Zaterdag 28 Mauri ISiH. II Nieuws- en A <1 vertentiebla (I voor Zeeuwscb-Vlaamleren. F. DIELEMAX AXEL. Staatkundig Overzicht. Binnenlandse!! Nieuws. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden SO cent; franco per post 60 cent; voor B e l g i 80 cent. Afzonder!, numm. 3 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TXVEE uren. In de ijzer- en staalfabrieken en in de kolenmij «en van 'Cockerill te Seraing, is eene werkstaking uitgebroken, waaromtrent wij aan cte N. Kott.ui. het volgende ontleenen iw„mon on Vrijdag is, voor bet groote publiek volkomen on verwacht, eene werkstaking uitgebroken in de ij zer- en staalfabrieken en in de kolenmijnen van Cockerill te Seraing, terwijl ook gelijktijdig te An- gleur alle mijnarbeiders het werk staakten, of juis ter van de 3000 man, die daar in de mijnen wei- ken. 2800. Reeds in den vroegen ochtend vorm den de werkstakers uit deze aan elkaar grenzen de plaatsen eene opeengedrongen menigte, welke «ene dreigende houding aannam voor de ijzeismel- terijen der firma Cockerill, zoodat debereden gen darmerie, ter hulpgeroepen, de menigte uit elkaar lagen moesthonderden vluchtten in het stations gebouw, waarin door het gedrang een aantal rui ten gebroken werden, maar de Vrijdag ging zon der verdere rustverstoring voorbij. Zoo ook sa terdag alleen was dien dag het aantal werksta kers van omstreeks 3500 tot 5500 gestegen ter wijl Dinsdagmorgen de toestand wederom iets ver b6Ren treurig verschijnsel is het, dat niemand de oorzaak der werkstaking weet te noemen, omdat er uit blijkt, hoe lichtvaardig en ondoordacht het uiterste middel, wat eene werkstaking toch steeds moet blijven, door de leiders wordt aangegrepen. Vrndag heette het algemeen, dat de oorzaak hier in lag, dat vier ijzersmelters, die zonder hunne chefs te waarschuwen eenige dagen niet te werk gekomen waren, bij hunnen terugkeer afgewezen en ontslagen waren. Toen zich dit gerucht ver spreidde, berichtte de heer Greiner, directeur der inrichtingen van Cockerill, per telegraaf aan de bUdDe arbeiders der staal- en ijzerfabrieken stellen al '"t mogelijke in het werk om de voortzetting van den arbeid in de smelterijen onmogelijk te maken, maar de smelters bieden aan eiken dwang weer stand, daarvoor tevens eene duidelijke logenstraf fing gevend aan het gerucht, dat het wegzenden van vier hunner kameraden de oorzaak zou zpn van de werkstaking der aibeiders in de staai- en ijzerfabrieken en in de mijnen." Zelfs de directeur schijnt dus de eigenlijke ooi; zaak der werkstaking niet te kennen, zoodat zij uitgebroken moet zijn reeds vóórdat er eene po ging beproefd is om de wensehen der arbeiders ingewilligd te krijgen. Is dit werkelijk zoo, dan is het verwijt der Meuse aan den Raad van nijver heid en arbeid, dat hij zaterdag zelfs nog met bij eengeroepen was en niets beproefd had om de werkstaking te voorkomen, weinig gerechtvaardigd. Die raad, zegt het blad. komt altijd te laat, hoe wel hij in het leven geroepen is ook om werksta kingen overbodig te maken, en voor bevrediging der partijen zal hij nuttiger werkzaam zijn dan de gendarmen, die er met te grooten ijver maar op inhakken." Dit is alles waar, indien de arbeiders maar hunne grieven althans bekend maken alvo rens tot werkstaking over te gaan. De Réforme, het orgaan der radicalen te Brus sel, dat den arbeiders in hunnen strijd voor ver betering van hun lot waarlijk niet ongenegen is, weet ook van geen reden voor eene werkstaking. „Er schijnt, zoo luiden zijn eigen woorden, aan weerskanten allerlei misverstand te bestaan, het welk door eene oprechte poging tot verzoening geheel zou kunnen worden weggenomen. Koppig heid is in zulke geschillen het ergste, en minder verschoonbaar nog bij den patroon dan bij den werkman, omdat de eerste zooveel beschaafder en verstandiger moet zijn en zooveel meer geleerd heeft." En dan betoogt het blad, dat in dit op zicht op het bestuur der firma Cockerill nog groo ter verantwoordelijkheid rust, omdat zij, die de eerste en de grootste nijverheidsinrichting des lands is, een voorbeeld zou moeten zijn voor alle an e- re ten aanzien der goede verhouding tusschen werk gever en werknemer noblesse oblige 1 Er is ten slotte aan de Réforme maar één con flict te Seraing bekend, doch dit is van geheel ju- ridischen aard en op het oogenblik voor den rech ter te Luik aanhangig. Het betreft de schadever goeding van 20 francs, door de firma geëischt van den arbeider die het arbeidscontract verbreekt. De advocaat Paul Heuse te Luik vertegenwoordigt in dit proces de belangen der arbeiders. Deze zuive re rechtsstrijd kan toch zeker niet de oorzaak der werkstaking zijn. Volgens het offieuse „Journal de Bruxelles" heeft de Congo-regeering den heer Greshoff, den verte genwoordiger van de „Afrik. Handelsvennootschap, het verblijf in den Congo-Staat ontzegd, Naar aanleiding van deze mededeeling meldt de N. Rott. Ct., dat reeds eene weerlegging der grie ven van den vrijen Congo Staat tegen den heer Greshoff, punt voor punt. in handen is gesteld van onze regeering, met het verzoek, door bemiddeling van den Nedorlandscheu gezant te Brussel te be werken, dat de maatregel van verbanning, tegen der. heer Greshoff geheel ten omechte genomen, niet door den souverein worde bekrachtigd, voor dat er een onderzoek hebbe plaats gehad. Het besluit tot verbanning van den heer Greshoff is door den gouverneur inderdaad genomen zonder eenigen vorm van proces, zoodat hem zelfs de ge legenheid tot verweer niet gegeven was. „De heer Greshoff, zegt de N. R. Ct., die tot Nederlandsch consul aan den Boven Congo was benoemd, was even vóór zijne verbanning doord6n Congo Staat het exequatur geweigerd." Aan het „Journal des Débats' wordt gemeld, dat de toestand tusschen de Congo regeenng en de vreemde kooplieden, die in den Congo-staat zijn gevestigd, zeer gespannen is. Twee Nederlandsche stoombooten, met een la- I ding koopwaren, ingenomen te Brazzaville en be- I stemd voor handelskantoren, gevestigd op Belgisch i gebied, werden door de ambtenaren der Congo re I geering aangehouden, zoodra zij de Belgische pens I passeerden. Er werd zelfs op de booten geschoten en de beambten gingen aan boord om de lading te onderzoeken, zonder te letten op de vrachtbrieven, welke door den gouverneur der Fransche kolonie waren verleend. De Congo-regeering beweert het recht te hebben de lading der stoombooten, die den Congo bevaren, te onderzoeken, maar de kooplieden weigeren zich aan dit onderzoek te onderwerpen, op grond van de Beriijnsche Congo-abte, welke bepaalt, dat de scheepvaart op den Congo op geenerlei wijze mag belemmerd worden. Te Brazzaville, waarheen de stoombooten terug keerden, heerschte groote opgewondenheid over 't gebeurde. - In de Peperstraat te Rotterdam is Dinsdag middag een moordaanslag gepleegd op eene 28jari- ge vrouw van verdachte zed«n. Deze persoon hield met den man. met wien zij' leefde en die den moordaanslag pleegde een bier huis aan het Spinhuiswater. Dinsdag middag bezocht zij hare zuster in de Peperstraat, waar zich de dader mede aanmeldde en haar te spreken vroeg. Zoodra ssii in het por taal verscheen, kreeg zq een revolverschot in den nek en drie in den rug. Zij zeeg daarop ineen, badende in haar bloed. De moordenaar nam ijlings de vlucht en tot heden is het der politie niet gelukt hein op te sporen, doch hij is zeer goed bekend. De vrouw werd door de politie naar bet zieken huis overgebracht, waar bleek dat een der kogels tot in de long is doorgedrongen Zij is in levensgevaar. Minnenijd schijnt de beweegreden tot de mis daad te zijn. Uit Groningen meldt men aan deN. R. Ct. In eene vrij aanzienlijke gemeente van het noor den der provincie Groningen, ontmoetten voor eem «en tijd een veehandelaar en een boer elkander en dat leidde er toe, dat de koopgrage koopman de lammeren kocht van 10 schapen, die het levens licht nog moesten aanschouwen. Het accoord werd getroffen, doch op zonderlinge voorwaarden. De handelaar zoude voor het eerste dier geven l cent, voor het tweede 2 cent, voor het volgende 2 maal zooveel, enz. De snuggere handelaar wist niet dat Willem Bartjens reeds lang dood is, doch de leer der geometrische progessie bówaard bleef. En als nu 20 lammeren op die voorwaarden meer dan 10,000 gulden kosten, hoe zal dan de handelaar woord houden en aan de voorwaarden volduen? AXEL, den 27 Maart 1801. Gisterennamiddag had op de algemeene begraaf plaats alhier, de teraardebestelling plaats, van het stoffelijk overschot van den op zoo jammerlijke wijze om het leven gekomen landbouwer C. de Putter alhier. Toen de lijkkist in de groeve was neergelaten, nam db weleerwaarde heer Ds. C. P. Buijze van Hulst, het woord, ongeveer als volgt „Groote GodMet diepen weemoed in het hart staan we hier aan de groeve van een man, wiens le vensdraad op zoo jammerlijke wijze is afgesneden, We hebben behoefte aan dit gebed, wij, allen, die bier diep geroerd en geschokt staan, om den Al-

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 1