I I- No. 494. Woensdag 8 April 1891. Juarg. Nieuws- en Ad verten tie I) lad voor Zeeuwse li-Vlaand ere n. F. DIELEMAN, AXEL. Staatkundig Overzicht. Biiiiiciilaiidsch Nieuws. HHSflli I COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Omtrent den moordaanslag te Sofia, waarvan de minister van financien Beltschefi als slachtoffer gevallen is, blijft, zoowel wat de daders als wat de beweegredenen daartoe betreft, alles nog in duister gehuld. Het was 's avonds omstreeks 8 uur, toen de ministers Stamboeloff en Beltscheff, in druk gesprek en langzaam, wandelden langs het tegenover het paleis van den vorst gelegen park, terwijl eenige passen achter hen de gendar me ging, die steeds den minister op eenigen af stand volgt, daar herhaaldelijk van plannen of komplotten gebleken is om den minister van het leven te berooven. Toegang tot het park geven vier, onderling ongeveei op gelijken afstand van elkaar gelegen hekken, waarvan het vierde grenst aan een woonhuis, hetwelk de eigenaar tot dusver weigerde aan de stad af te staan. Dit hek ligt dientengevolge des avonds in de schaduw, en daar van hebben de moordenaars gebruik gemaaktzij iwerden dientengevolge door de naderende ministers voor den aanslag niet opgemerkt en konden na den aanslag, door de duisternis geholpen, spoedig (spoorloos in het park verdwijnen. Over het aantal schoten, welke er in een om mezien gelost werden, loopen de rapporten uiteen, maar er blijkt uit, dat ten minste twee personen geschoten hebben en vier schoten gevallen zijn. Het met een pijnlijken uitroep neerstorten van den heer Beltscheff, die enkele oogenblikken na den aanslag den laatsten adem uitblies is oorzaak (gsweest dat de moordenaars niet achtervolgd zijn. Aan de Neue freie Presse wordt uit Sofia ge meld, dat er zeer ernstige vermoedens bestaan omtrent de medeplichtigheid van Karaveloff, den vroegeren minister van binnet.landsche zaken van brins Alexander van Batten berg, van wien later gebleken isdat hij met Russische intriganten heulde en dat er zware verdenking rust op per sonen, die gerekend worden tot de Russischgezin de kringen te Sofia te behooren. Intusschen er jwordt niet bij gemeld wat er grond tot deze ver j moedens geeft, dan alleen het bekende feit', dat Staraboeloffs politiek gekeerd is tegen elke on mid-1 (dellijke inmenging van Rusland in de binnenland sche aangelegenheden van Bulgarije. Zoolang er eigenlijk nog niets met zekerheid bekend is van de moordenaars noch van hunno drijfveeren, is dan ook de waarschuwing der Nordd. Allg. Zeit. tegen overijlde gevolgtrekkingen en be schuldigingen alleszins gerechtvaardigd. Dat trou wens zelfs de Bulgaaische politie nog geheel in het duister tast, althans den laatsten dag der vorige maand nog tastte, blijkt uit het bericht, dat zij eene belooning van 20.000 francs heeft uit geloofd voor hem, die haar mededeelingen verschaft waardoor de opsporing en aanhouding der moor denaars mogelijk wordt. Aan de weduwe van Beltscheff is door de ie geering een jaarlijksch pensioen van 9000. francs toegestaan. Groot opzien baart te Berlijn een heftig artikel der Kreuzztg tegen de Russische keizerlijke fami- jlie naar aanleiding van een gerucht in de Duit- sche pers, dat de gemalin van den jongen Russi- scben grootvorst Konstantijn, geboren prinses Eli sabeth van Saksen-Altenburg, Rusland verlaten heeft en niet eerder terugkeeren wil, dan tot haar voldoende waarborgen gegeven worden, dat zij niet langer aan de onduldbare plagerijen zal blootstaan, om haar protestantsch geloof tegen het Grieksch- orthodoxe te verwisselen. Met naam en toenaam somt de Kreuzztg de verschillende grootvorsten, ooms en broeders van den czaar op, die Duitsche prinsessen gehuwd heb ben, en deelt mede, welk onbeschaamd leven van echtbreuk en lichtzinnigheid deze Russische vor sten ten koste hunner gemalinnen hebben geleid. Ten slotte verklaart het blad niet te gelooven, dat er nog Duitsche prinsessen bereid zullen zijn een huwelijk aan te gaan met een Russischen grootvorst sedert vastgesteld is, dat elke vorstin bij haar echtverbintenis tot de Grieksch-Orthodoxe kerk moet overgaan. Te Parijs wordt een internationaal mijnwerkers congres gehouden met het doel een algemeenen bond op te lichten om alzoo eene macht te kun nen vormen tegenover de mijneigenaars. De Spaansche regeering ontving zeer verontrus tende bei ichten over den binnenlandschen toestand in Portugal, waar de republikeinsche beweging zich uitbreidt. Men neemt voorzorgsmaatregelen aan de Poi tugeesch-Spaansche grens, Het voornemen moet bestaan in de aanstaan* de bijeenkomst der Tweede Kamer eerst eenige ontwerpen in de afdeelingen te doen onderzoeken en vervolgens in de openbare zitting onder meer aan de orde te stellen het ontwerp tot verlenging van den diensttijd der zeemilitie en de legerwet. De behandeling van het laatste ontwerp zou ech ter eerst tegen 21 dezer kunnen worden te ge- moet gezien. Donderdag middag had te "Vlissiogen, bij het laden van het stoomschip „Dunbar Castle." een te Middelburg wonend werkman het ongeluk een ij zeren buis ovei het lichaam te krijgen, waardoor hij ernstige verwondingen bekwam. Per brancard werd hij naar het gasthuis en dienzelfden avond nog naar zijne woonplaats ver voerd. Eigen onvoorzichtigheid schijnt alweer de oorzaak van het ongeval te zijn. Donderdag wilde eene vrouw, die een wa gentje voorttrok, waarin haar eenig kindje was ge zeten, op den rijweg tusschen 's Gravenpolder en Biezelingen een met hout geladen wagen, wel ke door twee paarden werd voortbewogen, voor bijgaan. Daardoor werd een der paarden schichtig en liep tegen bet wagentje aan, dat dientengevolge met het kind van den weg werd geworpen. De kleine is aan de gevolgen van dit ongeluk overleden. Omtrent een te Assen veel geruchtmakende zaak van verduisteringen ten bedrage van omstreeks ƒ3000, ten nadeele van de Hervormde diaconie aldaar in de laatste vijf jaren gepleegd door A. P., administrateur bij den boekhouder-diaken, te vens beëedigd klerk ter griffie van de rechtbank en klerk in de gevangenis te Assen, verneemt men nog, dat de kerkeraad, nadat deze van de ge pleegde verduisteringen kennis had bekomen, be sloten had, de zaak voor de justitie geheim te houden, omdat de vader en de schoonvader van A. P. zich bereid hadden verklaard, te zamen 1000 gulden in de kas der diaconie te storten en A. P. zelf bereid was, zich te verbinden, aan de drie boekhouders-diakenen, die elkander in de laatste vijf jaren hadden opgevolgd, ondor wiens bestuur de verduisteringen hadden plaats gehad, en die in de kas der diaconie reeds omstreeks ƒ2000 tot aanzuivering van het tekort hadden gestort, dat bedrag terug te geven, wanneer hij eventueel van zijn' schoonvader zou erven. Desniettegenstaande kwam de zaak ter kennis van de justitie en werd de ontrouwe administrateur 11. Dinsdag in het pa leis van justitie gevangen genomen. Hij kwam tot zijn misdrijf, doordat hij en zijne vrouw meer verteerden dan hun inkomen toeliet. Na den dood van Z. M. den Koning werd vrij algemeen in ons land de behoefte gevoeld aan eene wijziging onzer Volksliederen, die past op de veranderde tijdsomstandigheden. Ook de Vereeni- ging tot Verbetering van den Volkszang te Am sterdam oordeelde, dat de oude woorden niet on veranderd konden gezongen woi den e.i Jaar iedere uitvoering der Vereeniging besloten wordt met het zingen van het „Wien Neerlandsch bloed" en veel al ook van het Wilhelmus was het noodzakelijk zoo spoedig mogelyk uit te zien naar een nieuwen tekst. Het Bestuur heeft kennis genomen van de verschillende wijzigingen, in de bladen en tijd schriften voorgesteld, en ook van die. welke het van andere zijde toegezonden werden. Na rjjp be raad zyn de woorden gekozen van den Heer J. W. Van Dalfsen te Amsterdam. Het Bestuur biedt die hierbij het publiek en vooral ook den onder wijzers aan. Het hoopt, dat zijne keuze ook naar het oordeel van anderen gelukkig mag genoemd worden. Om de liederen zoo algemeen mogelijk bekend te maken en daardoor eenheid te verkrijgen, stelt het Bestuur voor iederen belangstellende, op franco aanvraag een exemplaar kosteloos beschikbaar. Men richtte zich daarvoor tot den Secretaris, den Heer J. H. Gaarenstroom, Marnixkade 28 te Amsterdam. WIEN NEERLANDSCH BLOED. Wien Neerlandsch bloed door d' adren vloeit, Wien 't hart klopt fier en vrij, Wie voor zijn volk van liefde gloeit, Verheft' den zang als wij Hij roem' met allen, welgezind, Den onverbreekbren band, Die hier Oranje en Neerland bindt, Vorstin en Vaderland (bis) Bescherm, o Godbewaak den grond, Waarop onze adem gaat, De plek, waar onze wieg op stond, Wellicht óns sterfiiur slaat. Wij smeeken van uw Vaderhand,. Met blijden kinderzin, Behoud voor 't lieve Vaderland, Voor Land en Koningin(bis).

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 1