kruitdamp gebuid Precies te kwart over tienen viel het eerste schot van het furt te IJmuiden. Nu werd de Hohenzollern met de Nederlandsche vlag en den keizerlijken standaard in top duidelijk zicht baar en stoomde aan de spits der vloot omstreeks half elf de haven binnen. De keizer stond op de commandobrug in admiraals uniform. Onmiddellijk klonk liet van de pièren leve de Keizerde Kei zer beantwoordde, op militaire wijze, minzaam de hartelijke hulde. Onvergetelijk schoon moet het schouwspel ge weest zijn van de aankomst der vloot. Het Ne derlandsche eskader voer in een halven cirkel ach ter de Hohenzollern en het tweede Duitsche schip Prinzessin Wilhelm. De Nederlandsche schepen losten als saluut ieder 33 kanonschoten, de Duit sche als antwoprd iedei 21 en het fort te IJmuiden 33. Te IJmuiden stapten de hooge bezoekers even aan wal om over te gaan op het adviesjacht Jagö, waarua het ten half twaalf kanaal werd opgestoomd naar Amsterdam. Het was kwart over 1 toen de dreun van het geschut aldaar de komst der hooge gasten aankon digde. Het was echter eerst 1.4U, oer de Hohen zollern gemeerd lag. De Koningin-Regentes trad terstond over de loopbrug op den Keizer en de Keizerin toe, die de beide Koninginnen zeer Har telijk begroetten. Na bet vooi stellen der Neder landsche autoriteiten hield de Keizer, gekleed in admiraalsur.iform met het lint en grootkruis der Militaire Willemsorde, inspectie over de eere com pagnie der schuttorij. Daarna namen de Konin gin Emma en de Keizer plaats in een open rijtuig bespannen met 6 paarden, in een tweede zelfde galarijtuig de Keizerin van Duitschland en onze jonge Koningin. Gevolgd door een aantal rijtuigen werd onder aanhoudend gewuif en gejuich, doch ook onder een aanhoudend dreigender hemel naar het paleis gereden. De stoet arriveerde daar te 2.1u. Nadat de Kei zer uit het rijtuig was gestapt, inspecteerde hij de eerewacht en ging daarna het paleis binnen. Zaagmans kapel liet het Duitsche volkslied en het Wilhelmus weerklinken. Toen kort daarna de Kei zei en onze jeugdige Koningin zich op het balkon vei toonden, scheen aar. bet gejubel geen einde te zullen komen en bleef er geen hoofd gedekt. Even voor de aankomst ten paleize brak er een onweers bui los, die echter slechts kort aanhield. Het vastgestelde programma werd voor dien dag, in weerwil van de late aankomst, toch gevolgd, zoodat de hooge gasten nauwelijks gelegenheid ge had hadden om aan het familie-déjeuner deel te nemen en van kleederen te verwisselen, of de rij tuigen kwamen voor, met het oog op het bezoek aan het Rijks museum en den rijtoer. In het eer ste rytuig met 4 paarden bespannen, namen plaats ken, om op déze wijze misschien iets naders te vernemen." Hij bood zijne jonge vrouw den arm aan en wan delde met haar de laan langs, waar zich nu, nadat de drukkende hitte van den dag voorbij was, een bedrijvig leven begon te ontwikkelen. II. Dicht bij Ilmenau verheft zich de Gickelhahn, een met prachtige boomen dicht begroeide berg. Eene breede, gemakkelijke straat leidt naar den met een toren voorzienen top, it: welker nabijheid het Goethehuisje staat, een klein uit balken en planken getimmerd gebouwtje, waarin Goethe zijn onvergan kelijk „Boven alle toppen is rust" gedicht heeft. Het oorspronkelijke huisje is wel is waar reeds lang verdwenen de vernielzucht van verzamelaars, die onnadenkend en zonder verschooning was te werk ge gaan, had het houtwerk door het wegnemen van splinters spoedig vernield, en een ander op dezelfde plaats opgelicht zomerhuisje werd in 1874 door brand vernield rna.ir het boschtoe/.ieht is zoo goed telkens weer nauwkeurig op dezelfde wijze als te voren het huisje te laten opbouwen om daardoor de herinnering aan het vei blijf van den grooten dich ter in deze eenzaamheid van het boech levendig te houden. (Wordt vervolgd.) de Keizer en de Koningin Regentesin het twee de de Keizerin en de prins en prinses Voo Wied. Het ging thans door stiaten en langs grachten, tot kwart voor vier ure het Rijksmuseum bereikt werJ. De Keizer droeg het klein tenu6 van den generaalsuniform van het gardecorps en het groot kruis der Militaire Willemsorde De Keizerin was in zwart-zgde en ook de overige dames waren in stemmig zwart. De Koningin-Regentes droeg haar rouwgewaad. Een schitteiend gevolg van Duitsche generaals, admiraals en andere hoogwaardigheids- bekleeders. gelijk ook van Nederlandsche hof digni tarissen, begeleidde de vorstelijke personen. De Keizer en <le Keizerin bezichtigden de voor naamste schilderijen en teekenden hunne namen in het Gouden Roek Wilhelm I. R. - Augusta Victoria I. R. Tot kwart voor vijven werd in bet Museum vertoefd en de terugrit werd alstoen naar het paleis aangenomen. De Keizer en de Koningin reden nog door de hoofdstraten van de Jordaan. Des avonds om 7 ure ving het groote gala-diner ren hove aan, waaraan 110 gasten aanzaten en dat in de groote of zoogenaamde balzaal werd ge houden. De tafel was hoefijzervormig en uit het midden gedekt. Aan het hoofd zaten de Keizer en de Koningin Regentes rechts van Z. M.links van den Keizer zat de Keizerin en daarnaast H. M. Koningin Wilhelmina met baronesse Van Har- denbroek. Naast H. M. de Koningin Regentes zaten de vorst en de vorstin Von Wied. Tegenover den Keizer de Duitsche gezant graaf Von Rantzau en de Nederlandsche gezant te Berlijn, en voorts nog een achttal gezanten van vreemde mogendheden, waaronder de pauselijke nuntiuslinks en rechts van de gezanten zaten de Nederlandsche ministers, terwgl de overige plaatsen aan weerszijden door grootwaardigheidsbekleders of hunne dames wer den ingenomen. Toen de 9erste gerechten rondgedragen waren, stonden op een eenvoudig teeken van H. M. de Koningin Regentes allen van hunne zitplaatsen op. H. M. bracht een korten heildronk uit op den Keizer en de Keizerin van Duitschland, waarmede 11. M. hare gaster, tevens het welkom in Nederland toeriep. De muziek der grenadiers en jagers, die op het binnenplein was opgesteld, hief daarop do Duitsche volkshymne Heil dir im Siegerkrans aan. Spoedig beantwoordde de Keizer dezen heildronk. Z. M. zeide o. a. dank verplicht te zijn aan het Huis van Oranje Nassau, waar een zijner voorva deren zijne opleiding had gehad eD de goede zeden en gewoonten daarvan had overgenomen. De Kei zer sprak in het Duitsch, doch besloot in het Ne- derlandsch met de woorden „Ik drink op de ge zondheid van H M. de Koningin Regenta*", en hierop Harer Majesteits hand vattende, kuste hij die hoffelijk. De muziek hief hierop het Wilhelmus van Nassauen aan. De Keizer droeg de witte kurassiers uniform, en alle gasten die daartoe gerechtigd waren het groot kruis van den Nederlandschen Leeuw. Bij de groote taptoe op den Dam, waaraan alle muziekkorpsen van het leger deelnamen, was eene buitengewone massa volk op de been, die de cir culatie op sommige uren schier onmogelijk maakte Het spelen der volksliederen wekte ungemeene geestdrift. Meermalen verschenen de Koningin-Re gentes, de Keizer en de Keizerin op het balkon. De Nederlandsche volksliederen werden uit volle borst door het publiek mede aangeheven. Bij het Wilhelmus was de geestdrift zoo groot dat de Koningin en de Keizer wederom zich op het balkon vertoonden, de Keizer gedurende het lied de hand ten eeresaluut onafgebroken aan den helm houdende. Nadat de laatste tonen waren weggestorven en er aan het gejuich geen einde kwam, ontblootte de Keizer het hoofd en zwaaide met den helm het volk toe, ten toeken van instemming met deze geestdriftige uiting van nationaal gevoel. De Keizer ontving gisteren te 9 uur de Duitsche deputatie voor het aanbieden van een adres van hulde. De keizer, de keizerin, de koningin regentes en koningin Wilhelmina bezochten het burgerwees huis, waar zij veel belangstelling in de grijze stichting en het costuum der weezen toonden. Daarna werd eeu bezoek aan het stadhuis gebracht. Overal wer den den vorstinnen ruikers aangeboden. Hierna werden de praalgraven in de Nieuwe kerk bezich tigd en biizonder in oogenschouw genomen het graf van admiraal De Ruijter. Na gebruik van het de jeuner ving de watertocht naar het Merwede ka naal en de Amstel aan, tot bijwoning van den roei wedstrijd. Des avonds weid een buitengewoon vuurwerk afgestoken. Het groote stuk. dai den slag bij Chatham voorstelt, waar de Ruijter in 1667 de overwinning op de Engelschen behaalde, heeft eene breed ie van 300 voet. De wapens van Nederland en Duitschland zijn het eene 50, het andere 40 voet breed. Haf beeld des Keizers is 50 voel hoog. De voorstelling van de Niagara heeft een uitgestrektheid van lp voet. Draaiende zonnen van 30 voet in omtrek waren m ruime mate voorhanden evenals buiten gewoon groote bommen en fluitende raketten, die hoog in de lucht vlogen, eene menigte klein vuur werk verspreidende," dat een fluitend geluid hooi en doet Het werd door prachtig weder begunstigd, De Staatscouiant meldt: Hunne majesteiten de Kezier en de Keizerin van Duitschland, ver gezeld van Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin Wednwe, Regentes, zullen zich heden van Jkmsterdam begeven naar 's Gravenhage, en aldaar te 11 u. 28 m. aan het Staatsspoorwegstation aankomen Van daar zullen Hunne Majesteiten to 4 uur 10 min. vertrekken en te Rotterdam aankomen te 4 uur 50 minuten om deze stad weder te 6 uren te verlaten. AXEL, cleu 3 Juli 1891. Het tweede Vlaamsch Zendingfeest is gisteren onder begunstiging van schoon weder met opge wektheid gevierd. Te midden eener groote schare werd door pre dikanten en zendelingen uit Nederland, Belgie en Frankrijk van 2 spreekplaatsen in het belang der Uit- en Inwendige Zending gesproken. Zij werden allen met veel aandacht aangehoord. Tot opluiste ring van het feest werd mede veel bijgedragen door het muziekkorps „Looft den Heer" uit Brus sel, en het muziekkorps „Hozarina'* uit Goes, die den zang begeleidden. Ook in de pauze speelden beide korpsen, en gaf de zangvereeniging „Looft den Heer" uit Ter Neuzen eenige liederen ten bes te. De orde liet niets te wenscben over en het aantal feestgangers schat men op ruim 3000. - Verleden week is op het gehuhct Staakje aan de grens bij Sas van Gent aangehouden ze kere D. G. Sinds geruimen tijd werd hij door de Belgische politie gezocht, tot het een als burger gekleede gendarme gelukte hem te vatten en met behulp van een tweetal aldaar aanwezige douaneD te boeien. Hij was in het bezit van wapenen. Dit gevaarlijk personage zegt het hoofd te zijn van eene uitgebreide dievenbende, die op de grenzen reeds verscheidene brutale diefstallen pleegde. (M. Ct.) i Woansdag hebben boven onze provincie zwa re onweders gewoed, gepaard met hevigen ha gelslag en zwaren regen. Onder de gemeente Koewacht is door den hagel zeer veel schade aangericht aan de te velde staan de gewassen. D9 hoop des landmans is voor een groot gedeelte teleurgesteld. Van vele stukken erw ten is niets overgebleven dan de worteltjes, Som mige landbouwers zijn totaal geruïneerd. Ook wer den aldaar vele glasruiten verbrijzeld. Stekene en Moerbeke hebben ook veel hagel gehad. lloiitenisse. Woensdagmiddag woedden er ook in deze gemeente hevige onweders. die van zware plasregens en een weinig hagel vergezeld gingen. De hagel richtte geene schade aan. doch de regen ig het vlas en de zware veldvruchten zóó te gen den grond, dat alles op het oogenblik een treu rig aanzien heeft. Ook in de tuinen werd aan krui den en bloemen veel schade gedaan. Ongeveer een uur na den middag sloeg het he melvuur in de schuur van den kleinlandbouwer J. Jacobs. Deze zeventigjarige grijsaard, die met zijne echtgenoote een middagdutje deed werd slechts ir.et moeite gewekt, toen het vuur op zijne wo ning oversloeg. Inmiddels was het den knecht en

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 2