xlifHiirniiF® Prachtigs Echts Kantsn, Puike Nieuwe Zoutevisoh Nieuwe Zoutevisch. Ingezonden Stukken. Handelsberichten. Advertentien. M. I. VAN VESSEM. Rechtszaken. Heele en Gedeelten van Loten, Voor de vierschaar van het gezond verstand. 1. I Leerling. - Meester, wat heeft God de Heere iofls in zijD Woord geleerd ten opzichte van de be ttrekking tusschen man en vrouw Meester. - God de Heere heeft ons in zijn Woord bp alle manier ten duidelijkste geleerd, wat ook bit de sprake der natuur reeds verstaanbaar was Viat de man het hoofd der vrouw isgelijk Chris tus het hoofd eens iegelijken mans (1 Cor. XI 3), iet wel hoofd in dien zin, dat hij van Godswege [bekleed is met gezag om te gebieden en te rege- Slen. (Standaard 21 Januari 1891.) I Leerling. - Is het niet strijdig met de ordinanti en Gods, dat sommigen den vrouwen het stein- techt willen toekennen en alzoo in eene der ge- [wichtigste zaken des menschelijken levens streven naar gelijkstelling van de vrouw met den man? Meester. - Ons menschelijk leven moet zich re- Igelen naar de wetten en ordinantiën, die daarvoor van Godswege gegeven zijnen mag niet beheerscht worden door bepalingen van menschelijk goedvin den. Een volk, dat de oppermacht en vrijmacht, die over alle menschelijke leven beschikt en bij God Almachtig alleen berust, tot zich trekken wil, dat alle3 knutselt en ineenzet, gelijk het dit ge valt, staat midden op den bodem der revolutie. Nu nog is in Nederland de man, ook volgens de wet, het hoofd der vrouwmaar als eerlang de I vrouwen stemrecht erlangen, en, wijl ze de mees ten in getal zijn, bij algemeen stemrecht de man nen verslaan, dan komt er eene tegenovergestelde wet, en wordt bepaald, dat bij het in werking tre den dezer nieuwe wet de man zjjn gezag aan de vrouw heeft over te geven en de vrouw voortaan de baas zal zijn. (Standaard 21 Januari 1891.) Leerling. - Meester, uit dit uw antwoord be sluit ik, dat eene wetgeving, die de vrouw bij de regeling der zaken in huis of staat gelijke rechten toekent als den man, niet op het leven past, maar vlak daartegen in wringt. Blijkt ook uit de historie, dat bij volken, die door het licht van Gods Woord niet beschenen werden, de sprake der natuur, dat eene vrouw niet als hoofd van mannen kan optre den, verstaanbaar was? Meester. - Hm Metterdaad is in den regel f de man de steikere, de intellectueel meer tot re gelen en heerschen aangelegdeHm! Ripu- ariërs Saliërs Lex SalicaHm Uit de Salische wet blijkt, dat bij de Franken de uit sluiting der vrouw van de regeering zich oorspron kelijk grondde op hare onbekwaamheid om in den krijg op te treden en niet op hare ongeschiktheid tot regeeren(Standaard 28 Januari 1891.) Leerling. Vergeef mij, meester, maar wat was in de dagen der eerste Frankische vorsten regee ren anders dan oorlog voeren? Meester. - Val mij niet in derede. mijn zoon. - Al moge worden toegegeven, dat ook de Christe lijke beschouwing van de verhouding tusschen man en vrouw, bet in zwang komen van hare uitslui ting in de hand heeft gewerkt, men kan niet zeggen, dat zij hierop berustte. En dit kon ook niet, overmits naar Christelijke traditie, de wedu we na het overlijden van haren man als hoofd des gezins en dus als regentesse optreedt in het huis gezin. (Standaard 26 Januari 1891.) Leerling. - Meester, uw sprong van de Lex Sa lica op deze Christelijke traditie gaat mij te hoog. Zullen uwe tegenstanders, dit lezende, niet zeggen, dat gij er die traditie aan de haren bijsleept? Ware het niet eenvoudiger, te zeggen, dat bij de Franken de uitsluiting der vrouw niet op eenige Christelijke traditie berusten kon, omdat het ge woonterecht, dat de vrouw bij hen uitsloot, dag- teekende uit eenen tjjd. dat zij nog in de dikste duisternis van het heidendom verzonken lagen Duid het mij niet ten kwade, o meester, als ik u verder zeg, dat ik niet begrijp, hoe iets, dat door de eene Christelijke opvatting in de hand wordt ge werkt, volgens eene andere niet zou kunnen be staan. Zie, dit alles klinkt mij vieemd in de ooreu. Waartoe deze zonderlinge redeneering, o meester? Meester. - Hm Uwe woorden verraden twijfel, mijn zoon,Het blijft dan ook eene open vraag, of het metterdaad gewenscht is, al dan niet, de lijn van successie op de vrouw te laten doorloo- pen.(Standaard 26 Januari 1891.) Leerling. - Maar voor U, o meester, die alle de Schriften kent, kan dit geene open vraag zijn. Moeten uwe jongeren uit uwe woorden niet de gevolgtrekking maken, dat volgens de ordinantiën Gods in den staat geene vrouw tot de wetgeving mag medewerken Is het dan geen handelen naar menschelijke willekeur, wanneer aan eene vrouw eene macht wordt verleend, gelijk die in de 6de afdeeling onzer Grondwet is omschreven Is de regeering eener koningin dan niet uit den booze? Meester. - Weg van mij, satan|Wat verzoekt gij mij D. v. G., oud 46 j., landbouwer en herbergier te Graauw, wegens mishandeling van een beambte, tot 45 dagen gevangenisstraf. Id. H.. oud 12 j., zonder beroep te Ter Neuzen, wegens diefstal, tot 1 boete of 1 dag hecht. Vrijgesproken zijn 1°. P. C. v. D., oud 22 j., landbouwerszoon en 2". J. B., oud 29 j., landbouwersknecht, beiden te Hontenisse, beklaagd van mishandeling. 1». C. v. IJ., oud 32 j. en 2'. L. S., oud 31 j., werklieden te Ter Neuzen, beklaagd van mishan deling. Leerling. - Meester, uwe haters, de mannen Belials, lasteren u. Zij zeggen„Tot tweemalen toe wees De Standaard er op, dat naar Anti-revo lutionair Staatsrecht eene republiek even goed als eene monarchie bij de Gratie Gods kan bestaan." Zij meenen daarom, dat gij het wel eens in den zin kondt krijgen, hier te lande de republiek uit te roepen en in die republiekden redacteur van De Standaard president te maken. Meester - Mijn zoon, wat gij mij daar mede deelt, is te vermakelijk, om er onzen getrouwen onkundig van te laten. Leerling. - Gij toornt niet, meester, dat men zoo van u spreekt? Het behaagt u, hierover te schertsen Meester- Een vroolijk hart is een gedurige maaltijd, mijn zoon, - Om hun de maat vol te meten, stellen wij er prijs op, het thans voor de derde maal, nog bonter te maken, en er bij te voegen, dat er Monarchieën kunnen zijn, die geheel op den bodem der Revolutie staan, en Republieken, die gesticht worden op den bodem van Gods Woord. (Standaard 26 Januari 1891.) Leerling. - Maar zullen er onder uwe discipe len en medearbeidersin den wijngaard des Heeren geene gevonden worden, o meester, die, alle uwe woorden getrouwelijk in hun hart bewarende en deze ernstiglijk overpeinzende, zeggen zullen :„Be- ter is eene republiek, gesticht op den bodem van Gods Woord, dan eene monarchie, waarin de man nen der revolutie de baas dreigen te worden be ter is eene republiek bij de Gratie Gods, dan eene monarchie, waarvan het eene open vraag blijft, of het metterdaad gewenscht is, het gezag van haar hoofd te bestendigen En wanneer dezen, gedreven door heiligen ijver, om de ordinantiën Gods te handhaven, aan dien twijfelachtigen toe stand een einde wilden maken, „ook al ging het land daarbi] ten gronde", zoudt gij hen weerhou den in hunne pogingen, welke toch Gode welge vallig zouden moeten zijn Zoudt gij ook hierbij hun hoofd en raadsman niet willen zijn? Ik kan niet gelooven, meester, dat gij hen in dien strijd alleen zoudt laten staan. En zegt niet de Apos tel „Wie dient ooit in den krijg op eigen bezol diging Wie plant eenen wijngaard, en eet niet van zijne vrucht Wie weidt eene kudde, en eet niet van de melk der kudde 1 Cor. IX 7 Zoudt gij niet, gelijk eenmaal de godvruchtige Cromwell Meester. Retro, satanas! Wat verzoekt gij mil? D. W ij achten de zaak hiermede genoeg besproken en sluiten derhalve de debatten. Red. Dordrecht, 25 Juni. Tarwe j. Z. O. p. /9,0Oa/ 9,20 g. /9,10 s ƒ9,60 Tarwe Z. n. p. /9,50 a ƒ10,00 g. ƒ7,00 a/7,80 Rogge Overm. /7,20 a/ 7,70 Gerst Z. en VI. w. ƒ5.30 a 5,80 Gerst Z en VI z /5,30 a 5,80 Haver Z en O /3,80a/ 4,80 Paardeboonen ƒ7,00 a 8,00 Kookerwten bl. 10,00a/li,00 Voedererwten ƒ8,00 a 8,50 Koolzaad 11.50 a ƒ12,00 Bruineboouen 11,00 a/l5,00 Koera van het Belgisch geld. 100 francs: ƒ47,65 a 47.70. Ondertrouwd: C. DIELEMAN EN S. W. CORNELIS. Groede, 26 Juni 1891. In eene bijeenkomst van kiezers is besloten om bij de a. s. verkiezing voor Leden van den gemeenteraad te stemmen op den Heer OP DONDERDAG 2 JULI 1891, bij Ter Neuzen op 't landgv»ed „Zoutvliet." PROGRAMMA'S die recht van toegang geven tot het feestterrein, zijn te bekomen voor 50 ct. aan den ingang van het terrein en voor 45 ct. bij de heeren F. DEBLAAIJ, F. DIELEMAN en J.WIE LAND te Axel; P. VAN STRIEN en D. v. d. BERGE te Ter NeuzenH. RIEMENS te Zaairislajr H. DE JOODE te Hoek en op andere plaatsen. Zie het groote aanplakbiljet. Axel. Ds. A. v. d. LINDEN, Secr. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Dinsdag 23 Juni zijn veroordeeld P. v. d. D., oud 26 j., klein landbouwer te Hon tenisse, wegens mishandeling, tot 8 boete of 6 dagen hechtenis. A. d. B., oud 13 j., zonder beroep te Ter Neu zen, wegens diefstal, tot 1 boete of 1 dag hecht. Van af heden te bekomen: voor de 337 8te Staatsloterij, bij den Debitant J. K. VINK te Axel. ONTVANGEN aan ongekend lage prijzen, bij P. J. WISSE -VerplANKE. Zaamslag. TE KOOP: bij J. H. VAN DIXHOORN, winkelier te Axel. ONTVANGEN Axel. J. W1ELAND.

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 3