J l No. 5-28. Woensdag 5 Augustus 1891. 7e Jaar*»'. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen. F. DIELEMAN, Aan onze Landgenooten. Binnenlandsch Nieuws. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2. maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag- TWEE uren. De HERIJK dei- Maten en Gewichten voor dit jaar is in onderstaande gemeenten als volgt Axel, 5 en 6 Augustus. Z a a m s 1 a g, 7 Augustus. Hulst, ook voor Clinge en St. Jansteen 8,10 en 11 Augustus. Rapenburg, (gemeente Stoppeldijk) voor de gemeenten Stoppeldijk, Hengstdijk en Boschkapelle 12 Augustus. Graauw, 13 Augustus. Kloosterzande, (gem. Hontenisse), voor de gemeenten Hontenisse en Ossenisse, 14 en 15 Augustus. Het ALGEMEEN NEDERLANDSCH VREDE BOND, ten jare 1871 opgericht, heeft, wil het ge lijken tred houden met de vele buitenlandsche Vre- devereenigingen, meer dan tot dusver het geval mocht wezen, behoefte aan aigemeene ondersteuning. Te weinig wellicht heeft het in de laatste jaren van zich doen hoorennagenoeg zijn eenig orgaan waren de jaarboekjes, die schoon welwillend en vaak met ingenomenheid door de binnenlandsche en ook door de buitenlandsche pers ontvangen slechts een betrekkelijk kleinen kring van lezers vonden. Wat wil het Alg. Ned. Vredebond? Ziehier enkele der overwegingen, die tot de op richting dezer vereeniging hebben geleid, gelijk zij aan het hoofd van het reglement zijn geformuleerd: dat het oorlogvoeren moet worden beschouwd als een onrechtmatig middel, om geschil tusschen Sta ten op te lossen dat de oorlog is een wanklank in onzen tijd van beschaving en verlichting, en dat hij de zedelijke en stoffelijke belangen der natiën dreigt te vernietigen dat alles moet worden beproefd om door andere middelen dan het ruw geweld, het recht tusschen de volken te handhaven, en zoodoende het uitbars ten van den krijg te voorkomen, of de eens uit gebarsten oorlogen zoo spoedig mogelijk te doen eindigen dat de krachtig uitgesproken afkeer van den oor log, in alle beschaafde landen vernomen, op den duur niet zonder invloed kan blijven op de besluiten der machthebbenden dat ter bereiking van dit doel, vereeniging van krachten noodig is, dat de oorlog met zijne ellende nog slechts ten gevolge van kunstmatige opwinding en voor korten tijd toejuiching kan vinden, en dat duurzame vrede de aigemeene en vurige wensch der volkeren is. Waren de stichters onzer vereeniging utopisten die geene rekening hielden met bestaande toestan den en met den geest van hunnen tijd, die het on bereikbare najoegen en met één tooverslag de gan- sche wereld wilden veranderen In geenen deele. Idealisten waren zijzij geloofden in den vooruit gang van het mensebdom zij geloofden, dat eenmaal het Recht zoude ze gevieren over de Macht. Landgenooten, is ook dit uw geloofmeent ook gij, dat dit een der vruchten onzer beschaving zijn zal, dat meer en meer het rechtsbeginsel zich zal doen gelden in de betrekking tusschen de Staten, sluit U dan bij ons aan om aan ae verwezenlijking van dat ideaal te arbeiden. De tijdgeest is op onze hand. Zeker allerwege zien we hoe de staande legers zich uitbreiden, al lerwege worden de uitgaven voor militaire doelein den opgedreven doch te gelijker tijd wordt overal de wensch vernomen, ook uit den mond van Vorsten en Staatslieden moge de vrede bewaard bljjven Si vis pacem, para helium wilt gij den vrede, bereid U ten krijg zegt eene oude leenspreuk, en al kan men naar waarheid zeggen, dar het juis ter ware. indien zij luidde Si vis pacem, para pa cemtoch gaat een zucht naar vrede door Europa, terwijl het zich tot de tanden wapent. Hoeveel schatten de krijgstoerustingen verslinden, met welke zware lasten de volkeren daardoor wor den gedrukt, hoe de staatsschulden toenemen, hoe de ontwikkeling der natiën wordt gestremd, en heur welvaart belemmerd, dat alles behoeft hier niette worden betoogd. Ook niet, fïöe de verarming ontevredenheid baart, met al de daaraan verknochte gevaren, die staat en Maatschappij met ondergang Is er dan geen ander middel dan de oorlog om de geschillen tusschen de Staten te vereffenen? Gij weet het, landgenooten, dat middel bestaat en wordt gelukkig meer en meer toegepasthet zijn de internationale scheidsgerechten. Aan de vredevereenigingen is het voor een deel te danken, dat menig geschil, dat anders slechts door geweld van wapenen zoude zijn beslecht, door de onpar tijdige uitspraak van scheidsmannen is beslist. Reeds nu hebben om niet eens te spreken van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, waar eene poging gedaan wordt om al de Amerikaansche Staten in een algemeen vredebond te vereenigen een aantal natiën van Europa, waaronder Engeland, Italië en ook Nederland, door hare parlementen doen verklaren, dat de opdracht van geschillen aan scheidsgerechten eene noodzakelijkheid en een plicht is, waaraan men zich niet mag onttrekken, en die verklaringen zijn door geene Regeering weerspro ken integendeel, de meesten hebben beloofd daartoe te zullen medewerken. Doch ook hier hebben traag' heid en gemis aan voortvarendheid veel goeds ver hinderd. Zoo treedt het Recht in de plaats van het Ge weld. Daarheen moet de steven gericht. Evenmin als tusschen de burgers van éenen Staat mag het „recht van den sterkste" tusschen de Sta ten onderling heerschen. De tijden zijn voorbij, dat de eigenrichting in de Staten bestondeens zullen de tijden ook voorbij zijn, dat de eigenrichting tus schen de Staten geduld wordt. Maar wat kan het kleine Nederland doen? Het geldt hier een internationaal belang. Nederland sla het oog op hetgeen elders geschiedt: In Noord Amerika is de vredebeweging in vollen gang. Frankrijk telt eene menigte van Vredever eenigingen. Italië eveneens. Krachtige steun vindt onze zaak in België, Zweden, Denemarken Spanje en elders. En Engeland De leden der Vredebon den telt men er bij hondderdduizenden, wat waar schijnlyk nog niet genoeg gezegd is. Vrouwen heb ben daar verschillende veroenigingen opgericht en werken met kracht mede. Godsdienstleeraren van iedere gezindte stellen zich aan het hoofd, en onder de ijverigsten vindt men de Bisschoppen en Aartsbisschoppen, zoo van Pro- testantsche als van Roomsche zijde. Zelfs is besloten, dat een bepaalde Zondag zou worden aangewezen, om door medewerking van de kerk het goddelijk bevelvrede zij den menschen op aarde, tot eene waarheid te maken. Zal nu Nederland, dat we! eens als de bakermat der vrijheid en der beschaving geprezen is, zich aan die aigemeene en edelmoedige beweging ont trekken, en lusteloos blijven, bij de aigemeene rus teloosheid om het werk der beschaving en der menschenliefde te steunen Zullen wij Nederlanders ons zeiven die verne dering aandoen? Zal in Nederland de traagheid in dezen den bo ventoon voeren? Laten wij het rondweg zeggen. Als ons streven ijdel zal zijn, wij bebben het dan niet te wijten aan tegenstand, want die is er niet, maar aan de lauwheid van ben, die de waarheid van ons stre ven erkennen, maar die door niet met ons mede te werken de oorzaak z\)n, dat de steun van zoo veel andere welwillendén en tevens de altoos nooui- ge geldelijke kracht ons blijven ontbreken. Wij wekken U dus op om donateur of lid te worden van het Vredebond en afdeelingen te stich ten, waartoe slechts een tiental leden voldoende is. De jaarlijksche geldelijke bijdrage is zoo onbedui dend, .dat daardoor niemand kan worden afgeschrikt. De ondergeteekenden zijn gaarne bereid al die inlichtingen te geven, die gewenscht kunnen wor den. En hiermede meeuen wij onzen plicht te heb ben gedaan en laten aan u de beslissing over. 's-Gravenhage, Juli 1891. Het Bestuur van het Algemeen Nederlandsch Vredebond Mr. D. VAN ECK, Advocaat, Voorzitter. Mr. A. M. MAAS GEESTERANUS, Directeur van de Neder- landsche Staatscourant, Onder-Voorzitter en Pen ningmeester. S. L. ENTHOVEN, Industrieel. Mr. J. B. BREUKELMAN, Commies van Staat bij den Raad van State. Mr. C. BAKE, Referendaris bij den Raad van State, Secretaris. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de Commissarissen des Konings verzocht, de aan dacht van de burgemeesters te vestigen op de met 1 September in werking tredende wet betreffende de verandering van „Koning" in „Koningin," in officieele stukken, ambtstitels enz. - Luidens bericht uit 's-Gravenhage wordt nog een belangrijke wijziging in den dienst bij de rijks telegraaf verwacht. Hei plan zou nl. bestaan liet getal inspecteurs, thans 9, tot 5 te brongen. De inspecteurs zouden dan echter worden ontheven van het directeurschap der kantoren, dat aan de tegenwoordige onderdirecteurs zou worden o|ge dragen. In verband met de voorgenomen reorga nisatie is dan ook reeds sedert het begin van 1890 i te Groningen en sedert April van dat jaar te U- trecht slechts een waarnemend inspecteur.

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 1