voor 975; J. de Bree Fz. te Hoek voor f 890; D. de Doelder te Terneuzen voor 870 en J.' Meer tens te Hoek voor 849. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. De heer C. L. Vinck van St. Jansteen, slaagde te Breda voor de hoofdacte. Beroepen bij de Ned. Herv. gem te Biervliet, ds. J. C. V. Meischke te Raamsdonk. Bedankt voor het beroep bij de herv. gem. te Borsele door ds. W. H. H. Dijkman, te Breskens. Bij kon. besluit is benoemd tot burgemeester der gemeente Eede de heer J. F. Dhondt. Benoemd tot onderwijzer te Eede, de heer C. Achterberg te Venendaal. UITSLAG der herstemmingen voor Gemeenteraadsleden. Axel. Aantal kiezers 318, waarvan stemden 242 blanco briefjes 11 van onwaarde 4. Geldig uitge brachte stemmen 227. Herkozen L. de Feijter Jz. met 140 stemmen (die verzocht hah niet in aenmerking te komen.) de heer B. C. lJsebaert verkreeg 87 stemmen. Bij de eerste stemming verkreeg L de Feyter 116, en B. C. IJsebaert 62 stemmen. Aardeuburg. Aantal kiezers 146 daarvan kwa men 126 ter stembus. hem staande vronw. Lang zag zij met hare trouwe reine oogen den tooneolspeler aan, en eene uitdruk king der vreeselijkste smart kwam op haar bleek gelaattoen bedekte zij haar aangezicht en begaf zich weder langzaam naar de deur, die zich zonder gedruisch achter haar sloot. „Geertjegilde Robert, zoodat hij door het ge luid zijner eigene stem weder zijn bewustzijn terug kreeg. De beelden zijner opgewondene verbeelding waren verdwenen, maar eene pijnigende ongerust heid overviel hem en het liefelijke beeld der ge liefde week niet van hem, hoe zeer hij zich ook inspande zijne gedachten bij andere voorwerpen te bepalen. Reeds kleurde zich in het oosten den he mel met het teederste karmijnrood, als voorlooper der opkomende zon, toen de kunstenaar zich einde lijk te bod begaf. De afgeloopen dag, het begin zijner kunftenaai«loopbaan had hem wel is waar de eerste heerlijke overwinningen gebracht, maar hij daarentegen een edel goed den inwendigen vrede verloren VII. De vacanties spoedden ten einde en zoowel doctor Bofhner als de raadsheer Stern met hunne families maakten zich gei eed naar huis terug te keeren. De advocaat woonde in de hoofdplaats en de leeraar in eene andere stad dierzelfde provincie. Door bet spoor werd de afstand tussehen bdide steden aanmerkelijk ingekort, zoodat oen reisje van he eene plaats naar Herkozen is P. B. Wijffels met 85 stemmen, t P. B. Calon verkreeg er 66. Breskens. Aan de stemming werd door 91 kie zers met geldige biljetten deelgenomen. Gekozen is A. du Burck met 46 stemmen. I T. F. Blanken verkreeg 45 stemmen. Hoek. Aantal kiezers 160, waarvan er 81 geldi- ge biljetten inleverden. Gekozen is W. G. Dielemen Azn. met 54 st. C. Blok. die verzocht had niet in aanmerking te komen, verkreeg 26 stemmen. Ossenisse. Van de 66 kiezers leverden 56 geldi ge biljetten in. Gekozen P. F. Serrarens met 37 stemmen. 1 Sas van Gent. Aantal kiezers 104 waarvan et 87 met g6ldige biljetten ter stembus kwamen. Gekozen zijn P. Malotaux met 57 en E. Pauwelj met 49 stemmen. Op het aftredend lid C. L. Poelman waren 33 en op P. R. Kok 27 stemmen uitgebracht. Terneuzen. Aantal kiezers 528 geldig uitgebrach te stemmen 430. Gekozen zijn L. de Koeijer met 240 en J. Ne lemans met 214 stemmen. Op J. Lybaart waren 207 en J. A. van Rompn 18 stemmer, uitgebracht. (De laatste had verzocht niet in aanmerking te komen.) IJzeudijke. Van de 188 kiezers stemden er 183. Herkozen zijn J. B Antheunis met 106 en B. J. üoens met 102 stemmen. J. B. Temmerman verkreeg 82 en F. T. de ger 73 stemmen. Zuidzamle. Aantal kiezers 96, dat der biljetten 88. Gekozen J. Lansen Croin met 47 stemmen. A A. de Vlieger verkreeg 39 stemmen. Eene zeer duistere zaak houdt de gemoedered van de bewoners der derde Engelantiersgracht le Amsterdam in spanning. In den nacht van Vrijdag op Zatei dag omstreeks kwart over tweeën ontdekte de beer De Milde, wo nende in perceel 150 eerste verdieping, brand. In plaats van door de deur in bet portaal naar buiten te vluchten, zag hij zich, misschien door den zwaren rook, genoodzaakt op een acnterplat de wijk te nemen, en daar bracht hij ook zijne echtgenoot# tijdelijk in veiligheid. De bewoner van het bovenhuis van perceel 152, bemerkende wat er aan de hand was, begaf zich onmiddellijk naar de naastbijgelegen brandschelen de brandweer snelde dadelijk toe, om het dreigend vuur te beteugelen. Inmiddels waren door bewO' ners van perceel 148 de in gevaar verkeerende man en vrouw door een raam aan den achterkant der huizen gered. Toen door den heer De Milde, in tegenwoordigheid van den sectie-brandmeester, heer Brull. een onderzoek werd ingesteld, kwam hij tot de ontdekking, dat volgens zijne opgaaf de andere noch zeer kostbaar noch bijzonder tijd roovend was. De beide bevriende families hadden elkaar daarom beloofd, zoo spoedig tijd en omstan digheden het zouden toelaten, elkaar weerzijds te bezoeken, om de aangeknoopte vriendschap niet te laten verkoelen. Een rijtuig met twee paarden bespannen zou badgasten van Ilmenau naar Arnstadt brengen, waar men verder van het spoor gebruik kon maken. De zon stond nog niet hoog aan den oostelijken hemel toen het rijtuig door de straten van het vriendeljH ke badplaatsje voortrolde. Nadat de scheidenden de laatste huizen voorbij waren, zagen zij nog eenmaal terug om een laat- sten blik op bet gastvrije stadje te werrentoen verhween het bij eene kromming van den weg ach- de met bosscben begroeide bergen. De verschillende grassoorten en bloemen langs den weg prijkten in haren prachtigsten, maar ook zeer vergankelijken tooi en glinsterden in de mor genzon het naaldbosch aan beide zijden van den weg was op dezen tijd met zijn schoonste groei1 versietd eo de welriekende geur van het hars ver-' vulde de lucht. (Wordt vervolgd.) J

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 2