Ff Gemengd Nieuws. Gemeenteraad van Axel. f) jaar overreden, doordien het. voor de stoomtram ■de straat willende oversteken, struikelde en onder -de tram geraakte. Het hoofd werd van hel lichaam afgereden. AXEI* den i» Mei |StM, Oom kermis beheert weder tot bet verledetie, en weinigen zullen zeker haar heengaan betreuren. Alleen voer de liefhebbers en niet minder voer de liefhebsters van goede dansmuziek is weèr een gulden tijd voorbij en hun danslust zal weêi niet dan na maanden kunnen bevredigd worden. Wat de kermis ons aanbood was waarlijk niet veel be duidends; wij hoorden de café chantants en somtijds -bleef hetgeen we daar hooiden beneden het mid- •dolmatige. De familie Horé voldeed ons het best en hooren wij na enkele jaren de kleine zangsters, die ons bij den heer Rompu op menig waarlijk lief stukje onthaalden, voor de tweede maal, dan zullen wij by die kleinen, zeker grooten vooruitgang kun nen bemerken, want aan goeden aanleg ontbreekt het hun nietthans zijn de stemmetjes in vele voordrachten nog te zwak voor een zaal zoo rniin als die van den heer Rompu. Donderdag avond bezochten wij de tent van de „familie Vos." De gymnastische toeren en de co- mieke dans, uitgevoerd door twee kleinen, voldeed ons best. De hoofdinhoud der pantomime meenen wij begrepen te hebben, maar vele bijzaken bleven ons zeer onduidelijk. De spelers deden echter hun best de goedgevulde zaalzal daartoe zeker wel meegewerkt hebben. Over het nog uitgevoerde comediestukje zwijgen wijallen, die het zagen zullen daarover wel een juist oor feel kunnen vellen. De kermis van 1891 is dan voorbij en het was waarlijk niet een der beste, die wij beleefd hebben Maandag en Dinsdag heeft het slechte weêr zoker -een tal van bezoekers teruggehouden, want de Zui delijke naburen, die wij op dien dag gewoonlijk >zien, lieten zich voor een groot deel te vergeefs wachten. Wij hopen, dat 1892 ons iets beters brengt, ofschoon bij ons zoowel als bij velen de vrees bestaat, dat die soort van vermakelijkheid van ;jaar tot jaar zal afnemen. Onze meening is, dat •de gedachte aan eone algemeene afschaffing van de kermissen, maar het daarvoor in de plaats stel- - len van volksleesten, (niet de afschaffing der ker -■missen alleen) bij die personen, die hierop invloed 'kunnen uitoefenen, ernstige overweging zou ver dienen. -Omtrent de mishandeling van den herbergier CPlsssdhaert te Kapellebrug, (medegedeeld in ons mommer van 16 dezer) wordt nog aan de M. Ct. Jhet volgende gemeld, dat een denkbeeld geeft van i'bet-éluwe overleg en de wreedheid van De M. en ^zijne 'trawanten, want zij waren met hun drieën, -ofschoon de getuigen er slechts één van kenden. Te ongeveer tien uren kwamen in de herberg van -P. een .paar joDgens van St. Jansteen, twee ■van St. «Öilies en een drietal arbeiders van Clinge. Zoolang die wan St. Gilles in huis waren, hielden «die wan Clinge zich kalm, doch niet zoodra waren •die vertrokken of zij begonnen twist te zoeken te gen de jongens «van St. Jansteen, waarschijnlijk smeer «om hen buiten te jagen dan om hen te kwel Oen, waat zij bekwamen geen letsel bij het gevecht, dat in -een opgenblik algemeen werd. Alle handen richtten aich tegen de bewoners en ■de jongens, die zich vry bonden maken, gingen op «He vlocht. Spoedig «lag de vrouw gewond op den vloer en P. mede, maar toen deze zijn meisje hoor- «Ue roepen, «lat ze moeder doodsloegen, sprong hij ■door bpvefraienschelijke inspanning overeind en woeht met leeuwenmoed tegen de drie kerels, die fhem - toch weer omver wierpen en zeker vermoord •zouden hebben ware het meisje wet langs de ach terdeur ontsnapt, om vervoigeus de voordeur open tte zetten en om hulp te roepen. Gelukkig dat die jongens en der bandieten gekend hebben. Door deze geschiedenis komt de nieuwe rijksveld wachter al speedigtin contact met een niet te gunstig bekend staand deel -onzer grensbevolking misschien «wel met lui, die van den moord op zijn voorgan ger Adriaansen meer weten dan zij goedvinden fco -laten blijken. - Te Philippine heeft zich eene feestcommissie -gevormd, bestaande uit zes leden, met het doel de noodige toebereidselen te maken, teneinde de ge meente bij do komst van Z. 1). H. den bisschop van Breda een fees'eiijk aanzien te geven. Z. E. H.zal op 31 Junia.s. binnen die gemeen te komen en den 4en in de Par kerk het H. Vorm sel toedienen aan de kinderen van die en omlig gende gemeenten. (M. Ct) HONTENISSE. Verleden Zondag vierden de ech telieden Schelfhout te Kloosterzande hun gouden huwelijksfeest. Zooals altijd bij dergelijke gelegen heden. had zich eene commissie gevormd met het doel om aan de oudjes een prettigen dag te be zorgen. Dit doel is door haar uitstekend bereikt. In weerwil van het zeer ongunstige weder, was de Molenstraat vol vlaggen en was hot huis dei- echtelieden fraai versierd. In den namiddag, toen de regen ophield te stro'i- men, luisterde onze Harmonie het feestje met hare vroolijke tonen op. De voorzitter der feesLcom- mis ie, benevens nog enkele particulieren spraken de oudjes recht hartelijk toe en een koor van maagden zong onder de leiding van een onderwij zer een aardig, toepasselijk lied. Voor de saamgekomen menigte die tengevol ge van het slechte weder niet groot was begon daarna eerst de preteone pret, die nog le vendig herinnerde aan liet vroolyke festival van het vorige jaar. Jammer voor velen, dat het sluitingsuur dei- herbergen al te spoedig een einde maakte aan zoo veel vroolijkheid. Een lOjarig knaapje vermaakte zich nabij Schuddebeurs met slootje springen en had daarbij bet ongeluk in het water te springen. Een oudere kameraad, die dit zag, liep van angst weg, doch een tweede makker had den moed den ondergedo ken springer bij den kraag te grijpen en kon hem zoodoende neg tijdig op het droge halen. Op de lijst van voorioopige candidateu voor Jid van de Tweede Kamer der Staten Generaal in hel district Hontenisse komen van liberale zijde voor de heeren J. C. van Hattum te Sliedrecht en mr. J. G. van Deinse te Hulst, welke heeren zich ter wille der partij, bereid hebben verklaard eene eventueele candidatuur te aanvaarden. (M. Ct.) Door den eerstaanwezend ingenieur werd jl. Woensdag te Ter Neuzen bij enkele inschrijving her besteed Het maken van steenglooiingen op gedeel ten van de Oost- en Westzeedijken aldaar, onder beheer der genie te Bergen op Zoom; raming f10000. Het laagst werd ingeschteven door den beer A. Tholens Dz. te Ter Neuzen voor ƒ8000. ZAAM3LAG, 22 Mei. In de heden namiddag ge houden zitting van den gemeenteraad is o.m. goed gekeurd de Rekeniug van het Alg. Burg. Arm bestuur over 1890, tot leden van voornoemd Arm bestuur weiden herkozen de heeren G. de Visser Cz. F. de Ruijter en J. van Hoeve. Aan den heer P. C. de Moor is op verzoek eervol ontslag ver leend als onderwijzer aan de school te Otliene mer, ingang van 1 Juni a. s. voor de som van 3674. Ingekomen een rekwest van A.' j. Coriielissë, houdende verzoek hem 210 cA. grond nabij de be graafplaats gelegen, in koop af te staan voor den prijs van 1 per centiare De heer Dieleman merkt op, dat bedoelde gronè verpacht is. De heer Drogmans veroordeelt het noodzakelijk metden pachter te spreken er, de pacbtcenditien in te zien. De Voorzitter verwijst naar de pachtconditiën, waaruit na inzage blijkt„dat de pachter, indien door de gemeente over den grond wonlt beschikt, zich de vernietiging van de pacht moet laten wol- gevallen na eenvoudige opzeg door de gemeente." Hierop neemt de heer Dregmans zijne bezwaren terug. Wordt met algemeene stemmen besloten, bedoelden grond aan den algemeenen dienst te ontrekken. Ingekomen een rekwest van H. M. Vorbruggen houdende bezwaar tegen zijnen aanslag in don Hoofdelijken Omslag. Op vooistel van den Voorzitter wordt besloten dit rekwest met gesloten deuren te behandelen. De Voorzitter sluit de openbare vergadering. Zitting van Vrijdag 22 Mei 1891. Voorzitter de heer D. J. Oggel. Tegenwoordig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden voor gelezen en met algemeene stemmen goedgekeurd. Op voorstel van Burg. en Weth. wordt met al gemeene stemmen besloten de gemeentebegrooting voor het diensjaar 1891 te wijzigen als volgt: Ontvangsten Hoofdstuk II Afd. II la. Verkoop van een kapitaal groot ƒ5000 ingeschre ven op het Grootboek 27» Ned. Werkel. Schuld: en de uitgaven: vermeerderd op Hoofdstuk III Afd- 3 art. 1. Aanleg van een keibestrating aan den Oostelijken buitenweg, nummer 6 van den ligger der wegen •en voetpaden, voor de som van 3900. - De Voorzitter deelt mede Hevige en zware onweders hebben in het Zuidwestelijk ge«leelte van Duitschland gewoed. In den nacht van Dinsdag op Woensdag onweerde het herhaaldelijk boven het Rijndal Uit Hessen schrijft men, dat Rneinhessen, de Pfalz en Starkenburg zeer geleden hebben. Het langdurige on weder ging daar met hevigen hagelslag gepaard. De hagelstee non, ter grootte van eendeneieren, die bet lente landschap in een oogenblik het aanzien van een winter-landschap gaven, vernielden de bloesems dei- ooftboomen en sloegen de zachte loten van de wijnstokken af. Bij Alsheim (Rheinhessen) had een wolkbreuk plaats, die het dorp In korten tijd onder water zette. Jonge druifaanplantingen werden door da groote wateimassa's weggespoeld; ook de aardap pellanden bekwamen groote schade. Te Klein-Win- terheim en Ober Holm sloeg de bliksem in. waar door twee gebouwen in de asch werden gelegd. Tengevolge van de vele regens in het Badensche Hoogland wast de Rijn zeer snel. Ook uit Wurtemherg, Baden en Unterfranken worden van groote onweders en hagelslag melding gemaakt. Bij Tauberbischofsheim hagelde het een kwartier lang. Te Kaiserlautern viel een urenlan ge stortregen. Het Lauterthal geleek op vele plaat sen een zee. Te Mannheim onweerde en hagelde het zoo geweldig, dat op een terrein, waar juist een velocipède wedstrijd werd gehouden, een ware paniek ontstond. Alles vluchtte naar huis, waarbij velen onder de voet geraakten. Bij iederen blik semstraal gilde men het uit. De hagelsteenen, zoo groot als mansvuisten, bedekten de weidon eenige centimeters hoog. In het regeeringsdistrict Trier onweerde het even eens hevig. Tengevolge van de hevige regens zwol len de bergbeekjes tot stroomen en overstroomden een gedeelte van de stad Prüm, terwijl de aard appelvelden ook zeer veel leden. Het onweder ver breidt zich over het Eifelgebied. Zondag bezocht een 10 jarig knaapje te Mann heim de avondkerk en viel iets wat niet alleen knaapjes gebeurt - onder de preek in slaap, Na afloop van den dienst werd de kerk gesloten, zon der dat men den jongen opmerkte, die 's nachts om twaalt uur wakker werd en geen uitgang vond. In zijn vertwijfeling schijnt bij op een galerij ge klommen te zijn, drukte bier een kerkraam in en wilde naar buiten klimmen. Hjj viel. door de duisternis misleid, op straat en werd, meer doo«l dan levend, door voorbijgangers naar 't ziekenhuis gebracht. Men schrijft aan bet „D. v. N.": Donderdag avond werd op de Ceintuurbaan te dat 1° is ingekomen een brief van Gedeputeerde Staten, houdende goed- Arasterdam aangerand de heer M. I. Gilhuys, ge- keuriog tot den onderhandschen verkoop van ge- pensioneerd zeeofficier, die den avond bij zijn broe- raeentegronden der had doorgebracht. Na zijn vertrek kwam de 2° dat de begrinting van den Oosteljjken buiten- heer Giihuys nog even bij zijn broeder terug, doch weg is aangenomen door Jac. Meertens te Hoek toen deze reeds te bed was, vervolgde hij zijn weg

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 2