(lemcngd Nieuws. Uit goede bron weet de „Amst. Ct." te ver melden, dat de burgemeester van Amsterdam, mr. Van Tienhoven, belast is met de samenstelling van het kabinet en zal optreden als minister van bin- nenlandsche zaken. Het Amsterdamsche raadslid mr. Den Tox zou burgemeester van de hoofdstad worden. Uit den Haag meldt men daarentegen aan de „Amsterdammer," dat het bezoek op het Loo van mr. van Tienhoven niet rechtstreeks in verband stond met de ministerieele crisis, maar er zou sprake zijn van zijne benoeming tot directeur van het kabinet der Koningin. Het „Centrum" deelt mede, dat de waarschijn lijkheid dat de heer Heemskerk als kabinets for meerder zou optreden, veld wint. En kunnen we afgaan op een bericht van de „Zuidhollander," dan komt de heer L. M. de Laat de Kanter, burgemeester van Leiden, in aanmer king als minister van marine. AVEL, den il Juli 1891. Ds. F. W. J. Wolf, pred. bij de Ned. ger. gem. alhier, heeft bedankt voor de op hem uitgebrachte beroepen naar die gemeenten te Heinenoord (N. H.) en te Rozenburg (Z.-H.) Aan de heden gehouden verkiezing voor 4 leden van den Gemeenteraad alhier, brachten van de 313 kiezers 239 hunne stem uit. Te Zaamslag stemden er 218 van de 261 kiezers. Gisteren werd met eenige plechtigheid de eerste steen gelegd van den straatweg aan den oostelijken buitenweg alhier. Hulst. Deze week werden hier gemiddeld per dag 50 ii 60 wagenvrachten met vlas ter lossing en verdere verzending naar Belgie aangebracht. Daar dit nog slechts het begin is, mag ue vlasbouw in het zoogenaamde land van Hulst voorzeker aan zienlijk genoemd worden. Koewacht. Het zilveren bruiloftsfeest van onzen geachten burgemeester en echtgeuoote zal a.s. Za terdag met groote plechtigheid gevierd worden. Den avond te voren wordt het feest aangekon digd door het lossen van het geschut en het uit steken der vlaggen. Des Zaterdagnamiddags om half drie uur zullen de verschillende gezelschappen, die aan den sioet deelnemen, zich vereenigen in de school aan den Ouden Molen. Daarna worden de jubilarissen op Het Zand afgehaald onder 't losbranden van geschut. Des avonds wordt het dorpsplein verlicht en ge ven de Koewachtsche Zangvereeniging en Zuiddor- pe's fanfaren beurtelings een concert. De stoet zal als volgt zijn samengesteldEere- wacht te paard, Duiven sociëteit, Kaart-sociëteit, Doelboogmaatschappij Julius César. Rederijkerska mer, Zangvereeniging, Doelboogmaatschappij Grens „Ge bezit kostbaarheden," zeide nu eindeljjk Tau ten berg. „Wilt ge ook deze offeren aan de groene tafel?" riep het meisje, met eene krachtige beweging ha ren arm uit dien des vaders bevrijdend. „Wat zou den de andere dames aan den schouwburg, die reeds lang met afgunstige blikken mijne kostbaarheden bewonderd hebbenwel zeggenwanneer ik zonder die terugkwam Die overwinning zullen ze niet beleven." „We moeten toch leven en kunnen onmogelijk hier, waar men ons kentbljjven hernam de ou d" beer. „Aan uwe onnadenkendheid hebben we dien slim- men toestand, waarin we geraakt zijn, te danken, zorg er nu ook voor dat we fatsoenlijk kunnen be- s^n* ^eu a' 'ang moede mijn geld op die wgze te zien verkwisten," voegde zij'er iets zachter aan toe. Een vijandige blik uit de oogen des ouden trof de zangeres. „Staan we zoo vraagde hij op ge- rekten loon, „ben ik u lastig Spreek u maar openhartig uit, dan weet ik, wat ik te doen heb." Mal wine zuchtte. „Ge hebt me in uwe macht, ik weet hetnr.aar dat verzeker ik u, dat ik me vrjj maak, het koste wat het wil ^Zonder een antwoord at te wachten, sloeg zij een zijweg in en spoedde zich voort. Over het gelaat van den man gleed een boosaardige glimlach. aGe ontsnapt me piet, reken daar maar op!" schutters, Sebastiaan, Ambrosius, Kerkelijk- en Burgerlijk Armbestuur, Kerkbestuur, Gemeenteraad, Maagdekens, Rijtuigen. Wanneer fraai zomerweder het feest begunstigt, zal ons dorp voorzeker een druk bezoek ten deel vallen. Na herhaalde oproeping hebben zich thans 4 sollicitanten aangemeld voor de beide onderwijzers- betrekkingen aan de scholen in den Groote Huis- senspolder en te Othene, gemeente Zaamslag. De jaarwedde bedraagt 400. Vrijdagavond is te Ter Neuzen de dertien jarige zoon van den heer J. de S. in de vluchtha- ven, in h9t kanaal, te water geraakt en levenloos oj)gohaald. Hoewel door de geneeskundigen alles is aangewend om de levensgeesten op te wekken, mocht men daarin niet slagen. Vrijdagmiddag werd te Middelburg onder na dere goedkeuring van den minister van financien, door den Provincialen inspecteur der directe be lastingen. invoerrechten en accijnzen, aan zijn bu reel aanbesteedhet bouwen van een wachthuis voor de ambtenaren van de invoerrechten te Ter Neuzen en het overbrengen van het aldaar be staande wachthuis naar Walsoorden. Raming 2350. Er was slechts een inscbrijvingsbiljet ingekomen waarbij de ingeschreven som de raming overtreft. Op dien grond is de aanneming niet gegund maar daaromtrent het oordeel van den minister gevraagd. De heer J. H. Könler van Groede verwierf de vorige week te Breda de hoofdonderwijzersakte. Aardenburg, 20 Juli. De leden der Maatschappij tot bevordering van ooft- en tuinbouw in het kan ton Oostburg, hield gisteren eene algemeene ver gadering, dewelke vrij talrijk was bezocht. Na aankomst van den tram van Draaibrug en Maldeghem, te 2.39 des namiddags, werd eene wandeling gemaakt door het park, rondom de kerk. Dit park, dat vrij sierlijk was aangelegd, doch nog slechts in de geboorte was, kan mettertijd wel een aangename gelegenheid voor eene wandeling woiden. Het proefveld van landbouwproducten, aange legd door de afdeeling Oostburg der maatschappij tot bev. van Landbouw en Veeteelt werd mede even bezichtigd De resultaten waren van sommige producten niet zeer gunstig, deels te wijten aan de geringe kwaliteit van den grond, anderdeels aan het ongunstige weder. De klaver en de suiker bieten beantwoorden vrij goed aan de verwachting. Van daar richtten wij onze schreden naar de villa „Elderschans" van den heer mr. P. C. J. Hennequin. Daar was niet alleen voor den liefhebber van floralia, maar voor ieder zeer veel te zien en te genieten. Eene uitgestrektheid gronds van circa 16 gemeten aangelegd als bloemen- en moestuin, was voorzeker wel de moeite waard om in oogen- bromde hij, staan blijvende, terwijl de sierlijke ge" stalte van het meisje verdween. „Jaik héb u in mijne macht, en hoe ge u ook kromt, ik hecht me aan uwe hielen en zal ook verder niettegenstaande uw tegenstreven op uwe kosten mijn behaaglijk le ven voortzetten". Met de handen op den mg volgde Tautenberg zijne zich voortspoedende dochter. V. In den vreemde ver van den omgangdie ons dierbaar geworden is, sluit men zich gemakkelijker aaneen, knoopt men spoediger vriendschapsbetrek kingen aan met geestverwante menschen. al duren zulke kennismakingen zelden langer dan den tijd van oponthoud op de vreemde plaats. De families Stern en Bothner hadden zich nauwer bij elkaar aangesloten, sedert het kleine uitstapje naar den Gickelhahn. Gemeenschappelijke tochtjes naar den bekoorlijk gelegenen Elgersburg, naar de hoogste menschelijke woning van het Thuringerwoud, of naar Oberhof, dat met zjjne in den winter vaak geheel in de sneeuw begraven huisjes den kam van den berg kroont, hadden een wezenlijk vriendschap pelijke betrekking doen ontstaanvooral tusschen Helene en Gertrude. Het jonge meisje vond in de opgeruimde echtgenoote van den leeraar eene slechts weinige jaren oudere ware en oprechte vriendin en Gertrude vond in den omgang met de dochler van den raadsheer rijke vergoeding voor de vaak kuri- ge en onuitstaanbare Malwine. Ook de beide man- schouw te nemen. Ten volle voldaan over dat uitstapje, dat de moeite eener wandeling van 20 minuten wel loon de, keerden we naar Aardenburg terug om van de gastvrijheid van Mevrouw Bomme gebruik te maken, tot bezichtiging van haar buiten „Bloe- mendaal.'" Ook hier genoot men in den vollen zin des woords. En terwijl we daar ons vleiden op eene bank onder een schaduwrijken boom, galmden de tonen der „Aardenburgsche fanfaren" wat niet weinig bijdroeg tot opluistering van dit uitstapje. De tuin van den heer G. A Vorsterman van Cijen, die mede voor de leden ter bezichtiging o- penstond, was wel een kijkje waard. Te 7 uren verzamelden zich allen, omstreeks 70 leden met hunne dames, in de sociëteit „Spoor tot vriendschap", ter bijwoning van de eigenlijke ver gadering, waarvan wij in het begin dezes repten.. Met een enkel woord riep de voorzitter der ver- eeniging, de heer P. Steenaert, van Schoondijke, allen en inzonderheid het nieuw gekozen bestuurs lid den heer M. M, Meijer te Oostburg een hartelijk welkom toe. Na afdoening der huishoudelijke zaken o. a. de rekening over het afgeloopen dienstjaar, dewelke een batig slot opleverde van 192,625, gaf de heer Yorsterman van Oijen eene voordracht ten beste over „de voortteling en de bevruchting der bloe men, alsmede de invloed der insecten daarop." Met onverdeelde aandacht werd de duidelijke en begrijpelijke uitleg van zijn onderwerp gevolgd, waarvoor een luid applaus het loon der dankbaar heid was. Aan het eind der vergadering werd nog door den voorzitter een woord van dank gebracht aan den heer mr. Hennequin, mede ter vergadering aanwezig voor zijn6 gastvrije openstelling van diens buiten, terwijl diezelfde dank ook den heer Van Oijen werd toegebrecht. Mevrouw Bomme zal schriftelijk dank worden betuigd. Aldus meende de voorzitter te handelen, als tolk der vergadering. Bij dieu dank sluiten wij ons geheel aan, overtuigd als wij zijn, dat waar op het gebied van Floralia te bewonderen en te ge nieten was, ons door genoemde personen eene ruime gelegenheid was opengesteld. Voor de hoofdacte, lager onderwijs, te Breda, is o. a. geslaagd de heer A. Buyze van Zuidzande, oud-leerling der ijks kweekschool te Middelburg, thans onderwijzer te Dordrecht. Ds. H. A. Ludwig, pred. bij de Ned. Herv. gem. te Zuid-Scharwoude. heeft bedankt voor het beroep naar die gemeente te Zuidzande. Vrijdagavond ten h^lf acht ure brak brand uit in de fabriek tot conserveering van hout van den heer E. W. M.. buiten de Nobelpoort te Zierikzee. Autoriteiten en brandweer waren spoedig ter plaatse aanwezig en de brand werd beperkt tot het gedeelte van het gebouw, waar de brand ontstaan was en dat uitbrandde en van het d^k beroofd werd. Eene partij bereid hout, tegen don muur van het gebouw staande, bleef behouden. (N. R. Ct.) s nen sloten zich niettegenstaande het aanzienlijk ver schil in leeftijd vertrouwelijk hij elkander aan. Het was een droevige zomerdagzachtjesmaar voortdurende viel er een warme iandregen en dreef de badgasten onder het beschermende dak. In een bjj de woning van den raadsheer behoorend tuin huisje zaten de bevriende families onder het genot van een aardbeziëndrank waartoe de bosschen om Ilmenau de geurige vruchten in menigte opleveren. „Wat hangt toch het voorkomen van onze bad plaats af van de gunst des hemels zeide de raads heer»het onvriendelijke weer geeft aanhaar eene sombere, bijna zwaarmoedige tint." „Het is als in het leven van enkele menschen," hernam dr. Bothner. „Zoo lang de voorspoedszon hem toelachttoont hij een vriendelijkopgeruimd gelaat, maar zoodra beproevingen over hem komen, zal het zwakke karakter de droeve stemming zijnei ziel ook uitwendig vertoonen." (Wordt vervolgd.) k

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 2