(jemengd Nieuws. bekreunde ontwerpen de meest mogelijke zorg te moeten diagen. Hij heeft daarom een wedstrijd geopend tusschen de litographische inrichtingen, waarin niet alleen die van beteekenis hier te lan de maar ook eene menigte van de beste firma's uit het buitenland hadden meegedongen. Ze wer den uitgenoo&igd tot het inzenden van modellen van hetgeen fep het.'gebied van artistieke reclame platen geleverd koü worden. Bij de. beoordeeling zou vooral gelet worden op artistieke uitvoering. Dezer dagen is de beslissing genomen en is de ujtvoering van demeesterlijke teekeningeri van de bekroonde fieeren opgedragen aan de firma T. Lankbout Cie. te 's Gravenbage. die reeds zoo menigmaal zich op liet gebied der steendrukknnst hebben onderscheiden. Opnieuw is dus overtuigend bewezen dat de Nederlandsche litbografen in gee- nen deele bij hunne buitenlandsche concurrenten ten achter staan. AXEL, den 30 Juni 1891. De "Weïeérw. heer F. W. J. Wolf, predikant bij Ned. ger. gemeente alhier, beeft een beroep ont vangen naar die gemeente te Heinenoord (Z.-H.) - Zaterdag werd te Ter Neuzen door het be stuur van den Pierssenspolder. gelegen in deze ge meente, bij enkele inschrijving aanbesteed, het be- grinten van wegen iri dien polder. Ier lengte van 3515 meters, met liet onderhoud daarvan tot 1 Mei 1892. De minste inscl nijver bier voor is de heer D. de Doelder te Terneuzen voor ƒ4497. Verder was ingeschreven door de beeien Jac. Meertens te Hoek voor 5474 A. van der Beek te Zaamslag voor 4999A, Tbolens te Ter Neu zen voor 4997, en J. de Bree Fz. te Hoek voor 4695. - Tot zetter bij 's rijks directe belastingen te Zuiddorpe is in plaats van den heer P. C. de Rijcke benoemd de beer D. van de Velde. - Te Hontenisse, is tegen den zeedijk van den Kruispolder het lijk gevonden van een man, ge kleed als sjouwerman, met linnen broek, olievest en blauwe kiel, en naar gissing tusschen de 30 en 4u jaar. Daar het lijk leeds in vergevorderden staat van ontbinding verkeerde, is hei zoo spoedig mogelijk begraven. - Bij beschikking van den minister van finan cien is, met ingang van 1 Juli, de kommies bi] 's rijks bel., de lieer J. W. Verhoeven van Ter Neu zen naar Rotterdam overgeplaatst. - Toen Woensdag avond eon werkman teCad- zand van den arbeid tehuis kwam, vond hij een raam van zijne woning stuk geslagen. In huis was alles in de grootste wanorde. Het kabinet was met een sikkel opengewrongen en daaruit waren ontvreemd een pahr gouden bellen en een gouden Een uitgestrekt dal, door met bosschen bezette hoogten ingesloten, vertoonde zich aan hen. Als eene kudde witte schaapjes op groene weide om hunnen herder, zoo lagen de heldere huizen van de vriendelijke badplaats om den kerktoren geschaard, tusschen het donkere, sappige groen der naaldbos- schen, waarin men hier en daar eeDe sierlijke villa gewaar werd, als een van de overige verdwaald lam. Langzaam reed de koets de hoogte af' en spoe dig M verder ojj den straatweg langs de reizigers waren in Ilineuau en hielden spoedig op voor de reeds per brief gehuurde woning, welker eigenaar zich naar buiten spoedde om de badgas ten te ontvangen. Voor een der naburige huizen zat een groepje heeren en dames van verschillenden leeftijd, die de zooeven aangekomenen met opmerkzaamheid gade sloegen. Alleen een oude heer liet zich niet storen in het lezen zijner courant; achterover in zijn tuinstoel gezeten en de beenen over elkander ge slagen, was hij geheel en al in de staatkundige berichten van zijn dagblad verdiept. „Twee dames met hunnen beschermer, waarschijn lijk de echtgenoot en papa," zeide de dame'die naast den ouden heer zat, op spijtigen toon. ,.Er zijn al genoeg dames en oude heeren in Ilmenau (Woidt vervolgd.) slot. Eene mestvork, die men, evenals de sikkel, uit de schuur gebaald had, stond tegen een stoel, waarschijnlijk om in nood als verdedigingsmiddel dienst te doen. Te verwonderen is het dat eenige arbeiders, die in den omtrek waren, van een 'en onder niets be speurd hebben. Men vermoedt dat de inbraak door landloopers is geschied. (m. Ct.) - Hit Aardenburg meldt men aan de M. Ct. Zaterdagmorgen werd bier door de brigade ma- réchaussée in de bewaarplaats voor tijdelijke ge vangenen eene vrije kamer aigestaan 'aan R. B., landloopei komende uit Gent, die den nacht te voren zich schuldig had gemaakt aan diefstal van konijnen te Stroobrugge. Des avoqds is hij naar Oostburg gevoerd om van daar zijne opwachting te maken in 't groot logement te Middelburg. Denzelfden dag is over de grensscheiding ge bracht, waar hij door de Belgische politie werd op gewacht, zekere C. H., die zich aan diefstal beeft schuldig gemaakt te Maldeghem. t Is te wenschen dat door deze arrestaties een einde zal komen aan de kleine diefstallen langs de grens, waardoor de bewoners den laatsten tijd wer den verontrust. Donderdag middag ontlastte zicb boven Rilland een zwaar onweder. Van twee tot vier uren was de bliksem niet van de lucht en vielen er slagre gens, die de zware vruchten tegen den grond heb ben geslagen. Ook sloeg de bliksem in den schoor steen van het gemeentehuis, en ging langs het dak en de goot in den regenbak, zonder veel schade aan te richten. Up een ander deel der gemeente, dicht bij het station van den spoorweg, sloeg de bliksem in eene woning waarin hij velleden jaar bijna op de zelfde wijze schade veroorzaakte. Hoewel er nogal menschen in buis waren, werd toch niemand ge troffen, maar alleen eenige materieele schade aan gericht, zonder brand. Denzelfden avond te 7 uren brak boven Rijssen een hevig onweder los, vergezeld van veei wind, regen en hagel. De bliksem sloeg - behalve in een particulier huis. zonder daarin brand te ver oorzaken in een gedeelte der nieuwe fabriek van de firma Ter Horst Co., dat aan den voet van den nog kort geleden onderzochten bliksem afleider is gelegen en gevuld was met brandbare stoften. Gelukkig waren de werkzaamheden nog geen half uur te voren afgeloopen. zoodat nog voldoende stoom op was om eenige brandslangen op ver schillende brandbuizen in de fabriek aan te bren gen, met zooveel succes, dat, geholpen door een viertal extincteurs en eenige spuiten, de brand zich tot twee vertrekken heeft bepaald. Een persoon te Tilburg, 20 jaren oud, zekere B. in 't Groeseind, pas een 5lal weken getrouwd, mishandelde zijne vrouw op ergerlijke wijze, zoo zelfs dat hij haar bij de baren over den grond sleepte. Dit ongelijk hare sekse aangedaan, ver droot een aantal vrouwen uit die buurt, die op een warmen namiddag den man uit zijne woning haalden, voor een ploeg spanden en met een voer manszweep den man noodzaakten, den ploeg op en neer door een perceel bouwland te trekken. Daarna werd hem beloofd, dat de buurt een oog in 't zeil zou houden, om zoodra, vanwege de ge dragingen van B., zij zulks zou oirbaar achten, liern opnieuw te tuchtigen. (T. C.) Te Tiel is Zondag ochtend uit de Waal, nabij de aanlegplaats der stoombooten „Concordiahet lijk opgehaald van B. V. uit Drurapt. De politie was op behoorlijken tijd ter plaatse aanwezig, doch het lijk bleef aan den Waalkant liggen tot de fa milie met een kwam om het te vervoereL. Te Arnhem is Zaterdag door de politie een zeer net gekleed persoon gearresteerd, die te Nij megen inbraak had gepleegd en bezig was in eerstgenoemde stad het gestolen goud en zilver te verkoopen. Vrijdagochtend werd aan de politie te Leiden mededeeling gedaan, dat een ongehuwde fabriek werker, inwonende bij zijnen gehuwden broeder overleden was, welk sterfgeval in verband gebracht werd met eene vechtpartij tusschen bedoelde broe ders op Maandag avond jl. Een daarop gevolgd ondei zoek bracht aan het licht, dat de overledene door zijnen broeder tegen den buik was geschopt en van dat oogenbiikafi n;ets anders gedaan heeft als kermen, daarbij uit roepende „hij heeft mij ongelukkig geschopt." De dader werd aangehouden en in verhoor genomen, doch kon zich niet herinneren zijn broeder gescboi te hebben. Hij had een borreltje gedronken ei was door drift vervoerd geworden, omdat zijn broe der, die beschonken was, ten zijnent eene ruit had verbrijzeld. Nadat de door den commissaris van politie be- noemde deskundigen hadden verklaard, dat de dood een gevolg is geweest van ondergane mishandeling, is de dader naar de gevangenis te 's Gravenbage overgebracht, ter beschikking van den officier van justitie aldaar. - Vrijdag middag is de justitie uit Zierikzee, vergezeld van een geneeskundige, naar Nieuwerkerk vertrokken om een onderzoek in te stellen naar een daar vermoedelijk gepleegden kindermoord, 's Morgens was in een privaat een kinderlijkje gevon den en eene weduwe, moeder van vier kinderen, werd verdacht de daad gepleegd te hebben. Reeds voor de justitie ter plaatse was moet be doelde vrouw, wed. B. geb. S., aan den burge meester haar misdaad bekend hebben. (N. R. Ct.) - Dezer dagen zou van wege het algemeen arm bestuur te Tilburg verkocht worden de nalaten schap van zekeren Van Hoof, die in ziekelijken toestand uit Belgie in Nederland was aangekomen en na veel reizen en trekken, eindelijk daar eene verblijfplaats vond - ten koste van het algemeen armbestuur. Gedurende geruimen tijd hadden - verhaalt de Tilb Ct. - daar reeds geruchten geloopen. dat Van Hoof, behalve een rijken inboedel, nog eene som van duizend gulden bezat, welke in den volksmond later aangroeide tot een paar ton, hem door een verren bloedverwant in Amerika nagelaten. Een uur vóór den verkoop was de ruime boterhal, welke .500 korven met bijbehoorende boerinnen kan be vatten, overvuld met belangstellenden, niettegen staande de regen bij stroomen neerviel. Buurvrouwen hadden met vieren en vijven geloot, wie van haar op de kinderen der buurt zoude pas sen, om toch deze gebeurtenis bij te wonen. An deren, die niet zoo gelukkig waren brachten de zuigelingen mee. In de voorhoede van het publiek had plaats ge nomen. de „élite" van de klanten van het armbe stuurJans, Mina, Looggie, de Sok, Kuus, Floor, Trees I, Trees II, Karlientje, de Pruts, de Heil en nog twintig anderen hadden het booge woord over „hunne erfenis." Te 3 uren verscheen de deurwaarder met zijne adsistenten bij kon de boterhal niet binnen. De politie trachtte een open ruimte tusschen twee ban ken te maken men trachtte het volk in een an deren hoek der markt bijeen te krijgen en daar te verkoopen het baatte niet. Als een muur stond de massa volks. Eindelijk werd onder vroolijk ge joel de eerste koop van dé hand gedaan, doch de gelukkige kooper kon zijn prullen niet machtig worden. Ten einde raad, moest de botermarkt door de politie worden ontruimd, en het plein voor het stadhuis was ééne parapluie. Ofschoon bet water als „bij bakken" uit den he mel werd geworpen, begon de verkoop te 4 uren van de pui van het raadhuis. De „belangrijke" inboedel, die zoozeer besproken was, bracht na aftrek der onkosten, die miniem waren, op de Sbmma van 125.73. Te 6 uren was het weer rustig op de markt. - Onder Osseridrecht is zekere B. C., die met zes maaiers aan bet werk was. door den bliksem doodelijk getroffen. Twee anderen werden op den grond geworpen, doch bleven ongedeerd. Uit Maastricht meldt men aan de N. R. Ct.:

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 2