Gemeenteraad van Zaamslag. r Gemengd Meiiws. •zékqre Smeding van Leeuwarden en Hazenberg van Grootegast. Behalve-- 200 aan bankpapier, is er ook eenig zilvergeld verdwenen. A.\FJi, den «ei l«»l. Zaterdagmiddag ten 2 'ure hield fle Weled. Heer Marlet uit Delft in toeft hotel „het Gulden Vlies" alhier zijne aangekondigde rede over fabriekmatige zuivelbereiding. Jammer, dat slechts een klein ge tal de bijeenkomst bijwoonde, want wat de heer Marlet meedeelde was waarlijk zeer belangrijk te noemen. Zooals aangekondigd was begon spreker zijne rede niet het aaotoonen der noodzakelijkheid van het. oprichten van zuivelfabrieken. Hij meende, dat deZe voornamelijk moet gezocht worden in de scherpe concurrentie, die tegenwoordig bestaat van de kunstboter, die, daar er dikwijls zeer slechte natuurboter gemaakt wordt, in de beste soort bo ven zulke natuurboter te verkiezen is. Heeft men nu fabrieken dan wordt steeds dozelfde qualiteit boter geleverd en bij goede inrichting van de fa brieken. waar spreker vooral op.aandiong, steeds eene zeer goede qualiteit. Hij wees er verder op, dat door het nu eens leveren van goede, dan weer van slechte boter, de Deensche boter, die altijd van dezelfde qualiteit is, tegenwoordig op de Lon- densche markt meer gewild is, dan onze boter. Hij spoorde de redenen op, waarom door verschil lende boterverkoopers in deze streken verschillen de qualiteiten van boter wordt geleverd. De rede daarvan ligt niet alleen in het verschil in voeder maar ook in de wijze van bereidingdaarbij komt nog, dat de boerin voor haar slechte boter een even hooge prijs betaald wordt als voor de goede. Daarna wees spreker op het nut van samen werking in dezen. Wordt door een particulier een zuivelfabriek opgericht dan zijn de landbouwers weldra afhankelijk van den ondernemer der fabriek. Hij drong er op aan, dat eene commissie zou wor gden benoemd tot onderzoek naar de inrichting en werkkring van zuivelfabrieken, daarna zouden de landbouwers zich vereenigen en onderling een fa briek oprichten. Mogelijk is zulks want met 12 a 1500 L. melk daags kan eene fabriek bestaan. De kosten der oprichting 20.000 ongeveer reken de hij het minste bezwaar, bovendien zou er een hypothecair verband op de fabriek kunnen blijven rusten. Niet de oprichting ven een fabriekje, met eene oude stoommachine en slecht personeel, maar eene fabriek, die aan al de eischen voldoet wilde spieker. Hij wees op de voordeelen van de laat ste lioven de eerste. Ten slotte verklaarde hij in .grove trekken de inrichting van een zuivelfabriek. Na zijne belangrijke rede verklaarde spreker zich rereid tot het geven van verdere inlichtingen aan Uren, die zulks mochten verlangen. Van deze be reidwilligheid maakten enkele hoorders gebruik en Tzoo ontstond langzamerhand een zeer gewichtig •gesprek over landbouwzaken, waarin de uitgebrei de kennis van den heer Marlet duidelijk aan het •licht'ikwam en dat voor elk der aan wezenden aan ge naam -en zeer nuttig tevens was. Wij hopen in het1 belang van den landbouwenden stand, dat der gelijke sprekers nog meermalen zich in Axel zui den laten hoeren en dat bij volgende gelegenheden •de opkomst grooter moge zijn. Niemand, dat is zeker, zal zich eene bijeenkomst als die van Za terdagmiddag beklagen. - 'Gisteren morgen had alhier ten Raadhuize door Burgemeester en Wethouders de aanbesteding plaats van het vervoer van pl. minus 100 kubieke meter grint, van de Axelsche Sassing naar den grintweg Axel-Zaamslag. Hievoor werd ingeschreven door J. Scheele en D. de Blaaij voor ƒ0,99»; W. Dieleman voor ƒ0,95; J. Naaije voor f 0.94 J. Jansen van Rosendaal voor ƒ0.89 en de Wed. C. Gerritsen voor ƒ0,70 per kubieke meter. Aan de laagste inschrijfster is het vervoer ge gund. Zondag 21 Juni a.s. hoopt de weleerw. heer ds. J. B. Th. Hugenholtz, pred. bij de. Ned. Herv. gem. te Zuid-Beierland, des namiddags alhier zijne intrede te doen, nadat des voorin, de bevestiging door den consulent ds. C. P. Bujjze van Hulst zal hebben plaats gehad. een winkel om een boodschap en maakte van de gelegenheid, terwjjl men zich moet verwijderen om liet gevraagde te halen, gebruik, om een Ber- lijnsch zilveren tabaksdoos weg te nemen. Hiervan is aangifte bij de politie gedaan, die den dader reeds heeft opgespoord, terwijl van een en ander pro cesverbaal is opgemaakt. Bij het wapeü der Maréchaussée in de le divisie zullea o. m. met 27 Mei a.s. de navolgen de veranderingen plaats hebben Verplaatst naar Sas van Gent. de mar. Van der Jagt van Axel en mar. Aartssen van Hulst; naar Axel, mar. Engels en naar Hulst. mar. Metsker, beiden van Sas van &ent__ Gisterennamiddag ontlastte zich boven onze gemeente een zwaar on weder, gepaard met eene hevige hagelbui, die in de moestuinen en aan de veldvruchten vrij belangrijke schade aanlichtte. Van onheilen in deze gemeente, veroorzaakt door het onweder, hoorden wij niet, maar wel heelt het hemelvuur brand veroorzaakt in de naburige gemeente Zuiddcrpe. Omstreeks half vier trof de bliksem, de schuur van den heer F. B. Termotte, aldaar, staande mid den in het dorp en in gebruik b\j den landbouwer P. van Duijse. De brand, daardoor veroorzaakt, nam weldra zoodanig in hevigheid toe, dat. de schuur met aangrenzend wagenhuis en varkenshok tot den grond toe afbrandde. Do brandweer inmiddels toegeschoten, zag geen kans om het woedend element meester te worden en daarom bepaalde zij er zich toe om de aanpa lende gebouwen voor het vuur te bewaren, welke pogingeu haar mocht gelukken. In de vernielde gebouwen bevonden zich van den eigenaar Termotte voornoemd eene partij stroo en 2 wagens, die mede eene prooi der vlammen werden. Verder zijn nog verbrand 2 paarden, 1 stiertje, 1 varken, 1 windmolen, rieken, vorken en al het paardentuig, ter gezamenlijke waaide van 800, alias toebehoorende aan voornoemden Van Duijse - hfttwplk niflt iq vpi-7ftkprd 6e' Vervolgens wordt lezing gedaan van een re- De schade der gebouwen wordt begroot op ƒ5000 d«kwer*er e" va" p; Wil- terwijl het zich in de gebouwen bevind de stroo tC ^amslag, houdende be- en wagens op ƒ550 wordt geschat. Dit is echter isof hunnen aanslag van het schoolgeld alles tegen brandschade geassureerd bij de O. B. j i met Verzoek om 'laarvan gesteld te W. M. te Middelburg. polder door 2 onderwijzers moet worden bijgestaan b. Brief van Ged. Staten houdende kennisgeving dat wordt goedgekeurd het 'raadsbesluit tot wljzi- ging der gemeente begrootiug voor 1891. c. Prov. Blad no. 92 van dit jaar, houdende me dedeeling dat de gemeente-rekeningen over 1890, vóór den lsten September a.s. aan Ged. Staten moeten worden ingezonden. Aangenomen vooi kennisgeving. 2e. Gelezen een rekwest van P. Haafc broodbabi ker te Zaamslag, houdende verzoek otii de stoep gelegen voor zyne woning in een beteren toestand te brengen. Dé Voorzitter zegt dat Burg. en Weth. deze z ia^ eerst in loco zullen onderzoeken en stelt mitsdienl voor het nemen van een besluit daarop tot de vol gende vergadering te verdagen. Dienovereenkomstig wordt besloten. 3e. Wordt ter tafel gebracht de rekening en bij' •lagen van het Algemeen Burgerlijk Armbestunn over het dienstjaar 1890. Na voorlezing van dezelve daarop geene aanmer; kingen "voorgekomen zijnde wordt met algemeen® stemmen besloten die goed te keuren in ontvang op1634.02 I in uitgaaf opƒ1471,84 En het goed slot op 162,18" I 4e. Tot leden van het Algemeen Burgerlijk Arm bestuur worden met algemeene stemmen de a ft re- dende leden de heeren G. de Visser Cz., F. de Ruijter en J. van Hoeve, herbenoemd. 5e. Wordt lezing gedaan van een rekwest van den lieer P. C. de Moor. onderwijzer aan de open bare school te Othene, houdende kennisgeving van zijne benoeming tot onderwijzer te Strijen, (Z H.) met verzoek hem met ingang van i Juni a.s. eervol ontslag te verleenen. Met algemeene stemmen wordt besloten het ge vraagde ontslag te verleenen. Daarna wordt met algemeene stemmen besloten eene oproeping van sollicitanten te doen op eene jaarwedde van 4'KJ. Slechts een paard met veulen en een paar ploe gen ziin gered kunnen worden. De heer rar. P C. J. Hennequin, burgemees ter van Aarden burg, zal, blijkens achterstaande advertentie, a. s. Zaterdag alhier eene staatkundige lezing houden. In de heden namiddag gehouden vergadering van ingelanden van den Noord (rolder is met alge meene stemmen tot ontvanger-griffier van dien polder lienoemd, de heer P. Dregmans, alhier. Bij de jongste verandering in het personeel der rijksveldwacht, 13 met ingang van 31 dezer eervol ontslag verleend aan J. P. Koene {brig.} op ziener der jacht en visscherij te Zaamslag en met ingang van 6 Juni de rijksveldwachter 2e klasse H. Pieterse van Middelburg naar Zaamslag verplaatst. Tot onderwijzer te Graauw is benoemd de heer Verhoeven van de rijkskweekschool te 'slier togenbosch. De heer v. d. Berg. benoemd tot onderwijzer aan de chr. school te Aardenburg, heeft voor die benoeming bedankt, terwijl hij die aan de chr. school te Alfen a. d. Rijn heeft aangenomen. Tot pred. bij de Ned. Herv. gem. te Zuidzande is beroepen de heer H. Snel, candidaatte Utrecht. Zitting van Vrijdag 22 Mei 1891. Voorzitter de heer C. de Bokx. Tegenwoordig al de leden en de Secretaris. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. le. Wordt lezing gedaan van a. Brief van Ged. Staten dd 1 Mei jl. houden de kennisgeving dat de wet gebiedend voorschrijft t - De vorige week vervoegde zich een knaap in dat het hoofd der school in den Grooten Huissens J worden. Met algemeene stemmen besloten het verzoek van adressanten in te willigen. 7e. Woiden ter tafel gebracht de Staten van Oninbare posten over het jaar 1890, wegens Hoof- delijken Omslag met een totaal bedrag van ƒ56,64, Cijnspachten 1,61 en Schoolgelden 6,40. Deze worden met algemeene stemmen goedge keurd. 8e. EeD voorstel van Burg. en Weth. om de premiën voor de veemarkt uit te loven even als in 1890 wordt aangenomen met 5 tegen 2 stemmen, tegen de heeren De Kraker en Van Vessem. 9e. Tot Keurmeesters voor de Veemarkt worden benoemd tot Voorzitter, de heer Van de Ree en tot leden de heeren D. Dekker en Joh. de Feijter en tot hunne plaatsvervangers de heeren J. Dees en M. de Putter. 10. Tot leden van het stembureau voor de ver kiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal worden volgens rooster aangewe zen de heeren Van Vessem en De Kraker en tot hunne plaatsvervangers de overige leden van den raad. 11e. Tot leden van het stembureau voor de verkiezing van leden van den gemeente-raad wor den eveneens volgens rooster aangewezen de hee' ren Van Kerkvoort en Riemens en tot hunne,, plaatsvervangers de overige leden van den raad. Niets meer te behandelen zijnde wordt de ver gadering gesloten. De minister van binnenlandsche zaken brengt' in de Staatscourant ter algemeene kennis, dat de pokken in de gemeenten Stads-Almeloo en Ambt- Almeloo epidemisch verbreid zijn. Een 11-jarige knaap te Middelburg, die een zakje met bleekpoeder zag liggen, en, meenende dat dit suiker was, daarvan heeft gesnoept, heeftj

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 2