Herveiling Burgerlijke Nlaml. Ingezonden Stukken. Verkoopingen. Handelsberichten. Advertentien. in de oudste tijden geheven. Het valsche spelen en bedriegen noodzaakte de regeeringen tot het in- s voeren eener hoogere belasting. iJehalve de stu denten waren en zijn no r ,;e.len de soldaten en handelreizigers, liefheobers van het kaartspel. Niet minder viel het worpspel in den smaak, een hazardspel, indertijd berucht door de harts tochtelijke en teugelloosheid, waarmee het gespeeld werd, en waarom men de uitvinding er van, ook aan den duivel toeschreef. De oude Germanen zetten hunne have en goed en niet zelden hun hoogste bezit, de vrijheid, op léén worp. De Chinees, als hij in speelwoede geraakt, laat [zich eindelijk de klee leren van het lijf halen en speelt om zijne vingers. Verliest hij. dan laat hij zich den eenen vinger na den anderen, geduldig afhakken. De Chineezen van alle klassen en van eiken leef [tijd spelen. De arme zet zijn noodperming in en zelfs de kinderen spelen om geld. Zij bedelen, ste llen, arbeiden en sparen om slechts eenmaal het geluk met de dobbelsteenen te kunnen beproeven. In Siarn is het evenzoo. Het loterijspel is i it den Romeinschen keizér- I tijd. Keizer Augustus had de gewoonte om na een gastmaal onder zijne genoodigden, verzegelde [briefjes te verdoelen, die eene aanwijzing bevatten I vooi de eene of andere zaak van waarde. Heliogabalus bracht er de scherts mede in ver binding. Den eenen liet Êij een gouden keten, een vaas, een slaaf, den anderen een ouden pot, een versleten kleed, een paar vliegen, enz. winnen. [De volksverhuizing en de ondergang van het Ro- meinsche rijk, bracht dit spel in vergetelheid, tot het in de middeleeuwen weder te voorschijn kwam. De republiek Venetië trachtte door eene loterij van koopwaren, de middelen tot voortzetting van haren oorlog met de Turken te verkrijgen en aan het einde van de 16e eeow, vinden wij hare lote [terijen reeds onder toezicht van den Staat gesteld In Duitscbland maakte de Raad vau Osnabrück in 1521 eene loterij van koopwaren en in het jaar 1539 stond Frans I zulk eene loterij in Frankrijk toe, tegen zekere belasting op elk lok Het parle t ment protesteerde te vergeefs tegen zulke hazard spelen, omdat zij den ondergang van 't volk moes ten veroorzaken. Lodewijk XIV onderdrukte ze eerst, maar nam later een besluit dat aldus begon „Zijne Majes telt heeft de opmerking gemaakt, dat een groot deel van het volk geneigd is, om zijn geluk in de loterij te beproeven, en heeft bezield door den wensch, om zijnen onderdanen een aangenaam en gemakkelijk middel aan te bieden, waardoor zij zich een ontoereikend inkomen en voor zich jen hunne familie rijkdommen verkrijgen kunnen I besloten om in liet stadhuis te Parijs eene ko- jninklijke loterij met een fonds van 10 millioen iLivres op te richten. Het volk werd door eene ware speelwoede aan- gegrepen, evenals later met het papierengeld - de Assignaten. Tegenwoordig speelt de heele wereld in de loterij de groote wereld te Monaco of in de sociëteiten, terwijl ook menigeen zich arm [maakt aan het spel aan de beurs. I De menschen van alle tijden, en in alle landen [zijn waar 't spel betreft, allen aan elkander gelijk. van De Standaard bewezen, dat er van de zijde dei' Kuyperpartii geen gevaar voor de monarchie dreigt? Waai om hebt Gij U bepaald tot het in zenden, ter elfder ure. van eeue simpele aanha ling uit De Standaard, eene aanhaling, welke als bericht in een blad als De Zeeuw zou gepast heb ben? Waarom hebt Gij uwe stem niet verheven, toen de circulaire der liberale kiesvereenigingen in dit district onder de oogen der kiezers uitdruk kingen vanDr K. bracht, die bezorgdheid moesten verwekken bij hen, die eenmaal koningin Wilhel- mina wenschen opgevolgd te zien door eenen vorst, uit haar gesproten Die uitdrukkingen, door de liberale circulaire medegedeeld, zijn uit haar ver band gerukt, zult Ge zeggen. Was het dan niet de plicht geweest van iemand, di% verklaart, al leen hij de Waarheid te zweren, -om door aanwij zing van het juiste verband Dr. K. te zuiveren van de blaam, die zijne tegenstanders op hem wierpen Kunt Gij het op U nemen, die „uit haai' verband gerukte" uitingen zoo voor te stel len, dat een, die gewoon is, uit eigen oogen te zien en met eigen ooien te hooren, ze doodon schuldig acht? Als Gij dien goocheltoer naar den eisch vol brengt, dan zal uwe knaphandigheid het verschul digde applaus zeker niet onthouden worden. Dat bedoelde uitdrukkingen in geen enkel nummer van De Standaard voorkomen, zult Ge wel niet bewe ren. Uw antwoord bewijst, dat Dr. K. zich in dit opzicht heeft blootgegeven. Zonder het te zeg gen, erkent Gij, dat het mogelijk is, in De Stan daard het een en ander te vinden zinnen nog wel 1), waaraan iemand, wiens reukorgaan dooi oveiprikkeling niet verstompt iseen verdacht luchtje bespeuren kan. Zie, mijnheer X, uw eerste geschrijf houd ik slechts voor een verkiezingsspelletje, terwijl uw tweede mij doet denken aan den man, wien men op zijne eksteroogen trapte en die niet eerder wilde toegeven, dat men hem op zijn zeer getre den had, voor ieder den zieken teen had gezien. Nu, het geeft altijd blijk van zekere mate van geestkracht, ais men e6n goed gezicht bij een kwaad spel weet te zetten. Het is echter zoo 'n bitter schrale troost. Nog iets. Gij verklaart, bij geen Standaard te zweren. Het doet mij genoegen, dit te vernemen Dan mag men hopen, dat eenmaal „de bedacht zaamheid U zal behoeden, om u te redden van den man, die verkeerdheden spreekt." Dat ge noegen hebt Gij mij evenwel weer wat vergald, door het slot van mijn stukje tot de rubriek „groote woordfen" te brengen. Ik veronderstelde, dat het U aangenaam zou geweest zijn, te be speuren, dat ik eenigszins met den pikanten stijl van De Standaard op de hoogte ben. „Groote woordenHeel liefelijk klinkt dat oordeel niet over termen, waarin de grootste kracht ligt vaD De Standaard. - üixi. Schiet nu verder op uw gemak uwen ganschen pijlkoker ledig. Aan de redactie mijnen dank. D. Mijnheer de Redacteur i Gij zult wei zoo goed zijn, mij nogmaals eenige ruimte in uw blad af te staan voor de volgende [regelen. I Neem mij niet kwalijk, mijnheer X, dat ik be gin, met U te zeggen, dat ik U eenen zonderlin- Igen schatter vind. Ge hebt, zegt Ge. in alle een voudigheid eenen pijl afgeschoten, en Ge zijt tevreden met dien schijn. Waarlijk, Ge verge- inoegt U met weinig. Maar zeg mij toch, op welk jcloel was uw pijl wel gericht? I Als Gij overtuigd zijt, dat Dr. Kuyper nooit theo- Ineën heeft ontwikkeld, -waaruit voor de coustitu itioneele monarchie gevaar kan ontstaan, waarom Ihebi (ijj u dan niet onmiddellijk ten strijde aan ■gegord, nadat cie beer V. v. O. te Z. gesproken Inad Waarom hebt Gij niet terstond aau de band Van 1 tot en met 15 Juni. Axel. Huwelijks-Aangiften. 4. Abraham van Alten (van Ter Neuzen) 23 j. jm. en Aaltje Willemsen 19 j. jd. Camilus Notté 24 j. jm. en Maria Chris tina Bracke 19 j, jd. 11. Johannes Josephus Mut saars (van Antwerpen) 22 j. jm en Gerarda Ma ria Niesz 21 j. "jd. Huwelijksvoltrekkingen. 11. Jacob Verbrugge 26 j. jm. en Catharina Brandes (van Ter Neuzen) 25 j. wed, Geboorten. 4. Cornells, z van Jacobus van de Velde en Cornelia Lidewij Smies. Jd. Franciscus, z van Bellarrninus de Jongiie en Seraphina de Vlie ghei'. 12. Achiel, z van Joseph Schelleman en Ro salia Angelina de Moor. Overlijden, 4. Geertruij de Bokx 30 j. echtg. van Karei Willem Kaijser. 11. Cornells de Vos 88 j. echtg. van Wilhelmina Snap. Adriana van der Beijl 67 j. echtg. van Pieter de Bruijne. 12. Hen drik Verstraten 20 j. z van Jacobus en Deentje van Wijck (overleden.) Op Donderdag 18 Juni, 's voorm. 10 ure, in den Groote Huissenspolder (gem. Zaamslag), van eenen volledigen Bóeren-Inspan, bestaande in Beestiaal, Landbouw- en Melkgerief, benevens eenig Huisraad en circa 3 H.A. Klaver, voor A. Koster, door not. Fercken te Ter Neuzen. - Vrijdag 19 Juni, 's nam. 2 uur, van ongeveer 4 Hectaren Klavers, wassende tn den Bontepolder, voor Joz. de Feijter en G. Dees, door Not. Fercken te Ter Neuzen. - Woensdag 24 Juni, 's voorm. 9 uren, te Hengstdijk, van Beestiaal, Landbouwgereedschap pen, eenig Huisraad benevens 3000 Mutsaards en 75 Meters Netgaren, voor de erven A. van den Bulck en M. Th. Bnjggeman, door Not. Van Rijs oort van Meurs, te Hulst, 8,20 9.25 8,50 8,50 10,00 9,80 11,00 AXEL, 13 Juni. Oude Tarwe 0,00 a 0,00 Nieuwe Tarwe f 12,50 f 12,60 8,10 Wintergerst 9,00 Zomergerst 8,25 Haver f 8,25 Erwten 9,75 Paardeboonen 9,60 Koolzaad 10,75 HULST, 15 Juni. Oude Tarwe 9,75 a 10,00 Nieuwo^Tarwe 12,25 12,50 Rogge 8,00 8,25 Gerst 10,25 a 10,50 Kookerwten 10,50 f 10,75 aardebooner. f 9,25 f 8,50 Koolzaad o,00 a 0,00 Eieren 3.20 per 100 stuks. Ter Veemarkt waren aangevoerd 6 stuks hoornvee. 8 varkens. Verkocht werden 2 stuks varkens en 4 runders. ROTTERDAM, 15 Juni. Tarwe 7,40 a 9,75 Rogge 4.75 6,25 Wintergerst 4,00 Zomergerst f 4,00 Haver 2.40 Paardeboonen 5,75 Bruineboonen 9,50 BRUSSEL, 11 Juni. Ter veemarkt waren aangevoerd 476 Ossen, 231 Stieren. 481 Koeien en Vaarzen- Ossen fr 0.82 fr. 1.16, Stieren fj. 0.63 a fr. 0.87, Koeien en Vaarzen fr. 0.63 fr. 0.87. Koers van bet Belgisch geld. 100 francs: ƒ47,65 a ƒ47.70. 5,20 4,75 3,80 6,40 ƒ11,50 Vrijdag, den 12en dezer, overleed tot onze diepe droefheid na eene kortstondige ziekte, onze geliefde zoon en broeder HENDRIK in den jeugdi gen leeftijd van ruim 20 jaren. Axel, den 16 Juni 1891. JAC. VERSTRATEN, Vrouw en Kinderen. Voor de vele en zeor gewaardeerde blijken van belangstelling bij zijne ver kiezing tot lid van de tweede kamer der' Staten- Generaal ontvangen, betuigt de ond6rgeteekende zijnen hartelijkeu dank. P. C. J. HENNEQUIN. Aardenburg, Juni 1891. op Zaterdag 20 Juni 1891, des namiddags 3 ure, in het logement van de Wed. Rolff te Axel, van de ONROERENDE GOEDEREN, te Axel, van den HoogWelGeb. heer Jkhr. Mr. J. H. J. QUARLES VAN UFFORD te Noordwijk. Bij eerste veiling in massa gebracht op ƒ2870.

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 3