r ficiiiciiiSjd Nieuws. te Middelburg gehouden, oritleenen we aar. de hand van de Midd. Cour. het volgende Mededeeling werd gedaan van een breedvoerig schrijven van J. Bauwens, provinciaal veearts te Axel, over keuring van vleesch Hij geeft daarin eenige wenken betrekkelijk deze belangrijke zaak en komt tot de conclusie, dat het wenschelijk is om eene rijkswet op de vleeschkeuring tot stand te brengen. Op 1 Januari 1890 bedroeg de bevolking van Zeeland 199.284 zielen. Er werden levend gebo ren 6713 kinderen, terwijl met inbegrip der leven loos aangegevenen 3985 personen overleden. De gemiddelde sterfte was 20 per 1000 inwo ners. tegen 19,76 in het jaar 1889. Levenloos werden aangegeven 335, tegen 333 in 1889; meer dan 25 per 1000, doch minder dan 30, overleden o. a. te Boschkapelle en Sluis. Ma zelen kwamen o. a. het meest voor te Breskens, Oostburg, Schoondijke, Sluis, Cadzand, Hoofdplaat en Waterlandkerkje. Te Hoofdplaat kwamen 9 gevallen voor van diphtberitis. Te Overslag werd aangedrongen op verbouwing der openbare school, hetgeen tot gevolg heeft ge had. dat vermoedelijk een nieuw schoolgebouw zal verrijzen. Te Eede bleek het schoolgebouw aan de zuidzijde, wegens gebrek aan dakgoten, dermate vochtig, dat op verbetering moest worden aange drongen. Ook hier is verbetering toegezegd. Voorts bevat het verslag nog verscheidene ge wichtige zaken van algemeen belang, doch te uit gebreid om in dit blad op te nemen. - De uitslag der verkiezingen voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal is thans bekend van 83 kiesdistricten van de 84 waaruit ons land bestaat. Hier volgt een volledig overzicht. .Liberale afgevaardigden. Amsterdam 9. Rotterdam'*5, 's Gravenhage 3, Utrecht en Groningen ieder 2, Alkmaar, Appinge- dam, Arnhem, Assen. Bergum, Beverwijk, Breu kelen Brielle, Deventer, DorJreeht, Emmen, Enk- buizen. Enschede, Franeker, Gouda. Haarlem, Den Heldor, Hoorn, Leeuwaïden, Leiden, Lochem, Mep per Mburg, Ridderkerk,Schoterland, Tiel, Veen- dam, Wijk brj Duurstede, Wolvega, Zaandam, Zie- rikzee, Zuidhorn en Zutpheo, ieder 1, samen 54. Katholieke afgevaardigden. Almeloo, Bergen op Zoom, Breda, Doetirxhem, Druten, Eindhoven, Grave, Gulpen. Haarlemmer meer, Helmond, 's Hertogenbosch, Hontenisse. Loos duinen, Maastricht, Nijmegen, Oosterhout, Rheden, Roermond, Sittard, Tilburg: Veghel, Venlo, Waal wijk, Weert en Zevenbergen, ieder 1, samen 25. Anti-revolutionaire afgevaardigden Amersfoort, Apeldoorn, Bodegraven, Delft, Dok- kum, Ede, Eist, Goes. Gorinchem, Harlingen, Hil versum, Kampen, Katwijk, Ommen, Schiedam, Slie- drecht, Sneek, Steenwijk en Zwolle, ieder 1 samen 19 Radicale afgevaardigden. Winschoten 1. De liberalen wonnen 11 zetels, Bergum, Gouda Lochem Oostbuig Ridderkerk Schoterland Wijk bij Duurstede Wolvega en Zutphen ieder 1 en 's Gra venhage 2. Zij verloren het district Winschoten dat een radicaal afvaardigt' De anti-revölutionairen verloren 8 zetels Bergum Gouda Lochem Oostburg Ridderkerk Wolvega Zut phen en 's Gravenhage. De katholieken verloien 1 zetel Wijk bij Duur stede, de conservatieven 1 's Gravenhage en de sociaal democraten 1 Schoterland. Wanneer de heer Lucasse te Middelburg herko zen wordt, wat wel te voorzien is, dan is de stand der partijen in ons Lagerhuis aldus54 1, 25 k. 20 a. r. *Bn 1 rad. Het. „Handelsblad" verzekert, dat de heer Treub voor Schoterland bedankt heeft. AXEL, den Juni 1891. De uitslag der herstemming voor een lid van de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistricl Hontenisse is als volgtUitgebracht 2751 geldige stemmen. Gekozen de heer mr. F. J. F. M. WALTER (aftr. K.) met 1576 stemmen. De heerPompe van Meer- dervcort (A.-R.) had er 1175. - De uitslag der gisteren gehouden verkiezing voor een iid'van de Tweede Kamer in het district Middelburg, is als volgtUitgebracht 3908 st. meerderheid 1932. Stemmen bekwamen de heerer, mr. C. Lucisse 1997, mr. E Fokker 1555, J. H. Snijders 277 en W. P. G. Helsdingen 23. Alzoo is gekozen de heer mr. C. LUCASSE (a.r.) - Bij kon. besluit is aan E. Pierets, op grond van verandering van woonplaats, eervol ontslag verleend als 2e. luitenant bij het oe. bataillon rustende schutterij in Zeeland. Zannislag', 25 Juni. Ds li. J. Kouwenhoven pred. bij de Chr. Ger. gemeente alhier, is als zoo danig beroepen te Katwijk aan Zee. - Voor de beide betrekkingen van onderwijzer aan de scholen in den Groote Huissenspolder en te Othene, gemeente Zaamslag, op eene jaarwedde van 400, hebben zich slechts 2 sollicitanten aan gemeld terwijl voor de vacante betrekking van ondei wijzeres aan de openb. school te Breskens. salaris 500, 4 sollicitanten zijn. - De laatste dag der kermis te Zuiddorpe viel samen met den dag der kiezing. Een gioot aantal kiezers, met het muziekgezelschap „Ons Genoegen" aan het hoofd, begaven zich ter stembus. Voorde secretarie der gomeente aangekomen hield zoo schrijft men aan de M. Ct. een der kiezers een allerkoddigste redevoering, die in dezelfde trant beantwoord werd door den heer A. Moerdijk, lid der prov. staten, die ten slotte het gezelschap verzocht op zijn kosten een flink glas bier te drinken op het welzijn van ons Vaderland. Niet één kiezer is daar achtergebleven. - Door eene onbekende oorzaak zijn gisteren onder de gemeente Overslag twee schuurtjes in de asCh gelegd. Het schuurtje waarin de brand is ontstaan, behoorde aan P. Pollet en was niet ge assurberd, waardoor de eigenaar eene schade lijdt van circa 200. Het andere schuurtje, eigendom van E. de Clerk, was verzekerd voor.de som van 575. - - De „Publishers' Circular", een weekblad ge wijd aan den Engelschen boekhandel, bevat het volgende „Dagbladlezers zijn dikwijls boos ovor drukfou ten. Misschien zullen zij toegeeflijker worden, in dien zij rekening houden met de volgende voor waarden, waaraan moet worden voldaan, zal de courant zonder een enkele drukfout in handen dei- lezers komen. Deze voorwaarden zijn Dat de re dacteur correct schrijvedat de letterzetter goed gedistribueerd heeftmoet de zetter niet mistas ten moet de zetter nauwkeurig zetten moet de corrector elke fout aanwijzen moet de zetter de eerste proef nauwkeurig verbeteren moet de cor rector de revisie nauwkeurig nalezenmoet de zetter ook de tweede proef nauwkeurig verbeteren; moet de revisie nauwkeurig worden hei lezen moet de corrector daarvoor voldoenden tijd hebben moe ten vele andere omstandigheden gunstig mede werken." He Opvoeding der Zonen. Over de opvoeding der dochters wordt terecht veel gesproker, en geschreven, immers in de vrou welijke hand ligt vooral de vorming van het fa milieleven. Maar het zijn toch niet alleen de doch ters, doch ook de zonen, op wier opvoeding de vrouwelijke opvoeding van gewicht is. Van de geboorte af is de leiding eene vrouwe lijke, maar ook later, als de eigenlijke leiding meer aan mannelijke kracht wordt toevertrouwd, is toch de invloed der moeder op den jongeling, die van de zuster op den broeder, ja, het geheele vrouwelijke verkeer voor de mannen van onberekenbare be- teekenis. De meeste groote mannen hebben goede moe ders gehad en het is zeker niet alleen de moeder lijke liefde, maar ook haar geest, haar verstand, die op het worden tot groote mannen, van invloed op de zonen zijn geweest. Beschouwt men echter de jongelingschap in ver band met de opleiding door de moeders, dan rijst de vraagbehoudens vele uitzonderingen - op Waar blijft de zegenrijke invloed der vrouwen Welke zijn de resultaten ervan En waar is de tegen dien invloed strijdende macht? Vanwaar komt de dikwijls waarneembare geringschatting der vrouwen, bij de jonge mannen Van de jonge meisjes wordt en helaas terecht,, tengevolge van het wanbegrip der oudersdat meisjes niets behoeven te weten dikwijls gezegd, dat zij onbeduidend oppervlakkig onderwezen zijn, dat zij vermaak en pronkzuchtig, aan den arbeid ontwend, voor het vermaak in plaats van voor het huis opgevoed zijn. Maar de jongens; de jongeli# gen zijn dat modelmenschen Waarom wordt hunne ruwheid niet berispt, dei zucht om naar het koffiehuis te gaan, om te drin-j ken en te rooken, zelfs op onrijpen leeftijd niet tegengegaan Waarom ziet men in hunne aan matiging. geblaseerdheid, egoisme en gebrek aan belangstelling voor het ideale, niets verkeerds? 1 De moeder moet hare dochter van jongs af, tot een nuttig lid der menschenmaatschappij opvoeden! haar bescheidenheid voorpreeken, haar aansporen; tot eenvoud, vljjt, huiselijkheid, orde. Zij moet haar de schuldelooze vreugde der jeugd gunnen, maar haar tevens toch de degelijkheid: geven voor den ernst des levens, voor de plaats, welke zij in het leven bekleeden zal, tot geluk van hare medemenschen, hetzij in eigen huis of op haren eenzamen weg. Het is zeer goedmaar dit alles moest niet minder voor den zoon als voor de dochter gelden. De zonen hebben ook tucht noodig en voorbeeld en vermaning, liefde en gesti engheid en kunnen voor de gevaren, die hen buiten wachten in de wereld, het best bewaard worden door een gezond, vroolijk en deugdzaam familieleven. Het is niet alleen de zorg voor de voeding van het lichaam, waarvoor eene vrouw moet worden opgevoed, want de moeder moet ook kunnen deel nemen aan de zedelijke ontwikkeling van den knaap en de verstandelijke vorming. Zij moet hem trachten te onttrekken aan wat hem scha-j dolijk is en zijne gedachten naar het edele leiden.) Zij moet het ridderlijke gevoel in hem wekken, dat bewust van eigen kracht, hem dringt om het zwakkere en geringere in bescherming te nemen. Met den invloed van haar ontwikkeld verstand! moet zij de eergierigheid van den knaap op juiste wegen leidenzij moet, terwijl zij liefde geeft, eerbied eischen, de knapen niet bedienen, hen ook niet bedienen laten, maar ze aan zelfstandigheid gewennen. Het dienen harer zonen, moet zij in boogeren, niet in den gewonen zin opvatten. Haar dienen moet bestaan in liefderijke toewijding, die het beste doet, den besten raad geeft, dien zij heeft. Haar dienen moet de liefde zijn, die tot edelheid! verheft, die onschuldige vreugde wekt, die troost] en ten goede leidt, die zorgt en boven alles be grip heeft van het gevoelen, het denken, het wil len harer kinderen. Zonen, die gewend zijn aan bediening door de moeder of de zusters, worden mannen zonder toe gevendheid of aanmatigendeontevreden oude' vrijers. Leer ze van hunne jeugd af, zachtmoedigheid! toegevendheid, dan zal het leven in het gezin daar door zeer gelukkig worden. Als zij later trouwen, dan zal de hoofdvoorwaar de voor huiselijk geluk aanwezig zijn. Een gelukkig, vroolijk tehuis is het beste middel om den lust voor onedele gevoelens te voorkomen of wegtenemen. Ook zal een zoon, wiens moeder zijne liefden wist te behouden en zijne hoogachting te winnen, zijne moeder zelfs in zijne gedachten, geene smart bereiden, nog minder iets doen, wat ook slecht» één haar van haar hoofd zou kunnen doen ver grijzen. De gedachte aan haar, de moeder die hij lief heeft, zal hem terughouden van verkeerde wegend In menig opzicht zijn jongens gemakkelijker op te voeden dan meisjes. Hoe meer de hand, welke hen leidt, bij alle vastheid, ook eene zachte is, zooveel te beter zal de opvoeding slagen. Liefde en consekwentie, weinig woorden en goed voorbeeld, dan zullen de zonen degelijke mannen \yorden. (De Huism.) I Leer ons in I trekkii Mee: I op alle uit de Ldat d tus he eti we:

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 2