J i\o. 517. Zaterdag 47 I8JM 7e Jaai'ii. Nieuws- en Advertentieblad oor Zeeuwse h- Vlaanderen. F. D1ELFMAN, Staatkundig Overzicht. Kinnenlandsch Nieuws. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Zij, die zich met 1 Juli op dit blad abonneeren, ontvangen de vóór dien datum verschijnende nummers gratis. Met ingang van dien datum zal in dit blad een boeiend Feuilleton worden opge nomen. De Uitgever. Volgens eenen brief in de New-York Herald doet de president der republiek Haïti, generaal Hippolyte, zóó wonderlijk, dat niet weinigen den ken, dat hij van zijne zinnen beroofd is. Het vol gende is liet relaas van een officieel bezoek, door de vertegenwoordigers van alle vreemde mogend heden gezamenlijk bij het hoofd van den staat ge bracht, teneinde zich te beklagen over de schen ding van het consulaat van Mexico, waar vervolg de personen tevergeefs een toevlucht gezocht hadden. De briefschrijver zegt, dat dit bezoek aanvan kelijk geen ander gevolg had dan dat de generaal de consuls als een kwajongen behandelde. Toen de Engelsche consul uit naam van allen de reden hunner komst uiteengezet had, sprong de president van zijnen stoel, uitroepende„Is dit de toon waarop gij mij aanspreekt, mij, de president van dit groote land Toen liep hij de kamer uit sloeg de deur hard achter zich dicht, en een oo- genblik daarna hoorden de bezoekers in een aan grenzend vertrek op de fluit spelen, waaruit kan afgeleid worden dat de heer Hippolyte met Nero en Fredevik den Groote de liefhebberij gemeen heeft, van de staatszorgen door fluitspel af te wisselen. De consuls begrepen nu dat zij niet beter kon den doen dan de audiëntie als afgeloopen te be schouwen, maar juist toen zij heen wilden gaan, kwam de president terug en vroeg hun„Hoe is het heeren, gaat gij nu heen Ik was maar even de deur uitgegaan om den commandant van het paleis iets te gelasten." De Amerikaansche consul en zijn secretaris wa ren over deze zoetsappigheid alles behalve op hun gemak, want zij vreesden dat de neger last was gaan geven om het geheele gezelschap, zoodra het op straat kwam, neer te schieten. De andere con suls waren echter minder vervaard de Franschman verklaarde met de verontschuldiging genoegen te nemen, doch de vertegenwoordiger van hot Duitscbe rijk zeide, dat hij dit als privaat persoon ook wel wilde, maar niet nalaten mocht de ondergane be- leediging aan zijne regeeving te rapporteeren. Nu raakte de heer Hippolyte van zijn stuk. In nederige bewoordingen verzocht hij den consul toch maar over het gebeurde te zwijgen, en gaf hij de verzekering dat de vreemde consulaten voortaan geëerbiedigd en vluchselingen daar niet meer ach tervolgd zouden worden. Tengevolge dezer belofte werd er nu officieel aan den president der republiek Mexico getelegrafeerd om vergunning tot het gevangen nemen van vier vluchtelingen in het Mexicaansche consulaat. Zoodra er een toestemmend antwoord gekomen was, werden deze mannen afgehaald en op een der openbare pleinen doodgeschoten. Het waren een gewezen minister van justitie, diens broeder en verder 9en generaal en een burger, wiens waar digheid niet genoemd wordt. De lijken bleven ee- nige uren op straat liggen toen kregen de naaste bloedverwanten verlof om ze te begraven. Te Bordeaux is het tot eene werkstaking geko men van de conducteurs en koetsiers der tram maatschappij, daar deze geweigerd heeft hunne eischen in te willigen. Zeker aantal tramwagens zijn onder geleide der politie blijven rijden met 80 koetsiers en conducteurs, die geweigerd hadden deel te nemen aan de werkstaking. Doch niet lang hebben de werkstakers dit lijdelijk aangezien. Van eenige wagens hebben zij de paarden afgespannen en vervolgens hebben zij de rijtuigen omvergewor pen. De politie is toen met versterking gekomen om de werkstakers uit een te drijven. Dezen heb ben daarop met steenen geworpen naar de koet siers en conducteurs. Een tiental hunner is in verzekerde bewaring genomen. Ook te Marseille hebben de conducteurs en koet siers van de omnibus-maatschappij het werk ge staakt. Zij hebben een loon van 5 fr. per dag voor elk hunner gevraagd. De maatschappij heeft verklaard niet meer dan 4 fr. voor de conducteurs 4 7s fr. voor de koetsiers te willen toestaan. De werkstaking van de Parijsche bakkersknechts duurt nog voort en hun Bordeausche collega's heb ben veel trek om hun voorbeeld te volg6n. Dikwijls is er over gesproken, dat Engeland zich bij het drievoudig verbond, Duitscbland-Oosten rijk - Italië, zou hebben aangesloten. In het Britsch lagerhuis is deze zaak besproken. De ondersecreta ris voor buitenlandsche zaken, sir Fergusson, ver zekerde dat de Britsche regeering, geen deel uit makende van het drievoudig verbond, ook geene maatregelen in verband daarmede behoeft te ne men. Meer verklaarde hij niet toe te voegen te hebben bij vroeger gedane mededeelingen betref fende Engelands verbintenissen tegenover het bui tenland. Door de Portugeesche republikeinen is een ma nifest aan hun medeburgers gericht. Het stuk is te Parijs gedrukt, doch het is gelukt het in Por tugal te verspreiden. Op het anti-vaderlandslievend bestuur der Braganza's wordt gewezen en aange toond dat alleen de republiek heil voor het land kan brengen. Volgens bericht uit Iquique zijn de Chileensche regeeringstroepen te Coquimbo aan het muiten ge slagen en hebben zij vier van hun officieren ge dood. Men zegt dat 800 man op weg zijn naar Caldera om zich met de congrestroepen te veree nigen. Waar blijft nu de onbeperkte macht van Balmaceda In de aanstaande zomervergadering der Provinciale Staten van Zeeland zullen o. m. de volgende za ken behandeld worden verschillende mededeelin gen, waaronder van den stand der zaak betreffende de oprichting van een waterschap over de gronden, thans genaamd de „Damespolder"omtrent het maken van een keiweg over de Slaakdam en be treffende het verzoek van den gemeenteraad van Cats om renteloos voorschot voor de verbetering der haven. In behandeling komt het voorstel van mr. T. A. Wagto, tot wijziging van het reglement van orde voor de vergadering der provinciale staten. Voorts zullen behandeld worden de volgende voorstellen van Gedeputeerde statentot bepaling van den afstand der afpaling van een eendenkooi in de gemeente Renesse; tot wijziging van het reglement van orde voor hel waterschap der Sluis aan de Wielingenom andermaal aan te houden het verzoek van het bestuur van het waterschap Cadzand om renteloos voorschot voor wegsverbe- teringomtrent de adressen van ingezetenen van St. AnnalandSt. MaartensdijkStavenisse en Poortvliet om bevordering der overbrugging van de Eendracht en om, zoolang deze niet is tot stand gekomen, verlaging te erlangen van het tarief van het overzetveer van Tholen op den Auvergnepol- derop het verzoek van ;den gemeenteraad van Yerseke, om renteloos voorschot voor wegs- verbeteringop het verzoek van de IJzendijksche stoomtramweg maatschappij om subsidietot ver koop van. een gedeelte sloot langs den weg van Hulst naar Walzoorden aan J. F. Adriaansens- Polfliottot het verleenen van een subsidie aan de ambachtsschool te Middelburgtot wijziging der omschrijving van art. 1 hoofdstuk VI der provin ciale begrooting van 1891, en tot wijziging van het besluit van 7 November 1890 betreffende het aan gaan eener geldleening. Verder zijn nog aan de orde de verantwoording van Gedeputeerde staten wegens de enkel pro vinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven over 1889de begrooting der kosten van het pro vinciaal bestuur, voor zooveel het rijksbestuur is voor 1892, en de begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1892, met een voorstel betreffende de heffing van op centen op de grond- en de personeele belasting ton behoeve der provincie. Aangaande de subsidie voor den stoomtramweg Schoondijke 1 elgische grens wordt voorgesteld aan de IJzendijksche stoomtramweg - maatschappij te IJzendijke gedurende 10 jaren, beginnende 1 Juni 1891 een jaarlijksche bijdrage te verleenen van 3000, onder voorwaarde lo dat de onderneming onafgebroken in exploitatie blijve2o dat door be langhebbende gemeenten en polders subsidiën wor den verstrekt tot een gezamenlijk bedrag van ten minste ƒ26,000; en 3o dat dagelijks ten minste 3 ritten heen en W6der voor het vervoer van per sonen worden volbracht. - Aan het verslag van de vergadering van den geneeskundigen raad voor Zeeland, Maandagavond

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 1