No. m± LJLIUUIIU 7'' Jaarg. Woensdag 0 Mei 1891. Nieuws- en Advertentieblad voor Zee u wsch- V laan de ren. F. DIELEMAN, AXEL. Staatkundig Overzicht. Biiincnlandsch Nieuws. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag-- en Vrijdagnamiddag- TWEE uren. De eerste Mei, waarvoor velen en dikwijls niet zonder reden, zoo bevreesd waren, is vrij rustig voorbijgegaau. Hier en daar zijn enkele onge regeldheden voorgevallen, doch over het algemeen mag men zeggen, dat de manifesteerenden zich ordelijk hebben gedragen, ofschoon de deelneming niet zoo groot was, als verwacht werd Ziehier eenige mededeelingen. In alle Europeesche staten hadden de autoritei ten de grootste voorzorgsmaatregelen genomen tei handhaving der openbare orde. Parijs overtiof in dit opzicht misschien alle overige hoofdsteden. Po litie en leger stonden hier gereed elke poging tot rustverstoring onmiddellijk met kracht te onder drukken. De politie had bevel geen groepen zich te laten verzamelen, geen vlaggen te dulden en ieder, die weigerde voort te loopen, te arresteeren. De spitsvondigheid van den prefect der politie in het uitdenken van voorbehoedmiddelen ging zoo ver dat hij voor Vrijdag verbood de sproeiwagens te laten rondgaan. De heer Poubelle was blijk baar van meening dat een weinig stof dewould-be rustverstoorders van hun hooze plannen zou af brengen. Te Paiijs was een geheel leger onder de wape nen 40,000 manschappen. Patrouilles cavallerie trokken den geheolen dag door de arbeiderswijken. Aan de infanterie waren patronen uitgedeeld. Ver scheidene anarchistische belhamels en een 300 van oproerige aspiraties verdachten had de ministre a poigne Constans 's nachts laten oppakken. 's Morgens droeg de stad haar gewoon uiterlijk, alleen in de arbeidersdistricten viel wat meer ba- weging waar te nemen. In de Rue St. Martin ver zamelden zich de arbeidersgedelegeerden uit de pro vincies en verscheidene socialistische groepen, die zich met bun petities naar het „Palais Bourbon" wilden begeven. Aan de eersten had de werklie den bond te Parijs den avond te voren een ver- broederings-punch aangeboden. Zonder dat iets bijzonders daarbij voorviel boden de verschillende groepen gedelegeerden hun ver zoekschriften aan den president der kamer, den heer Floquet aan. Aan het hoofd van een dezer groepen stond het bekende Britsche parlementslid Cuninghame Graham, die zich echter tijdig uit de voeten maakte, om niet in handen te vallen van van 's heeren Constans politie-agenten. Ondanks het verbod der politie verzamelden zich des namiddags een aantal nieuwsgierigen op de „Place de la Concorde". Onder het oog van den minister Constans maakte de politie een charge en een 35 personen moesten voor hun nieuwsgierig heid met inhechtenisneming boeten. Te dichy ging het rumoeriger toe. Een aantal personen kwam in botsing met de politie, vluchtte, door deze achtervolgd in het huis van een w\jn- kooper, waaruit zij met revolvers schoten. Twee gendarmes en twee politie-agenten werden zwaar gekwetst, terwijl verscheidene personen werden opgepakt. Ook te Fouimis vielen ongeregeldheden voor. Hier werden drie personen gedood en velen gewond. Overigens viel, voor zoover tot heden gemeld werd, niets ernstigs voor, noch te Parijs, noch ver der in Frankrijk Alleen nog te Lyon bij een ma nifestatie op etn kerkhof begon de menigte, toen de kurassiers een charge maakten, zich te verzet ten en wierp met steenen, waai by twee militairen werden gekwetst. Te Rome begon de dag onder zeer goede voor teekenen. De winkels en magazijnen waren geo pend en niets duidde ongewone gebeurtenissen aan. 'sAvonds echter werd de rust op bedenkelijke wijze gestoord. Een vergadering manifestanten werd gesommeerd uiteen te gaan, het publiek kwam in verzet. Er ontstond een hevig gevecht; waarbij eenige revolverschoten werden gelost en met stee nen geworpen Een politie agent werd gedood, ter wijl verscheidene personen en ook gendarmes wer den gekwetst. Vele personen zijn in hechtenis genomen. Te 8 ure 's avonds ontstond weder een gevecht; een soldaat werd gedood en velen ge kv\ etst. In Zwitserland werd in alle fabrieksdistricten gewerkt. Overal heerschte volmaakte rust. Te Berlijn hield Liebknecht een rede over de beteekenis van den dag. Voorts demonstreerden de arbeiders hier op vrij onschuldige wijze. Zoo droegen een aantal metselaars roode kousen. Een derde gedeelte van het door de Berlijnsche arbei ders verdiende loon werd afgestaan voor de socia listische beweging. Ongeregeldheden vielen niet voor. In Spanje deed de regeering als de heer Con stans en liet verscheidene socialisten in de pro vincies, wier bedoelingen zij niet vertrouwde, te voren arresteeren. Hare Majesteiten de Koningin-regentes en de Koningin zullen den 5en Mei Gersau verlaten en den 6en Mei 's morgens, omstreeks 10 uren, op het Loo aankomen Eenige voorstanders van dierenbescherming te Sliedrecht zamelen gelden in, ten einde wakers aan te stellen, die 's nachts toezicht zullen hou den op het stelen der jonge ooievaars, dat telken jare plaats vindt. Gisteren is de rijksmunt voor|korten tijd in werking gebracht tot het vervaardigen van eene hoeveelheid bronzen halve centen, nominaal 25,000 gulden. Een zware brand heeft te Pernis gewoed in de touwslagerij van den heer W. L. Luijten. De brand ontstond doordien men de onvoorzichtigheid had, in een op het vuur staauden ketel met ko kende teer, koude teer bij te gieten, waardoor de ketel overliep en het teer in het vuur terechtkwam. In de werkplaats was voorhanden eene geheele uitrusting touw en kabels, ter waarde van 8000 die voor de sloep „Festina Lente" moest afgeleverd worden. Niets was verzekerd. De geweermakersgezel Van B. te Maastricht, die thuis er eene werkplaats op na houdt, had al daar een bakje met soldeerwater (eene oplossing van zink in geest in zout) staan. In een onbewaakt oogenblik dronk zijn tweejarig zoontje van die vloeistof, met het gevolg, dat het kind onder hevige smarten kort daarop overleed. Door de meeste timmermansbazen te Hee renveen is toegegeven aan het verzoek der werk lieden om het loon met 1 cent per uur te verhoo- gen en dus op 13 cent te brengen. Men verwacht dat thans alle bazen toe zullen geven en eene werkstaking dus vermeden zal worden. Men meldt uit Rotterdam Door de politie is op aanwijzing van een hou der van een logement aan de Prins Hendrikkade in die richting aangehouden een Duitscher, wiens aanhouding was gevraagd, onder verdenking dat hij zich in Duitschland aan diefstal had schuldig gemaakt van eene belangrijke som gelds. Naar het betrokken politiebureau overgebracht, werd bij vi sitatie op hem bevonden eene som van ongeveer 25,000 mark. Hy is vooiloopig overgebracht naar het huis van bewaring aan de Korte Hoogstiaat, en zal vermoe delijk zeer spoedig aan de justitie in Duitschland worden overgeleverd. Twee personen, vader en zoon, die van Res teren naar Opheusden liepen, zijn onderweg aan gerand en zwaar mishandeld. De zoon, die den vader trachtte te ontzetten kreeg daarbij niet min der dan 6 raessneden. De daders zijn nog niet bekend. De kantonrechter te Deventer heeft een win kelier aldaar, die voor de tweede maal is bekeurd wegens het verkoopen van sterken drank in het klein zonder vergunning, veroordeeld tot ƒ100 boete te vervangen door 20 dagen hechtenis. Sinds eenige dagen werd het dochtertje der echtelieden Vroomen te Scbin-op-Geul vermist. Thans meldt men, dat haar lijk uit de Geul on der Oud-Valkenburg is opgeviscbt. Te Nieuweschans is de wisselwachter H. Bijl b\j het rangeeren door zes goederenwagens over reden. De ongelukkige werd geheel verpletterd. Te Nieuw-Dordrecht is eene oude vrouw voor over in het vuur gevallen. Toen men haar vond, was zij reeds dood. Na eene jacht van een tweetal weken is het gelukt het groot aantal kraaien dat zich in de hoo rnen onder Kralingen bij de Oude Plantage had ge vestigd, bijna geheel uit te roeien. De vogels be rokkenden aan den landbouw in die omgeving veel kwaad. De rest heeft zich thans verplaatst naar de Noord en het Kralingscheveer. Een zeeman, die eenigen tijd had vertoefd in eene tapperij aan den Schiedamschendijk te Rotter dam, kwam bij zijn vertrek tot de ontdekking dat hij zijn zilveren horloge en ketting miste. Hy deed hiervan aangifte by de politie. Uit Amsterdam wordt aan de N. R. Ct ge meld Het propageeren van de sociaal-democrateD al hier voor een werkdag van 8 uren werd Vrijdag avond in het gebouw „Constantia" voortgezet. De zaal was geheel gevuld, terwijl eene groote menigte op de Rozengracht bpeen was. Nadat een fanfarecorps een paar muziekstukkeu had gespeeld, opende Penning de feestelijke byeenkomst met een korte toespraak, waarin hij meende te kunnen

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 1