Riniiciilaiidsch Nieuws. Gemengd Nieuws. Gemeenteraad van Zaamslag. Dé „8t Gt." bevat de wet van 22 Juni 1890, waarbij de diensttijd van de ingehjfden bij de mi litie te land der lichting van 1886 en van de in- gelijfden bij de zeemilitie van 1887 met éen jaar verlengd wordt en de diensttijd van de ingelijiden bij de militie te land der lichting van 1885 opnieuw met éen jaar woidt verlengd, een en ander ten ware de omstandigheden inmiddels het raadzaam mochten doen oordeelen hun het ontslag vroeger te verleenen. - De zome; vergadering der Staten van Zeeland werd Dinsdagavond door den Commissaris des Ko- niugs, met eene toespraak geopend. Vermits het de eerste maal is dat de Staten vergaderen sedert het overlijden van Z. M. den Koning, stelde de Voorzitter voor een adres te richten tot H. M. de Koningin-Regentes, waartoe bij acclamatie werd besloten- De geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden de heeren W. J. Vader voor Goes en C. IJsebaert voor Hulst werden onderzocht en goedgekeurd. Het bovengenoemd adres aan H. M. de Konin gin-Regentes werd hierop, na inlassching van een voorstel van den heer Hu vers om achter de woor den „gelukkig en voorspoedig zullen zijn" te voe gen „onder Gods zegen" met algemeene stemmen aangenomen. Het is van den volgenden inhoud „Mevrouw, Het is heden voor het eerst dat de Staten van Zeeland vergaderd zijn na het overlijden van het geëerbiedigd Hoofd van den Staat, wijlen Koning Willem III. Levendig beseffen wij de zwaarte van het ver lies, dat Uwe Majesteit HoogstDerzelver Dochter en ons Vaderland heeft getroffen en wij voelen ons gedrongen Uwe Majesteit de verzekering aan te bieden, dat wij met de ingezetenen van Zeeland innig hebben gedeeld in den rouw van het Ko ninklijk Huis. Getrouw aan zijn verleden blijft Zeeland on wankelbaar gehecht aan het Vorstelijk stamhuis. Het draagt zijne hartelijke genegenheid over op de jeugdige Koningin en op Uwe Majesteit, Hare zorg volle Moeder, thans belast met de zware taak om het Koninklijk gezag waar te nemen. Wij hopen en vertrouwen dat Uwer Majesteits Regentschap en de Regeering Uwer Koninklijke Dochter onder Gods zegen gelukkig en voorspoe dig zullen zyn. Wat echter de toekomst brengen moge Uwe Majesteit en Koningin Wilhelmina zullen steeds kunnen rekenen op den steun en de trouw der Staten en der geheele bevolking van deze Provincie." dien haar man nog steeds in zijne hand hield en er een brief uitnam. Hij was dichtgemaakt en droeg het eenvoudige adres: „Aan den raadsheer Stern." De advocaat greep haastig het schrijven, bezag het van alle kanten en opende toen den brief. Deze bevatte het volgende: „Wees op uwe hoede mijn weg niet meer te kruisen, ik zou u bezwaarlijk weer vrijwillig h-t veld ruimen." Onderteekeniug en dagteekening ontbraken. „Dat kan onmogelijk mij aangaan!" zeide de oude heer, den brief nog eenmaal doorlezend en op nieuw het adres onderzoekend. „En toch bestaat er geen twijfel, het adie» bewijst dat, de afzender ir.e kent." De leeraar nam den brietbezag het schrift en gat hem toen hoofdschuddend terug. „Als u de naam en de persoon Tautenberg niet volkomen vreemd waren meende hij, zou men op het vermoeden kunr.en komen, dat deze de afzender is. De vreemde handelwijze van dezen man zou ten minste dit vermoeden rechtvaardigen. Mogelijk staat de brief ook in verband met de eene of andere ge beurtenis in uwe praktijk." Dat is aan te nemen maar het is me onmoge lijk uit de duizenden gevallen, die ik gedurende de langdurige uitoefening van mijn ambt onder han den gehad heb. juist deze uit te vinden. Waar schijnlijk beteekent het geheele zaakje eene soort wraak misschien wegens een proces dat ik voor de tegenpartij gewonnen hebof omdat de uitslag Vervolgens werden de verschillende voorstellen van Ged. Staten naar de afdeelingen verzonden. De openbare vergadering werd daarna bepaald op heden voorm. te 10 uur. Men zond ons een uitvoerig stuk, waarin de bekende beer Henry Tindal blootlegt, wat door hem en, volgens zijn zeggen, door duizenden Ne derlanders van den eerstvolgenden minister van oorlog gewenscht wordt. Volgens dit stuk zijn in ue tegenwoordige om standigheden minstens 7 dagen noodig om, in ge val van ooriog ons leger te mobiliseeren, terwijl volgens des heeren Tindals berekening daartoe slechts 2 dagen zullen voldoende zijn. In den tijd van een jaar zou de zaak in dien geest kunnen geregeld worden. Als menden heer Tindal eens minister van oor log maakte 1 Naar het „Dagblad" verneemt, heeft het Ka binet gemeenschappelijk zijn ontslag verzocht aan H. M. de Koningin-Regentes. Uit Luxemburg wordt aan het „Nieuws van van der, Dag" geschreven De vorige week had de overdracht plaats van de domeinen. De thesaurier van H. M. de Koningin vertoefde een paar dagen hier om de verkoopsom in ontvangst te nemen. Deze bedroeg tvvee millioen achthonderdduizend franken, waarbij nog gevoegd werd één miliioen franken, welke, volgens het fa milieverdrag, de tak der Naussaus die in het bezit kwam van de Luxemburgsche kroon, gehouden is uit te betalen aan den vertegenwoordiger van den anderen tak, die zich de kroon zag ontvallen. Dit millioen werd dus uitgekeerd aan Koningin Wil helmina. De kasteelen gingen over met bun toe- behooren en inboedel. Alleen zijn enkele voorwerpen, waaraan voor de Koningin om de eene of andere reden familieherinneringen verbonden waren uitge zonderd en verzonden. Op het tijdstip, dat wijlen Koning Willem III zijn 70en verjaardag vierde, werden de domeinen met inboedels geschat op eene waarde van bijna twee millioen gulden zij zijn dus in de laatste 4 jaren in waarde afgenomen. De gronden, vooral de bosscben zijn het, die hierbij in de eerste plaats in rekening moeten worden gebracht. De uitslag der gisteren plaats gehad hebben de aanvullingsverkiezingen voor drie leden van de Tweede Kamer is als volgt Eindhoven, gekozen Smits (K.) Veendam. gekozen Poelman (L,) Schoterland, herstemming tusschen Pijttersen (L) en Van Vliet (A R). AXEL, den 10 Juli 1891. Zaamsla»-. Ds. A. Lagerweij predikant te Scher penisse, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv gemeente alhier bedankt. Bij min. beschikking is de kommies 3e kl. P. de Vos, te Ter Neuzen, benoemd tot tijdelijk deurwaarder der directe belastingen voor de gem. Ter Neuzen, Hoek en Zaamslagde kommies 2e. kl. P. Versluijs, te Axel, voor de gem. Axel Koe wacht, Overslag en Zuiddorpe en de kommies 4e. kl. H. Jansen, te Hulst, voor de gem. Hulst. Clin- ge, Graauw en St. Jan Steen. Bij kon besluit is benoemd tot dijkgraaf van het waterschap Looze polder A. Scheele, en tot plaatsv. dijkgraaf van dien polder F. Dieleman. Woensdag werd te Ter Neuzen door het be van het gerechtelijk onderzoek niet naar wensch is uitgevallen." Ue beide jonge dames waren intusschen naderbij gekomen en het kleine gezelschap vervolgde zijn weg naar den top des bergs, die in korten tijd be reikt was. De raadsheer was naar het scheen ont stemd, welk gevoel zich ook aan de anderenj mee deelde. Het uitstapje werd ingekort en de terug weg aangevangen waarop nu en dan een enkel woord gewisseld werd zoodat allen blijde waren, toen zij eindelijk op hunne kamers kwamen, en zich vrij gevoelden van den dwang, dien het gezelschap hun opgelegd had. (Wordt vervolgd.) stuur van den Bontepolder, gemeente Ter Neuzen, aanbesteed het maken eener kunstbedekking op de rijbaan in dien polder, ter lengte van 962 M. Daarvoor werd ingeschreven door de heeren J. de Bree Fz. te Hoe k voor 1450D. de Doeld6r te Ter Neuzen voor J 1355; J. Meertens te Hoek voor 1280 en A. van der Beek te Zaamslag voor 1140. Door net bestuur van het waterschap Loven-; en Willemskerke had Woensdag te Hoek de aan besteding plaats van het maken van wqrken tot zeewering met het onderhoud enz. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren J. Meertens te Hoek voor 2380H. Klaassen te Zaamslag voor 2320A. Tholens Danielsz. voor 2267 A. van der Beek te Zaamslag voor ƒ2220;; A. Tholens Dignz. voor ƒ2180; D. de Doelder voor 2127, en J. de Bree Fz. te Hoek voor 2020. Zij, bij wier namen geen woonplaats is vermeld,! wonen te Ter Neuzen. - Dinsdag werd te Hoofdplaat door het bestuurt der waterkeering van de calamiteuse Hoofdplaat- en Thomaespolder in de directiekeet, onder goed-i keuring van Gedeputeerde Staten van Zeeland J aanbesteed Het hei stel. de vernieuwing en het onderhoud] tot 30 April 1892 van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerker. aan de waterkeering van ge noemde polders. Laagste inschrijver was de heer A. Tholens te Ter Néuzen voor 7370. Verder word ingeschreven door de heeren P. Monjé te Breskens voor 7500M. van den Hoek te Ter Neuzen voor 7564 J. F. Adriaansens te Hontenisse voor 7590 A. van der Beek te Zaam slag voor 7640 J. Tollenaar t6 Ter Neuzen voor 7690 en J. de Bree te Hoek voor 7700. Eene begrafenis t9 Leeuwarden werd Maandag: door een ernstig ongeval gekenmerkt. Het was op de begraafplaats zolve. Terwijl de koetsier van don bok van een met twee paarden bespannen rijtuig was gegaan en op een kleinen afstand had plaats genomen, gingen de paarden eensklaps aan den loop. Een arbeider poogde ze tot stilstaan te brengen, doch geraakte onder den wagen, zoodat de wielen hem over het lichaam gingeD. met het ge volg, dat een zijner ribben werd gebroken. Oe paarden snelden inmiddels steeds verder voort, zonder dat ze tot stilstaan konden worden ge bracht. Eerst in het dorp Warga mocht men daar in slagen. Door den hotelhouder V. te Rotterdam werd aan het politiebureau Pauwensteeg kennis gegeven, dat hij vermoedde dat een van zijn dienstboden heimelijk moeder was geworden. Een onderzoek bracht aan het licht, dat het be richt waarheid was. Het lijkje van het kind werd gevonden in een ladetafel. Het werd met de moe*! der naar het ziekenhuis overgebracht, terwijl een onderzoek wordt ingesteld aan welke gevolgen de dood van het kind te wijten is. Zondag miudag vertrokken drie pleziertreinea van Berlijn, de eerste te 5 uur 40 ging naar Lin- dau, de tweede te 6 uur naar Reichenhall. de derde te 6 uur 20 naar München de trein naar Reichen hall ontspoorde, vermoedelijk tengevolge van het wegspoelen van den gromf onder de rails, voor het station Eggolsheim. De trein bsstond uit negen waggons. De 70- jarige mevrouw Dupont uit Berlijn verloor het le ven, zwaar gewond werden 6 heeren, 4 dames en 2 jongens 13 personen bekwamen ernstige ver wondingen. Vele personen geraakten door den schrik buiten kennis. De verwondingen bestaan; voor 't meerendeel uit beenbreuken.^ Zitting van Vrijdag 10 Juli. Voorzitter de heer C. de Bokx. Tegenwoordig alle leden en de Secretaris. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Ie. Gelezen missives van F. de Ruijter, J. van Hoeve en G. de Visser Cz.. houdende kennisgeving

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 2