No. 497. Zaterdag 18 1891. 7' Jaar»'. Nieuws- e ii Advertentieblad ;li b voor Zeeuwse li- Vlaanil ere n. F. DIELEMVA, Staatkundig Overzicht. Biiiiicnlaiidsch Nieuws. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag:- en Vrijdagavond. A B ON NEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3 2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdag-namiddag TWEE uren. I Als een lid tot de klasse der ca morristen ver I heven werd, moest hij een soortgelijk verhoor on- B 7~7, u 1-i dergaan als bij zijne eerste toelating, waarbij weer Vreesehjke dingen zijn aan het i g dezelfde ceremoniën plaats hadden. Voorts moest bij de behandeling van het proces te Ban tegen Qm .fi zeke].0 geval]en zijne identiteit te kun- 179 personen, die terechtstaan wegens deelneming aan een geheim genootschapde Mala Vila. Deze naam „slecht leven" is ontleend aan den titel van een roman, die ten tijde zijner verschijning ont zaglijk veel gelezen werd en waarvan Degia Come de schrijver was. De ontdekking van het bestaan van het geheim genootschap is men verschuldigd aan het verklap- pen van negen leden, wellicht uit wraakoefening wegens bestraffing, ook daartoe gedreven door be- jrouw. Als iemand tot lid van hot genootschap wenschte aangenomen te worden, dan moet hij door een lid aan het hoofd der vereeniging worden voorgesteld Deze gelastte een ander lid den can- didaat een streng verhoor te doen ondergaan, ten einde te onderzoeken of de man waard was toe- gelaten te worden. Het verhoor werd gevoerd in j een soort van dieventaal. Gelijk reeds gemeld is, telde het genootschap drie klassen zij die tot de hoogste behoorden verkregen den naam van ca- morristen de opperste daarvan had den naam van „wijze meester." Tot de laagste klasse behoorden 1 de nieuwelingenzij heetten Giovanotti. Als een nieuw lid was aangenomen, werd er 1 eene vergadeiing bijeengeroepen van de klasse, waarbij hij ingelijld wordt Daar werden hein op i nieuw tal van vragen gedaan, weer in de soort van dieventaal. Vervolgens werd hem met veel mysteriën de eed afgenomen. Hierna inoe.-t hij I den eenen voet in een open graf houden, terwijl I de andere voet gebonden was aan een keten. Hij moest zweren zijn vader, zijne moeder, zijne vrouw en kinderen, en verder allen die hein dierbaar wa- j ren te verzaken, ten einde werkzaam te zijn voor I het doel van het genootschap. Ook moest hij den eed van nederigheid en zelfverloochening zweren. Nadat dit alles voltrokken was, richtte de „wijze meester" tot den nieweling eene rede in schrik wekkende beeldspraak, om hem een voorproefje te J geven van de verschrikkelijke straffen die hem j wachten, als hij verraad pleegt jegens het genoot 1 schap. Niemand werd bij de Mala Vita aangenomen I die gendarme, politiebeambte of tolbeambte was geweest. Roof schijut het voornaamste doel der samen I spanning geweest te zijn. Hetgeen geroofd werd, 1 alsook het losgeld dat van gevangenen werd ont- i vangen, werd in eene gemeenschappelijke kas ge daan een zeker deel daarvan was echter afzon derlijk bestemd voor de camoristen, wier plicht bet was, het overige binnen acht dagen onder al de leden te verdoelen. De „wijze meester" ontving evenwel ook hiervan het leeuwendeel. Vergrijp tegen de regelen van het genootschap en onge- I boorzaamheid aan de bevelen van een hooger ge plaatste werden zwaar gestraft, soms met den dood Het lot wees dengenen aan die de straf moest nen bewijzen, zich laten tatoueeren. Voor deze kenteekenen werden allerlei zonder linge en grillige zinnebeelden gekozen, zooals dui veis, engelen, slangen, dansende vrouwen, dolken, de leeuw van St. Marcus, Garibaldi, enz. Onder de gevangenen zijn er zeven gevonden, die veel vuldig getatoueerd zijn, één zelfs met 62 figuren. Tegenover het bericht in een Engelsch blad, over de poging tot een aanslag op den Ozaar, die in de over, kiezers zeggen, waarin de hervomingen bestaan, terwijl hij de alinea om bedeelden enz. uitteslui ten uit de paragraaf wenschte te lichten. De heer mr. Levy betoogde tegenover den heer Cuperus de Wbnschelijkheid dat het manifest de kiesbevoegdheid toelichtte op grond van het elas- tieke der bepalingen in de grondwet op dit punt. Hij bestreed alle amendementen en wilde de pa ragraaf ongewijzigd aannemen. Een amendement van den heer Van Hamel om, in plaats van meerderjarige, te lezen mannelijke Nederlanders, die den bij de wet gevorderden leef tijd bereikt hebben, nam het bestuur der „Unie" Petersburger garde-manége zou hebben plaats ge vonden, verzekert een Duitsch blad, dat het in staat is mede te deelen. dat onder de vele toe schouwers, die tegenwoordig warén, niemand iets bijzonders heeft opgemerkt. Daarom zou men mo gen aannemen dat men het Engelsche blad maar wat heeft wijs gemaakt. Volgens een bericht uit St. Petersburg aan den Matin is de invoer van alle vreemde bladen, die niet vijandig gestemd zijn tegenover de joden, en vooral de Russische, verboden. Binnen kort kan men weder nieuwe strenge maatregelen legen deze ongelukkige vervolgden wachten. Uit Odessa wordt gemeld, dat drie duizend Jo den wederom uit het gouvernement van Kieff zijn gezet. Men zou mogen vragen of de czaar niet wijzer dingen kan doen, bij voorbeeld een grond wet aan zijn volk geven, waarnaar het reeds lang smachtend uitziet. Bij kon. besluit is bevorderd tot commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw dr. C. E. van Koetsveld, hofprediker. De Tweede Kamer heeft besloten de leger - wet a. s. Dinsdag in behandeling te nemen. In de Zaterdag te Amsterdam gehouden al- gemeene vergadering van de „Liberale Unie" werd van half elf tot half een beraadslaagd over een voorstel van Prof. Buys c.s. om het bekende ma nifest niet te behandelen, als te veel afdalende in bijzonderheden van wettelijke regeling, maar tot de kiezers een woord te richten, waarin den wensch wordt uitgesproken naar regeling van kiesrecht, ook voor den werkman, van belastinghervorming, van invoering van leerplicht, tot voortgaande ont wikkeling van het stelsel van vrijen arbeid in Indie en van administratieve rechtspraak. Daartegen verzetten zich de heeren Duparc van Leeuwarden, Van Hamel en Levy van Amsterdam, Stigter van Goes en de bestuurders Fockema An dreae en Drucker, waarna het voorstel - Buys ver worpen werd met 61 tegen 21 stemmen. Na de pauze kwam het manifest aan de orde. De heeren Cuperus van Zutfen en Horn van Schie1- kiesbe- De heer Van de Rivière uit Dordrecht wenschte geheime invulling van het stembiljet, en uitsluiting van hen, die niet in staat zijn zelf in hun onder houd of in dat van hun gezin te voorzien. Ook deze twee amendementen nam het bestuur over. De heer Drucker lichtte de paragraaf toe, maar trad daarbij echter in een bestrijding der amen dementen. Hij zeide dat het bestuur met het woordje „aanstonds" bedoelde dat bij het opmaken van de kieswet dadelijk zoover worde gegaan als do grondwet toelaat Hierna ging men tot stemming over. alleieerst over het sub amendement-Cuperus, tot weglating der laatste alinea omtrent persouiilijke invulling van het stembiljet in het lokaal der stemming. Dit werd verworpen. Het amendement-Horn, tot weglating van de derde en vierde alinea uit de paragraaf betreffende de kiesbevoegdheid werd aangenomen met 52 te- gen 29 stemmen. Door deze aanneming verviel het amendement - Meesters. Een amendement-Cattie, om in die paragraaf op te nemen dat het de taak der liberale partij is dat de uitbreiding van het kiesrecht het eerst aan de orde worde gesteld, werd verworpen en daarna de gewijzigde kiesrecht paragraaf aangenomen. dam willen eene nadere uitlegging van voltrekken, en indien de door bet lot aangeweze- j voegdheid uit de paragraaf weggelaten, en die aan ne hieraan niet voldeed, dan onderging hij dezelfde I den wetgever overlaten, straf- AXEL, deu 17 April 1S91* Zaterdag had alhier ten huize van den Heer H. D. l'Ecluse eene vergadering van deelgenoten plaats van de in dit jaar opgerichte Hagelverzekerings- Maatschappij. Uit de mededeeling van het voorloopig bestuur bleek, dat het aantal deelgenoten tot 88 ge klommen was, terwijl bovendien door onderschei- ne landbouweis nog toezegging gedaan werd, om te zullen toetreden. Op voorstel van den heer J. Vogelvanger werd het voorloopig bestuur bij acclamatie definitief be noemd, zoodat het bestuur nu bestaat uit de heeren: K. J. A. G. baron Collot d'Escury te Boschka- pelle, P. Moes te Ter Neuzen, J. A. Pateer Ez. te Hontenisse, E. Plasschaert te St. Jansteen, L- van Waesberghe-Janssens te Hulst, C. van Waes, te "Westdorpe en B. C. Ysebaert te Axel. Tot schatters voor eventueels hagelschade wer den daarna bij stemming aangewezen de heerent C. de Deckere te Clinge, J. de Feijter te Ter De heer Meesters van Steenwijk wilde aan de Neuzen, J. de Maat te Axel, A. Govaert te West-

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 1