No. 504. Woensdag 15 Mei (891. 7e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h - Vlaanderen. F. DIELEMAft, AXEL. Staatkundig Overzicht. Bimieiilaiidsch Nieuws. AXELSCHE (XMJIUNT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A B ON NEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De werkstakingen zijn tegenwoordig weder bet hoofdgerecht van den politieken disch. We weten, dat te Fourmies eenige werkstakais het slachtoffer der beweging zijn geworden en dat daarna de werklieden neiging aan den dag gelegd hadden, om op de verklaring der patroons, dat zij de spinnerijen en fabrieken zouden openstellen voor allen die terug wilden komen, den arbeid te her vatten. In deze stemming is plotseling eene ver andering gekomen. Er was namelijk eene bijeen komst in de open lucht gehouden, waar het den drijvers gelukt is eene motie te doen aannemen, waarin eene loonsverhooging van 10 percent als voorwaarde van den terugkeer naar de fabrieken gesteld wordt. Men heeft zich beroepen op het hoogere loon, dat de arbeiders in het nabijgelegens Wighenies ontvangen. Intusschen zijn de werklie den aldaar nu ook vermeerdering van loon gaan eiscben. Het lijdt geen twijfel dat er volksmen-1 ners werkzaam zijn om elke minnelijke schikking te beletten. Een der grootste fabrikanten te Fourmies heeft verklaard: dat het wegens Duitschlands mededin ging, waar de loonen 30 a 40 percent lager zijn dan te Fourmies, onmogelijk is hooger loon toe te staan. Nu reeds zijn de fabrikanten overladen met ge fabriceerd goed, waarvoor zij geen afzet kunnen vinden, ook omdat de Amerikaansche markt, we gens de tegenwoordige hooge invoerrechten, die ware verbodsrechten zijn, voor hen gesloten zijn. En onder die omstandigheden gaat men hooger loon eischen. Tot lof der fabrikanten te Fourmies moet gezegd worden - het is de Temps die het mededeelt dat de fabrikanten, ondanks den opeengehoopten voor raad goed, nooit een arbeider weggezonden hebben, om de onevenredigheid tusschen hun afzet en de biet niet nog grooter te maken. Zij zijn steeds op denzelfden voet blij ven doorwerken in de hoop op betere tijden. Vermelding verdient hierbij, dat er vroeger te Fourmies steeds de beste verstandhouding heeft bestaan tusschen de werkgevers en de werkne mers, hetgeen zeker ten deele ook daaraan was toe te schrijven, dat vele industrieelen uit deklas se der werklieden zijn voortgekomen en opge klommen. Maar sedert geruimen tijd viel van die goede verstandhouding niet veel meer waar te nemen. Het Boulangisme, dat zooveel aanhang in het Noor der-departement heeft gevonden, heeft er een zuur- deesem achtergelaten, en revolutionaire drijvers en anarchisten, die zoo bevorderlijk geweest zijn aan het Boulangisme hebben, hoewel dit nu uitge diend heeft, die gisting weten te onderhouden. Op het laatst der vorige week viel in het bek ken van Luik eene kleine hervatting van den arbeid in twee kleine steenkolenmijnen op te mer ken daarentegen waren alle andere werkplaatsen gesloten. De beide laatste dagen zijn vele plun deraars on weerspannigen in hechtenis genomen. De schildwachten stonden ook 's nachts bloot aan revolverschoten. De werkliedenbond in het bekken van Luik heeft op groote roode aanplakbiljetten de werklieden in alle vakken uitgenoodigd, gemeene zaak met de j mijnwerkers te maken. Te Seraing hebben reeds de metselaars en schrijn werkers den arbeid gestaakt. In het Centrum is ook de werkstaking begon nen. In mee'dere metaal fabrieken wordt slechts door een gedeelte der werklieden gewerkt. De di recteuren verontrusten zich over den toestand. De fabrikanten hebben besloten zich tot den ko ning te richten, en hem to verzoeken zijn invloed ten gunste van de grondwetsherziening aan te wenden. Vele directeurs van industrieels onder nemingen hebben zich bij hen aangesloten. Eene deputatie zal vragen, dat het ministerie eene ver klaring aflegge ten gunste van het algemeen stem recht, ten einde een einde te maken aan de werk staking. In de andere kolendistricten is de toestand niet veranderd. De militaire voorzorgsmaatregelen welke de regeering heeft genomen, worden vol doende geacht om ongeregeldheden te voorkomen. De Brusselsche federatie van de arbeiderspartij heeft geprotesteerd tegen hot geweldig optreden der overheid tegen de werkstakers. Besloten werd de werkstaking te steunen, onmiddellijke onderstand te zenden aan de mijnwerkers, meetings te beleg gen om verzet aan te teekenen tegen den langza- men gang der parlementaire werkzaamheden en aan te sporen tot de algemeene werkstaking, enz. De toestand in Belgie is dus zeer ongezond en wanneer de grondwetsherziening niet spoedig flink aangepakt wordt, dan zullen de gevolgen niet te voorzien zijn. Bij het Vrijdag voortgezet algemeen debat over de Legerwet is eene motie van den heer Domela Nieuwenhuis, luidende„De Kamer, overwegende dat de hoofdbeginselen van dit wetsontwerp zijn verhooging van het contingent en vermeerdering der oorlogsuitga ven; overwegende dat door aanneming daarvan eene bedenkelijke stap werd gezet in de richting van het militarisme, de kanker die knaagt a3n de welvaart van alle volkeren, keurt de hoofdstrekking af van dit wetsontwerp, ondanks het daarin opge nomen rechtvaardige beginsel van afschaffing der plaatsvervanging, en gaat over tot de orde van den dag"verworpen met 71 tegen 5 stemmen. Eene motie van den heer Vermeulen, luidende „De Kamer, van oordeel, dat te zware financieele en persoonlijke lasten bij dit wetsontwerp aan de natie wordt opgelegd, gaat over tot de orde van den dag"werd met 51 tegen 24 stemmen ver worpen. Ten slotte werd eene motie van den heer Rut gers, luidende„De Kamer, van oordeel, dat aan het aanhaugig wetsontwerp terecht ten grondslag is gelegd het beginsel van persoonlijke dienstver vulling door alle dienstplichtigen, gaat over tot de I orde van den dag"aangenomen met 49 tegen 27 stemmen. Aan de Redactie van de „Amsterdammer" werd het volgende schrijven gezonden Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van het stuk in „Het Nieuws van den Dag" van 5 dezer, waarin eene nieuwe I methode ter bestrijding der longteering wordt me degedeeld, gevoel ik mij geuoodzaakt ter wille der J menschheid reeds thans bekend te maken, dat jzoo spoedig mogelijk door mij een geneesmiddel, uit Indische planten bereid, ter dispositie dei ge- neesheeren zal worden gesteld. Dit geneesmiddel dient ter bestrijding van bloed spuwing en longtering en werd mij door een ne ger toevertrouwd. Dat middel, Extractum Dorianum genaamd, heeft reeds de proef doorstaan, hetgeen door Indische artsen, te bekwamer tijd met rame te noemen, kan worden bevestigd en heeft de meest verassen de resultaten opgeleverd. Binnen drie maanden kan de eerste bezending uit Indie hier aangekomen zijn en zal ik dan dè samenstelling in de vakbladen bekend maken. U bij voorbaat dankzeggende voor de opname, - heb ik de eer te zijn, UEd. Dw. Dr., A. BARENDS, Vijzelgracht 19.' Amsterdam, 6 Mei. Te Nijmegen heeft, tengevolge van een lek in de leiding en eene ophooping van gas tusschen het plafond ten huize van den directeur van de stoomtram, den heer A. J. Bouwans, eene gewel dige gasontploffing plaats gehad, waardoor eenige vensterruiten, spiegels, schilderijen en het plafond werden vernield en vele andere schade werd aange richt. Gelukkig werden geen personen gekwetst. In den nacht van Woensdag op Donderdag heeft te Rotterdam een hoogst ernstige brand ge woed in het Entrepotdok. Door den nachtwacht' werd omstreeks haifdrie rook opgemerkt in den. westelijken vleugel van deze gebouwen, die daarop, de politie waarschuwde, welke laatste den brandt post aan het Stadstimmerhuis opriep. Bij onderzoek bleek dan ook in genoemden vleu gel brand te zijn ontstaan, die in betrekkelijk zeer. korten lijd in die mate in hevigheid toenam, dati aan blusschen niet meer te denken viel voorname lijk toe te schrijven aan de bouworde, daar een vliering «ver het geheele gebouw heenloopt en in het benedengedeelte geen afscheidingen bestaan. Verliezen van menschenlevens zijn niet te be treuren alleen werd een brandspuitmeester bij het openspringen van een deur door een gedeelte muur gekwetst. Het terrein van den brand werd ook bezocht door den minister van Waterstaat. Aan het beleid van het Staatsspoorpersoneel is het te danken, dat het station zoowel als de bij gebouwen geen schade van beteekenis hebben ge kregen. De gezamelijke verbrandde gebouwen dagteeko- nen van het jaar 1785 Met kracht is men 11. Zaterdag begonnen om da

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 1