Nieuws. Dring' luid van uit ons feestgedruis De beê uw' Hemel in „Blijv' ons aloud Oranjehuis Met 't volk steeds één gezin Ja, ook in tijden, droef en bang, Weerklinke aan allen kant „Bewaar de Koninginne lang En 't lieve Vaderland Gewyzigd door J. W. v. DALFSEN. (Het „Wilhelmus" nemen wy in een volgend nummer op.) H.H. M.M. zullen den 26 Mei a.s., het of- ficieële bezoek aan Amsterdam brengen. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is tot hervatting harer werkzaamheden opgeroepen tegen Dinsdag 14 April des namiddags te 2 uren. AXEL, den 7 April 1891. Heden namiddag had bij P. Koole, namens den heer J. Heijnsdijk alhier, door den heei P. C. Quist te Ter Neuzen, de aanbesteding plaats van het bouwen van een Woonhuis met Schuur, aan den grindweg van Axel naar de Sassing, met bij levering van materialen, arbeidsloonen, enz. Hiervoor werd ingeschreven door den heer M. D. de Putter te Ter Nsuzeu voor ƒ951. A.s. Donderdag den 9 April des voormiddags te 10 ure zal de Gemeenteraad alhier vergaderen, ter behandeling van de volgende zaken le. Rekwest van A. J. Cornelisse, houdende verzoek om grond van de gemeente aan hem in koop af te staan. 2e. Vaststellen van het kohier der Schoolgelden 2e kwartaal 1891. Zaterdag namiddag had het tweejarig zoontje van C. v. d. K. te Schuddebeurs nabij Hulst, het ongeluk in een voor de woning liggenden water put te vallen, waaruit hij levenloos werd opge haald. Door -een raam open te laten staan, viel Don derdag ochtend io de Liudenstraat te Amsterdam een kind «it een tweede verdieping op straat. Terstond door den vader naar 't gasthuis gebracht en aldaar verbonden is de kleine evenwel op den terugweg naar huis bezweken. Den avond te voren werd in de Laurierstraat aldaar oen kind door een melkwagen overreden. De wielen gingen de arme kleine over het hoofd, zoodat het spoedig aan de gevolgen overleed. Een arlieider te Brurcmen had eene koe. die binnen eenige weken moest kalveren. De koe ■werd ziek en de eigenaar, die bang was dat ze dood zou gaan, waardoor natuurlijk ook het kalf verloren ging, was zoo wreed om de koe levend open te snyden, het kalf er uit te nemen en eerst •daarna de koe af Le maken. Dat deze onnatuur lijke handelwijze weinig aan het doel beantwoordde bleek, daar l>et kalf slechts 1 dag leefde. Het behoeft ihaast geen afzonderlijke vermelding, dat van deze handelwijze proces-verbaal is opge maakt. Te Hollandscneveld, bij Hoogeveen, is de ruim 80-jarige grijsaard H. H. van der Weide voorover in het vuur gevallen. Hoewel hij spoe dig werd geholpen, is hij kort daarna aan zijne brandwonden bezweken. Men schrijft uit Puttershoek aan deN.R. Ct. -Bij het op den wal brengen der nieuwe stoom ketels voor het stoomgemaal ,,'t Hoofd van Bent huizen" brak een tros van een der kaapstanders, waarmede deze op het droge werden gewonden, met het gevolg dat de andere kaapstander niet kon worden gehouden en een der spaken een jon getje van omstreeks 14 jaar tegen het hoofd sloeg, zoodat bijna onmiddellijk de dood volgde. De commissie van landeigenaren in de ge meente Het Bildt heeft in hare vergadering vanjl. Vrijdag eenige besluiten genomen, waarmede de landbouwers zijn in kennis gesteld. Deze besluiten houden het volgende in: Geen der landbouwers mag van 3 April 1891 tot 11 Mei 1892 leden in dienst nemen van de bekende vereeniging „Broedertrouw", tenzij dezen in aanwezigheid van twee getuigen verklaren voor den volgenden Zondag hun lidmaatschap op te zeggen en nalaten de Vergaderingen van „Broeder trouw" bij te wonen. Wordt een arbeider in dienst genomen en komt hij in deze zijne beloften niet na, zoo moet hij on middellijk worden ontslagen. Wat de op dit oogenbiik in dienst zijnde leden van „Broedertrouw" betreft, deze mogen lid der Vereeniging blijven. Dön werkgevers, die volgens bovenstaande be sluiten handelen en genoodzaakt zijn, werkvolk van elders aan te werven, zal door de commissie van landeigenaren de kosten voor inwoning en voeding der vreemde werklieden worden vergoed, benevens het loon, dat deze boven den gewonér. loonstandaard mocht worden uitbetaald. De stoomboot „Stad Appingadam" is op de terugreis van Groningen naai Appingedam gezon ken Men zegt, dat de boot door te zwaren dek last gekanteld en er daardoor water in de kajuit is gestroomd. De lading, groorendeels bestaande uit verschillende koopwaren, is doornat geworden, zoodat de schade voor de ondernemers nog al aan zienlijk is. Men zal trachten de stoomboot weder boven water te krijgen. Dezer dagen overleed teSimpelveld een zon derling, die eene aanzienlijke som geld in den muur van het bakhuis zijner woning had ingemet seld. De erfgenamen, die wisten dat er zich geld moest bevinden, doch niets vonden, begonnen alles te onderzoeken en ontdekten eindelijk eene versch gemetselde plaats in het bakhuis, waaruit spoedig eene kapitale som werd te voorschijn gehaald. Te Haarlem is jl. Woensdag een proef ge nomen met een toestel, waardoor het in beweging brengen van tramrijtuigen zeer wordt verlicht en de paarden niet meer behoeven te doen dan zich in beweging te stellen om ook het rijtuig in be weging te krijgen. De vinding berust op een hef boomonsysteem dat op de assen der rijtuigen is aangebracht. Ook als remtoestel kan het dienst doen, indien het rijtuig een hoogte opgaande wil terugloopen. De koetsier heeft dan niets anders te doen dan op de trede te drukken die op het balkon is aangebracht, en zijn paard aan te zetten. Door een automatische beweging wordt de toestel buiten werking gesteld, znodra de strengen van het tuig slap hangen. Alsdan gaat de uitgetrokken stang naar binnen De kracht die het paard voor het aanzetten heeft te gebruiken, is gelijk aan een derde van die be noodigd zonder toestel, en waar bij de proef een geremde wagen niet was voort te tiekken. was dit mogelijk, zoodra de toestel werd in werking gebracht. Een rijtuig met 40 personen werd dan met 2 vingers voortgetrokken. Men denkt dat hiermede het middel is gevonden waardoor de tram paarden worden bewaard voor het indrukken der borst en het uit elkaar trekken der achrorbeenen. Op de fabriek van den heer P. te Helmond is een blind arbeider werkzaam. Voor eenige jaren aan eene oogziekte lijdende, begaf Jos. Kuijpers zich naai- Utrecht tot genezing. Doch te vergeefs. Hij werd aan beide oogen zoo goed als blind. Heel zeldzaam mag het heeten, dat deze blinde correct zijn werk in de blauwververij verricht, 21 blauw kuipen onder zijn beheer heeft, het katoenen goed uit deze kuip neemt en weer in een andere werpt en elders uitwringt enz. Alles weet hij ook bene den te vinden. Zijn heer, die zijnen ijver en so- lied werk op prijs stelt, verhief hem tot meester knecht in de blauwververij en bezoldigt hem goed. Buiten de fabriek moet men hem natuurlijk lei den. Ten huize van mevr. de wed. L. te Does burg is een brutale diefstal gepleegd. Zij heeft bij de politie aangifte gedaan van het gemis van een blikken trommel met ongeveer ƒ500 aan effecten, vier zilveren lepels en vier zilveren vorken en een spaarbankboekje van 100. Bij de ontdekking viel het vermoeden op zekere vrouw T., wier dochter bij mevr. L. dienstbaar was, en 's avonds als zy uitging, den sleutel van het huis mocht medenemen. Vrouw T. is aangehouden en naar Arnhem over gebracht. Een koopman te Doesburg, is, naar men zegt, wegens het koopen der gestolen goederen in deze zaak betrokken. Nader wordt gemeld dat de ontvreemde voor*, werpen en effecten zijn teruggevonden achter het behang in de woning van vrouw T. Slechts eei kleine som zilvergeld ontbrak. Toen de heer B. H. S. te Nijega Dinsdag» avond per rijtuig terugkeerde uit Oudega, sloeg het paard op hol. Hij trachtte zich door een spronj! uit het rijtuig te redden, doch viel met het gevolg dat hij op de plaats dood bleef. Zijn lijk weii eerst den volgenden morgen gevonden. Te Molenbeersel is een kind tengevolge van het inslikken van een boon overleden. Het gebeurt soms, dat een ring wat men noemt aan den vinger ingegroeid is, dat wil zeg gen, dat de ring niet verwijderd kan worden, om dat de vinger daarom heen dik geworden is. In zulk een geval is het niet noodig den ring te laten doorvijlen, maar passe men het volgende middel toemen wikkele een smal elastiek bandje dicht en stijf om den vinger, zoodat er geen tus- schenruimte blijft; daarop houdt men de hand recht in de hoogte en in weinige minuten zal de vingel reeds merkbaar geslonken zijn. Het bandje wordt dan snel afgenomen en dadelijk opnieuw aange legd zonder tijd te verliezen, de hand weder in de hoogte gehouden, en na vijf minuten, als het bandje weder verwijderd is, zal de vinger dun ge noeg geworden zijn om den ring er over heen te schuiven. Te Kemseke (Belgie) sloeg de zoon van een brouwer een met verlof zynd militair zoo geweldig met een bierboom, dat men voor diens leven vree9l Een twist over eep meisje ging aan het gebeurde vooraf. Koning Frederik VI van Denemarken trad op een reis door Jutland eens een dorpsschool binnen en vond de kinderen flink aan het werk en vlug in hun antwoorden. „Wel kinderen," vroeg hij verder, „wie kent de naam van Denemarkens grootste koningen En uit vele monden klonk het„Canut de GrooteJ Waldimar en Christiaan IV." Juist toen stond een meisje op, wie de onderwij zer iets in het oor had gefluisterd, en hief haai vinger omhoog. „Weet jij er nog een?" vroeg de koning. „Ja - Frederik VI." „Zoo, en welke groote dingen deed die dan j Het arme kind stamelde wat, zweeg en bloosde; Eindelijk kwam het hooge woord er uit„Ik weet het niet." „Wees maar niet verlegen, kindlief," zeide de koning toen, „ik weet het zelf ook niet." Een ongelooflijk wieede daad werd dezer da gen voor het gerechtshof te Berlijn behandeld. Op den avond van den 30sten September van het vo rige jaar werd de aandacht van den politie agent Roszdeutscher getrokken door een menigte mem schen, die rondom een bank in de Bulowstrassj stonden. Toen hij naderbij kwam zag hy, dat eet klein meisje dat op de bank lag, hot voorwerp was van het medelijden der omstanders. Het kind was op straat ineengezakt, men had het op de bank ge legd, en spoedig de oorzaak van haar erbarmelij ken toestand ontdekt, daar het meisje, bijkomende weenend naar hare voetjes wees. Men trok he; schoenen en kousen uit en nu bleek het, dat bei de voeten tot boven den enkel geheel ver brand warenelke voet was met een brandblaaf van een vinger hoog bedekt. De agent hoorde van het kind, dat het Augusta Holzheimer heette et in een nabijzijnde straat woonde. De politiedienaar was volkomen met het geval bekend, door eet aanklacht, die kort te voren bij zijn bureau was ingediend. De moeder van het kind was een ze kere weduwe Holzheimer, die te zamen woondf met een kellner Braun. Deze werd onlangs ge arresteerd, omdat men vertelde, dat hij de kleine Augusta op onmenschelijke wijze had mishandeld De laatste werd eerst naar het politiebureau er vervolgens naar het gasthuis gebracht, waar het langen tijd tot genezing van hare brandwonden moest blijven. Het meisje vertelde, toen zij werd ondervraagd, dat zij op genoemden avond doot

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 2