Mr^uu 7e Jaarg, \o. 507. Zaterdag £5 Mei 180!. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -V laan deren. F. DIELEMAA, Staatkundig Overzicht. Hiimcnlaiidscli Nieuws. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag:- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor Belqië 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tót 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 ceht. Groóte letters worden naar plaatsruimte berekehd. Plaatsing 3 2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE übem Persoonlijke dienstplicht, algemeen stemrecht, al- gemeene werkstaking, ziedaar drie vraagstukken, welke overal in België, van de Wetkamer tot in werkmanskroeg besproken worden. Iedereen weet zulks. Weken reeds werd het ons gezegd. Iets nieuws uit Belgie te melden is moeilijk de be richten zijn plotseling uiterst schaar-ch geworden. In de steenkolenstreek doet zich geen noemenswaar dige verandering voor. De werkstaking bieidt zich weinig uit. Te Brussel is alles rustig. Van Belgie komen we ongemerkt in Frankrijk, een land toch, dat, wat den aard der bevolking aangaat, zoo veel met onzen dichtsten nabuur overeenkomt. Het Hoofd van het Fransche Gemeentebest heeft kwijtschelding van straf verleend aan niet minder dan tachtig personen, die waren veroordeeld wegens het plegen van wanordelijkheden op 1 Mei. Alleen de personen, die te Clichy op de politie schoten bleven in hechtenis. Na deze daad van clementie, heeft de heer Carnot in gezelschap van de Minister Con stant en Bourgeois weder eene van die reizen door het land aanvaard, ditmaal te beginnen bij Limoges, welker veelomvattendheid van zijne komst aan de Regeering dagteekent en die zijn post waarlijk geen sinecure doen wezen. Zulk eene reis beteekent nog al iets, als men weet, dat de heer Sadi-Carnot in minder dan eene week eene uitgestrektheid grooter dan die van ons land moet afreizen, en dag aan dag van den morgen tot den avond in de weer moet zijn om burgerlijke en militaire autori ten te ontvangen, officieële toespraken aan tehoo- ren en te beantwoorden, deputatiën bedanken, hos pitalen, museum en stadhuizen enz. ie bezoeken. Hij ontbijt bijna iederen morgen in den trein, om meer gelegenheid te hebben voor het ontvangen van bezoek, en besluit zijnen dag met een lang feestmaal, ten prooi aan een vloed van toosten. De trein van den President bestaat uit een salon wagen voor den heer Carnot, een tweeden voor de Ministers, een derden voor de afgevaardigden se nators, enz. die hij noodigt, met hem meê te gaan, een waggon voor het militaire en civiele huis en voor de 20 medereizende vertegenwoordigers der Pers en een waggon voor bedienden en spoorweg personeel. Zondag vertrok de heer Carnot uit Pa rijs bij zijn vertrek werd hij luide toegejuicht. Do verdrijving der joden uit Rusland duurt nog steeds voort. Den gouverneur van Astrakan heeft men het bevel toegezonden om alle Joden uit zijn gebied te verdrijven. - Uii Moskou zijn reeds een 22000 Joden ver trokken, en in de volgende maand moet nog een gelijk getal weg. Te Petereburg voeren dagelijks de treinen vele Joodsche familiën mede. De mees ten begeven zich naar het Zuiden en Westen. Ter wijl alzoo in Rusland de haat tegen de Semieten blijft bestaan, is er op Corfu verbetering in de toe stand te bespeuren. Ettelijke Joden hebben hun ne winkels heropend al zijn ook volgens een Fransch blad, de Figaro, weder 9 mannen en 8 vrouwen door het gepeupel vermoord. Zes Joden zijn van honger omgekomende meeste vrouwen en kinde ren lijden groot gebrek. De regeering treedt thans echter krachtig op en heeft den gouverneur en den burgemeester afgezet en door andoren vervangen. Aan de noodlijdenden zijn levensmiddelen verstrekt. 't Kan verkeeren zei Breeroo en ook prof. Kocb ervaart dit. Bleek eerst, dat Je geestdrift voor zijn nieuw middel aanmerkelijk is bekoeld, thans verneemt men, hoe terwijl de Pruisische Kamer 165,000 mark toestond voor instandhouding van het Kochs- gesticht, prof. Virchow zich daartegen verklaarde, omdat volgens hem. er geen enkel geval is, waar in Koch 's longteringmiddel genezing heeft aange bracht, en al de als genezen vermelde lijders later bedenkelijk verergerd zijn. In alle hospitalen te Philadelphia is leeds van de toepassing van Koch's „lymphe" geheel afgezien. De uitvinder geeft echter den moed niet op. In een geschrift zal hij weldra uitvoerige bijzonder- i heden mededeelen over de wijze waarop de tuber- culine wordt bereid. Het brengen van geitenbloed; in de aderen moet betere resultaten afwerpen. Volgens prof. Bernhein toch, zijn van 14 perso- j nen, wien hij geitenbloed in de aderen bracht, 6 te ringlijders genezen of schijnbaar genezen, 4 aan merkelijk verbeterd, 2 gestorven. De 2 overigen, I vrouwen, die zoodanig verzwakt waren, dat zij niets konden doen, zijn geheel hersteld. Maandag avond omstieeks half twaalf werd er brand ontdekt in pand no. 19 aan de Jufferstraat te Rotterdam. Het eerst werd water gegeven door spuit 6, gevolgd door spuiten 5 en 20. Daar dit niet voldoende bleek, werden nog vijf handspuiten i in werking gebracht, benevens stoomspuit no. 2 en de drijvende stoomspuit „Gemeentewerken", die, liggende in de Leuvenhaven, het brandende perceel aan den achterkant bespoot, door de slang te leg gen door een huis aan de Leüvehaven O.Z. Te half twee uur was men den brand meester en rukten de handspuiten in te drie ure was de brand geheel gebluschi en rukten de overige spui ten in, terwijl eenige gemeente-werkleden achter bleven. om de smeulende massa ih bedwang te houden met eene slang, die op de waterleiding was geschroefd.. Hoewel de brand zich ernstig liet aanzien, vooral met het oog op de brandbare voorwerpen, die in I de belendende gebouwen waren opgeslagen, heeft i hij zich tot genoemd pand bepaald, dat nagenoeg is uitgebrand. De brand is ontstaan op den zolder, bergplaats van hooi, strooen pakkisten, en, even als het on-| derstuk, in gebruik als wijnpakhuis bij de firma Hoogewerff, Chabot en Visser. De eerste en tweede verdieping, dienende tot opslag van apothekers-benoodigdbeden, waren in gebruik bij do firma Robertson. Hoe het mogelijk is geweest, dat de brandweer lin deze enge, onafgezette straat weder op zoo lof- I felijke wijze haren plicht heeft weten te doen, is jeen wonder. Een talrijk, nieuwsgierig publiek be lemmerde de bewegingen van de spuitgasten, slan- j gen konden ternauwernood worden doorgetrokken I en opgehaald, op sommige oogenblikken kon men j zelfs met pompen niet doorgaan door het opdringen I der toeschouwers. Te middernacht was van de mariniers of schutterij uog geen spoor te zien, I slechts een enkele politieagent, onmachtig om den j wassenden stroom van rnenschen te keeren. I Ook het reddingswagentje kwam te laat om 1 ware het hier noodig geweest, hulp te verleenen het verscheen pas op het terrein een half uur j na de spuiten. H. M. de Koningin-Regentes heeft benoemd [tot kameiheer in buitengewonen dienst, rar. W. baron Röell, te Amsterdam, die aldaar tijdens Ha ler Majesteits verblijf dienst zal doen. Te Nijeschoot, een uur afstands van Heeren veen, keerde Maandag de landbouwer J. Huisman van de jaarmarkt te Oudeschoot terug. Bij zijne komst in de woning vond hij zijne jonge vrouw, met wie hij pas sinds een jaar getrouwd was, niet aanwezig. Bij de deur ontdekte hij bloed en zag hij het kabinet opengebroken. Na eenigen tijd ge zocht te hebben, vond hij zijne vrouw vermoord in het hooi liggen. Wie den moord gepleegd heeft, ligt nog in het duister; men heeft in bet geheel geen vermoedens. Reeds is het gerecht Van Heerenveen naar Nije schoot vertrokken om een onderzoek in te stellen. Hoeveel en wat er gemist is, is nog niet bekend, aangezien de man iu zijne verslagenheid daarvan geen opgave weet te doen. Dinsdagmorgen is de Officier van Justitie met twee Rijksveldwachters weer naar Nijeschoot ver trokken. Het lijk is in eene kist vervoerd naar Heerenveen. De schouwing geschiedde door cte doctoien Kijlstra en Rinkes. Iemand uit Sint Jo- hannesga is "s nachts gehaald en bij het lijk ge bracht. De verslagene was 38 jaar oud. Het gestolen bedrag is 200, welke eerst kort geleden waren oht vangen. Een nader bericht meldt De vermoedelijke dader van den moord is Dins- dagpchtènd gevankelijk te Heerenveen binnenge bracht, Hij is een verloopen metselaarsknecht, den laatsten tijd te Johannisga woonachtig en zeer slecht ter naam staand. Reeds moet hij zooveel hebben uitgelaten, dat er aan zijne schuld geeu redelijke twijfel bestaat. Uit Alblasserdatn meldt men Op den Dam. in het dichtsbewoonde gedeelte der gemeente, brak een hevige brand uit in het lo gement van den heer B. Vogelsang, vroeger het gemeentehuis. Het blok huizen, bewoond dool' deitien gezinnen, stond spoedig geheel in lichte- laaie. De inboedels waren slechts gedeeltelijk ver zekerd, zoodat de geleden schade belangrijk zal zijn. De omliggende panden zijn door de twee spuiten der gemeente behouden, en hebben weinig of geen schade bekomen. Het vlamvatten der gordijnen op eene der logeerkamers schijnt de oorzaak te zijn. Zaterdagavond werd te Vlissingen door de stoomtram op de Kleine Markt een jongetje van

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 1