Staatkundig Overzicht. De verbetering der wetgeving op sociaal gebied is gedaan door de hulp en den steun der liberalen door wier tegenwerking anders niets tot stand zou zijn gekomen. Is van voortzetting van het verbond geen sprake meer, men mag daarom nog niet zeg gen, dat bet van de baan is, en dat het gevaar voor vernieuwing geweken isintegendeel het is zeer waarschijnlijk, dat beiden bij de stembus elkan der algemeen bij herstemmingen zullen steunen. In sommige streken zullen deze pogingen zeker gelukken en is een anti rev. - katholieke meerder heid in de Tweede Kamer gebeurlijk. Daarom brengt uwe stem uit op den liberalen kandidaat opdat eene onaf hankeiijke meerderheid de overhand hebbe. Beide partijen zullen bij samenwerking elkander concessiën moeten verleenen, die de moei te waard zijn, offers moeten brengen, die wat te beteekenen hebben, teneinde aan de beide partijen vruchten te schenken, die over en weer ten goede komen. En wanneer de partij-politiek een clericale is. wat zal dan overblijven van het algemeen lands belang Tengevolge van dat loven en bieden zal men tot een vergelijk komen met hooge eischeu. En dat moeten wij trachten te keeren, te verhoe den. Onder die omstandigheden is de vrees voor den uitslag der stemming niet ongegrond en daarom is het een dure plicht om die gebeurlijkheden, de bestaande meerderheid in de 2e. kamer om te kee ren door den liberalen candidaat te steunen. Dat die partijen hare fouten heeft wil ik niet ontkennne, maar haar passief zinkt weg in haar actief. De grondwet van 1848 en die van 1887 is door haar tot stand gekomen met voorbijziening van ei gen partybelang. De inrichting van provinciale en gemeente besturen is tot stand gekomen en eerst daardoor is de inrichting van ons staatsbestuur op hechter grondslag gebouwd de moeilijkste crisis sen worden zonder bezwaar opgelost. De organisatie van de middelen tot verbetering van onderling verkeer is eene goede vrucht van het actief der liberale partij. De deugdzaamheid van de bijzondere school is een gevolg van de deugdzaamheid der openbare school. Dat met betrekking tot afschaffing van belas tingen veel is gedaan door de vrijzinnigen, kan met citaten worden in herinnering gebracht. Op initiatief en door kracbtigen steun der libe ralen zijn de gemeente-accijnsen, de rijksaccijnsen op varkensvleesch. gemaal en brandstofl'en afge schaft, die op invoen echten verlaagd. Verder zijn afgeschaft het collectief zegel, het dagbladzegel, dat op beleeningen en griffierechten, mutatie-zegel enz. enz. De grondbelasting op de gebouwde en onge bouwde eigendommen, successierecht zijn uitge breid en ondervonden eenen krachtigen steun bij de liberalen. Ook op economisch gebied is veel aan de vrij zinnige richting te danken. Handel en scheepvaart, nijverheid, landbouw en veeteelt ondervonden geene belemmering onder de liberale partij, Deden zich nu en dan onder de bevolking teekenen van stagnatie voor, daar zijn deze niet te wijten aan do liberale politiek. Op sociaal gebied komt der liberale partij het leeuwenaandeel toe, tot oplossing daarvan. De rijkspostspaarbank en de arbeidswet zijn door den steun der liberalen in 't leven geroepen. Is de uitspraak der kiezers dermate, dat de li beralen den boventoon krijgen eu het staatsbe stuur aan hen wordt opgedragen, dan brengt dit mede, dat gewaakt wordt voor vrijzinnige staats instellingen, zuinigheid op het staatsbeheer, wat betreft de niet positieve uitgaven, gezonde ontwik keling der volksklasse, voor bronnen voor het in- dividuëele maatschappelijke economische leven, dat er gezocht wordt naar middelen van verkeer, eene sociale hervorming voor de volksklasse, naar een practisch en proefhoudend middel daarvan. Het samenstel der belastingen moet zoodanig gewijzigd worden, dat do last, die op hen met weinig draagkracht drukt, worde overgebracht naar sterkere schouders, die op levensbehoeften moeten worden afgeschaft. De schoolwet mag de openbare school niet ondermijnen en geen nationale ramp worden. De koloniën moeten staan onder een verlicht, energiek, voorzichtig bestuur. Dat met bekwamen spoed een wet tot stand kome tot waarborging van 's lands weerbaarheid, waaraan 's lands kinderen uit algemeen particu lier belang boven partijberekening deelnemen. De kracht der maatschappij ligt in de kracht harer individuëele leden en niet in staatszorg. Van de liberale beginselen gaat een krachtig streven uit tot vereffening van de sociale nooden, tot uitbreiding van het politieke kiesrecht. Verlangt gij ontwikkeling van het liberale zelf bestuur, bepaal dan uwe keuze a.s. week verstan dig en uit vaderlandsliefde, ten einde de uitspraak, drie jaren geleden om te keeren, waartoe ik den li beralen candidaat aanbeveel en ook nog om persoon lijke redenen. De heer Hennequin is door zijn stand en positie als het ware met het district ver eenzelvigd, wien alle belangen ook in het hooge college der Staten-Generaal kunnen worden toe vertrouwd. In die gelederen zal hij goed worden ontvangen, waar hij voor uwe speciale belangen eene welwillende aandacht zal erlangen. Zijne ge matigde denkwijze is zoo sterk, dat hij krachtig en gematigd een afzwenken van links naar rechts in alle zaken zal kunnen onderdrukken, waartoe alleen hij krachtig is, die gematigd is. Alle overwegingen dringen den kiezers den libe ralen candidaat niet alleen voldoende to steunen, maar te maken dat hij er met één slag komt, Gm dat de herstemming altijd bedenkelijk is, daar het politiek geknoei van het monsterverbond ge vaarlijk is. Tracht de overwinning dus terstond te behalen, opdat deze streken de vrijzinnige politiek eene eereplaats doen innemen. De uitslag wordt niet zonder belangstelling tegemoet gezien maak dan ook dat gij kiezers de kluisters aflegt, door uwe keuze op de vrijzinnige beginseleu te bepalen." (Luid applaus). Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. De heer Van Oijen zeide den spreker hartelijk dank namens de aanwezigen en ook uamens het bestuur in 't bijzonder voor de flinke verdediging van de liberale beginselen en spoorde de aanwezi gen dringend aanden raad van den heer Van Karnebeek op te volgen, opdat in den lande weer galmen kan, dat in Oostburg de vrijzinnige partij de zege heeft behaald. (Applaus). Hierna werd de vergadering gesloten. Hebben we een vorige maal reeds een en ander meegedeeld omtrent de wijze, waarop de Russi sche czaar op reis gaat en door zijne onderdanen ontvangen wordt bij het bezoek aan de eene of andere stad, zooals onlangs te Moskou, thans volgt hier nog een staaltje om te doen zien hoe gerust de czaar reist. Toen hij zich onlangs van Sint Petersburg naar Moskou begaf, werd een personentrein, van tegen overgestelde richting komend, plotseling te midden in het veld tot staan gebracht en eindelijk op een zijlijn geschoven. Hier werden alle vensters ge sloten, de portieren door schildwachten bewaakt en de passagiers streng verboden een van beide te openen. Twee uur lang bleef de trein met zijn als gevangenen opgesloten reizigers staan tot de keizerlijke trein was gepasseerd. In verscheidene groote districten van Rusland heerscht gebrek aan koren en geld. Duizenden menschen moeten van honger zijn omgekomen gedurende de laatste vijf weken in de districten Kazan, Simbirsk, Samara, Nishny Novogorod en Penza. Niettemin worden de belastingen op nog onbarmhartiger wijze geïnd dan ooit te voren. Boe ren, die niet kunnen betalen, worden met den knoet gestraft. Herhaaldelijk kwam het tot een botsing tusschen de boeren en de militairen. Men vreest voor nog ernstiger ongeregeldheden. Is het wonder, dat het Russische volk meer en meer verbitterd wordt? Omtrent de tegenwoordige vriendschapsbetrekkin gen tusschen Rusland en Frankrijk loopen in den laatsten tijd zeer uiteenloopende berichten. Ter wijl eenerzijds beweerd wordt, dat die van den kant van den czaar zeer bekoeld zijn, verneemt de Patrie uit goede bron. dat er sedert de laatste dagen op het Elysée sprake is van een aanstaand bezoek van den Russischen keizer in September van dit jaar aan Parijs. Als dit bericht waarheid bevat, dan zal de czaar weer een van die plezier reisjes ondernemen, als hierboven met een enkel woord aangehaald is. Als een dienst aan zichzelf en aan zijn vereer ders verlangt men van vorst Bismarck, dat hij een einde maakt aan de ophitsende artikelen in zeker blad tegen Oostenrijk-Hongarije. Dat blad had ook uitgestrooid, dat sedert Bis. marck 's aftreden de verhouding tusschen Duitsch- land en Rusland gespannen zou zijn, een nieuwtje, dat door het oude lijfblad van Bismarck als een verzinsel wordt beschouwd. Vrijdagnamiddag had te Charleroi, onder voor zitterschap van den burgemeester dier stad, een door de vereeniging van bandelaren belegde bij eenkomst met de burgemeesters uit de omliggen de gemeenten plaats ter opsporing van de midde len om aan de aldaar nog altijd voortdurende werk staking een einde te maken. De voorzitter der vereeniging zeide, dat de werk lieden afzagen van hun eisch betreffende den acht uurswerkdag en de loonsverhoogingzij zouden ook geneigd zijn den arbeid te hervatten, indien zij de zekerheid hadden, dat de patroons geen re presaille-maatregelen namen. Uit de mededeelingen van de aanwezige burge meesters bleek dat de patroons alle werklieden zouden terugnemen, met uitzondering van de leiders. Ten slotte weid eene motie aangenomen, waar in een beroep wordt gedaan op de welwillendheid der patroons. Men hoopte dat de arbeid nu maan dag wel zou hervat worden. Berichten uit Chili te San Francisco ontvangen, behelzen de volgende bijzonderheden over een zee gevecht, op de reede van Valparaiso den 28en Mei tusschen den kruiser der insurgenten (oproerigen) Magelhaens en drie kruisers van het gouvernement de Sergeante Algea, de Almirante Lynch en de Almirante Condell. Meer dan 100 man zijn gesneu veld. voor de helft behoorende tot de bemanning van de Magelhaens. De Almirante Condell moest naar de baai gebracht worden, ten einde zinken te voorkomen. De Sergeante Algea bekwam ins gelijks belangrijke averij. AXEL, den 9 Juni 1891. De candidaat der volkspartij, de heer F. P. Ou- dens, hield alhier Zaterdagnamiddag zijne aange kondigde volkslezing, die door een vijftigtal hoor ders werd bijgewoond. Spreker begon met zijne hoorders in te lichten, omtrent de inrichting van ons staatsbestuur. Gemeente, Provincie en Staat werden achtereenvolgens door hem besproken Wat de gemeentebesturen aangaat wees spreker op het onbillijke, dat het hoofd daarvan, de Burgemeester benoemd wordt door den koning of de koningin, terwijl de burgerij hierop gewoonlijk niet den min sten invloed uitoefent. Bij het bespreken van de vereischten om tot lid van den raad te worden benoemd merkte spreker op, dat niet iedereen verkiesbaar is dat het bestuur der gemeente meestentijds in handenis der gegoeden. Wat het provinciaal bestuur aangaat, wees de heer Oudens op de hooge salarissen van Commis saris des Konings, leden van Gedeputeerde- en Pro vinciale Staten, welke laatste voor het bijwonen van iedere vergadering 83 ontvangen. Na nog de hooge traktementen van Koning (koijingin), Ministers, gepensioneerde ministers en leden van de Tweede Kamer aangegeven te hebben, ging spreker over tot het uiteenzetten van de beginselen der volks partij. Eerst echter werden door hem nog door voorlezingen uit „de Strijd" een erg ongunstige critiekgeleverd op: Liberalen, Anti-revolutionairen en Katholieken. Tot de beginselen der Volkspartij overgaande, besprak de heer Oudens eerst het algemeen kies- en stemrecht. Op grond dat duizende meerderjarigen van hunne burgerrechten zijn uitgesloten, dat de omkooping, de dwang en de zedelijke invloed bij de verkiezingen niet voorkomen wordt, zoolang de stemming niet geheim is, dat de tegenwoordige

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 2