No. 505. Zalerdaq 9 1891. 7(' Jaai'g. Kermis te Axel Nieuws- e ii Advertentieblad voor Z e e ii w s c li - V I a a n d e r e u. F. DIELEMAN, AXEL. Staatkundig Overzicht. Biiiueiilandsch Nieuws. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 8.0 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De BUGEMEESTER van Axel maakt hekend, i arbeiders doodden en 10 kwetsten, waarvan den- dat de Collecte ten behoeve der Maatschappij van zelfden nacht nog twee stierven Weldadigheid te Frederiksoord in den loop der volgende week in deze gemeente zal gehouden worden. Axel, den 9 Mei 1891. De Burgemeester voorn., D. J. OGGEL. aanvang nemende Maandag den 18 en eindigende den 21 Mei 1891, des avonds te 12 ure. Nu nog dagelijks de berichten roestroomen om trent de arbeidersbeweging op 1 Mei en volgende dagen, willen we hieronder laten volgen, wat de bladen in hoofdzaak daarover mededeelen. Uit Belgie. Frankrijk en Italië vallen fleurige feiten te melden. Op dezelfde plaats waar in 1886 het eerste bloed vloeide, zoo bericht men uit Se- raine en Bergen, had eene botsing tusschen werk stakers en de gendarmerie plaats. Een trein met steenkolen stond op het punt te vertrekken. De werkstakers dachten dat deze trein voor Duitschland was bestemd en wilden het ver trek beletten. De gendarmen kwamen tusschpn- beideeen van hen gaf een arbeider een sabel houw en dat was het sein voor de verdere onge regeldheden. Een groot aantal werkstakers werden gekwetst door geweerschoten of sabelhouwen. De menigte wilde de gevangen genomen personen bevrijden, waarbij bleek, dat de krachten der gendarmen te kort schoten. De overheid ontbood daarop troepen uit L,uik, die in galop kwamen aanstormen. Eene dergelijke botsing had plaats in de Beri- nage, waarbij de gendarmen eveneens van het ge weer moesten gebruik maken. De aanleiding hier toe was, dat aan eene mijn bij het uitbetalen van het loon groote kortingen werden gedaan De be trekkenen protesteerden hiertegen en de menigte koos natuurlijk hunne partij. In het land van Luik en het bekken van Char leroi is de werkstaking algemeen, in het Centrum gedeelfelijk. Het bestuur der werkliedenpartij doet al zijn best om de werkstaking te onderdrukken. De al- gemeene raad heeft een manifest uitgevaardigd om vooralsnog de krachten niet te vérspillen, maar af te wachten wat de vertegenwoordiging met de grondwetsherziening doen zal in zake het algemeen kiesrecht. Te Fourmies in Frankrijk zijn bij eene botsing tusschen werkstakers en troepen 7 personen ge dood en 10 gewond. Omtrent het gevecht wordt gemeld, dat er bijna man tegen man werd gestreden. Een officier werd door de manifestanten omringd en bijna gevangen genomen, toen zijne manschappen schoten, zeven Aldaar en te Sains is de werkstaking bijna al gemeen. In de Fran«che kamer is de minister Constans reeds geïnterpelleerd over deze zaak, waarbij hij niet minder dan voor moordenaar werd uitgekre ten. Dat de vergadering onstuimig was. behoeft geen vermelding. In Westfalen neemt de werkstaking meer en meer af. ofschoon men vreest, dat de buitengewoon srtenge maatregelen van de mijnbesturen, geen an der rusultaat zullen hebben, dan het vuurtje aan te blazen. Vele arbeiders, die verklaarden weder aan den arbeid te willen gaan, werden afgewe zen. In het district Bochu.m alleen moeten meer dan 600 mijnwerkers van de arbeiderslijsten zijn ge schrapt. Te Bekesosaha in Hongarije hebben soldaten en arbeiders gevochten van beide zijden vielen ge kwetsten. Te Pest hebben de fabriekanten alle werklieden die aan de Mei-betooging hebben deel genomen, weggezonden. Behalve de medegedeelde ongeregeldheden, heeft de beweging norgene zulke schromelijke gevolgen gehad als te Rome. De overheid had vergunning gegeven op het plein Santé Crose de Gerusalemme eene volksveigade- ring te houden. Velschillende sprekers spoorden het volk aan, het niet verder bij woorden te laten, maar de toevlucht te nemen tot geweld. Offeren wij ons op zei Bardi, en de toekomstige geslachten zullen ons een stralenkrans vlechten De opgewondenheid nam door al dergelijken kost hand over hand toe. Laudi, ook een soaialistisch spreker, wilde er maar dadelijk op lostrekken. Hij vloog de tribune af om zich op de karabiniers te werpen, die met andere troepen rondom het plein opgesteld waren. Een inspecteur van politie beval de vergadering te ontbinden. Een revolverschot werd van de zijde der anaichisten gelost en trof den karabinier in den rugeen politiedienaar viel, door een dolk doodelijk getroffen, ter aaide. Uit. de vensters der woningen werd geschoten en met steenen op de soldaten geworpen. Een gevecht van man tegen man had plaats tusschen anarchis ten en politiedienaren. Eenige dööden vielen en nog meer gekwetsten. Meer dan honderd personen werden gevangen ge nomen. In de kamer was het niet pluis. Een drietal leden interpelleerden de regeering over de houding der troepen, en ook vooral over de beleedigingen waai aan de afgevaardigde Barzilai van de zijde der cavaleristen had blootgestaan. Andere leden verklaarden, dat zij ook voorne mens waren op de zaak terug te komen. Geluk kig zal daarbij toch geen bloed worden vergoten - H. M. de Koningin-regentes heeft 100 ge schonken voor de in Amsterdam te houden wereld conferentie vah jongelings-vereenigingen en 150 namens de Koningin. Een groot ongerief voor onze Noordzeevis- schers bestond tot nog toe in het ontbreken van een geregeld stelsel van seinen, waardoor maar dl te vaak groote verwairing ontstond. De Vlaar- dingsche loggerschippers H. Fillekers en A. Verhey hebben getracht hierin te voorzien door het ont werpen van een eenvoudig ea voor de visschers geschikt stelsel, dat de goedkeuring van deskundi gen ten volle mocht wegdragen, en bij de aanstaan de haringvisscherij op de Hollandsche vloot alge meen zal worden ingevoerd. Men schrjtjft uit Renkum Vrijdagochtend, omstreeks half 10 uur, lag op de rails-der Ooster stoomtram, op het hoogste gedeel te in de Sparrenlaan, een nog aan den draad vast zittende omgewaaide telegraafpaal. Een juist daar passesrend hoog bejaard heer uit deze gemeente, wetende dat elk oogenblik de tram van Wagenin- gen kon worden verwacht, nam zonder beraad een kloek besluit, en trok den paal, voor zoover de daaraan bevestigde draad het toeliet, van de rails af. Nauwelijks, had hij dit werk verricht, of de tram kwam met snelle vaart den Wageningsrhen Berg afzetten hij- gaf den machinist een teeken, dat de weg nog onveilig was, maar ofschoon deze den stoom afsloot, kon liij op dat gedeelte van den weg den trein niet tot "stilstand brengen. De draad v- werd door de locomotief gepakt en de paal opge heven en weggeslingerd. Eerst toen de tram aan het einde van den Berg was gekomen en tot stil stand gebracht, vernamen de passagiers aan welk gevaar zij waren ontsnapt. Alleen aan de tegen woordigheid van geest var. genoemden heer is het dan ook te aanken, dat een groot ongeluk is af gewend geworden. Op grond van het nu en dan in Friesland voorkomen van typhus in woonschepen heeft de burgemeester van Dokkum bosloten, dat zij, die met woonschepen of woonwagens de aanstaande kermis wenscben te bezoeken, niet worden toege laten, tenzij onder overlegging van een bewijs van den burgemeester hunner laatste verblijfplaats, dat in hunne gezinnen in den laatsten tijd geene be smettelijke ziekte heeft geheersclit. HH. MM. de koningin-regentes en de jeug dige koningin zijn jl. Woensdag uit Gersau op het Loo teruggekeerd. De koningin-regentes heeft, namens koningin Wilhelmina, als prijs voor eene op 3 Aug. binnen Leeuwarden te houden harddraverij een prachtigs gouden zweep geschonken. Een officier der infanterie, van Nijmegen naar Amsterdam verplaatst, verzond den 29sten der vo rige maand zijn inboedel per staat sspoor naar Am sterdam on vertrok dien dag met zijn gezin daar heen in de stellige gedachte, dat zijn ameublement ai wel zou aangekomen zijn. Tot zijn teleurstel ling wist men er niets van. Hij Telegrafeerde, maar zonder succes. Hij moest nu met zijn gezin zijn intrek nemen in een logement, Onder her haald telegrafeeren gingen 29 en 30 April, 1 en 2 Mei voorbij en eindelijk vernam hij eergisteren, dat zijn goed te rechter tijd te rechter tijd verzonden en ook hier was aangekomen- ,maar men had ver-

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 1