7e Jaarg. 8,1 II DEI DOOLHOF DES LEVENS. Woensdag 8 1891. Nieuws- e ii Ad verte ntiebla d voor Zee uwsch -Vlaanderen. F. DIELEMAA, Staatkundig Overzicht. FEUILLETON. Binnenlandscb Nieuws. I O. wiisiim; C011R4NT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Zooals iedereen wel gedacht zal hebben, bevat ten alle voorname buitenlandsche bladen artikelen naar aanleiding van het bezoek des Duitschen Kei zers aan Nederland. De National Zeitung zegt in een hoofdartikel „De dwalingen, die na de groote omkeeringen van 1866 en 1870, deels onder invloed van thans ver vallen persoonlijke omstaudighedeu, in de openbare meening tusscben de beide landen waren ontstaan, zijn sinds lang verdwenen. In Nederland gelooft wel niemand meer, dat de Duitsche politiek eene „pangermanische"tegen de zelfstandigheid van Nederland gerichte politiek is. En bij ons heerscht ten opzichte van dat land slechts de sympathieke gezindheid, die haren oorsprong vindt in de stam verwantschap, de oude betrekkingen tusschen de Huizen van Hohenzollern en Oranje, de achting voor de roemrijke geschiedenis, wier voornaamste tijdperk van heldenmoed door Schiller verhaald en door Goethe dichterlijk verheerlijkt is. „Keizer Wilhelm komt te Amsterdam, juist ter wijl Europa vol is van het bericht der vernieuwing van het drievoudig verbond. Bij eene op sensatie en gissingen gegronde politiek ligt het voor de hand, alsnu te vermoeden, dat er van Duitsche zij de kon worden getracht, het koninkrijk der Neder landen in den Europeeschen vredesbond tot de eene of andere werkzame deelneming te betrekken. Voor een practisch politieken denker zou echter zulk eene poging, ook wanneer geene andere redenen er te gen bestonden, reeds zijn uitgesloten, wanneer men bedenkt, dat eene regeering, die onder voogdijschap Novelle van MORITZ LILIE. ooXKOo— Voor men den top van den Giekelhahn bereikt heelt, komt men aan de boschwouing Gabelbach, waarin bier en andere ververschingen te verkrijgen zijn. Ook heelt hier zich de goede geest van den onsterfelijken dichter vereeuwigd, want het opschrift boven de deur van het kleine huisje „Treedt vroolijk hier binnen, ga opgeruimd weer heen Gaat ge als reiziger voorbij Gods zegen zij met u is eveneens van Goethe. Hier onder eene kleine veranda, weinige schreden van het huis door de natuur gevormd, zaten daags na hunne aankomst de raadsheer Stern met vrouw en dochter onder het genot van een glas melk. Bothner en zijne vrouw hadden zich reeds onderweg bij hen gevoegd, kennis met hen gemaakt eD nu aan dezelfde tafel plaats genomen. „Hoe lang denkt ge hier te blijven, mijnheer vraagde de leeraar, nadat zij eenigen tijd over de badplaats gesproken hadden. »Tot het gerechtshof zijne zittingen hervat," ant- wordt uitgeoefend, gelijk thans in Nederlacd het geval is, geene diep ingrijpende internationale ver plichtingen zou aanvaarden. Doch ook het welbe grepen belang van Duitschland met betrekking tot Nederland vereischt, voor het geval dat de vredes bond na korter of langer tijd genoodzaakt werd den vredeverstoorder te lijf te gaan, geen verbond met, maar alleen neutraliteit van dat land. Met de al daar bestaande wenschen tot behoud der neutrali teit stemmen onze belangen ten volle overeen. Een d9r grootste vraagstukken, hetwelk zich opdringt bij overweging van het geval dat er eens een oorlog uitbrak die nagenoeg geheel Europa omvat, is het vraagstuk betreffende de voedingsmiddelen der als dan oorlogvoerende volken, wier eigen land geen voldoende hoeveelheid graan voor eigen behoefte voortbrengt. In dien toestand verkeert onderandere eenerzijds Duitschland, anderzijds Frankrijk. In hoever de kusten en havens van het eene en het andere land geblokkeerd, door den vijand voor den aanvoer van granen zouden kunnen worden afgesloten, dit hangt af van omstandigheden die men niet met zekerheid kan vooruitzien doch met die eventualiteit moet rekening worden gehouden. Wij kunnen derhalve slechts wenschen, dat in zulk een oorlog de havens van Nederland, als een neutrale staat, door geene blokkade worden be dreigd en derhalve voor den invoer van granen open blijven. Deze zouden ook dan uit Amsterdam en Rotterdam hunnen weg naar Duitschland - en eveneens naar Frankrijk kunnen vinden. Doch deze vingerwijzing dient slechts om te doen zien, dat het geene ijdele woorden zijn, wanneer wij de neutraliteit vau Nederland in het belang van woordde Stern. „Dan zal uw vertrek zoo ongeveer in denzelfden tijd vallen, waarin ook wij aan de tehuisreis moe ten denken. De hervatting der lessen aan het gym nasium roept ook mij weer naar de studeerkamer en voor den lessenaar terug." „Als ge het goed vindt, zullen we zoolang goe de vrienden zijnzeide de advocaat opgeruimd. „Mijne dames en ik hebben niemand bij wien we ons bonden aansluiten, en het is toch nibt aange naam altijd op zichzelven aangewezen te zijn." De leeraar reikte den ouden heer de hand. „Uil- stekend riep hij, terwijl ook de dames elkander beloofden gedurende den tijd van hun verbljjf te II tnenau vriendschappelijk met elkaar te zullen om gaan. „Gisteren hadt ge, naar wij vermoeden, hier nog oude kennissen kunnen aantreffen," vervolgde de leeraar, „misschien hadt ge die ontmoeting zelfs zeer belangwekkend gevonden." „Gisteren vraagde de raadsheer „en is het ook vandaag niet mogelijk deze kennismaking te ver nieuwen „Helaas neenantwoordde Bothner, „de bewus te n zijn van morgen reeds zeer vroeg vertrokken en nog wel zonder afscheid van ons te nemen, ja, zon der ons in het minste van hun voornemen in ken nis te stellen, hoewel we in hetzelfde huis woonden en mijDe vrouw eene kostschoolvriendin van de jon ge Malwine Tautenburg is." „Is dat hun naam vraagde Stern, Duitschland achten. Het bezoek van het keizer lijk echtpaar te Amsterdam heeft plaats onder de vooruitzichten omtrent de thans volbrachte nieu we bevestiging van den vredesbond. Moge deze ook de elkaar naburige en stamverwante volken in vredelievend verkeer nader tot elkaar brengen." Een Weener blad noemt het bezoek des keizers louter een daad van hoffelijkheid jegens H. M. na het verlies, hetwelk zij in het afgeloopen jaar beeft geleden. Geene andere politieke beteekenis heeft het bezoek, dan dat de betrekkingen tusschen Duitschland en Nederland van vriendschappelijken aard zijn. Het bezoek des Keizers aan Engeland wordt in verband gebracht met de vernieuwing van het drievoudig verbond. Sommigen, die Engeland ook bij de verbondenen rekenen, noemen het een vier voudig verbond. In ieder geval is het een gunstig teeken des tijds. die nauwe aaneensluiting van de machtigen der aarde. Hoe sterker eene macht is, des te meer ontzag boezemt zij in en niemand zal het dui ven wagen zoo roekeloos te zijn, zulk eene macht te willen breken. Moge het drie of viervoudig verbond nog lang bet bolwerk zijn van den Europeeschen vrede. Het Duitsche Keizerpaar is vrijdag uit onze hoofdstad vertrokken om een kort bezoek te bren gen aan de residentie en daarna aan Rotterdam, alwaar de hooge bezoekers aan boord van de Ho henzollern zijn gestapt om de reis naar Engeland te aanvaarden. „Ja, Tautenburg, vader en dochter, de bekende zangeres van den stadsschouwburg te T." „ÓaD berust alles zeker op eene dwalingik ken niemand van dien naam." »De oude heer zag u gisteren aankomen, herken de u en noemde uw naam en titel. Misschien her innert ge u den persoon, als ik u zeg, dat de ont dekking, dat gij hier zpt, een zichtbaren en oogen- schijnljjk buitengewonen indruk op beiden maakte. Daaraan schrijf ik ook het plotselinge vertrek van Tautenburg en zjjne dochter toe, want teroren was er geen sprake van „Daar gij met elkaar bevriend waart, vind ik dit geheimzinnige vertrek bij nacht en ontijden toch een weinig onbeleefd," merkte mevrouw Stern op. „Malwine had gisteren avond aan het dienstmeisje nog een briefje voor mg gegeven met den last, het mij den volgenden morgen te overhandigen," zeide mevrouw Bothner. „Het bevatte een afscheidsgroet en de mededeeling, dat het ontvangen van een te legram hun spoedig vertrek noodzakeljjk maakte." „Dat is inderdaad raadselachtig." zeide de oude heer nadenkend. „Hoe ik me ook bezin, de door u genoemde naam is me volstrekt onbekend." „Zou het soms een aangenomen naam zijn t zeide de leeraar tot zijne vrouw. „Op de kostschool wer.d het jonge tneisjé als Mal wine Tautenburg ingeschrevenof dit een yérdichte naam is, weet ik niet. Hare papieren moetbn er ech ter mee overeengekomen zjjn, anders had men haar

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 1