iNo. 500. Woensdag y2J) April 1891. 7e Jaarg. Nieuws- e ii Advertentieblad voor Z e e u w s c li - V I a a ii d e r e ii. F. DIELEMAA, Staatkundig Overzicht. Binnenlandse!! Nieuws. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER A X E L. Advertentiën van I tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Gröote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3 2 maal. Advertentien worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEF, uren. I Er gaat tegenwoordig te Parijs geen dag voorbij, ronder dat de socialisten, van welke groep ook, al of niet vermengd met weinig broederlijk gezinde broeders van bet gild, of met anarchisten, eene ver gadering houden ter zake van de manifestatie op 1 Mei. De vraag die hen op dit oogenblik ver deeld houdt is Zal men dien dag naar de Ka mers, naar het Elysée en de ministeriën trekken om den werkdag van acht uren te eischen Met onstuimigen aandrang laat men het „voor" en „tegen" hooren. De Allemanisten, gelijk reeds is gemeld, willen van een dergelijken stap niet hoo ren spreken. Men moet toonen, dat men het wel zal kunnen klaarspelen zonder de openbare mach ten. De Marxisten hebben daarentegen besloten eich tot de openbare machten te wenden, verge zeld van de vertegenwoordigers van het proletariaat in het depaitement der Seine, dat uitgenoodigd zal worden zich bij hen aan te sluiten. De Marxisten hebben verder besloten zich te ver staan met andere socialistische groepen, om eene gemeenschappelijke oproeping te richten tot de Pa nische arbeiders. Sommige vereenigingen, die geweigerd hebben tot dien stap mede te werken, willen de reden ■daarvan !>ekend maken door een manifest op de muren te laten aanplakken ongeveer van dezen [inhoud „Steik door ons recht en door de grootheid van ons doel, zullen wij ons beklag niet gaan doen aan de afgevaardigden, onze lasthebbers, noch aan de ministers, onze dienaren. Zij znllen naar de groote stem der arbeidersklasse te luisteren, aan onze rechtmatige en heilzame eischen te gehoorzamen hebben. „Leve de internationaleLeve de sociale partij Door den burgemeester van Brussel, is de arbei- deisbetoogingop 1 Mei toegestaan, onder voorwaar de dat het gemeentebestuur den te volgen weg aangeeft en de leiders dei- manifestatie voor de orde instaan Uit Sofia wordt medegedeeld, dat aan de Boel- gaarsche regeering belangrijke onthullingen om trent den moord op den minister Beltcheff zijn ge daan doos een Russisch agent, die ontevreden was met de belooning zijner diensten. Hij waarschuw de onder anderen dat een nieuw complot op het getouw was gezet, en noemde een aantal perso nen, die daarin betrokken zouden zyn, waaronder vele Russen, die onder verschillende voorwendsels te Belgrado en Boekarest verbljjf houden. Ook de teruggeroepen secretaris van het Boelgaarsche a- gentscbap te Boekarest heeft zjjne medeplichtig heid erkend en belangrijke inlichtingen gegeven. De veldmaarschalk graaf Von Moltke, die vrijdag namiddag nog de zitting van den rijksdag bijwoon de, is dien avond kwart voor tien ure, tengevolge wan een beroerte, overleden. Zijn dood was zeer kalm. Na den avondmaal- •tijd liet bij voor zich pianospelen, daarna maakte Lij zijn gewone whistpartij, doch moest, daar hij aich ongesteld voelde, het vertrek verlaten. Toen zjjti familie naai' hem ging kijken, bleek hij ern stig ziek en overleed spoedig. De keizerin legde een krans van rozen op zijn sterfbed. De rijksdag, het Pruisisch heerenhuis en het huis van afgevaardigden hieven hun zittin gen op ten teeken van rouw. De voorzitters brach ten hulde aan den grooten veldheer Onder ue Westfaafsche mijnwerkers is een werk staking uitgebroken. Over den omvang daarvan kan men nog weinig oordeelen. Het aantal werk- stakenden wordt begroot op 4 a 10.000. Naar het schijnt, zijn er van de 127.000 mijnwerkers, nog niet meer dan 6000 tot arbeidstaking overgegaan. Daar intusschen alle groote etablissementen, inzon derheid de spoorweg-en stoom vaartbestui en, reeds sinds maanden met reserve kolen hebben gewerkt, wordt er van alle kanten verwacht, dat er geene werkstaking zal worden geproclameerd. In de Vrijdag voortgezetta beraadslaging over de legerwet had dhr. Borret bezwaren uit nationaal, maat schappelijk en oeconemisch opzich't, tegen de ïegeling van den persoonleken dienstplicht. Alleen bij aanne ming van belangrijke wijziging daarvan waardoor die bezwaren uit den weg kunnen worden geruimd zal bij voor deze wet stemmen. De heer Uooseboom verdedigt de voorgestelde wet met kracht. Hij deed een beroep op alle leden die die tot verbetering der levende strijdkrachten wil den medewerken om de handen in een te slaan, en niet te veel op eigen meeningen te staan, om het regeerings-voorstel niet te verwerpen. De heer Lambrechts acht de wet bene revolitie op sociaal gebied. Zijne bezwaren tegen hoofdbe ginselen zijn verhooging van het contigeni den per soonlijke dienstplicht en financieele lasten. De heer Land staat aan de zijde der regeering ten aanzien van de wijze, waarop zjj voorstelt de zeemacht te organiseeren. De heer Mutsaers voert als zijn hoofdbezwaar aan het zoo noodlottige militarisme, onder welken last zoovele staten reeds zoo lang gebukt gaan. De financieele lasten zullen ondragelijk worden. De wet zelve zal een belemmering zijn voor de in dustrie. De heerClerckx achtte het wetsontwerp onaan nemelijk omdat bet de zware militaire lasten buiten evenredigheid verzwaart, zonder onze verdedigbaar heid ten goede te komen. De afschaffing der plaatsvervanging is ontijdig. De heer Van Velzen deelt vele der door de vrienden van dit ministerie geopperde bezwaren De heer Van der Velde heeft geen bezwaar tegen den persoonlijken dienstplichteene zuivere beslis sing hierover ware beter met eene wijziging op de wet voor de nationale militie. Op verzoek van den minister van binnen- landsche zaken zijn de gemeentebesturen door de commissarissen des Konings uitgenoodigd om, voor het geval belanghebbenden der bij de art. 3 van het kon. besluit van 16 Fetor, jl. (Staatsblad no. 30) gevorderde geboorte- of doopakte van weduwen van 1 burgerlijke ambtenaren ter bekoming van pensioen niet kunnen vertoonen, hun eenigen t|jd te laten, ten einde zich van zulke eene akte te voorzien, en bij gebleken onmacht om die te hekomen. op het j vertoon daarvan niet verder aan te dringen. In het bijzonder, wordt er bij gevoegd, kan worden voortgegaan met het uitreiken van attestaties de vita van hen, aan wie zij, onder de werking der 1 vorige regeling, van welke de nieuwe in dit opzicht niet verschilt, werden verstrekt. Verder is don gemeentebesturen verzocht, steeds gedrukte exem plaren dier attestaties, geheel gelijk aan de vast gestelde modellen, te gebruiken. Zoodanige exem plaren zullen, op aanvraag, kosteloos door den directeur van het pensioenfonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren worden ver strekt. Woensdag heeft te Middelburg door het an tirevolutionair provinciaal comité voor de aanstaan de verkiezing in Zeeland eene vergadering plaats gehad onder voorzitterschap van mr. Lucasse, lid der Tweede Kamer Ook de heeren Glinderman en jhr. mr. Pompe van Meerdervoort waren aanwezig. Ds. Littooij leidde de discussie. Hij wees op de taak van liet provinciaal comité om leiding te geven, eenheid te brengen en zoo uoolig hulp te bieder,, en sprak van den heeten strijd die de partij wacht, waarbij groote ijver zal moeten aan den dag gelegd worden. Vooral Middelburg en Oostburg zul len alle krachten moeten inspannen, te meer noo- dig, nu de katholieken in Nederland over den steun aan deze regeering te verleenen, verdeeld zijn en de roep der liberalen over de schijnbare en werke lijke tekortkomingen van dit ministerie zwakke vrienden tot de vijanden kan doen overloopen. Hij gaf verschillende wenken hoe den verkiezingsstrijd te voeren en te heiligen Hij vroeg met aandrang dat men den kerkelijken strijd toch uit de verkie zingen mocht weren, en de liberalen niet volgen op dat spoor, waar zij de kerkelijke zaken willen gebruiken tot voordeel van hunne staatkundige partij, De heer Pompe van Meerdervoort wees op de betere belastingregeling door deze regeering voorge steld, wat in Zeeland vermindering van gemeente en rijksbelastingen zal geven. Men is nog wel niet geslaagd in het doen van groote hervormingen doch de aanvankelijke resultaten zijn zeer gunstig. Hierop volgde eene gedachtenwisseling met de afdeelingen der districten Oostburg, Goes, Honte- nisse en Middelburg. Zierikzee was niet vertegen woordigd. Daarna werd de vergadering met dankzegging gesloten. Dezer dagen heeft in een der grootste hotels te Rotterdam intrek genomen een man. die be weerde graaf te zijn en zich als zoodanig had in geschreven in het hotelregister. Na eenige dagen verblijf en nadat hem de rekening was aangeboden, beeft de vreemdeling een chêque afgegeven op een der banken te Londen, waarvan echter bericht is ingekomen dat de man geheel onbekend was en de wissel niet met betaling werd gehonoreerd. In tusschen was de vreemdeling reeds uit het hotel verdwenen. Daar vermoed wordt dat hij zich nog in de nabijheid bevindt, en op dezelfde wijze tegen-

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 1