No. 487. Zaterdag 14 Maart 1801 6(' Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zee u wscli- Vlaand ere ii, F. DIELEMA1V, AXEL. Staatkundig; Overzicht. BiHiiciilaiidsch Nieuws. AXELSCHE Dit Blad verschijnt eiken Dinsdar- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor BelgiS 80 cent. Afeonderl. nuram. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Eerst werd het tegengesproken en daarna door •den Romeinschen correspondent van den Temps weer bevestigd, dat de Italiaansche koning zijne civiele lijst met vier millioen lire verminderd wil de zien. Het waren de ministers, die wegens don bijzonderen financieelen toestand des konings zie 1 hiertegen verklaarden. De civiele lijst, zegt de correspondent, is al de lasten in aanmerking genomen die zij te dragen heeft, een der laagsten in Europa In strijd met hetgeen in andere staten het geval is, is de ko ning verplicht de koninklijke paleizen, de konink lijke villa's en parken en pachthoeven en andere eigendommen van de kroon uit eigen kosten te onderhouden. De koning zag zich reeds genoopt al de over tollige kosten van het Quirinaal te schrappen. Hij zelf voorziet in het jaargeld van den kroonprins, daar hij diens inkomen uit de staatskas geweigerd heeft. En dan nog blijft hij de aanzienlijke schuld dom- Victor Emmanuel achtergelaten, aflossen. Met het oog op dat alles mocht het Kabinet geen toe stemming geven tot nieuwe offers van den koning. De Tribuna heeft dezer dagen een brief uit Mas- sowah medegedeeld, waarin verschrikkelijke dingen gemeld werden van een luitenant van het Itali aansche expeditieleger, Livraghi geheeten.die trou wens thans door zijne regeering vervolgd wordt. De Temps behelst nu een schrijven van zijn Ko meinschen correspondent met nadere bijzonderhe- den dienaangaande, ontleend aan een brief van Corazzini, een ondei zoekingsreiziger in Afrika. Het is verschrikkelijk wat men daarin te lezen krijgt. Livraghi deed aanzienlijke Arabieren veroordeelen. tot den dood zelfs, om zich meester te maken van hunne bezittingen. Moord, diefstal, plundeiing be val hij ter wille zijner hebzucht. Ook zelf ontzag hij zich niet Arabieren voor den kop te schieten. Hinderlagen werden door hem gelegd, om dege nen, die hij uit den weg wilde ruimen, in de val te lokken. Kortom, het is een verhaal van bar- baarschheden om van te gruwen. Volgens bericht uit Berlijn is prins Bismarck bereid, wanneer hij gekozen wordt in het 19e kies district van Hanover waar hij door de nationaal- liberalen is candidaat gesteld voor den Rijksdag, het mandaat te aanvaarden. Eene verklaring van den gewezen kanselier over zijn besluit wordt in geen geval verwacht, voordat de verkiezing heeft plaats gehad. Naar verzekerd wordt zullen bij die verkiezing de sociaal-democraten op Bismarck stemmen, of voor het minst zich onthouden, teneinde zijne ver kiezing te verzekeren. De regeering en de hoofdleiders der nationaal- liberale partij zijn er volstrekt niet mede ingenomen, dat prins Bismarck door de nationaal-liberalen in dit district candidaat is gesteld. Men gelooft, dat Bismarck gebruik zal maken van zijn mandaat de totstandkoming van het handelsverdrag tussc Duitschland en Oostenrijk te bemoeilijken. De socialisten te Berlijn zijn druk bezig met on der elkaar te twisten over den Meidag. In eene groote vergadering is besloten, vast te houden aan het oorspronkelijk denkbeeld om op 1 Mei allen ar beid te laten rusten en zich niet te storen aan de socialisten in den Rijksdag, die het wenschelyker achten, den Meidag te houden op den eersten Zon dag in die maand. Die partijgenooten zeggen, dat het toch alleen te doen is om een gemeenschap pelijke demonstratie ten gunste van een werkdag van acht uren, derhalve om eene demonstratie, die evengoed op Zondag kan plaats hebben, terwijl alsdan geen werkman er van wordt tegengehouden met het oog op verlies van een dag loon of on genoegen met den werkgever. De vergadering was echter van oordeel, dat socialisten geene autoritei ten moeten aankweeken, gelijk hunne partijgenoo ten, die in den Rijksdag zitten, schenen te willen worden. Er werd dus besloten, den len Mei niet to werken. Anderen hebben besloten den len Mei te arbei den en de demonstratie op Zondag te houden. Aan het diner, dat H. M. de koningin-regentes Maandag de helft der leden van de Tweede Kamer aanbood werd nietdeelgenomen door de hh. V. d. Feltz DeMeijier, Vos de Wael en Bahlmann, die wegens verschillende omsrandigheden verhinderd waren aan Hr. Ms. uitnoodiging gevolg te geven, terwijl de Haagsche afgevaardigde mr. Schimmelpenninck in zijne hoedanigheid van grootmeester van H. M. aangezeten was De afgevaardigden, allen in ambtskostuum vol gens de voorschriften van den hofrouw, schaarden zich in eene der zalen van het paleis naar orde van anciënniteit, zoodat de heer Van Kerkwijk, als oudste lid in dienstjaren zich aan het hoofd van dezen kring geplaatst zag. Kort daarop verscheen H. M. de Koningin-regen tes in het midden van hare gasten, en de voor zitter der Kamer stelde daarop elk zijner medeleden, ook weder naar dezelfde volgorde, aan H. M. voor. Na deze voorstelling ging men aan tafel. De koninklijke gastvrouw nam plaats aan het midden van den disch. Aan hare rechterhand was gezeten de president der Tweede Kamer, de heer Beelaertsaan hare linkerhand de generaal Van der Schrieck, de tweede voorzitter. Tegenover de Koningin werd de eerste plaats ingenomen door den heer Van Kerkwijk als oudste in dienstjaren. Ook eenige dames en heeren der hofhouding waren mede aangezeten. H. M. knoopte met de heeren die aan tafel in hare nabijheid waren, o. a de heeren Viruly Ver- brugge en Haffmans, nu en dan een gesprek aan. Het diner, dat te 8,15 uur eindigde, werd ge volgd door eene samenkomst in eene der conver satiezalen, waar de koffie werd gediend, H. M de Regente- heeft zich toen op recht hartelijke en vriendelijke wijze met elk der aan wezigen onderhouden. Tegen negen uur trok H. M. zie'n in hare apartementen terug. w het diner Ma-,.., i. de koningin- (regentes de helft der leden van de Tweede ka- mer aangeboden, trok het, volgens „het Vad.," de aandacht der leden met welk een gemak H. M. zich in het Hollandsch wist uit te drukken Zij bleek volkomen op de hoogte te zijn van de woon plaats van ieder der leden en van de door hen bekleede betrekkingen H. M. verklaarde o. a. dat zij van plan was met de Koningin achtereenvol gens de verschillende deelen des lands te bezoe ken om haar dochter met haar volk bekend te maken en haar sympathie voor de verschillende gewesten in te boezemen. - Het hoofdbestuur van den „Ned. hond ter bestrijding van overdreven Zondagsrust op het ge bied van post- en telegraafverkeei heeft een cir culaire verzonden, waarin herinnerd wordt, dat op de vergadering, op 14 Dec. te Zwolle gehouden, besloten werd tot het oprichten van een bond en waarin o. a. uiteengezet wordt wat de bond wil, als In de eerste plaats: ten strijde trekken tegen inkrimping van post- en telegraafverkeer op Zon en Feestdagen, waar die inkrimping zoodanige af metingen dreigt aan te nemen, dat zij geacht moet worden te zijn schadelijk voor het algemeen be lang (handel en nijverheid in 't bijzonder.) Ten tweedeMisbruiken en leemten in post en telegraafverkeer door geheel Nederland opsporen, ze ter kennis der bevoegde autoriteit brengen en op verbetering aandringen. Niet andeis dan dat wordt beoogd: het ar beidsveld is dus nauwkeurig afgebakend. Met be strijding van Zondagsrust in algemeeuen zin zal de Bond zich dus niet bemoeien. Ook is het volstrekt niet de bedoeling tegen de ambtenaren van post en telegraaf' vijandig op te treden. Men gunne hun - evenals trouwens ieder een gaarne een rustdag in de week, (by voor keur zelfs den Zondag) mits dat hij niet ga ten koste van bot algemeen verkeer. In dat geval zor- ge de staat voor een andere indeeling hunner werk zaamheden of voor het aanstellen van plaatsver vangers op Zon- en Feestdagan. - Bij de behandeling van art. 2 der Suikerwet, waarbij'de aanslag op 29000000 KG. was aange geven, werd bepaald dezelve vast te stellen op 32 millioen (in de adressen was verzocht het cyfer 29 te veranderen in 45 millioen,) Na aanneming van art. 3 en 4, werd de wet b'Ji eindstemming aangenomen met 52 tegen 37 st Van de Zeeuwsche afgevaardigden stemde voor, de heer Glinderman en tegen de heeren Van Kerk wijk. Lucasse en Keuchenius. Daarna werd ingediend een wetsontwerp tot wijn ziging der wetten op de personeele belasting (paar denbelasting). Op art. 1, houdende vrijstelling van belasting van hengsten, wier laatste melktand nog niet is ver vangen door een snijtand, en hengsten, die als dekhengsten gehouden worden, werd door den heer Schepel en elf anderen een amendement voorge steld om vrij te stellen alle paarden wier laatste melktand nog niet door een snijtand is vervangen en hengsten als dekhengsten gebruikt, hetwelk wordt aangenomen met 60 tegen 27 stemmen. Op art. stelden- dezelfde leden een amende ment voor om, den, landbouw te ontheffen van de

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 1