i 7e Jaarg. Zaterdag 13 Juni 1891 L/m uukjui iNJ iiO. oio. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen. F. BH FF FM VA, A X E L. Staatkundig Overzicht. BiiiueiilniHlsch Nieuws. m w Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A B O N N E M E N T S P R IJ S per o Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzondert, numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE nren. Zij, die zich met 1 Juli op dit blad abonneeren, ontvangen de voor dien datum verschijnende nummers gratis. De Uitgever. Een staaltje van eene rumoerige vergadering door de Fransche Kamer. De minister van binnenland- sche zaken diende het wetsontwerp in tot het stichten van een pensioenkas voor den werkman. De heer Paul Déroulède, die voor het eerst weer in de Kamer was verschenen, nadat de straf der censuur met tijdelijke uitsluiting op hem was toe gepast, vroeg de urgentie voor het ontwerp, dat wil zeggen, hij wilde de kamer doen verklaren, dat de behandeling van het ontwerp spoedeischend was. Geen twijfel, sprak hij. dat de Kamer het zal goedkeurenmaar van den Senaat is dit niet zoo zekot. Daarom moet de minister er eene ka- binetsquaestie van maken. Doet hi] dit niet, dan is dit vertoon van zorg voor het lot van den werk man slechts eene kwakzalverij te meer. Daar gingen de poppen weer aan het dansen. Spreek gij niet van kwakzalverijwerd aan Pa ui Déroulède toegevoegd. De minister wilde antwoorden. Antwoord niet werd hem toegeroepen. Neen, antwoord niet aan den knecht van Bou- langerriep weer een ander. Van wie komt dat woord Van de laaghartige meerderheid liet Déroulède volgen. De voorzitter zeide, dat hij het beleedigende woord, waarover Paul Déroulède zich beklaagt, niet gehoord hadmaar deze zelf heeft de Kamer zwaar beleedigd en zich daardoor blootgesteld aan de straf der censuur. De censuur 1 werd er geroepen. Déroulède antwoordde, dat de uitzetting der Ka mer hem niet schelen kon. Het geld dat zij kost heeft hij in den zak, en hij is bereid het in het aangezicht zijner beleedigers te werpen. Het was hem alleen om de oplossing van een der sociale quaestien te doen. Evenals Mazzini, die verklaard had Italië 's eenheid te willen aannemen van wien ookvan den koning, van den paus of den duivel, indien het noodig was, zoo is ook hij bereid de oplossing der sociale quaestie van den minister Constans aan te nemen. De voorzitter maande hem aan, zich te bepalen tot het punt ir. quaestie, om opheldering te geven in verband met de toepassing der censuur, die gevraagd is. Déroulède hernam dat de nationale vertegen woordiging in zijn persoon gehoond en gemuilband is door eene meerderheid van kapitalisten en beurs- spelers. De voorzitter bracht hem onder het oog, dat hij in plaats van zijne beleedigende uitdrukkingen te verzachten of in te trekken, die nog verscherpte. Die stichtelijke samenspraak was hiermede nog niet geëindigd, doch de censuur werd niet op den rumoermaker toegepast. Zaterdagnacht hielden de conducteurs en koet siers der Londensche trams en omnibussen eene druk bezochte vergadering. Een resolutie werd aangenomen ten gunste van de onmiddellijke en algemeene werkstaking. Con ducteurs en koetsiers zullen den arbeid hervatten, zoodra de maatschappij hun eisch van den twaalf uur-werkdag inwilligt. Besloten werd dat de werkstakers zich overal zouden opstellen om hun plaatsvervangers te ver hinderen te werken Er heerschte den volgenden dag groote opgewon denheid, doch de orde werd niet verstoord. De dienst der omnibussen was bijna geheel gestaakt. Zondagmorgen werd John Burns gearresteerd om dat hij eenige conducteurs en koetsiers, die zich niet bij hun werkstakende kameraden hadden aan gesloten, hun verkeerd gedrag onder het oog bracht. Nadat hij op het naastbijzijnd politie-bureau zijn adres had opgegeven, werd hij weder vrijgelaten. Men berekent, dat de omnibussen te Londen dagelijks 630.000 personen vervoeren. De Londe- naar zelve maakt zelden van een ander middel van vervoer gebruik. Alle geëmployeerden in de City begeven zich 's morgens per omnibus naar hun kantoor. Ieder, die Londen bezoekt, weet hoe moeilijk het is, vooral in den morgen, een zetel óp een omni bus naar de City meester te worden. In het bekken van Charleroi is in den toestand der werkstaking nog geen verandering gekomen. Het getal grèvisten bedroeg maandag nog 19.000. Patroons en werklieden schjjnen bereid tot het uiterste vol te houden. Uit Weenen wordt gemeld, dat in eene meeting der werkstakende drukkers en letterzetters aldaar aangekondigd isdat voorbereidende maatregelen genomen worden, om tegen bet aanstaande najaar eene internationale staking op het getouw te zet ten ten gunste van den achtuurswerkdag. Op het eiland Korfu is de toestand alles behalve gunstig. Schrik en vrees hebben zich meesterge maakt van de joodsche gezinnen, die alle het ei land willen verlaten. Reeds is een vierde der fa milies vertiokken. De Atheensche pers draagt er het hare toe bij om de fanatieke bevolking tegen de joden op te hitsen. Uitslag der verkiezingen voor 100 leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal in de 84 dis tricten. Gekozen Liberalen Amsterdam 9, Rotterdam 5, 's Gravenhage 3, Utrecht 2, Groningen, Zuidhorn, Appingadam, As sen, Emmen, Leeuwarden, Meppel, Deventer, Zut- phen. Arnhem, Tiel, Hoorn, Haarlem, Leiden, Dord recht, Ridderkerk, Oostburg. Brielle, Enkhuizen, Helder, Lochem, Zierikzee, ieder 1, samen 41. Gekozen Roomsch Katholieken Almeloo, Rede, Nijmegen, üruten, Bergen op Zoom, Breda, Zevenbergen, Tilburg, Eindhoven, Helmond, Maastricht, Gulpen, Roermond, Venloo, Weert, Grave, 's Hertogenbosch, Oosterhout, Sit- tard, Veghel, Waalwijk, ieder 1, samen 21. Gekozen Anti-revolutionairen Harlingen, Sneek, Steenwijk, Zwolle, Kampen, Ede, Apeldoorn, Hilversum, Gorinchem, Sliedrecht, Goes, üokkum, ieder 1, samen 12. Herstemmingen Groningen, lib. en anti-rev. Winschoten, lib. en rad. Veendam, lib. en anti-rev. Franeker, lib. en a. r. Schoterland, soc. d. en rad. Bergum, a. r. en lib. Wolvega, lib. en a. r. Enschede, lib. en kath. Deutichem, lib. en kath. Eist, a. r. eu kath. Wijk bij Duurstede, kath. en lib. Amersfoort, a. r. en lib. Breukelen, lib. en kath. Alkmaar, lib. en a. r. Beverwijk, lib. en kath. Zaandam, lib. en rad. Haarlemmermeer, kath. en lib. Katwijk, a. r. en kath. Gouda, lib. en a. r. Delft, a. r. en lib Loos duinen, kath. en en a. r. Schiedam lib. en a. r. Middelburg, lib. en a. r. Hontenisse, kath. en a. r. Bodegraven, lib. en a. r. Ommen, lib. en a. r. Sa men 26. Voor wat de provincie Zeeland betreft, was de uitslag als volgt Zierikzee, 3432 kiezers gestemd 2854 gekozen J. J. van Kerkwijk met 1354. Mr. D. P. D. Fabius verkreeg 990 stemmen. Goes, 4045 kiezersgestemd 2829 gekozen Mr. L. W. C. Keuchenius met 1561. J. H. C. Heijse verkreeg 1173 en Mr. B. M. Bahlman 129 stemm. Middelburg, 4397 kiezersgestemd 3884 her stemming tusschen A. Smit met 1852 st. en Mr. C. Lucasse met 1808 st. Mr. C. J. A. Heijden- rijck had 133 en W. P. G. Helsdingen 56 stemm. Hontenisse, 3426 kiezersgestemd 2889 her stemming tusschen Mr. F. J. F. M. Walter met 1361 en Jhr. Mr. J. J, Pompe van Meerdervoort met 939 st. Mr.J. G. van Deinse had 545 stemm. Oostburg, 3209 kiezersgestemd 2773gelrozen Mr. P. C. J Hennequin met 1420 st. N. Glinder- man verkreeg 1046, Mr. L. Stevens 210 en F. P. Oudens 37 stemmen. Te Alfen a/d. Rijn viel Woensdag ochtend een meisje van 14 jaar, dat uit den Rijn nabij de Alfensche brug water zou scheppen, daarin, en verdween onmiddellijk in de diepte. Tot heden is het nog niet mogen gelukken het lijk op te vis- schen. De eenige in Groningen nog levende oud strijder van Waterloo, waar hij diende onder Blucher, genaamd A. Hichentlich, is jl. Donderdag 100 jaar geworden. Hij is nog goed gezond en mag zich verheugen in het bezit van 140 kinderen, kleinkinderen, enz. tot in het vijfde geslacht. - Eene internationale tentoonstelling tot bevor dering der totografie wordt gehouden te Amsterdam in SeptemberOctober van dit jaar. Afdeeling A staat open voor personen, welke het maken en verknopen van fotografien of andere beelden, door fotografie verkregen, als huD beroep of onderdeel daarvan, uitoefenen. - Te Bergen-op-Zoom is Vrijdagavond een kind van 2 jaren op onverklaarbare wijze om het leven (rfll/Amnn

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 1