IN DEI DOOLHOF DES LEVENS. Zaterdag l i Juli 1891. 7e Jaai'g. N i e 11 w s- e 11 Advertentiebla d voor ZecMi wsch - V laandereu. F. IMELEMAN, Staatkundig; Overzicht. FEUILLETON. üit Blad verschijnt eiken Dinsdag-- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE nren. De Duitsche Keizer is Zaterdag goed en wel in Engeland gearriveerd. Alle Engelscbe prinsen, die zich naai' Port-Victoria hadden begeven ter ontvangst van keizer Wilhelm, droegen Duitsche uniformen. De keizer was in Britsche admiraals-uniform met de insignes der orde van den Kousenband. De prinsen gingen aan boord van de Hohenzollern. Hartelijk omhelsde de keizer zijn ooms, de prinsen van Wales en Connaught. Te 4 7» uur kwam men te Windsor aan. Op weg naar het kasteel bracht de keizer een bezoek aan het raadhuis, waar de mayor hem een wel komst-adres aanbood. De keizer antwoordde in het Engelsch„Ik ben u zeer verplicht voor uwe welwillende ontvangst. Ik gevoel mij zeer geluk kig mijne grootmoeder te bezoeken, die altoos voor mij, vóór en na mijne komst op den troon, zoo goed is geweest.'' Zondag woonde keizer Wilhelm, vergezeld van den prins van Wales, de hertog van Connaught en van Clarens, de godsdienstoefening in de garni zoenskerk te Windsor bij. De kerk leverde een schilderachtig schouwspel opachter de prinsen zaten de Engelscbe en Duitsche officieren in hun schitterende uniformen en de dames in fraaie toi letten, verder de manschappen en de muziekkorpsen. Deze speelden allereerst een soldaten hymne, op de melodie van dal tuo stellato Sogliouit Rossini's opera Moses in Egyptedoor soldaten en burgers gezongenwat een diepen indruk maakte. De predikant Robins deed een krachtig beroep op zijn toehooiders om hun leven in overeenstemming te 4.) Novelle van MOR.ITZ LILIE. „Ik heb nog een broer," antwoordde Helene maar hare gezellin ontging de zucht niet, die bij deze woorden aan hare lippen ontsnapte. „Houdt g# dat voor een ongeluk zeide Gertru de schertsend, terwijl zij het meisje onderzoekend aanzag. „Zeker niethernam deze, „integendeel, ik houd onuitsprekelijk veel van Robert. Maar nu, het is eene treurige geschiedenis Verbazing en nieuwsgierigheid teekenden zich af op het gelaat der gezellin doch zij vraagde niets uit kieschheid hield zjj haar verzoek om ophelde ring in. Wilde Helene haar tot vertrouwelinge van het geheim maken, zoo zou zij zulks toch wel doen, zooals Gertrude terecht vermoedde. „Mijn broer studeert hij moest het ten minste doen," vervolgde de dochter van den advocaat Da eenige oogenblikken zwijgens. „Het was de vurig ste wensch van vaedr, dat hij zich op de rechtsge leerdheid zou toeleggen en Robert deed hethoe wel met tegenzin. Hij hooptedat hij mettertijd met die drooge studie zou bevriend raken, dat hij brengen met het verheven voorbeeld van hun Za ligmaker. Hij wees op de edele figuren vaD Moltke, op Nelson, generaal Gordon, majoor Grant, mrs Grimwood en den eenvoudigen vader Damien en herinnerde zijn gehoor er aan, dat, wanneer hun leven ten einde was gespoed, er een laatste groote parade van het leger der losgekochten zou zijn, waar zij moesten verschijnen voor den koning der koningen. De godsdienstoefening werd besloten met Sulli van's hymne Onward Christian Soldiers, waarna het publiek onder het spelen van den Tannhauser- marsch de kerk verliet. 's Avonds had een godsdienstig concert in de St. George hal plaats, waar mm. Albanials soliste optrad. Maandagmorgen bracht de keizer een bezoek aan Eton. Hij hield een revue over de leerlingen vrij willigers, liet Tien manoeuvreeren en gaf, hen ge- lukwenschende, de hoop te kennen, dat zij van hunne wapenen slechts gebruik zouden behoeven te maken waar het werkelijk eene goede zaak gold en dat zij dien moed en die tegenwoordigheid van geest zouden toonen te bezitten, - welke altijd den Britschen soldaat heeft onderscheiden. Daar de keizer den wensch heeft te kennen ge geven een revue te houden over de vrijwilligers, heeft de minister van oorlog Stanhope hen op d9n Hen Juli te wapen geroepen. De minister verzoekt de werkgevers hun ondergeschiktenden llen dezer na vier uur vrij te geven, opdat zij deel kunnen nemen aan de oefeningen bij Wimbledon. De heer White, die door baron Hirsch naar Rus land is gezonden om een onderzoek naai' de er belang in zou gaan stellenmaar hij misleidde zichzelven. Eene onbedwingbare neiging voor het tooneel maakt hem zijne studie enmogelpk hij kent maar een doel, naar het tooneel over te gaan." „En uw vader verzet er zich tegen „Met alle beslistheid hoewel Robert reeds bijna een jaar de roerendste brieven schrijft en om de vaderlijke toestemming bidt van studie te mogen veranderen. Reeds sedert maanden beantwoordt va der zulke brieven niet meer, nadat hij hem gedreigd heeft zijne hand geheel van hem af te trekken, als hij zijn ongelijk niet erkentmaar Robert is on wrikbaar de liefde tot de kunst is sterker in hem dan de kinderlijke gehoorzaamheid." „Bezit hij talent tot het beroep van tooneelspe- ler „Ik geloot het welhij heeft ten minste met goed gevolg er reeds eenige bewijzen van gegeven en wat hem nog ontbreekt zoekt hij door ijverige stu die onder leiding van een flink onderwijzer te ver krijgen. Wel is waar heeft hij nog niets andeis dan de geringe ondersteuning die moeder hem toe zendt, daar vadei hem niet eerder geld wil overstu ren, voor hij zekerheid heeft, dat Robert voor altijd zijne kuren, zooals vader zegt, aflegt, maar dat is, naar het schijntvergeetsche hoop en eene volko men verwijdering tusschen vader en zoon schijnt on vermij delijk." Gedurende haar gesprek waren zij bij de drie voorsten tameljjk ver achtergebleven op een open Joden-kwestie in te stellen en bij de Russische regeering stappen te doen ter bevordering van de landverhuizing der Joden, heeft een reis in de zuidelijke provinciën gemaakt. Hij is thans te St. Petersburg teruggekeerd, en schetst den toestand daar zeer zorgwekkend. Tengevolge van den voor een groot deel mislukten oogst, heerscht op som mige plaatsen letterlijk hongersnood, en daar sinds lang het landbouwende volk de Joden aansprakelijk stelt voor allen tegenspoed, wordt door dien toe stand de Jodenhaat opnieuw gevoerd. En met zulk een barbaarsch land als Rusland zou Frankrijk, dat aan de spits der beschaving staat, een verbond sluiten Dat zou al te dwaas zijn, zegt de heer Bartbélemy St. Hilaire. Aan het hof van Rumenie is een liefdesdrama afgespeeld. De kroonprins is verliefd geraakt op eene hofdame en deze wederkeerig op hem. De koningin (Carmen Sylva) werkte het zaakje in de hand. en toen er sprake kwam van een huwelijk kwamen do ministers er tusschen en de liefde is uit op commando van het ministerie. De kroon prins liet liever zijne liefde, dan zijne kroon varen. Met alle geur en kleur is dit verhaal Europa door gereisd en nu komt de officieuse Agence Roumaine met de inderdaad verrassende mededeeling, dat er bij den kroonprins geenerlei plan heeft bestaan om eene hofdame der koningin te huwen en alle desbetreffende geruchten verzinsels zijn Op zoo'n manier gaat de aardigheid overal af. plek van het bosch gekomen bemerkten zjj eerst dat de advocaat, met degenen die bij hem waren, eenige honderden schreden van haar was blijven stilstaan om haar op te wachten. Heienes vader had zijn hoed afgezet en veegde het zweet van zijn voorhoofd, het ongewone bergklimmen en de warmte hadden den gezetten man het loopen zeer bemoeiljjkt. Plotseling trad een armoedig gekleed jong mensch uit het bosch te voorschjjn een oogenblik aarzelde hij, zag naar alle zjjden rond en begaf zich toen naar het groepje, waarna hjj aan de beide heeren een briefje overhandigde, waarop met ongeoefende hand de woorden geschreven waren„Een arme doofstomme smeekt om een aalmoes." De bedelaar nam het hem aangeboden geldstuk met een dank baar knikje aan en verdween met haastigen tred weer tusschen de boomen in dezelfde richtiug, van waar hij gekomen was. Zjjn verschijnen en ver dwijnen had iets zoo buitengewoons, zoo geheimzin nigs, dat beide mannen elkaar verrast en vragend aankeken, als verwachtte de een van den ander uit sluitsel over dit zonderlinge bejoek. „Dat 's inderdaad eene vreemde manier om de liefdadigheid in te roepen," meende de advocaat. „Of het jonge mensch bezit een sterk ontwikkeld eeigevoel, of do veldwachters zijn hier zeer streng," zeide de leeraar„de bedelaar haa buitengewone haast." „Misschien was het hem slechts hierom te doen riep mevrouw Stern, terwijl zjj naar den hoed greep,

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 1