Zaterdag -O Juni 1891. 7e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-V laanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Staatkundig Overzicht. Binnenlandse!) Nieuws. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; i voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdag-namiddag TWEE uren. Zij, die zich met 1 blad abonneeren, ontvangen de [vóór dien datum verschijnende nummers jg r a t i s. De Uitgever. Parijs wordt met eene nieuwe werkstaking be- Idreigd, en wel van de broodbakkersknechts. Dit- Imaal niet wegens een eisch om hooger loon, of om vermindering van werkuren, maar wegens iets, [waarmede de patroons hoegenaamd niets te maken hebben; iets dat geheel buiten het kader is. Aan de openbare machten wordt namelijk de eisch lgesteld om de bureaux de placement bin- nen acht dagen op te heffen, bij weigering waarvan [de werkstaking gedecreteerd zal worden. Er werd in de vergadering, die door een 800 bakkersknechts Iwem bijgewoond, wel een verstandig woord ge- Isproken. Zoo zeide Crépet, secretaris van de syn- ■dicale Kamer van bakkersknechts, tot zijne kame- [radan: „Gij zelf hebt het middel in handen om 'de bureaux de placement, waarover gij u ■beklaagt, op te heffen. Gij hebt eenvoudig u niet Itot hen te wenden." Maar de raad was te ver standig om ingang te vinden. ..Werkstaking! •werkstaking werd door eemgen geroepen, en dit ■woord werkte meesleepend, het scheen toovermacht lop de gemoederen uit te oefenen. Waarom ook Iniet? Waarom zou een bakkersknecht niet even' Igoed als een mijnwerker, tramconducteur of dienst- meid mét de mode meedoen 1 Nog een teeken des tijds I Te Parijs heeft het jaarlijksche feestmaal der vereeniging tot verbetering van het lot der vrouw plaats gehad. Onder de negentig gasten was er niet één met 1de excentrieke denkbeelden van de meer bekende voorvechters en voorvechtsters van de zoogenaam- 1de vrouwenrechten. I De presidente bracht in hare openingsrede in ■herinnering, dat twee afgevaardigden, geleid door een gevoel van rechtvaardigheid, op verschillende tijden bij de Kamers een ontwerp hadden inge diend tot verbetering van het lot der vrouw. Het eerste voorstel strekte om de vrouw bij handels zaken minder afhankelijk te maken van haren manhet tweede, afkomstig van den heer De Gasté, wilde aan de vrouw de gewone burgerrech ten verzekeren. Het eerste ontwerp werd verworpen en het tweede door den Senaat voor onbepaalden tijd op zij geschoven, en zij vreesde, dat er gedurende deze wetgevende periode weinig hoop was voor het tot stand komen van wetten in dien zin. Toch is de beweging ten gunste der rechten van de vrouw in de beide wereldronden in den laatsten tijd toegenomen. Maar ook de tegenstand is nog groot. De vrouw, zegt men, is bestemd voor het moederschap en tot het waarnemen der huishouding. Zij mag zich niet bemoeien met dingen, die buiten haren natuurlijken werkkring liggen. Haar na- Juli op dit tuurlijken werkkring? Waar is die omschreven? Waaruit verklaard Te allen tijde heeft men vrouwen gezien met de hoogste macht in den staat bekleed. Van intellectueele (verstandelijke) zwakte kan hier dus geen sprake zijn. Zijn er niet reeds tal van vrouwelijke artsen De man, zegt men verder, moet de broodwinner zijn. Maar de man staat aan ongelukken bloothij kan ziek worden, hij kan sterven hij kan ook een leeglooper of ver kwister zijn. Is dan niet de getrouwde vrouw de eenige steun van de huishouding? Ook heeft men gezegd, dat de medewerking der vrouw in de mannenarbeid het loon van den man zal doen dalen. Maar dit argument heeft niet ver hinderd, dat mannen de mededingers der vrouw zijn in den vrouwenarbeid. Er zijn dameskleer makers, zelfs corsetten makers. Gelijk loon aan man en vrouw voor gelijk werk. Dit eischt de rechtvaardigheid en gelijke rechten voor gelijke plichten. Vrouwen zouden de grootste vredestichtsters in de maatschappij zijn. Niemand weet beter dan de vrouw, dat oorlog een ding is geworden dat niet meer in onzen tijd thuis be hoort. De vrouw weet beter dan de man wat het leven waard is. Mejuffrouw De Grandpré, die almede het woord voerde, had eene gelukkige uitdrukking. Laat men goed vatten wat wij verlangen, zeide zij wij zul len nooit plaats nemen naast de vrouwen die zich zeiven emancipeeren. De heer Frederic Passv haalde uit het burgerlijk wetboek voorbeelden van schrille tegenstelling tus- schen den maatschappelijken toestand van den man en de vrouw aan. De vrouw heeft zelfs zonder de toestemming van haren man niet de vrije be schikking over hetgeen zij zelve verdient. Zij kan nier getuigen bij aangifte van eene geboorte of een sterfgeval. De heer Dide verklaart dat het denkbeeld der vrouwen-rechten eene moderne hersenschim is maar dit is eene leugen. De Fransche wijsgeeren van de achttiende eeuw zouden het land niet in beweging gebracht hebben en dit hebben zij gedaan zonder de vrouwen die zij in hun midden hadden. Madame Roland zeide eenige uren vóórdat zij het schavot beklom „Geef ons het recht op de tribune te komen, als gij ons het recht toekent het schavot te beklim men. De rechten der vrouw werden in 1792 verdedigd door Condorcet wiens argumenten overgenomen zijn door Stuart Mill. H. M. koningin Wilhelmina is geheel hersteld en beweegt zich weder door het paleis. De Jeugd onzer Koningin is de titel van een boekwerk, dat weldra bij de firma Nijgh en van Ditmar te Rotterdam het licht zal zien. H. M. de Koningin-Regentes heeft Hare goedkeuring aan de wel een. bewijs, dat de tien en een goed uiterlijk wel de verdere aantrek kelijkheden toevoegen. Wij wenschen dit boek in veler handen, vooral van ons Jong Nederland, dat niet genoeg onze jeugdige Vorstin kan leeren ken nen en liefhebben. De minister van binnenlandsche zaken, over wegende dat de heer Smit zijn benoeming in het hoofdkiesdistrict Ridderkerk tot lid der Tweede Kamer heeft aangenomen, en in het hoofdkiesdis trict Middelburg in herstemming komt, dat dien tengevolge in Middelburg eene nieuwe keuze voor een lid der Kamer moet plaats hebbenheeft be paald dat met betrekking van zijne beschikking van 11 Juni jl. voor zoover die het hoofdkiesdistrict Middelburg betreft, dat in dit hoofdkiesdistrict een nieuwe keuze voor een lid van de 2e Kamei zal plaats hebben op Donderdag 25 Juni. De toebereidselen voor eene schitterende ont vangst van den Keizer en de Keizerin van Duitscb- land zijn te Amsterdam in vollen gang. De wanstaltige Nederlandsche maagd op den Dam wordt, evenals bij het eerste bezoek van H. M. de Koningin Emma aan de hoofdstad, aan het gezicht onttrokken. Ten einde dit zoogenaamde monument ter herinnering aan 1830 in eene pas sende en monumentale decoratie te herscheppen, bezocht de stads-architect niet alleen Parys, maar ook Berlijn en Londen. Naar men verneemt, wordt voor deze versiering alleen eene som van 20,000 vereischt. Ook de voorgevel van het onooglijke versleten commandantshuis op den Vijgendam zal door kunst werk onzichtbaar gemaakt worden. Van de Vecht waterleiding zal voldoende partij getrokken wor den, om rondom de decoratie water in het lucht ruim te doen ontspringen. Voor de ontvangst van HH. Keiz- MM. is, naar men wil, door Ged. Staten van Noord-Holland aan het stedelijk bestuur van Amsterdam een blanco krediet verleend. De ministers van oorlog en van marine heb ben zich jl. Woensdag ochtend naar Het Loo be geven, in verband met de maatregelen ter ont vangst van Z. M. den Keizer van Duitschland by zijn bezoek hier te lande. Bij de firma M. J. H. Kessels te Tilburg is verschenen een bundel van 12 der populairste Na tionale liederen en 4 Toasten. No. 1. „Wien Neerlandsch bloed", J. W. Wilms. 2. „Wij leven vrij", J. W. Wilms. 3. "Blijf één", H. Bender. 4. „Het vaderland", H. Bender1 5. „Koningin's Veijaardig", C. Miiblenfeldt. 6. „Waar kunnen wij beter zijn", Gretry. 7. „Vrijheid", C. Grooss. 8. „Wilhelmuslied." 9. Gelofte." 10. „Mijn vaderland". B. Klein. 11. „Geboorteplaats", H. Bender. 12. »0 God, verlaat mijn Neerland niet", L. Waldmann. Vier der schoonste Toasten. Verzameld en bewerkt door den gunstig bekenden toonkunstenaar, den heer Herm. Bender, Muziek directeur en leeraar in de Zang- en Toonkunst aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Deventer. ze uitgave gehecht, - gaafde schrijfster Louise B. B. voor een degelijken De liederen zijn voor onzen nieuwen toestand pas- inhoud heeft gezorgd. De Uitgevers, wij zijn dit send. Zij zijn voorzien van nieuwe gewijzigde Tek- van hen gewoon, zullen aan het werk door illustra I sten door J. W. van Dalfsen en J. Sepp. Daar

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 1