80II DEI DOOLHOF DES LEVENS. No. 525. Zaterdag 25 Juli 1891. 7e Jaarg'. A Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h- Vlaanderen. F. DIELEMAA, Staatkundig Overzicht. FEUILLETON. AXËLSCHË Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag'- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlyk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De HERIJK der Maten en Gewichten voor dit jaar is in onderstaande gemeenten als volgt Hoek, 27 Juli. Ter Neuzen, 28, 29, 80 en 31 Juli. Sas van Gent, ook voor Philippine 1 Au gustus en 3 Augustus des voormiddags. Westdorpe, 3 Augustus des namiddags. Z n i d d o r p e, ook voor Overslag 4 Augustus dss voormiddags. Koewacht, 4 Augustus des namiddag®. Axel, 5 en 6 Augustus. Z a a m s 1 a g, 7 Augustus. Hulst, ook voor Ciinge en St. Jansteen 8,10 en 11 Augustus. Rapenburg, (gemeente Stoppeldijk) voor de gemeenten Stoppeldijk, Hengstdijk en Boschkapelle 12 Augustus. Graauw, 13 Augustus. Kloosterzande, (gem. Hontenisse), voor de gemeenten Hontenisse en Ossenisse, 14 en 15 Augustus. Frankrijk werd in de laatste periode der Ka merzittingen nog bedreigd met eene ministerieels crisis. Er waren geruchten in omloop, dat de be palingen omtrent den pasdwang voor reizigers naar Elzas-Lotharingen verscherpt waren en dat er zelfs geen passen meer werden afgegeven. De Boulan- gistische afgevaardigde Laur interpelleerde daarom den minister-president De Freycinet, doch kreeg ten antwoord, dat er bij het ministerie daaromtrent niets bekend was. De zaak was daarmede feitelijk Novelle van MORITZ LILIE. „In dat opzicht vond ik het steeds belangwekkend om in de gerechtszaal de gelaatstrekken der misda digers te bestudeeven om daaruit hun karakter te leeren kennen," zeide de raadsheer. «Terwijl enkelen, die nog niet geheel en al verstompt zijn, door het ongeluk bjjna geheel terneergedrukt worden en ver slagen en berouwvol hunne misdaad bekennen, ge dragen anderen zich brutaal en uitdagendaltijd echter spiegelt zich de graad der verdorvenheid af op het gelaat, dat voor den menschenkenner een ge trouw spiegelbeeld is van den toestand, waarin geest en hart verkeeren." „Uwe uitgebreide rechtspraktijk heelt u ongetwij feld ruime stof tot zielkundige studiën gegeven," hernam Bothner, „De rechtsgeleerde bevindt zich hiertoe in dezelfde gelegenheid als de dokter, alleen heeft de laatste een veel ruimer veld voor zijne waar nemingen ter beschikking." „En toch zal hij zelden in de gelegenheid zijn, zulke scherp uitkomende tegenstellingen bijeen te ^vinden, als ze vaak in de gerechtszaal aangetroffen worden," zeide de echtgeuoote van den leeraar. „De doch de heer De Freycinet scheen er toch een weinig door geprikkeld te zijn, te oordeolen naar hetgeen later gebeulde. Er*waren slechts 150 leden tegenwoordig, toen gevraagd werd om eene ingekomen credietaanvrage tot vergrooting van de polytechnische school en bijbehoorende werken, ten bedrage van 600.OOu francs, in behandeling te nemen voor de kamer vacantie nam. Dit nu weigerde de meerderheid der aanwezigen en dit deed den heer De Freycinet zoo onaangenaam aan, dat hij besloot heen te gaan. „Zijne mede ministers vatten de zaak zoo hoog niet op en wilden hem niet velgen, waarop de minister president na eenigen tijd van beraad besloot ook maar aan te blijven en zijn plan tot aftreden te laten varen. De prefectuur van politie te Parijs heeft in de kiosken een revolutionair vlugschrift in beslag ge nomen. Later werd een huiszoeking gedaan bij den schrijver, waar men eene groote hoeveelheid re volutionaire geschriften onr,dekte en verscheidene handschriften, bestemd om tot tekst te dienen van anarchistische plakkaten, ten einde de Parijsche bevolking gunstig te stemmen voor de werksta- kende spoorwegwerklieden. Men heeft ook in eene bijzondere kamer eene hoeveelheid vloeistoffen ge vonden, welke men denkt dat ontplofbaar zijn. Gedurende het onderzoek kwam de schrijver van het vlugschrift, die van niets wist, thuis. Men hield hem aanstonds aan. De werkstakende spoorwegarbeiders hebben bij eenkomsten gehouden, om te beraadslagen hoe zij aan geld zullen komen daar de kas der werksta kers bijna ledig is. Zoo noodig, zijn zij besloten misdaad uit gewoonte de slimste soort van men- schelijke dwalingen staat hier naast den onschul dig lijdende de doortrapte boosheid naast de onbe zorgde onnoozelheid, die zich onbewust tot onwetti ge handelingen liet misbruiken de zucht naar ge not" naast den bittersten nood, die den ongelukkige dwong voor zijne hongerende kinderen een brood te stelen. De jaarboeken van het gerecht leveren de rijkste stof tot eene karakterkunde der menschheid, die wel is waar slechts hare schaduwzijde aanroe ren en daarom niet volmaakt wezen kan." „Daar schiet me een geval te binnen, dat een schitterend voorbeeld is, hoever lichtzinnigheid, lui heid en zucht naar genot een mensch van den rech ten weg kunnen brengen," zeide Stern, met den kleinen zilveren lepel eenige aardbeziën uit zijn glas opvisschend en ze naar den mond brengend. „Dat moet u vertellen," verzochten de dames en de leeraar sloot zich bij haar verzoek aan. De advocaat keek eenige oogenblikken peinzend voor zich als om zijne gedachten te verzamelen, toen begon hij „Het zal zoo ongeveer dertig jaar geleden zijn, toen mij dooi het gerecht de stukken toegezonden werden betreffende eene vervalsching, verscheidene oplichterijen, valsch spel, enz., met de opmerking, dat de aangeklaagde mij tot zijn verdediger gekozen had. Ik onderzocht de mij toegezonden stukken nauwkeurig en was verbaasd over de geslepenheid waarmede de in hechtenis genomene zijne misdaden tot daden van geweld over te gaan. Van verschil lende zijden wordt het denkbeeld geopperd hier en daar de rails op te breken Om dit te voor komen wordt op de lijnen door de politie toezicht gehouden. De spooi wegbestui en hebben afgekon digd, dat de werklieden die zich aanstaanden Maan dag niet aan den arbeid begeven, zich als ontsla gen kunnen beschouwen. De leider der beweging, Prades, is reeds van zijne betrekking bij den Oos- ter spoorweg ontheven. Men denkt dat de werk staking spoedig zal geëindigd zijn, daar vele be ambten er zich tegen verklaren. Te Karlsbad zijn tegenwoordig vele vorstelijke badgasten bijeen, waaronder ook prins Ferdinand van Bulgarije. Hij gaf een feestmaal ter eere van koning Milan van Servie, die ook te Karlsbad ver toeft en waarbij de Engelsche gezant te Belgrado en de Rumeensche minister Ghermani, beiden ook badgasten aanwezig waren. Het diner had zelfs een politiek tintje, want prins Ferdinand maakte van deze gelegenheid ge bruik om te verklaren, dat de verhouding tusschen de Boelgaarsche regeering en den sultan van Tur kije niets te wenschen over laat. Nog onlangs had de sultan bij de ontvangst van den Bulgaarschen gemachtigde zijn tevredenheid betuigd over den vooruitgang, dien Boelgarije onder Ferdinands re- goering maakte, en de prins hal uit Karlsbad den sultan per telegraaf zijn dank betuigd voor deze waardeering. begaan had, te meer daar ik uit de inlichtingen zag, dat mijn cliënt een jong mensch was van nau welijks vijf en twintig iaar. Hij heette Victor Lie- benstein, was de zoon van een rijken fabrikant en had in de zaak van zijn vader den hand-4 geleerd. Later zond zijn vader hem naar Weenen, Parijs en Londen, waai hij in de eerste handelshuizen toegang had en door zijn indrukwekkend deftig uiterlijk, zoowel als door zijne goede manieren, die hem ken merkten, ben gaarne geziene gast werd. Om eens mondeling met hem te spreken bezocht ik Liebenstein in zijne gevangenis cel en stond ver baasd over den niet alleen uiterlijk deftigen, maar ook zeei beschaafden jongen man, bij wien de treu rige omgeving, waarin hij zich bevond, volstrekt niet paste. Hij bekende, zooals hjj reeds bij het verhoor gedaan had, zijne misdaad ronduitverklaar de, dat hy in Parijs in lichtzinnig gezelschap en tengevolge daarvan in schulden geraakt was, en dat hij, daar zijn vader weigerde hem langer geld toe te zenden, ten slotte een valscbe wissel van vijf duizend gulden afgegeven en in baar geld ontvan gen had. Het papier werd wel is waar door den fabrikant ingewisseld, maar deze trok nu zijne hand geheel en al van den zoon at. De eerste schrede was op hel pad der misdaad gezet en Liebenstein was niet meer in staat den gevaarvollen weg te verlaten. Aan een kostbaar leven gewoon, bezat hij met de wilskracht, door redelijken arbeid in zijn onderhoud te voorzien ea

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 1