E 7e Jaarg. Ko. 510. Woensdag 24 Juni IH!)I. e u w s- en Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen. F. DIELEMM, Staatkundig; Overzicht. Binnenlandsch üïieuws. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Zij, die zich met 1 Juli op dit blad abonneeren, ontvangen de [vóór dien datum verschijnende nummers gratis. Met ingang van dien datum zal in dit blad een boeiend Feuilleton worden opge- pomen. De Uitgever. Te Londen is tegenwoordig de heldin van den jdag, mrs Grirnwood, de ongelukkige vrouw, wier |man in Manipoer, waar hij president was, om het [leven kwam. Zij zelfs ontkwam met het over schot der Britsche troepen. De moedige vrouw is het voorwerp van allerlei eerebewijzen. Zij werd idoor de koningin ontboden en door de prinses [van Wales ontvangen. Mrs Grimwood is 22 jaar [oud, slank en bleek. Binnenkort zal bij de ge beurtenissen van Manipoer te boek stellen. Van den Senaputti weet zij niets dan goeds te vertel len zij en haar echtgenoot stonden met hem op goeden voet. Dikwert reed zij met hem te paard. Met dankbare ontroering gedenkt zij de liefdevolle zorg der soldaten, die haar op haar moeitevolle vlucht zoo zelfopofferend beschermden, 's Nachts ïtrokken zij hun jassen uit om haar tegen de koude te behoeden De arbeidstaking der stokers en kolenwerkers van den Noordduitschen Lloyd levert voor hen hoe langer hoe minder vooruitzicht op. Uit Scandinavië en Engeland zijn er zooveel werklieden aangeko men, dat er in de plaatsen is voorzien. Op het laatst zijn daardoor vele anderen, die nog op goed geluk hunnen dienst kwamen aanbieden, moeten worden afgewezen. Voor de leiders der werksta king is het inzonderheid eene groote teleurstelling, dat de directie afdoende maatregelen heeft genomen om hen van de nieuw aangekomenen af te houden. De werkstaking der graanwerkers te Mannheim is afgeloopen. De laatsten die nog wegbleven zijn allen teruggekomen. Allen hebben het werk op de vroegere voorwaarden hervat. In het Pruissische heerenhuis staat de minister Herrfurth voortdurend aan de hatelijkste aanvallen der graven en baronnen bloot. In den laatsten tijd is dit weder vooral gebleken. De keizer heeft zelfs [gemeend een pleister op de wonde te moeten leggen door den beleedigden minister een bijzonder [blijk van zijn waardeering te geven in den vorm ivan zijn portret. I Misschien heeft dit de hoogadelhjken in het heerenhuis dubbel geërgerd. Een van hen althans, graaf Hohenthal heelt de aanvallen op den minister Berrfurth hervat en dezen verweten, dat hij poli- tieken op eigen hand maakte. De graaf beklaagde zich verder, dat de justitie te toegevend was ten opzichte van de pers, wanneer deze den persoon des keizers in haar polemiek betrok. Zoo had o.a. in Maart van dit jaar in de Kölnische Zeitung een hoofdartikel gestaan, dat directe ma jesteitsschennis bevatte. De minister Herrfurth we- derlegde deze beweringen en noodigde den graaf uit een nieuw wetsontwerp op de drukpers in te dienen. De Fransche kamer van afgevaardigden heeft een crediet van anderhalf millioen francs toege staan ter bestrijding der sprinkhanenplaag in Algiers. De gewezen keizerin Eugénie bevindt zich se dert verscheidene dagen te Parijs. Het is sedert 1870 voor de eerste maal dat zij er zoolang ver toeft. Zij is lijdende, wat haar echter niet ver hinderd heeft om ter kerk te gaan, het terrein der Tuileriën te bezoeken en den tuin, waar voorheen de keizerlijke prins speelde. Zij ontvangt telkens het bezoek van eenige ver trouwde vrienden, onder welke de maarschalk Canrobert. Te Athene, Griekenlands hoofdstad, heerscht groote spanning naar aanleiding van den toestand in Macedonië. De dagbladen bevatte artikels, den raad geven de een verbond te sluiten tusschen Griekenland, Servië en Montenegro. De Zwitsersche Stendenraad heeft het regee- ringsvoorstel ter aankoop van 50.000 aandeelen in den Centraal-spoorweg aangenomen, te gelijk met een voorstel van een der leden om aan de Bondsregeering machtiging te verleenen tot aan koop van die geheele spoorwegonderneming met alle roerende en onroerende eigendommen. Aan president Balmaceda is door het Chileensch congres, dat uit aanhangers der regeering bestaat, bij zijne jongste besluiten de meest uitgebreide macht verleend. Voortaan staat het Balmaceda vrijieder, die der regeering niet vriendschappelijk gezind is, in gevangenis te werpen of op andere wijze te straffende inkomsten van den staat naar eigen oordeel te gebruiken, zonder de verplichting daar van rekenschap te geven geld op te nemen op het crediet van den staat, zonder voorafgaande machtiging van het congresden staat van beleg af te kondigen, waar en wanneer hij zulks ver kiest staatsbeambten naar welgevallen aan te stel len of te ontslaanhet recht van vergaderen en de vrijheid der pers op te heffen of te beperken. Eene premie van 150.000 pond sterling is door de regeering toegekend aan de commandanten der torpedobooten Almirante Lynchen Almirante Con dell, die de Blanco Encalada in de lucht deden springen. De thans oppermachtige president heeft versche pingen van de zuidelijke naar de noordelijke Chi- leensche kamers verboden, zoodat de door de con gres partij bezette steden ten noorden van Coquim- bo alle levensbehoeften van elders moeten betrek Betreffende de komst van Duitschen Keizer en Keizerin hier te lande wordt medegedeeld, dat H. H. MM. te Amsterdam zullen aankomen op 1 Juli a.s. en dat het verblijf aldaar zal duren tot Vrijdag 3 Juli. Op dien dag zullen de hooge bezoekers, verge zeld van HH. MM. Koningin Wilhelmina on de Koningin Regentes, des namiddags te 4 uren 30 met een extratrein aankomen aan het station Maas. Onmiddellijk zal dan in gereedstaande rijtuigen een rit door de stad worden gemaakt. De weg, die vermoedelijk op den tocht door de stad zal worden genomen, is de volgende: Van station Maas: Oosterkade, Koningsbrug, Bolwerk, Boompjes, Willemsbrug, Fevenoord, langs de voornaamste havens en kaden; terug: Willems brug. Jan Kuitenbrug, Gelderscbekade, Beursplein, Noordhlaak, Seetensteeg, Boymansstraat, Binr.en- wegsche brug, Schiedamsche Singel, Witte de With- straat. Eendrachtsweg, West-Zeedijk, Park, rit door het Park, \Vesterhaven, Veerkade, Willemsplein, Nieuwe Leuvebrug, Boompjes bij het Terwenakker. Deze weg kan nog veranderd worden daar het zou kunnon wezen dat de vorstelijke personen zich hier of daar wilden ophouden. Te 6 uren zullen de Hooge gasten door de Ko ninginnen worden uitgeleid tot het einde der Boomp jes nabij het Terwenakker, waar het stoomjacht „Hohenzollern" gereed zal liggen, om onmiddellijk onder stoom te gaan en naar Londen te vertrekken, waar de keizerlijke familie den 4den Juli wordt verwacht. De Koninginnen zullen daarna onmiddellijk met een gereedstaanden trein naar het Loo vertrekken. Voorts kan nog worden medegedeeld, dat van gemeentewege reeds opmetingen zijn gedaan aan de plaats van afvaart tot het maken van een vlot, trap, enz. Bij het vertrek des Keizers zal op de Maas na bij de plaats van afvaart eene flotille worden op gesteld van de verschillende Duitsche schepen, dis zich op dat oogenblik hier zullen bevinden, en ee- dige Nederlandsche schepen. De toebereidselen daar toe worden reeds door den havenmeester, den heer Vermeer, gemaakt. - De vorige week is te Colijnsplaat op Noord- Beveland, de jaarlijksche algemeene vergadering ge houden der Maatschappij tot bevordering van land bouw en veeteelt in Zeeland. De voorzitter, de heer Moolenburgh, opende de vergadering met de gebruikelijke redevoering, waar in hij herinnerde aan het afsterven van Z. M. den geëerbiedigden Koning, den beechermheer der Maat schappij. Van het aantal leden en den stand dor kas werd mededeeling gedaan. Voor de verbete- tering van het paardenras is het subsidie van ƒ2200 op 2350 gebracht, terwijl daarvoor door het Rijk f40.0f>0 is beschikbaar gesteld, waarvan de pro vincie Zeeland f 3500 krijgt voor het toekennen van premiën. Voor proefvelden zijn opnieuw gel den beschikbaar gesteld, lezingen zijn gehouden eu in Zuid Beveland en Zeeuwsch Vlaanderen zijn ha gel maatschappijen opgericht. De suiker wet werd besproken als billijk, en in de toekomst zal de landbouw er door worden gebaat, enz. Het vol gend jaar zal de vergadering te Kruiningen gehou den worden. De heer E. van den Bosch van Goes leidde het vraagpunt in Wat kan er gedaan worden om de

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 1