II DEI DOOLHOF IfSlEIElS. No- 5- i. Woensdag Juli 1891. 7( Jaarg'. Nieuws- en Advertentieblad voor Zecuwsch -Vlaanderen. F. DIELEMAN, Staatkundig Overzicht. FEUILLETON. Itiimcnlandsch Nieuws. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag'- en rijdag'avond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maafiden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, ui ter ljj V tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Donderdag is door Bebel in eene groote verga dering vaD kiezers te Berlijn, uit naam van het bestuur der partij, het ontwerp verdedigd van het sociaal-democratisch partij-programma. Ongeveer 3000 kiezers waren tegenwoordig. Bebel sprak drie uren. Hij zette uiteen hoe Liebknecht de eigenlijke vader was van het ontwerp, waarin echter door andeie partijgenooten verscheidene veranderingen waren aangebracht, ook door Bebel zeiven en door Engels, te Londen. Tegen het verwijt dat het nieuwe programma „niet internationaal genoeg was, verklaarde Bebel dat dit overbodig zou zijn, omdat het een Duitsch partijprogramma is. Men kan niet voor de arbeiders van alle staten in alle opzichten gelijke eischen stellen. Voorts verdedigde Bebel het dat volgens het programma niet meer het volk zelf maar de door het volk gekozen ver tegenwoordigers hebben te stemmen over vrede of oorlog. Eene volksstemming daarover noemde hij bedenkelijk, omdat de vijand in het land kon zijn gevallen voordat het volk nog vernomen had waarom het eigenlijk te doen was. Na de rede voering van Bebel werd voorloopig van alle gedachten wisseling afgezien. Deze zal nu plaats hebben in eene daarvoor afzonderlijk te be leggen buitengewone vergadering. Nadat de bij eenkomst gesloten was, trachtten een aantal soci aal-democraten te vergeefs nog eene vergadering bij te wonen van vrouwelijke koffiehuisbedienden, die pas tegen twaalven was aangevangen, na de sluiting van de restaurants. Voor het lokaal, waar deze vergadering gehouden Novelle van MOFLITZLILIE. Doodelijke stilte heerschte er aan tafelhet was aan eeD groot deel der spelers niet ontgaan, dat de man zijn laatste geld waagde. Hoe weinig er aan deze plaats en onder zulke menschen van werkelijke deelneming sprake kan zijn zoo wendde zich toch menig blik met belangstelling naar den ouden heer, en de nog niet geheel en al verharden wenschten den door bet ongeluk vervolgde een goeden uitslag toe. Aller verwachting werd spoedig bevredigdmet zijne gewone koelheid, die alle handelingen van den bankhelper kenmerkten, stuurde deze het noodlottige harkje naar den inzet van den ouden heer, en een oogenblik later was de plaatswaarop zijne laatste hoop gericht wasledigeven als het groene doek voor hem waarop nog kort te voren bet geheele vermogen van den man had uitgespreid gelegen, en dat nu door de kas van den beambte verslonden was. Het gelaat van den verliezer nam eene waskleur aan, toen hij zijn laatste geld onredbaar zag ver dwijnen een oogenblik staarde hij n;aar de plek, waaraan hij zijne hoop had toevertrouwd, toen, als door eene plotselinge gedachte aangegrepen, stak hij werd, bij het station var. den stadsspoorweg op het Alexanderplein, versperde een groote, allerlei ongepaste handelingen plegende menigte, het ver keer geheel, zoodat de politie een aantal lieden in hechtenis moest nemen. In het met menschen op gepropte locaal, waarin behalve kellnerinnen zich ook koffiehuishouders, studenten en jonge kooplie den bevonden, ging het alles behalve stichtelijk toe en velen moesten de dopr worden uitgeworpen. Het Deensche officieele regëeringsblad de Ber- lingske Tidende publiceert een brief van prins George van Griekenland aan zijn vader over den aanslag op den Russischen troonsopvolger in Ja pan, waaruit Wijkt dat de moordenaar met een sabel gewapend op den kroonprins toetrad, terwijl deze een rit door de stad Otsu deed en hem ver wondde. De czarewitch sprong uit het rijtuig en liep overstroomd met bloed, door zijn aanvaller vervolgd, naar een nabijgelegen huis. Prins George, door het leven opmerkzaam gemaakt, liep snel naar den moordenaar en gaf dezen een slag met zijn wandelstok op het hoofd dat hij ineenzakte. De prins eindigt zijn verhaal aldus: „God heeft ons geholpen en heeft mij kracht voor den slag gegeven was ik een oogenblik te laat gekomen dan had de politie agent Nicky's hoofd afgehou wen, of had ik het hoofd van den moordenaar ge mist', dan had hij het mijne afgeslagen." Sommige hooge ambtenaren bij het departement van openbare werken in Canada hebben bij ver schillende gelegenheden zooals het opmaken van contracten, het goedkeuren van werk, enz. zich de handen laten stoppen. Bij gelegenheid dat een dier heeren zulk een geval verweten werd, ging het er lustig met de vuisten op los. Het volk is over 66n en ander zeer opgewonden. De groote politiek ligt stil. De vorsten hebben hunne zomerverblijven opgezocht of ze zijn voor plezier op, reis. De ofïicieuse pers der Europee- sclie groote mogendheden zijn zoo vredelievend en hoopvol als in jaren het geval niet geweest is. De drie hoofdambtenaren, twee bp het ministe rie van oorlog en een bij het departement van binnenlandsche zakon, die dezer dagen benoemd zijn tot ridders in de orde van den Nederlandscben Leeuw, hebben een belangrijk, zoo niat het ge wichtigste aandeel gehad aan de bewerking en verdere voorbereiding der legerwet, voor zoover die in de bureaux der ministeriën heeft plaats gehad. Vroeger was het steeds de gewoonte de voor naamste medewerkende ambtenaren van eene be langrijke wet eerst de hun toegedachte onderschei- ding 'toe te kennen, als het de regeering mocht gelukken haar voorstel door de Staten-Generaal te zien aangenomen. Thans is een andere weg gevolgd, en do onder scheiding uitgereikt ofschoon de wet nog niet tot stand is gekomen. - De oud-gouverneur van Surinamejhr. mr. M A. de Savornin Lohmanmet familieis jl. Vrijdagavond met het stoomschip van den Kon. W I. maildienst te Amsterdam aangekomen. zijne hand in zijn vestjeszak, haalde zijn zwaar gou den horloge te voorschijn, maakte de dikke ketting los van het knoopsgat en deed de diamar.ten ring van zijn vinger. Hij nam die kostbare zaken in zijne holle 'hand en reikte ze den achter hem etaanden jongen man toe, wiens winst op zulk eene wijze was toegenomen, dat zelfs de anders voor verlies onge voelige bankhouder eene uitdrukking van misnoegen niet kon onderdrukken. Vijl honderd gulden zeide de man met heesche stem, terwijl de jonge dame naast hem hem verwij ten de. bijna dreigende blikken toewierp. Maar zij waagde niet er iets tegen te zeggen, uit vrees voor een schandaal. Kent ge die dame? vraagde een heer met een verbazend kaal hoofd aan een dettigen jongen heer, die Mal wine met bijzondere opmerkzaamheid had gadegeslagen. Malwine Tautenbergzangeres te 1. en haar vader," antwoordde de aangesprokenezonder zip blik van het groepje af te wenden. Vragend keek Malwiwes vader tot den gelukkigen speler op, die horloge en ketting een oogenblik on derzoekend in de hand woog, beide daarop ui zip broekzak deed verdwijnen en nu den diamant aan. een onderzoek onderwierp, door hem oen weinig van zich af te houden. Toen nam hij van zpne winst de aangegeven som en overhandigde die Tautenberg. In minder dan eeu half uur was ook dit geld vei- huisd naar de voor den bankhouder schitterende goudstukken. Tautenberg stond op Malwine volgde hem, ter wijl zij de enkele haar nog overgebleven goudstuk ken in een zijden beursje deed en haren arm in dien des vaders leide. Geen enkele trek op haar gelaat verried de inwendige ontroering, ontstaan door het aanzienlijke verlies; trotsch, met een lachje om de lippen ging zij door de zaal, gevolgd door de bowonderende blikken der aanwezige heeren. Tau tenberg bezat deze zeltbeheersching niet hij was niet in staat het beven -zijner ledematen te verber gen, hij kon de kleur niet op zijne wangen terug roepen' en onmogelijk aan zijn gang de gewone vastheid en vlugheid geven, Die weinige oogenblikken aan de speeltafel hen- ben een geheel jaarlijksch inkomen verslonden en dat staat gelijk met elf honderd gulden zeide de zangeres, toen zij buiten gekomen waren en geenr lastige waarnemers meer te vreezen hadden. Tautenberg zweeg, lnj gevoelde eene soort be schaming, dat hij zich door zijn hartstocht liad la ten meeslepen. Wat moeten we nu beginnen?!! vervolgde Mal wine driftiger wordend, toen zij geen antwoord ont vina.' „Al "hetgeen ik gespaard heb is weg, bij de schouwburgkas ben ik reeds beduidend in voorschot en bovendien kan ik, zonder dat mijn verlof om is, onder geene omstandigheden terugkeeren. Met het weinige geld dat ik nog gered heb kunnen we hiel geen acht dagen meer vertoeven."

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 1