No. 495. Zaterdag 11 April 1891. 7e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li- Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Staatkundig Overzicht. Biniieiilandsch Nieuws. 4 WHSCIIIi COliS UT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote lettere worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal- Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Het mijnwerkers-congres te Parijs is geëindigd. Tot eene algemeene werkstaking ter verkrijging van een werkdag van acht uren is niet besloten, maar wel is vastgesteld, dat deze noodig zou kun nen worden, doch alvorens tot dien uitersten maat regel over te gaan, noodigt het congres de regee- ring en de wetgevers uit, zich met elkaar te ver-I staan omtrent eene internationale overeenkomstj voor eene bijzondere wet op alle mijnwerkers van toepassing. 1 Van den Belg Defuisseaux kwam het volgende gewichtige voorstel in behandelingOverwegende, dat de internationale gemeenschapsband tusschen de mijnwerkers hun de verplichting oplegt elkan der bij te staan, zoo vragen de Belgische gemach tigden, met bet oog op de aanstaande werkstaking, die in Belgie zal uitbarsten, dat het congres ver- klare dat de mijnwerkers in alle bondsstaten de Belgische mijnwerkers met al hunne macht te hulp zullen komen, hetzij door het uitvaardigen van de werkstaking in hun bekken, indien hunne patroons Belgie voorzien van steenkolen gedurende de werkstaking, hetzij door het uitgraven der steen kolen te beperken tot liet strikt noodige voor het eigen land, hetzij door alle andere, te hunner be schikking staande middelen. Defuisseaux verdedigde dit voorstel. Gij, En- gelschen, Franschen, Duitschers, sprak hij, kunt u zelf laten vertegenwoordigen in het parlement. Doch de in ellendigen toestand verkeerende Belgen kunnen dit niet. Tegen hen geldt het recht van den sterkste Verleent hun dus uwen bijstand. De Engelsche gemachtigde Parotte, uit het graaf schap York, verklaarde dat het moeilyk is na te gaan waarheen de kolen verzonden worden, als zij eenmaal uitgegraven zijn. Het wordt anders, in dien de Belgen op hunne markt de Engelsche steen kolen konden herkennen. Ja, dat kunnen wij werd door de Belgische ge machtigden geroepen. In dit geval, hernam Parotte, kunnen de Belgen er op rekenen, dat wij onzen patronen, die steen kolen naar Belgie zouden zenden, het leven zuur zullen maken. Wij zullen het wel zoodanig we ten in te richten, dat wij minder kolen uitgraven, zoodat zij hunne zendingen naar Belgie wel moe ten staken. In elk geval kunnen de Belgen op de beurs hunner Engelsche broeders rekenen. Daverende bijval volgde, en het voorstel werd bij acclamatie aangenomen. Met eenparige stemmen werd een voorstel van Engelsche gemachtigden aangenomen, waarbij aan een internationaal comité de taak wordt opgedra gen een ontwerp van organisatie voor den inter nationalen bond van mijnwerkers samen te stel len, dat bij het eerstvolgende congres zal ingediend Wórden. Ten slotte stelde een Fransche gemachtigde voor een wensch kenbaar te maken ten gunste van de groote manifestatie der werklieden op 1 Mei. Dit punt staat niet op het programmawerd hem geantwoord. Het had drie maanden voor de bijeenkomst van het congres er op behooren gesteld te worden. Dit antwoord was voldoende om de zaak buiten behandeling te laten. Een gemachtigde van elke nationaliteit stond nu beurtelings op om een kort woord van dank voor de gastvrije ontvangst uit te spreken. De congres-leden scheidden daarna van elkander, onder het roepen van: „Hoera!" enz. De Belgen en Franschen riepen „lieve de republiek Een Franschman deed den kreet hooren„Leve de re volutie 1" Te Brussel is een Belgisch arbeiders-congres ge houden. Hier ging het vrij verward toe. Vooral de afgevaardigden uit de steenkolenbekkens dron gen aan op de werkstaking op 1 Mei. De Gentsche gedelegeerden waren voor uitstel. Met bijna alge- meene stemmen werd ten slotte volmacht gegeven aan den algemeenen raad der arbeiderspartij, om, voor het geval dat de kamers niet onmiddellijk na afloop van de Paaschvacantie de kwestie der grond wetsherziening in behandeling namen, de algemee ns werkstaking uit te stellen tot na aanneming dei begrooting, doch dan ook krachtig handelend op te tredeD- i: ia De algemeene werkstaking is dus niet afgesteld, maar blijft als een groot gevaar voor de rust en de welvaart van Belgie dreigen. staan onder leiding van den heer W. Kes. De commissie voor het regelen dezer feestelijk heid bestaat uit de heeren mr. Van Hall en Van Ogtrop, leden van den gemeenteraad, en prof. A. G. van Hamel. Do uitvoering is voorloopig bepaald op 28 Mei. Het door den heer J. W. van Dalfsen ver vaardigde nieuwe Wilhelmus- of Volkslied, waar over wij in ons vorig nummer schreven, luidt als volgt. VOLKSLIED. Wilhelmus van Nassouwen Gold steeds der vadren lied Op hem mocht men vertrouwen, Zijn volk begaf hij niet 1 Streed hjj den strijd met Spanje, Toen Neerlands volk hem riep Ons Neerland dankt Oranje Die ons de vrijheid schiep 1 Oranje's heldenzonen, Zij volgden 's vaders spoor Nog klinkt in forsche tonen Hun roem de wereld door Met God en met Oranje, Zoo werd ons Neerland vrij, Verbroken 't juk van Spanje, Van Frankryks heerschappij! Ter herinnering aan den 67e verjaardag van H. K. H. mevrouwde Groothertogin van Saksen, prin ses Sopliia der Nederlanden, zuster van wijlen Z. M. Willem III, vlagden Woensdag te 'sGravenhage de openbare gebouwen en wapperde de Oranjekleur van den Haagschen toren. De troepen van het garnizoen waren togen 12 uren in de Maliebaan opgesteld, om door het hou den van parade de gebruikelijke militaire eer te brengen op den geboortedag van een lid der ko ninklijke familie. De generaal-majoor baron Taetsvan Ameiongen, inspecteur der infanterie en waarn. gouverneur dei- residentie, inspecteerde de bataljons, batterijen en escadrons. Toen deze opperofficier langs de gelederen van het regiment grenadiers en jagers trok, liet de Koninklijke militaire kapel het Wilhelmus hooren. Het defileeren vond in de gewone orde voorden generaal plaats, onder het bevel van kolonel jhr. Von Pestel, van de veld-ai tillerie, commandant der parade, welke werd bijgewoond door vele met bg de troepen ingedeelde officieren en gehouden ten aanschouwe van eene vrij talrijke menigte, die zich door het gure, regenachtige weder met had laten weerhouden. De fontein op het Binnenhof was voor de gele genheid in werking gebracht. Naar men verneemt, zal tijdens het verblijf van HH. MM. de Koningin regentes en de Koningin te Amsterdam in de Nieuwe Kerk eene muziek uitvoering plaats hebben, waarop onder anderen ten gehoore zal worden gebracht eene cantate, voor welke prof. Beets de woorden en de heer B. Zweers de muziek heeft geschreven. Koor en orkest zullen In oorlog en gevaren Bleek steeds de hechte band Doch ook in vredesjaren Verbond hij Vorst en Land En - scheen de toekomst duister, Bleef ons geen Willem meer, - Toch straalt d' aloude luister Op Wilhelmina neer! Daarom, Oranje boven 't Weerklink' uit aller hart, Met krachtig, blij gelooven, Dat fier gevaren tart! Met haar de toekomst tegen, Versterkt den ouden band God stelle haar ten zegen Van Volk en Vaderland Voor eenige dagen werd aan de gemeente politie te Groningen kennis gegeven, dat onder verdachte omstandigheden en togen de helft der werkelijke waarde geheele wagenvrachten metsel- steenen werden verkocht. De politie stelde na tuurlijk een onderzoek in, en ontdekte weldra een viertal personen, die op verschillende tijdstippen duizende nieuwe steenen tegen lage prijzen hadden eekocht, welke steenen in beslag werden genomen, terwijl daarna de verschillende bestolen eigenaren, vier in getal, die intusschen nog niets van de ver missing hadden bemerkt, werden opgespoord. De dief zekere S. en wel bekend bij de politie, liep natuurlijk ook in de val. Hij is yoermansknecht en terwijl hij voor verschillende karweien steen moest aanvoeren, bracht hij zoo nu en dan een vrachtje naar de opkoopers, met wie hij te voi en een accoord had getroffen. Procesverbaal werd van i

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 1