tüemcngd Nieuws. vejbooglng der belasting, die verschuldigd is voor werkboden van landbouwers, omdat deze rijtuigen op veeren houden. De heer Glinderman voegt er aan toe, dat het houden van rytuigen op veeren door landbouwers in het algemeen r.iet als een bewijs van weelde is aan te merken. De geheele wijziging der belasting (tegemoetko ming aan houders van paarden bij afwisselend ge bruik dier dieren) werd aangenomen. By het aangevangen debat over de postwet be tuigde de lieer Oppedijk zijne sympathie met het voorstel en hoopte dat de minister de voorstellen in het belang der kleine pers welwillend zal ont vangen. De heer Cremers wilde eene regeling der ver houding tusschen het publiek en de postambtena ren. Vei der werd nog aangenomen een wetsontwerp tot wijziging der grenzen tusschen de gemeenten Biervliet, IJzendijkePhilippine. Sas van Gent, Ter Neuzen en Hoek, met 77 tegen 3 stemmen. AXEL, ilen 13 Maart 1891. Een dienst meisje te dezer stede moest een voor «enigen tijd ter rooking weggebracht stuk vleesch gaan terughalen Onverrichter zake keerde het meisje weer, daar men haar had gezegd, dat het vleesch reeds was afgehaald op de woorden van het meisje, dat zij zich daarvan niets kon herin neren, werden haar minder vleiende zijdelingsche beschuldigingen toegevoegd. Tot schreiens toe bewogen over deze onheusche -bejegening, vertelde het meisje hetgeen gebeurd was aan eene buurvrouw. Gelukkig wist deze -eenig licht in de zaak te brengen. Op een avond toen zij bij eene kennis was, werd daar een stuk gerookt vleesch thuisbezorgd. De juffrouw nam het aan, doch verklaarde niet te weten dat zij vleesch in den rook had. Zij besloot echter het zelve te bewaren, daar zij veronderstelde dat, in dien er een abuis had plaats gehad, de zaak toch spoedig in 't reine zou komen. Verblijd over deze mededeeling spoedde het meisje aich iieen om te onderzoeken wat er van de zaak was. En jawel, het vleescn was present Met van vreugde stralend gelaat en hst vleesch ■bij zich, ging zij naar den man, die zoo onchriste dijk geweest, was, bare eerlijkheid op losse gron den in verdenking te brengen, hem tevens het be wijsstuk tooneode van de door hem zelf begane fout. Steeds meer en meer openbaart zich in onze streken de zucht naar coöperatie, meer speciaal op hot gebied van eigen gebruik. Zien onze landbouwers de op die leest geschoei de vereenigingen tot gemeenschappelijken aankoop van kunstmeststoffen, glansrijk zich omhoog werken, ingezetenen van deze of gene gemeente stellen zich bij aaneensluiting ten doel, den onderlingen aankoop van Steenkolen ten hunnen dienste. Ook in onze gemeente is jl. Woensdag zulk eene vereeniging opgericht onder den naam „Zoekend Eigenbelang." Zij zal toejuiching ondervinden aan de eene, duch bestrijding aan de andere zijde. Getrouw echter aan hare leuze zal de vereeniging zich vooral om het laatste weinig bekommeren, daar zij haar ■eigenbelang zal zoeken en hoopt te vinden. In de Maandag 9 Maart 11. te Hulst gehou den vergadering van do R. K. Kiesvereeniging in het Hoofdkiesdistrict Hontenisse is met algemeene stemmen opnieuw candidaat gesteld de HoegEdel Gestrenge heer Mr. F. Walter, benoemd kanton rechter te Nijmegen. Op de vraag van den heer J. G. P. Timans te 's-Heerenhoek aan den geach- ten candidaat wat Z.Ed, zienswijzs is niet over de legerwet maar over het woord plaats vervanging, werd door den gewezen afgevaar digde gezegd le. Ik ben een pertinent voorstander van het systeem van plaatsvervanging in de wet; 2e. de militaire uitgaven moeten worden beperkt tot hetgeen voor de verdediging des land noodig is. Een veldleger dat in sommige gevallen offensief zou moeten of kunnen optreden, acht ik niet alleen overbodig, maar kan naar mijn bescheiden meening een gevaar worden. Dinsdag namiddag is - naar men uit Hulst aan de M. Ct. meldt aan den Margeuretschen dijk nabij den Pauluspolper het lijk gevonden van ze keren C. van K., huisschilder te Rapenburg. Men vermoedt dat hem, terwyl hij daar was, een be roerte heeft getroffen. ZAAMSLAG, 12 Maart. Ten overstaan van den te Axel residerenden notaris P. Dregmans en ten verzoeke van de Wed. en kinderen van Hendrik van de Velde alhier, had heden de veiling plaats van een woonhuis en verdere aanboorigheden in de Veerstraat, ter grootte van 6 aren 3D centiaren hetwelk werd toegewezen aan den heer M. de Blaajj alhier, voor 1425 onverminderd 127, pCt. onkosten De heer J. L. C. Wortman, arts te Leiden, geboren te Zaamslag, is benoemd tot gemeente- geneeskundige te Noordgouwe (Schouwen). Aan den laagsten inschrijver bij de jongste onderhandsche inschrijving, is de heer Corn. Mul ders te Raamsdonckveer (N. Br.), den bouw eener R. K. kerk te Sas van Gent opgedragen. De werk zaamheden zullen zoo spoedig mogelijk een aan vang nemen. Uit IJzendijke meldt men aan de N. R. Ct. Alhier circuleert een adres om voor den brie ven bode V. gratie te verkrijgen. Bij het schoon maken van een revolver ging een schot af en drong de kogel in het hoofd zijner schoenmoeder, die eenige dagen later overleed. Hij werd deswege veroordeeld tot eene maand hechtenis. Naar wy vernemen, moet de Koningin-Re gentes het voornemen hebben te kennen gegeven, namers de Koningin, voortaan weer jaarlijks een gouden zweep als prijs uit te loven voor de te Leeuwarden te houden harddraverij van Friesche paarden. (Vad.) Tot groot ongerief van het reizend publiek kunnen de Zeetrwsche stoombooten te Willemstad bijna niet aanleggen. Door het vele en zware drijfijs heeft het hoofd aldaar zeer veel geleden. Enkel by kalm weer. en dan nog slechts met de meeste voorzichtigheid, kan van het hoofd tot los sen en laden gebruik gemaakt worden. Spoedige herstelling, vooral van paarden en vee is zeer gewenscht. Op het oude hoofd is een waarschuwingsbord voor de schippers geplaatst, omdat daar drie zwa re palen worden aangetroffen, die door het ijs ge broken en zoodanig ontzet zijn, dat bij aanvaring de schepen groote averij zouden kunnen loopen. Drie palen zijn nog beneden de „laagwaterlijn" gebroken en staan ongeveer 5 M. van den kop' boven van het hoofd in het Hollandsch Diep. Uit 's-Heerenberg wordt aan „het Centrum" l>erichr Te Emmerik is opgegraven het lijk van een- juffrouw, voor eenige maanden ter aarde besteld. Haar echtgenoot die gearresteerd is, wordt van vergiftiging verdacht. Eenige dagen vóór haien dood klaagde zij aan bekenden veel over buikpijn. Haar man liet echter geen geneeskundige hulp ontbieden, maar drong er voortdurend op aan om „alles aan hem te vermaken." De schipper J. Kleinen, die Woensdag och tend om half zes te Dieren zijn vaartuig, geladen met steenkolen, wilde gaan lossen, kwam, toen hij zijne beide zoontjes, oud 11 en 13 jaar, die in het vooronder waren gaan slapen, tot de ontdekking, dat zy dien nacht door kolengas gestikt waren. Jl. Woensdag werd nabij Meerkerk uit het Merwedekanaal opgevischt het lijk van een kind van het mannelijk geslacht, slechts enkele dagen oud. Doordat het hoofd gedeeltelijk van het lichaam was gesneden valt er niet te twijfelen of er heeft een misdaad plaats gehad. Een 40-jarige fabrieksarbeider te Vaals, die zich 11. Donderdag op de tramlijn aldaar in be schonken toestand te slapen bad gelegd en later door de laatste tram overreden werd, is 11. Maan dagavond aan de bekomen kwetsuren overleden. Te Maastricht is Dinsdagmiddag een raef krijt- kalk geladen schip tegen eei, der pijlers van de Maasbrug gestooten en stuk geslagen. De schipper geraakte te water en werd eerst een eind verder als schyndood op het .droge gebracht, waar hij we- dei door aangewende middelen tot bewustzijn kwam. Hij is vervolgens naai' het gesticht Galvarienberg overgebracht, waar hij gisteren is overleden. In den laatsten tijd is de uitvoer van ge slachte kalveren en'biggen uit" Fi ieslfbd haar En geland buitengewoon groot. Nuchteren kalfsvleesch dat door vele Friezen als eene lekkernij wordt beschouwd, is dan ook bijna niet te krijgen. De biggen, die naar Londen verzonden worden, zijn gewoonlijk 60 a 80 pond zwaar. In Friesland voor 17 k 18 ct, per pond opgekocht, worden ze te Londen voor 25 h 26 cent van de hand gedaan. Intusschen zijn de kosten van transport en dë be looning der makelaars geheel ten laste van de afzenders, terwijl ze bovendien de risico loopen, dat het vleesch, al was er bij de afzending ook niets aan te bespeuren, te Londen wordt afgekeurd, daar het toezicht aldaar buitengewoon streng is. Toch levert deze handel aan de slagers eene aar dige winst. Eene vrouw te Harlingen, die hevige brand wonden had bekomen, doordien hare kleederen bij de gloeiende kachel in vlam geraakten, is dien tengevolge overleden. Te Zuid-Colchester, een dorpje in Canadee- sche provincie Ontario, is deze week een huwelijk gesloten, dat, zoo niet eenig in zijn soort, dan toch zeer zeldzaam is. Zekere Milton Brown, die den respectabelen leeftijd van 84 jaar heeft bereikt heeft de uitverkorene zijns harten, Margaret Clichert, die reeds 97 lentes achter den rug heeft, naar het altaar geleid. Bruid en bruidegom zijn beiden van, het gekleur de ras, en waren vroeger slaven in Virginië, waar zij elkander reeds als kinderen kenden. Door om standigheden, onafhankelijk van hun eigen wil, werden zij van elkander gescheiden, en elk van hen werd het lief en leed van deze wereld in rui me mate deelachtig. Brown huwde viermaal en verloor al zijn vrouwen door den dood. Margaret stapte vijfmaal in het huwelijksbootje en ook haar ontvielen al haar mannen door den doodhaar laatste man, Clickett stierf in den ouderdom van 124 jaar. En daar ontmoeten de beide oudjes elk ander weder op een goeden dagoude koeien worden uit de sloot gehaald, hun kindsheid komt hun weder helder voor den geest, en de oude ken nissen besloten hun laatste levensdagen in elkan ders gezelschap te sluiten. Toen Dinsdagmiddag te Castlerca de trein van Dublin aankwam, zagen de treinwachters, op klei nen afstand van het station, een man in wilde razernij uit den trein springen, hard wegloopen en in het "bijliggend bosch verdwijnen. Een portier en een politieagent zetten hem na en het gelukte hun hem te vangen. Toen de trein stilhield bleek het, dat in de wa gen, dien de man had verlaten, vijf personen zeer ernstig gewond waren. Het bleek toen, dat men te doen had mot een krankzinnige, die onderweg met zijn zakmes woedend en onbedwingbaar allen had doorstoken, die met hem in den trein zaten. De gewonden werden te Castlerca verbonden en de ongelukkige krankzinnige door de politie naar een gesticht gebracht. Burggraaf Chandon de Briailles wilde zelf eens onderzoeken of de boschwachters op zijne goederen, hij Troyes, hun plicht deden en ging in den nacht van Zaterdag op Zondag 11 daartoe rond. Een hunner, zekere Haillot. hem niet kennende, wilde hem aanhouden de heer Chandon, meenende een boosdoener voor zich te hebben, schoot zijn revolver af en Haillot viel dood neer. Anderen snelden toe en vuurden op hun beurt, en de heer Chandon werd door twee kogels zoo zwaar gewond, dat men voor zijn leven vreest. Te Weenen viel op een avond der vorige week eensklaps eene jonge, keurig gekleede dame, gillend op straat nedertoen men haar te hulp kwam, zeide zij in den beginne dat een voorbij snellend man haar een bijtende vloeistof in het

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 2