No. ÜH>. Woensdag 15 April I891 Jtiarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h-V laan deren. F. DIELEMAtf, AXEL. Staatkundig Overzicht Biiinciilandsrh Nieuws. AXIISCIIIi Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en rijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TM EE uren. In Italië is thans een monsterproces in behan deling. Te Bari staan 179 personen terecht, be schuldigd van te behooren tot een geheim misdadig genootschap, de Mala Vita genaamd. Voor de be handeling hunner zaak is de gerechtszaal bijzonder ingericht. Er zijn twee galerijen tegenover elkaar aangebracht, waarde beschuldigden, stevig geboeid, geplaatst zijn. De meesten hunner ontkennen ken nis gedragen te hebben van het bestaan van het genootschapmaar eenigen erkennen, dat zij ze kere personen aangevallen en gewond hebben op last van het genootschap. Een hur.ner heeft de namen van vele leden van het genootschap, alsook ■dien van den president opgegeven. Gedurende de vier maanden, dat de besehuldig- «den voorloopig in hechtenis zijn, is het aantal mis daden te Bari aanmeikelijk verminderd. Dertig advocaten verdedigden de beklaagden. 207 getuigen n charge zijn gedagvaard. Van de zijde der verdedi ging zijn er 425 opgeroepen. Een der terechtstaanden heelt verklaard, dat er minstens nog wel 220 le den van het geheim genootschap zijn, die onge moeid zijn gebleven De leden van het genoot schap zijn verdeeld in diie klassen de lagere is onderworpen aan de hoogere. Hij wist niet te zeggen hoe lang het genootschap reeds heeft be staan, maar stellig reeds vóór 1883. Sommigen hebben verklaard, dat de Mala Vita een genootschap is, georganiseerd ter vervolging van personen, van wie de leden zich het slachtoffer wanen. Nu en dan heerscht er in de zaal een verschrik kelijk rumoer. Prins Jéröme Bonaparte heeft in zijn testament het verlangen te kennen gegeven, om in Frank rijk begraven te worden, inde kapel van den Hei ligen Hieronymus. in het Hotel der Invalieden en wel in eene kleine crypt tegenover de kapel van den Heiligen Jozef, naast het grat van Napoleon I. Voor het geval dat de regeering daartoe geen vergunning wil geven, wenscht de prins te rusten in een kelder, gehouwen in eene rots in de golf van Ajaccio, welke rots de baai beheerscht. Eene piramide van graniet zal er opgericht worden om zijn graf aan te wijzen. „Daar," zegt hij in het testament, „zullen de golven klotsen tegen mijn graf, een beeld van mijn leven dat zoo veel bewogen was." Victor is, zooals bekend is, door Jéröme onterfd en Louis door den vader als het hoofd der familie aangewezen. Doch Louis heeft afstand gedaan van alle bevoorrechting en zijn broeder erkend als hoofd der familie. In dien zin heeft Victor alvast gehan deld. De executeuren-testamentair zijn daardoor in een moeilijken toestand geplaatst. Om uitvoe ring te geven aan den uitersten wil van Jéröme moeten zij zich verzetten tegen het optreden van den door den vader verwenschten zoonen door dezen te laten begaan, volbrengen zij niet den plicht hun door Jéröme opgelegd. Men denkt dat I dit geval nog tot verwikkelingen van teederen aard kan leiden. Men verwacht dat de Fransche regeering bij de wederbijeenkomst der Kamers een krediet zal aan vragen om de naar Aigentinie uitgewekene Fran- schen te hulp te komen. Dezen toch bevinden zich door de crisis die er heerscht in een kommervollen toestand en wenschen naar hun vaderland terug te keerendoch daartoe ontbreekt het hun aan de middelen. Het krediet nu van 50.000 francs, waarover de minister van binnenlandsche zaken met dat doel te beschikken heeft, is niet voldoen de om de Franschen aldaar van het noodige te voorzien voor hunnen terugkeer naar Frankrijk. Vandaar dat een aanvullingskrediet zal aangevraagd worden. Te Weenen hebben ongeveer 1300 bakkers het werk gestaakt. Naar aanleiding daarvan heeft de burgemeester met behulp der bakkerij van het mi litair hospitaal, eenige veldbakkerijen doen oprich ten en daarbij met eenige bakkerijen huiten de stad overeenkomsten gesloten, ten einde op deze wijze de stad van het noodige brood te voorzien. In de Vrijdag gehouden zitting der Eerste Ka mer, zijn na behandeling van de Stedenwet, aan genomen de wetsoutwerpen tot goedkeuring van de wijziging van het handels- en scheepvaartverdrag met Groot-Britfanje en Ierland; tot goedkeuring dei- verklaring met het Duitsche rijk gewisseld nopens maatregelen tegen den handel in vrouwen en meis jes tot uitvoering van de internationale overeen komst betreffende den verkoop van sterken drank op de Noordzee. Mede werden aangenomen de volgende ontwerpen; Bewaring der minuten van burgerlijke akten bij de Kantongerechten Voorziening in het gemis van de dubbelen der registers van den burgerlijken stand Verandering van de grenzen tusschen de ge meenten Biervliet, IJzendijke, Philippine, Ter Neu zen en Hoek Provinciale heffing in Friesland Aanvulling der wet houdende bepalingen bij het voorkomen van hondsdolheid Wijziging der wet op het geneeskundig Staats- toezicht Wijziging der wetten op de personeele belasting (paardenbelasting). Vaststelling van bepalingen tot voorkoming van aanvaring of aandrijving op de openbare wateren in het Rijk, (aangenomen met 21 tegen 13 st.) Bekrachtiging van een crediet door den gouver neur-generaal van Neerlandsch Indie geopend. Zaterdag heeft zij de Suikerwet aangenomen met 30 tegen 9 stemmen, en de Postwet zonder stemming. De Kamer is, tot nadere byeenroeping gescheiden. Uit Harlingen meldt men aan de N. R. Ct. Omtrent een valschen munter, vorige week ge grepen, verneemt men nog het volgendehij was te Leeuwarden met zijn kameraad in een loge ment van zeer bescheiden rang gehuisvest. De Leeuwarder politie had hem reeds in het oog en bracht Dinsdag aan de vrienden een intiem bezoek. De een lag reeds te bed, de andere was nog even achter uitgegaan, doch terugkeerende, bemerkte hij door eene ruit in de deur de aanwezigheid van den politieagent, wat hem aanspoorde om op min der gebruikelijke wijze, nl. over eene schutting en nogmaals over eene schutting, het hazenpad te kiezen. Nu ging hy by nacht nair Harlingen en deed daar navraag naar gelegenheid, om met eene stoomboot naar Rotterdam te komen. De politie, die hiervan hoorde, doorsnuffelde elke boot, wtlke hier passeerde, en vond den vluchteling dan ook op eene naar Rotterdam bestemd^ goederenboot, Gereed om hem de boeien aan te leggen, ontsnap te hij nog, en daarop werd eene drijfjacht gehou den, die eindigde met de definitieve arrestatie van den jongen man. Hij bleek de voornaamste fir mant te zijn, is kopergieter van beroep, terwijl de andere glazenmakers-diamanten zet en repareert; 1 beide beroepen schijnen nooit te veel voordeel aan te brengen, reden waarom mei, zichzelf de noodige betaalmiddelen, zij het ook „gesetzwidrig". verschaf te. De kopergieter maakte de munten geheel vol gens de regelen van zijn vakhij goot ze in eene doos met gips gevuld, waarin vooraf de voor- en keerzijde van den gulden waren afgedrukt. Het werk kan niet den meester loven, want het ma terieel is zoo blijkbaar onecht, dat men zonder veel moeite in het aangeboden muntstuk een looden gulden ziet. Het is den jongen man dan ook niet gelukt, hier meer dan twee producten zijner min der gewettigde nijverheid te plaatsen. Nader kan nog worden medegedeelddat zij den gepasseerden winter te Rotterdam reeds valsch geld schijnen vervaardigd en in omloop gebracht te hebben. Later is eene reis door hen onderno men door een gedeelte van ons land, en op ver schillende plaatsen is door hen valsch geld ver vaardigd en uitgegeven. In het logement te Leeuwarden hebben zij gepas seerden Dinsdag 14 valsche guldens vervaardigd en gedeeltelijk uitgegeven. Opmerkelijk is het. dat geen der huisgenooten in het logement eenig kwaad vermoeden tegen hen heeft opgevatintegendeel zij gedroegen zich aldaar als zeer fatsoenlijke hand werkslieden. Zij hebben voor den commissaris van politie Doijer eene volledige bekentenis afgelegd, waarbij voor de justitie gewichtige bijzonderheden aan het licht zijn gekomen. - In het dorp Oudehorne (Friesland) heeft, naar ons bericht wordt, het volgende plaats gehad. Een veehouder was aan een timmerman ƒ60 schuldig, waaronder ook rente. De schuldenaar wilde geen rente betalen, en de crediteur stelde zich toen te vreden met 55, mits hij dadelijke betaling er langde. De eerste stemde hierin toe, telde 20. op de tafel en deed daarop zijno portefeuille open om, zoo het heette, het overige met bankpapier te- betalen. Hij verzocht den crediteur inmiddels de rekening te quiteeren, waaraan deze voldeed, maar er kwam geen papier voor den dag. De veehouder wist echter de gequiteerdö rekening in handen te krijgen, en gaf deze aan zijn vrouw om ze nog eens goed na te zien. De vrouw verliet de kamer, maar kwam niet terug. Op eene listige manier wist de veehouder vervolgens zijnen tegenstander j buiten de woning te krijgen en grendelde daarop 'de huisdeur. Aanvankelijk verklaarde de veehou-

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 1