(jemengd Nieuws. Hoe kort H.H. M.M. ook in den Haag en Rot terdam moesten vertoeven, toch had men kosten noch moeite gespaard om der steden een feestelijk aanzien te geven, bij gelegenheid van de zoo zeld zame gebeurtenis, dat zij met een zoo hoog be zoek werden begunstigd. En de instemming met dat bezoek was des te erooter, omdat de beide Nederlandsche vorstinnen daarbij tegenwoordig zou den zijn. Allerhartelijkst is het samenzijn der vorstelijke personen geweest en de houding der bevolking van onze drie voornaamste steden heeft voorzeker een gunstigen indruk op hen gemaakt. Aan de toe juichingen welke den Duitschen Keizer overal ten deel vielen, heeft Z. M. kunnen zien. hoezeer de Nederlandsche natie er prijs op stelt zulk een machtigen nabuur tot vriend te hebben. De Duitsche Keizer zal een zeer eigenaardig geschenk van H. M. de Koningin-regentes ontvan gen, dat tevens een goed souvenir aan zijn bezoek aan Nederland zal zijn. Het is namelijk een keu' rig tableau, geheel uit tegeltjes bestaande, afkom stig uit de beroemde aardewei kfabriek te Delft en op order van H. M. voor dit doel vervaardigd. AXEI,, dm 7 Juli 1891. Ds. F. W. J. Wolf, predikant bij de Ned. ger. gemeente alhier, heeft een beroep ontvangen naar die gemeente te Rozenburg (Z. H.) Hulst. Zaterdagavond ter. half acht ure kondig den het losbranden van het geschut en het luiden der verschillende stadsklokken aan. dat de feesten begonnen waren. De gezelschappen Harmonie en Apollo, voorafgegaan door hunne bestuursleden en de commissarissen, vingen onder het uitvoeren van vroolijke pasredoublés en marschen hunne muzika le wandeling door de stad aan en weldra was aan de opgewekte stemming te bespeuren, dat de Hul stenanrs het feestvieren nog niet vergeten zijn. Tot laat in den avond duurde dan ook de pret, doch hoe groot die ook mocht zijn, zij bleef slechts een voorproef. De volgende dag zou nog meeran dere gonoegens brengen. Reeds des morgens doorkruisten tal van vieem- delingen de stad, die een recht feestelijk aanzien had. Van bijna alle huizen wapperde de nationa le driekleur eu hier en daar waren poorten van groen en lint opgericht; voornamelijk de markten de muziektent muntten uit door eene keurige ver siering. Voortdurend groeide de menigte, van alle zijden samengestroomd, aan. Om 2 uur werd aan het stationsgebouw de stoet gevormd, die zich van daar in optocht door de stad begaf om aan het stadhuis ontbonden te worden. Daar had de aan bieding van den eerewijn en de uitreiking der me dailles plaats. met aangenomen, en ook de letters, die op haar goed geteekend waren, waren dezelfde als de begin letters van haar naam." „Er blijft ons nu nauwelijks iets andeis over, dan de oplossing ran dit geheim aan de toekomst over te laten," reide Je aavocaat „wonderlijk blijft het echter, dat onze aankomst de aanleiding is van het plotselinge vertrek dezer onbekende bekenden. Wilt u ons soms nog het korte eind tot den top van den Gickelhahn vergezellen wendde hjj zich daarop in 't bijzonder lot den leeraar en diens vrouw. Beiden antwoordden bevestigend, het gezelschap stond op en volgde den zandigen, met afgevallen naalden bestrooiden weg. De beide mannen stapten met de oudere dame vooruit, terwjjl de jongere vrouwen volgden. Helene gevoelde zich tot de vrouw van den leeraar aange- »ïo3{)ken en sloot zich daarom zonder terughouding bij haar aan. Ook Gertrude vond behagen in het jonge meisje; aim in arm wandelden zjj voort on der den donkeren troonhemel der dennetakken. Hun gesprek openbaarde het Tertrouwen, dat zij elkander toedragen Gertrude had hare nieuwe vriendin ha re kleine eenvoudige liefdesroman, die zjjn einde vond aan het tiouwaltaar, verhaald en eene opmerk zame toehoorderes in haar gevonden; deze meende nu eren openhartig jegens haar te moeten zjjn. *G« zjjt het eenigs kind uwer ouders? vraagde dfc echtgèiioote van den leeraar. (Wordt vervolgd.) Hierna waren de beide estrades de middelpun ten waarom zich alles bewoog. Dicht op een ge drongen zag men de liefhebbers van muziek en zang alle pogingen in bet werk stellen om een goed plaatsje machtig te worden. Langzamerhand werd de drukte echter meer algemeen overal kon men dansende en zingende groepen ontmoeten, die genoegzaam lieten zien, dat er een geest van te vredenheid heerschte. dat de vreugde algemeen was. Liefhebbers van uitspanning en vermaak hebben voorzeker hun hart eens op kunnen balen, doch ook zij die meer ernstig en beiaard zijn hebben des avonds volop kunnen genieten op het markt plein, dat door Giorno's verlicht was. Begunstigd door het weder slaagde die verlichting volkomen en maakte een prachtig effect, jammer maar dat de omliggende huizen ook niet geïllimuneerd waren, dan tiad zij nog meer tot haar recht kunnen ko men. Gedurende geruimen tijd was de markt dan ook het aantrekkingspunt tot eindelijk tegen elf uur de meesten zich naar het station spoedden om de vreemdelingen uitgeleide te doen en zich vandaar naar huis te begeven. Zoo is de eerste dag van het festival zeker tot ieders genoegen geëindigd en velen zullen voorze ker den wensch koesteren Moge ook de tweede dag zoo zijn. Zaamslag, 7 Jul. Op de heden gehouden vee markt waren aangebracht 23 paarden. 9 stuks koeien en 1 schaap. De volgende premien werden uitgereikt, als: Voor het grootste getalpaarden een prijs van 2,50 aan Jan Bujjzehoornvee een prijs van 2,50 aan de wed. F. Deesschapen boven de 10 stuks een prijs van 2,00 niet toegekend varkens boven de 6 stuks een prijs van 2 niet toegekend. Voor het schoonste ruin of merrie of werkpaard van 4 tot 7 jaar 2,50 aan Jan Buijzevoor het schoonste paard van 3 jaar oud 2,50 niet toe gekend idem 2 jaar 2.50 aan F. Staalidem 1 jaar 2.50 aan M de Brijne. Voor de vetste koe, vaars, os of stier ƒ5.00 aan W. Scheele te Bosohkapelle. Voor den schoon- sten dekhengst ƒ5.00 niet toegekend. De personen, achter wier namen geen woon - plaats vermeld staat, wonen te Zaamslag. De heer C. J. A. Fercken, notaris te Ter Neuzen, is als zoodanig benoemd te Vüssingen. Bij kon. besluit is aan J. H. van Sighem, wed. W. Satter, hulpsluismeester aan het kanaal van Ter Neuzen, een pensioen verleend ad f 112 per jaar. Tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Zuidzande, is beroepen ds. H. Ludwig te Zuid Scharwoude. - Een voormalig ingezeten van Heinkenszand arriveerde dezer dagen met eene bezending rund vee ten getale van 103 stuks uit Noord-Amerika die hij op twee achtereenvolgende dagen op eene voorname veemarkt in Belgie tot goede prijzen verkocht. Het vee bevond zich in een goeden staat; slechts één exemplaar was op de reis gestorven. (M. Ct.) Twee dames namen 11. Maandag te BreJa plaats in een trein naar Arnhem. Te Tilburg zeide de conducteur dat zjj moesten uitstappen en plaats nemen in een trein naar Bokstel. Ondanks haai twjjfel gaven de dames toe, meenende, dat de conducteur het toch wel het best weten zou Te Bokstel aangekomen word haar na een kwartier wachten, een trein aangewezen, die haar naar den Bosch bracht en daar moesten zij drie uren wach ten op den trein waarmede zij te ongeveer elf uren in Arnhem aankwamen, waar zij vóór ach ten hadden behooien te zijn De stationchef in den Bosch, wien zij haar be klag deden, betuigde zijn leedwezen, maar de con ducteurs waren tegenwoordig zoo slecht op de hoogte Geen wonder, zegt de „Arnh. Ct., vele chefs zijn liet zelf niet. Onze spoorwegen worden op die wijze een schande voor ons land. Een arbeider te Wartena, die jl, Do„™_ den geheelen morgen aan het hooien was gewees en ten gevolge van de g»-oote hitte dorstig wa, dronk, na het middagmaal gebruikt te hebben,!# ne groote hoeveelheid karnemelk. In het land te ruggekeerd, werd hij dooi een hevige kramp over- vallen en was binnen enkele oogenblikken een lij. Een brievenbesteller te Nimes bracht Vrij. dag morgen brieven aan den fabrikant Faure, dit wel eens vlagen van krankzinnigheid heeft. F snelde naar hem toe met een pistool in de hat! en dreigde hem te zullen doodschieten, als hij at verroerde. De brievenbesteller was dus wel f noodzaakt de gevangene van den opgewonden fe biikant te blijven. Hij gaf daarvan melding aai den postdirecteur in een brief waaronder F. nogc bedreiging schreef„den eerste die komt om hei te bevrijden, zal ik doodschieten." De politie werd geroepen en vond bij haai' ko; het huis gebarricadeerd. Het was daarenboven mogelijk het over het dak te bereiken. Nogsteeu wordt het huis belegerd. Faure bood aan den br» venbesteller uit te leveren voor de som van 3» duizend francs, doch de politie was niet geDeigd op zoo Turksche manier te werk te gaan. Ton slotte gelukte het de politie de deur opet te loopen en den brievenbesteller te bevrijden. De! arme man, pas herstellende van een ernstige ziekte) is tengevolge van doorgestanen angst weder inge stort. Toen Faure gevankelijk werd weggevoerd, had de politie handen vol werks om hem de woe dende volksmenigte van het lijf te houden. De raat maalt al sinds jaren over een proces waarbij hem een franc schadevergoeding werd toegewezen it plaats van 30.000 fr., welke hij eischte. Hjj tracht nu zich op allerlei wijze die som te verschaffen, Hij verklaarde voor den rechter, (dien hjj wilde omhelzen, verrukt door zijn vriendelijkheid) dat hjj den besteller aan handen en voeten gebonden had, maar volstrekt niet voornemens was den man eenig kwaad te doen. Hij wilde alleen de aandacht der regeering weder op zich vestigen en had ziel daarom meester gemaakt van den eenigen rijks beambte met wien hij in aanraking kwam De dagen der week in het Volksgeloof. In het volksgeloof van het verledene had elke dag der week zijne bijzondere beteekenis. Men meende dat de eene dag deze, de andere wedet eene andere uitwerking op het doen en laten der menschen uitoefende. Voor enkele dagen gelooft men zelfs daaraan tegenwoordig nog. Zooals bij alle bijgeloof komt ook hierbij de wonderbaarlijkste en grootste tegeospraak voor. Enkele meeningen en voorstellingen over de da gen, zullen wij hier in het kort laten volgen. De Zondag werd bij onze Germaansche voor vaderen verondersteld in betrekking tot de zon te staan. Van daar de naam. Hjj gold algemeen voor een geluksdag. Deze beteekenis heeft hjj tot heden in bet volks geloof behouden. De op een Zondag geboren kin deren (zondagskinderen) hield men voor gelukskin deren en geestenzieners, het laatste in verhoogde mate, als ze ook op een Zondag gedoopt waren. De op een Zondag gesloten huwelijken geloofde men steeds gelukkig te zullen zijn. Daarentegen brengt de op dezen dag verrichte arbeid geen ze gen. Boomen, die op Zondag gesnoeid worden, sterven. Wie kleedeien draagt, die op Zondag zijn gemaakt, wordt ziek. Aan den Maandag knoopte zich de beteeke nis van de maan vast, namelijk hare veranderlijk heid. Naar het volksgeloof, mag men daarom op Maandag niets ondernemen wat blijvend moet zijn. Kinderen die op dezen dag geboren worden, ge loofde men dat niet lang konden leven. Men moet daarom op dezen dag niets gewichtigs ondernemen, geene overeenkomsten sluiten, niet in dienst treden. Dienstmeisjes die des Maandags in dienst komen, blijven niet lang of breken veel. Wegens de nauwe betrekking van de maan tot den nacht, hebben op dezen dag, heksen en andere booze geesten, groo- tere macht dan anders. Vele menschen wachten zich daarom op Maandag zorgvuldig voor zooge-

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 2