(jcmcngd Nieuws. veefokkerij meer rendabel te maken? De beer D. Stigter uit Goes leidde de volgende vraagpunten inle. Is het in het belang der landbouwers wen- schelijk, dat in overweging worde genomen nade re wettelijke regeling van het pachtcontract en 2e. Is het in het belang der landbouwers wensche lijk. dat bescherming van den stand der boeren- eigenaren in overweging worde genomen De tentoonstelling werd door prachtig weder be gunstigd. terwijl een druk bezoek haar ten deel viel. Paarden waren ingezonden, doch volgens het oordeel van deskundigen niet de beste. Rundveé was niet veel ingezonden, evenmin ais schapen en varkens, terwijl de firma wed. J. C. Massee en Zn. te Goes eene prachtige collectie landbouwwerk tuigen had geëxposeerd. De heer Zuidweg van Heinkenszand en Mat thijsse uit Zierikzee zonden fraaie ploegen ter ex positie. De separator of melkontroómer waarvan door de firma Massee en door de heeren Boeke en Huide kooper een exemplaar was tentoongesteld, vond veel bekijks. De Commissaris des Konings bezocht met twee leden van Gedeputeerde Staten de ten toonstelling. Het fanfarengezelschap Eendracht maakt macht van Cortgene vroolijkte de tentoon stelling op door het uitvoeren van eeuige der bes te nummers. - Heden hebben in ons land de 25 herstemmin gen plaats gehad voor de Tweede Kamer, terwijl a.s. Donderdag te Middelburg eene vrije verkiezing plaats heeft. De stembriefjes ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Hontenisse heden ingeleverd, zullen op Donderdag 25 Juni ge opend worden. De heer Peulman, onderwijzer te Boschka- pelle, is benoemd tot onderwijzer met hoofdakte aan de openbare school te Westdorpe. Zaterdag namiddag werd te Sint Kruis een knaapje van 7jarigen leeftijd door een molenwiek aan het hoofd getroffen, aan de gevolgen waarvan hij spoedig overleed. AXEL, den 23 Juni 181H. Jl. Zaterdag werd alhier door den notaris P. Dregmans en ten verzoeke van den HuogwelGeb. Heer Jbr. mr. J. H. J. Quarles van Ufford, bur gemeester der gemeente Noordwijk, aldaar wonen de, in het logement van mej. de wed. Rolff in het openbaar herveildeen kapitaal Heerer.huis met Koetshuis en Erf, staande en gelegen in de Lange Noordstraat alhier, kad. bekend sectie G. no. 166, samen groot 4 aren 36 centiaren. In koop toege wezen aan C. P. Gast timmerman alhier voor de som van 2870. Jl. Zondag had in de voormiddag-godsdienst oefening door Ds. C. P. Buijze pred. te Hulst de bevestiging plaats van den nieuwen leeraar der Ned. Herv. gem. alhier den heer Ds. J .B. Th. Hugenholtz, naar aanleiding van de woorden van Handelingen der Apostelen hoofdstuk 8 vers 5 en 6a. Des namiddags verbond de weleerw. heer Ds. Hugenholtz zich aan zjjne nieuwe gemeente met de woorden van II Timotheus 2 vers 96. Eene talrijke schare, ook uit de omliggende ge meenten. woonde do plechtigheid bij. Bij de op 21 Juli a. s. alhier te houden ver kiezing van vier leden van den Gemeenteraad zijn aan de beurt van aftreding de heeren J. Wolfert, S. van Hoeve, L. de Feijter en P. Dieleman. In Juli zal alhier eene keuring van fokpaar- den worden gehouden tot het opnemen in de stam registers van bet N. P. S. Bij kon. besluit is benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Schoonhoven jbr. mr. J. B. Coenen van 's Gravesioot, thans griffier bij het kantongerecht te Ter Neuzen. Een staaltje van administratieve sleur. Aan een aantal kiezers in het district Hontenisse was voor de herstemming een lijst der personen, die bij de verkiezing op 9 Juni de meeste stemmen hebben bekomen, verzonden, aan wier hoofd gezegd wordt dat zij is opgemaakt ingevolge art. 104 der wet van 4 Juli 1850 (Staatsblad no. 37) en art. 11 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad no. 85.) Als de lijst een copie is van de lijst, opgemaakt door het stembureau te Hontenisse - en dit moet zij natuurlijk zijn - dan mag het vreemd heeten dat art. 11 der gemeentewet is aangehaald. Volgens een. oud spreekwoord schaadt het overtollige niet, maar de vraag is gewettigd, om welke reden is gehandeld alsof de herstemming heeft op de ver kiezing van een raadslid. (M. Ct.) Het volgende geval uit het dierenleven is te Oosterwijk gebeurd Wanneer eene kat jongen werpt, dan worden gewoonlijk al hare telgen zoo gauw mogelijk van kant gebracht en wel om de eenvoudige reden, dat er dieren van dit geslacht in overvloed zijn. Van dezen stelregel gingen ook de Gebr. S. uit, doch ua deze daad weid de kinderlooze moeder zeer onrustig, zocht en snuffelde in alle hoeken en liet met tusschenpoozen een treurig gemiauw hooren. Doch ziet wat gebeurt er! Na verloop van eenige dagen kwam poes met een jong katje in den bek dooi 'het open raam ge- spiongen. Zij had het in de buurt van eene an dere kat weggehaald en past het nu met eene nauwgezette zorg op, welke den katten in het bijzonder eigen is. ('s H. Ct.) Men meldt uit Haarlem aan de N. R. Ct. Het is thans gebleken, dat de te Heemstede gevatte inbreker is genaamd Pieter Kooien, dat hij een Zeeuw van geboorte is en in den laatsten tijd geen vaste woonplaats had. Niettegenstaande de laatste omstandigheid, was hij noch bij de Am- sterdamsche recherche, noch bij de politie waar ook bekend, wat moet worden toegeschreven aan zijne levenswijze. Nooit gebruikte hij jenever en in kroegen kwam hij niet. Steeds logeerde hij in nette hotels en dronk hij champagne of water. Na de inbraak bij den heer Middelburg, die ƒ300 opleverde, was hij nu en dan, zooals hij dat noemt, „aan iiet werk geweest", doch hij is in den om trek zóó slecht bekend, dat hij b. v. poogde in te breken in het gesticht voor lijders aan vallende ziekten te Heemstede, waar niets te halen viel. De poging tot inbraak op Zondagnacht bij mevr. v. Gich is werkelijk door hem gepleegd, hetgeen blijkt uit de gelijkluidende verklaring van mevr. v. Gich die evenals hij opgeeft, te zijn gewekt door het schreeuwen van een kind en toen l9ven aan de deur te hebben gehoord. Ook de diefstal bij den heer Middelberg kan bewezen worden. Kooien heeft eindelijk nog verklaard, dat zijn doel was zich rijk te stelen. Daar alles wat hij van den diefstal bij den heer M. had verkregen, op was, was hij ver plicht een slag te slaan. Jl. Woensdag morgen kwam te 's-Bosch met den trein van 7.23 van Breda, onder goed geleide aan, de beruchte Leunissen. Zwaar geboeid, met de handen op den rug, stapte de man in zijn boevenpak en blootshoofds, tusschen vijf maré chaussees, heel statig, zelfs met een glimlach op het gelaat, een ieder aanziende, over het perron naar den gereedstaanden gevangenwagen. Men zou in dezen persoon van ongeveer 30-ja- rigen leeftijd, forsch van lichaamsbouw met schoon, zwart, lang krulhaar en ringbaard, niet zulk eeD gemeen en gevaarlijk sujet veronderstellen. Leunissen, die door de rechtbank te Roermond is veroordeeld tot 10 en door die te Breda tot 6 jaar gevangenisstraf, zal zich voor de rechtbank te 's-Bosch te verantwoorden hebben omtrent de be schuldiging van moord, gepleegd te Gennep. Zondagavond circa half twaalf ontstond er te Vuren brand in een gebouw, bewoond door 7 huis gezinnen. In korten tijd was alles eene prooi der vlammen de bewoners konden zich met moeite redden. Van twee gezinnen was de inboedel, waar van niets gered is, niet verzekerd, het gebouw en de overige inboedels wel. De oorzaak is onbekend. Dinsdagmiddag begaven zich een oude man en vrouw van het 2e perron van het station te Zwolle over de rails waar zij niet mochten komen naar eenige ledige waggons met het plan daarin plaats te nemen, meenende dat deze tot den trein behoorden, waarvoor zij plaatskaarten hadden ge- 1 nomen. De sneltrein van Utrecht reed op datzelfde oogenblik het station binnen. De oudjes bemerkten I daarvan echter niets. Gelukkig zag de wisselwachter I Zijlstra het gevaar, waarin de beide lieden ver- l koerden. Hij wierp zich nog juist bij tijds op hen en sleurde de vrouw met zich ter aarde. De man l bleef daarop van schrik aan de andere zijde der rails staan, zoodat de trein tusschen het ontstelde echtpaar heensnorde. - Zaterdag middag werd op het perron van het I station te Breda het volgende tafereeltje afgéspeeld.l Zekere Jan de L gehuwd en vader van I 14 kinderen, vroeger te Breda woonachtig en toen I al niet gunstig bekend, had in Tilburg, zijne te-1 genwoordige verblijfplaats, liefdesbetrekkingen aan geknoopt met eene andere, eveneens gehuwde vrouw De gelieven kwamen overeen hun gezin te ver laten, en zich te vestigen te Antwerpen. De reis werd bepaald en, ten einde geen argwaan te wek ken, werd afgesproken dat zij eerst en dan hij met den trein naar Breda zouden vertrekken, Hier aangekomen, zouden zij elkaar wel vinden en ge-1 zamenlijk de reis doorzetten naar Antwerpen. I De vrouw van De L. was echter omtrent het voorgenomen plan door anderen ingelicht. Ook zij I ging naar Breda, alwaar zij op het perron het ver- liefde paar aantrof. De vluchtelingen stonden verbluft te kijken, I doch vrouw De L. liet hun niet veel tijd tot den-1 ken, had dadelijk de liefelijkste woorden bij de I hand. scheurde de japon stuk van hare mededing-1 ster en ontnam haar een gouden horloge, dat zij I zooeven van haren nieuwen minnaar had gekregen. I Daar klonk het„Breda, Rozendaal, Esschen, I Antwerpen", over het perron, de laatste waarschu-J wing van den portier. De vrouw stapt in den gereedstaanden trein, I met het kaartje in de hand. Doch de man wordt I door de ijzersterke vuist van zijne echtgenoote bij I de borst gepakt en moest, ondanks alle pogingen, I het aanzien, dat zijne geliefde alleen vertrekt. I Dit heeft echter niet plaats gehad zonder krach-1 tig protest van de zijde des mans, die in een vloed van scheldwoorden zijn meesterschap in dit I vak bewees. Alles was echter tevergeefs. De po-1 litie verwijderde het paar van het perron, dat een I oogenblik later, vroolijk keuvelende, de Willem-I straat instapte. (N. R. Ct.) Het bezoek van Keizer Wilhelm aan Neder-1 land wordt door het „Berliner Tageblatt" beschouwd als een daad van staatkundige beteekenis. Het blad, dat 's Keizers wegblijven verleden jaar niet alleen aan de ziekte van Koning Willem III, maar vooral aan diens anti-Pruisische gezindheid toeschrijft, wijst in een vrij uitvoerig artikel op de voorname plaats, welke Nederland in vroegere tij den bekleedde onder de volken van Europa en op den invloed, door ons land ook op Duitschland uit geoefend. „Men gaat niet te ver." verklaart het blad, „als men zegt, dat de groote Friedrich Wil helm van Brandenburg als jonkman in de Neder landen, toen op het toppunt van hun roem - de krachtigste indrukken heeft opgedaan voor de beginselen zijner schitterende en voorspoedige re geering." De jonge vorst gevoelde diep, hoe hoog het vrijheidslievende Hollandsche volk stond boven zijn volk. Uit Holland bracht de groote keurvorst de wet der godsdienstvrijheid mede en de Fransche refu gié 's vonden ook in zijn land gastvrijheid en be scherming. „De Oranjes en dat wat zij te zamen met het volksinstinct, tot stand brachten, waren inderdaad de voorbeelden van dien Brandenburg- schen vorst." „De Oranjes wisten den eigenaardi- gen vrijheids- en onafhankelijkheidszin van het volk te waardeeren, hunne belangen met de groote belangen des volks te vereenigen en zoo alle stor men te trotseeren, waardoor in den loop der tijden het land bezocht werd. Zij hielden zich staande, ondanks een vrijzinnige grondwet, ondanks de uit gebreide macht van de Staten. De vrije wetten werden voor de Oranjes de grondslag der histori sche gehechtheid, welke men thans nog alom in de Ne voorbe lijkhei samen Yer groot! [bloeiti gen n onder lomer koloni het, een b< dat hi om al noodig verhei Zou land tkunne niet c [bloeit genwi del bi uit kelijk

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 2