IN DE! DOOLHOF DES LEKEIS. \o. 523. Zaterdag 48 Juli 189!. 7e Jaar#. Nieuws- en Advertentieblad oor Z e o u w sc li - V I aa ii d e ren. F. DIELEMAN, Staatkundig Overzicht. FEUILLETON. Binnciilaiidsch Nienws. axelschë tlOlIlïAIMT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De werkstaking in het bekken van Charleroi is thans geëindigd. Vele lezers zullen misschien met bevreemding dit bericht vernemen, daar niemand wellicht er meer aan dacht, dat in het genoemde Belgische kolendistrict nog steeds door een groot deel der mijnwerkers niet gewerkt werd. Op de vergadering der Ridders van den arbeid, welke Woensdag eenstemmig besloten heeft tot hervatting van den arbeid, waren 29 vereenigingen van mijnwerkers vertegenwoordigd. Van de be raadslagingen is in de arbeidsbladen het volgende proces-verbaal opgemaakt „Daar alle vreedzame en minnelijke middelen zijn aangewend door het uitvoerend centraal co mité en de voorzitters van vereenigingen om recht te verkrijgen voor de billijke wenschen der arbeiders; „na bij do patroons de vertegenwoordigers der eige naars en de burgemeesters alle mogelijke stappen gedaante hebben om tot eene oplossing te geraken; „na volstrekte kalmte te hebben aan den dag gelegd en bewijs te hebben gegeven van de mo- reele opvoeding, welke de arbeiders hebben ver kregen door hun toetreden tot de orde der ridders van den arbeid; „hebben de gedelegeerden der plaatselijke ver gaderingen, dragers van een imperatief mandaat hunner vereeniging naar de vergadering van den raad des staats nagenoeg eenstemmig tot de her vatting van den arbeid besloten. „De leden van de vereenigingen der ridders van den arbeid protesteeren tegen elke daad van geweld, welke gepleegd is of nog zou kunnen gepleegd 6.) Novelle van MORITZ LILIE. Een vragende blik uit Geertjes oogen trof hem' in plaats van te antwoorden haalde hij het ontvan gen schrijven te voorschijn en reikte het aan 't meisje over. Haie handen heelden een weinig, toen zij het schrijven opende, en een paar heldere tranen rolden langs hare wangen, toen zij gelezen had. Zwijgend reikte zij hem de hand. „Ik hooptedat ge u over mijne tijding zoudt verheugen, en in plaats daarvan zie ik tranen fluisterde Robert haar toe. „Ik meende dat ge hnijn sterk schrander meisje waart Snikkend vlijde Geertje haar blond hopje tegen Roberts borst, terwijl de moeder het schrijven even eens las. „Daarmee kan men u geluk wenschen," uieenu zij' terwijl zij den brief weer toevouwde, „maar ge moet het Geertje niet kwalijk nemen, mijnheer Stern als zij over de naderende scheiding eenigszins aan gedaan is. Mocht ge het kind maar niet vergeten in het woelige leven van uw nieuw beroep „Tk hoop dat ge in den tijd, gedurende welken ik uw huis in- en uitga, eene betere meeaiing van worden tegen personen en eigendommen. Zij spo ren daarom alle mijnwerkers dringend aan, den arbeid te hervatten en de kalmie te bewaren, welke de eer is van de orde der ridders van den arbeid. Deze wekenlange werkstaking is volkomen nut teloos geweest. De mijnwerkers hebben geen en kele hunner eischen ingewilligd gezien en boven dien, nu zij tot hervatting van den arbeid genood zaakt zijn, hunne krachten niet weinig vei zwakt. Daarbij 'komt nog dat deze werkstaking, door den leider van de ridders van den arbeid den bekenden mijnwerker, Callewaert volgehouden in strijd met de meening van het hoofdbestuur der Belgische arbeiderspartij, blijkens het orgaan dezer laatste, Ze Peupletot oneenigheid tusschen de leiders heeft aanleiding gegeven. De slotsom is dan ook, dat door deze nuttelooze en te lang volgehouden werksta king de arbeiderspartij zeer verzwakt is, terwijl zij juist nu tegenover het talmen der regeering met 'de grondwetsherziening hare krachten zoozeer noo dig heeft. De arbeiderspartij zorgt in deze slapte van po litiek nieuws altijd voor eenigen voorraad. De be schouwingen over de triplo—alliantie beginnen zoo wat ten einde te loopen, zoodat de bladen daaro ver ook spoedig zullen zijn uitgepraat De Duitsche keizer heeft Engeland verlaten. De verslagen van de feestelijkheden, gewoonlijk voor een groot deel op hetzelfde neerkomende, zijn dus ook van zelf geëindigd. Het reislustige Keizerspaar heeft zich thans naar Zweden begeven alwaar het verblijf vermoedelijk vijf weken zal duren. Met de 'liefdesgeschiedenis van den Roemeen- schen troonsopvolger is het toch niet uit, volgens latere berichten. Nu heet het weer, dat de prins liever zijn kroon dan zijne geliefde Helène Vaca- resco zal laten varen. Deze hofdame der koningin moet het hof reeds hebben verlaten Het jeugdige paar mag waarachtig wel zingenDe liefde heeft ons zoover gebracht. Dinsdag te ongeveer 1 uur is op het paleis het Loo aangekomen de heer Van Tienhoven, burge meester van Amsterdam, die een langdurig onder houd had met H. M. de koningin-regentes, en te 5 uur weder vertrok. Zoo deze wat wel wa arschijnlijk is over de ministerieele crisis is geraadpleegd, dan zal hij ze ker H. M. wel in goeden zin hebben geadviseerd. De heer W. M Houwing heeft de benoeming tot lid voor de Tweede Kamer voor het district Wolvega aangenomen, maar zal als predikant te Havelte fa ij ven fungeeren. - Het' getal oude weduwen, die in aanmerking komen voo.' weduwenpensioen, is tot ongeveer 2700 geklommen. Het getal der weduwen, die weduwen zijn ge worden voor de in werking treding dier wet, maar na 10 December 1888, en die daarom in dezelfde gunstige omstandigheden verkeeren, als zij die na 1 Januari 1891 hun echtgenooten door den dood verliezen, bedraagt ongeveer 400, terwijl de sta tistiek tot heden leert, dat om den anderen dag een ambtenaar sterft, die weduwen en weezen nalaat. rue gekregen hebt, mevrouw riep de nieuweling in de kunst, eene kus drukkend op het voorhoofd van het jonge meisje; „mijne eerste gedachte na le zing van dit schrijven was Geertje, en de zekerheid, dat°we door deze betrekking ons doel eene aanmer kelijke schrede naderbij gekomen zijn, deed me eerst de rechte vreugde van deze tijding ondervinden." „Ik vertrouw u, Robert," antwoordde mevrouw Siebert, „ik heb u toch als een braaf en rechtscha pen mensch leeren kennen. En gij, Geertje, zult u in het onvermijdelijke moeten schikken, en de, naar we hopen, korte scheiding leeren dragen." Ook ik zal de leegte, die onze vriend achterlaat, smartelijk ondervinden," mengde zich Lassendorf in het gesprek, „maar ik verheug me toch'in zijn ge luk. waardoor hij het gewenschte doel snel nader gebracht wordt." „Ge zult me niet meer zwak zien, Robert zei- de'Geertje, terwijl zij hare tranen afdroogde. „Al zal me het leven'zonder u eenzaam en verlaten zijn, ik wil het verdragen en op de toekomst en uwe liefde tot ir.ij vertrouwen." Zoo is 't goedriep de jonge kunstenaar ver heugd uit, »nu zijt ge weer mjjn goed standvastig meisje. En nu vaarwel tot van avond ik ga nu mijn leermeester Molirman opzoeken, wien ik inni gen dank verschuldigd ben." De jonge mannen verwijderden zich, tot aan de huisdeur door Geertje vergezeld. „Dus tot van avond, maar niet zoo laat, hoor riep zij de vertrekkenden na. met haren vinger drei gend IV. „Heeren en dames, het spel is afgeloopen riep de beambte der bank niettegenstaande bet vroege uur het was pas 's morgens elt uur reeds tame lijk talrijke gezelschap toe, dat zich in de speelzaal van een der voorname badplaatsen aan den Taunus, waar ten tijde van ons verhaal het spel nog in vol len bloei stond, om de tafel geschaard had. In de stapels goud en hoopjes bankbiljetten, die voor de spelenden opgehoopt lagen, kwam beweging de kleine sierlijke harkjes gingen over de speeltafel heen en weer, om de winst bijeen te halen of nieu we inzetten op de bepaalde plaats te brengen, zoo dat zij op eenigen afstand er uitzagen als reusach tige pooten van spinnekoppen koelbloedig haalden de beambten de verlorene goud- en zilverrollen weg, en de hand van den bankhelper wierp met sierljjke zekere beweging den gelukkigen winner de som toe, die de tortuin hem in den schoot wierp. Het waren bijna allen Oudere dames, die om de tafel zaten, terwijl de heeren, die achter haar ston den een dichten lering vormden. Onder de weinige heeren, die nog tijdig genoeg gekomen waren om zich van een stoel meester te maken, viel vooral in 't oog een oud man naast wien eene jonge schoone dame plaats genomen had. Een sierlijke witte knevelbaard hing van de bovenlip op het spierwitte boordje aan den vinger schitter*

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 1