No. 511. Zaterdag Juni 1891. 7e Jaarg. j1 Nieuws- en Advertentieblad voor Zee uwsch - Vlaand ere 11. F. DIELEMAN, AXEL. Staatkundig Overzicht. Uiimcnlaiidsch Nieuws. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor Beloiï 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag; TWEE uren. De firma Krupp te Essen, had bij de arbeidsta- king onder een gedeelte barer mijnwerkers in April bekend gemaakt, dat wie op Maandag 27 April niet den arbeid had hervat, zou wordeD beschouwd als ontslagen en op de werkliedenlijst worden ge- geschrapt. In geen geval zouden zij de eerste vier weken weder worden toegelaten, en in dien tijd zou de firma te beslissen hebben of zij daarna weder konden worden aangenomen of niet. Doch wie onder hen reeds ook aan de werkstakingen in 1889 en 1890 had deelgenomen zou nooit weer worden toe gelaten. Ruim 500 man hebben aan deze waar schuwing niet voldaan, dus gedurende vier weken niet gewerkt en daardoor 48.000 a 50.000 mark verloren. De termijn is nu natuurlijk ten einde en de meesten hunner zijn thans weder aangenomen, maar de overigen, die ook aan de vorige werksta kingen hadden deelgenomen, zijn voor altoos weg gezonden. In Rusland loopen allerlei alarmeeTende geruch ten over beraamde nihilistische aanslagen. Zoo zou nabij Tver een loopgraaf onder den spoorweg zijn ontdekt. Volgens een ander gerucht zou bet gou vernementsgebouw, dat sedert het ontslag van vorst Dolgorucki leeg staat, als uitgangspunt voor een onderaardsche gang onder den weg, dien de czaar bij zijn bezoek aan de tentoonstelling moest volgen zijn genomen. Uit al deze geruchten werd opge maakt, dat de czaar om die reden een afkeer van de Moscousche tentoonstelling had. Intusscben is de czaar er toch geweest. De stra ten waren met een dubbele rij soldalen, politie agenten, brandweermannen en burgergarde afgezet. Alle vensters waren geslotenhet was verboden op de balcons te komen het gebouw waar de dag bladreporters den intocht in oogenschouw namen, werd van den zolder tot den kelder streng be waakt. Op deze wijze deed de Russische alleeu- heerscher, de man die dén schepter zwaait over een gebied grooter dan Europa, zijn intocht in de oude hoofdstad des lands. En in weerwil van de zichtbare ontevredenheid des volks, gaat alles wat van hoogerhand komt zijn ouden gang. Naar aanleiding van de joden vervolging riep het Britsche parlemontslid Montagu de bemiddeling van Gladstone in bij de Russische regeering ten gunste der joden. Gladstone geeft in zijn antwoord den raad een organisatie tegen de Russische jodenvervolgingen te slichten, welke tot eere internationale propa ganda moet leiden door het openbaar maken van feiten betreffende de Russische wetgeving tegen de joden, waarbij tevens zal aangetoond worden de geheele overbodigheid van zulk eene wetgeving, althans van eene zoo strenge toepassing. Gladsto ne gelooft dat een dergelijke propaganda, stelsel matig voortgezet, een belangrijken invloed zou moe ten uitoefenen geen staat, hoe machtig ook, heeft daartegen allergeringsten grond tot klagen, en een dergelijk stelsel van aanval zou de aangevallen regeering mede de gelegenheid bieden tot zelfver dediging. Waarschijnlijk aangemoedigd door de schitteren de overwinning hunner Parijscbe collega's stellen de Londensche omnibus en trambeambten eene beweging ten gunste van eea werkdag van 12 uren op touw. Ter bespreking van deze zaak zouden zij maandagavond eene vergadering houden die eiken avond van deze week door andere bijeen komsten zou gevolgd worden, ten einde tot eene organisatie der beambten te geraken. Een comité is reeds benoemd, belast met de taak om eene werkstaking te organiseeren, indien dit noodig bevonden wordt. In Spanje komen telkens wanordelijkheden voor. De werkstakers te Bilbao ziju nu weer in botsing geraakt met de politie. Zij kwamen in verzet tegen een commissaris van politie, die eene mee ting wilde ontbinden. Het bevel tot ontbinding werd begroet met steenworpen, waarop de gen darmes met geweerschoten antwoordden. Een werk staker is gedood, terwijl twee gendarmes en de commissaris van politie werden gekwetst. De stad werd in staat van beleg verklaardde stierenge vechten werden verboden (Was 't maar voor altijd) en de schouwburgen gesloten. Ondanks deze maat regelen bleef de opgewondenheid voortduren, zoo dat de hulp der troepen is ingeroepen, die weder een charge moesten maken. Men vreest, dat de werkstaking algemeen zal worden, ofschoon thans de orde weder hersteld is. Prins Victor Bonaparte, zich thans noemende prins Napoleon, heeft zijne aanhangers bevolen zich flink te roeren om de aandacht der publieke opi nie voor het Bonapartisme gaande te houden. Er zijn derhalve een aantal demonstraties te wachten. De eerste heeft reeds zondag plaats gehad in den vorm van een banket en de tweede maandag bij de jaarlijksche mis op den sterfdag van den kei zerlijken prins. De burgemeester van Rotterdam heeft het vol gende schrijven ontvangen vanwege Hare Majes teit de Koningin regentes 's Gravenhage, 1 Juni 1891. Hoog Edel Gestrenge Heer Ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Ko ningin-regentes heb ik de eer U Hoog Edel Ge strenge bijgaand te doen toekomen een bedrag van f 2500 voor de algemeene armen van Rotterdam, en wel f 1500 namens Hare Majesteit de Konin gin en 1000 namens hare Majesteit de Koningin regentes, Hare Majesteit de Koningin-regentes draagt mij tevens op U Hoog Edel Gestrenge schriftelijk Hoogst- derzelver dank te herhalen, voor de schitterende ontvangst van Hare Majesteiten in uwe stad. Ha re Majesteit verzoekt U Hoog Edel Gestrenge aan de ingezetenen van Rotten Jam te willen bekend maken, dat Hare Majesteit ten hoogste gevoelig is aan alles wat Rotterdam heeft gedaan om Ha re Majesteiten te verwelkomen. De tocht langs de Maas en de aankomst te Rotterdam waren voor Hare Majesteiten een éénig en onvergetelijk schouwspel, de algemeene geestdrift en de voor beeldige orde in uwe stad hebben Hare Majesteit zeer getroffen. Het is Hare Majesteit de Koningin regentes by- zonder ^aangenaam. dat de naam der „Wilhelmi- nakade" eene blijvende herinnering zal zijn aan dezen voor Hare Majesteiten gelukkigen dag. De Particuliere Secretaris van Hare Majesteit de Koningin-regentes. S. M. S de Ranitz. Het voornemen bestaat om op het zegelpa pier. dat aan bet algemeen zegelkantoor wordt vervaardigd, hot rijkswapen zoowel als de waar de aanduiding voor te stellen in wit op een ge kleurd grondvlak. Aan de stempelsnijders is de vervaardiging opgedragen van twee stalen proef- stempels, waarin verschillende blokjes, aanwijzende bet bedrag van het zegel, kunnen aangebracht worden. Vermoedelijk zullen binnenkort gereed zjjn de aan 's rijks munt nieuw vervaardigde stempels voor het tienguldenstuk met het borstbeeld van Koningin Wilbelmina, terwijl de stempel voor de zilveren pasmunt in het najaar zal gereed komen. - Een meisje uit D., prov. Friesland, diende te Leeuwarden, doch wenschte verplaatsing naar eene andere familie. Een harer vriendinnen, die in een hotel in betrekking was, werd door eene in dat hotel logeerende dame, eigenaresse vaneen Brusselsch modemagazijn, gevraagd of zij genegen was te Brussel in betrekking te komen tegen een loon van 20 frcs. 's maands. Zij had in den be ginne daar geen lust in, doch verlokt door het hooge loon en andere voorspiegelingen, liet het meisje zich overhalen en verhuurde zich tegen 1 Mei jl. Op dien datum kwam zij te Brussel aan, werd door de „dame" afgehaald en naar een prachtig gemeubeld huis gebracht, waar zij echter spoedig tot de ontdekking kwam dat het raad zaam was zoo snel m egel ijk' te vertrekken. Zij deed dit, ontvluchtte het huis en begaf zich, daar zij zonder middelen was, naar der. Nederlandschen consul. Bij den consul ontmoette zij de weduwe van een Hollandsch officier, die haar beloofde een goeden dienst voor haar te zullen zoeken, en die haar voorloopig in een tehuis voor vrouwen onder dak bracht. Echter, de goede mevrouw slaagde tot heden nog niet in het vinden van zulk eeuen dienst en, daar het meisje met iederen dag ar mer werd. besloot zij zich opnieuw tot den con sul te wenden met verzoek om reisgeld naar Hol land. Dit werd haar verstrekt tot aan Rozendaal, benevens twee frank voor logiesde Rozendaal sche politie gaf haar reisgeld tot Breda en d;Ur trok de afdeeling van den „Nederlandschen vrou wenbond tot verhooging van het zedelijk bewust zijn" zich het lot der bedrogen dienstbode aan. Nadat door eenige dames van dien bond pogingen waren in het werk gesteld om haar een dienst te bezorgen, wat echter niet dadelijk gelukte, ver schafte men haar reisgeld en een reispenning, ten einde naar D. te gaan. (N. B. C.) - Een man, die sedert een achttal dagen te Breda aan slaapziekte leed, is Dinsdag in het Gast huis aldaar overleden.

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 1