No. 480. Woensdag 11 Maart 1801 6' Jaarg. Aankondiging. Wegen en Voetpaden N i cmi w s- en Advertentieblad voor Zee n wscli - V I a a n d e re n. F. DIELEMAN, AXEL. KUNSTWERKEN. Staatkundig Overzicht. Riiiiieiilandscli Nieuws. UUSCIIII Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonder!. numm. 3 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Axel, doen te weten, dat te beginnen op den 31 ïlaart aanstaande, van wege de Gemeente eene algemee- ne opneming zal gehouden worden van de MET DE Axel, den 11 Maart 1891. D. J. OGGEL, Burg. J. v. D. SCHOONAKKER, Secr. De Amerikaansche senaat heeft besloten, de ac- ten der Brusselsche anti-slavernij conferentie niet goed te keuren. Eene alles behalve aangename verrassing is dit besluit voor hen die Nederland ge dwongen hebben tot de onderteekening. Ons land, dit blijkt duidelijk, stond dus niet alleen waar het verklaarde redenen te hebben om de onderteeke ning te weigeren en dit laatste dan ook zoo lang mogeli]k volhield. Eerst Nederlanden nu Amerika. De Brusselsche Réforme zegt er onder anderen van „De zaak is des te ernstiger voor den Vrijen Staat aan den Congo, wijl de Vereemgde Staten zich in beginsel zeer gunstig gezind toonden ten opzichte van de onder neming van den Belgischen koning en hem reeds als hoofd van den Congo staat erkenden alvorens nog de kamers den koning machtiging hadden ge schonken dezen titel te aanvaarden. Wat is nu sedert dien geschied, dat de publie- ke opinie in Amerika op dit punt wijzigde De I Cor,«o-staat zou goed doen dit op te helderen, maar zou misschien in groote verlegenheid zijn dit te doen. De tegenwoordige oppositie der Vereenigde Sta ten tegen de conferentie ter onderdrukking van den slavenhandel, ontspruit uit den eisch van den Onafhankelijken Staat invoerrechten aan den Congo te heffen en ook uit het onvoldoende der maat re- gelen, aangenomen tot onderdrukking van het al -1 coholisme. Dat toch is voor de zwarte bevolking een even doodelijke kanker als de slavenhandel, i doch daarom bekommeren de mogendheden, door zoogenaamde menschlievende bedoelingen bezield, zich niet anders dan om de exploitatie te regelen en door fiscale rechten van de voordeelen te ge nieten. De Amerikaansche senaat zal dit als een paro die op de beschaving beschouwd en gemeend heb ben, dat hij niet behoefde mede te werken aan een arbeid ter bevordering van een handelsonderneming, een verovering door geweld en de vergiftiging van een geheel menschenras. En de tegenwoordige verdeeling van Afrika heeft geen ander doel." Als men de zaak van de zijde der Réforme be ziet, dan blijft er van het menschlievend deel der conferentie weinig over. Bij het debat over de door de Duitsche regee ring aangevraagde credieten voor vijf pantsersche pen verklaarde de rijkskanselier Caprivi in den rijksdag, dat de regeering geen plan heeft aan de vioot eene zoo groote uitbreiding t.e geven als men uit de onlangs gehouden redevoering van den minister van marine Hollman heeft opgemaakt. In zoover werd dus de minister door den kanselier in den steek gelaten. De kanselier verzocht ech ter dringend, dat ten minste de twee oorlogsche pen zouden toegestaan worden, welke bestemd zijn tot verdediging van het Noord-Oostzeekanaal. De Poolsche afgevaardigde Koscielskidie als rapporteur der commissie de bewilliging der cre dieten voor de vijf' pantserschepen verdedigde ontving van den keizer een schilderij ten geschen ke, waarop de vloot van den grooten keurvorst is afgebeeld met het onderschrift„Aan den heer Von Koscielski, voor zijn moedig optreden voor mijne vloot. Van zijn dankbaren keizer." Een correspondent der XIX Siècle heeft een on derhoud gehad met den heer Herbette, den Fran scben ambassadeur te Berlijn, die met veel lof sprak van keizer Wilhelm en zeide van meening te zijn, dat men met zijne buren in goede ver standhouding moet leven. De jongste rede door den Italiaanschen minister president Di Rudini in de kamers gehouden over de buitenlandsche politiek der regeering, heeft in Frankrijk een uitstekenden indruk gemaakt De Temps prijst het beleid en de gematigdheid van Rudini. Zooveel vrijmoedigheid met wijsheid gepaard moet meent het Fransehe blad de oppositie tot zwijgen brengen. Vrede in Europa, samentrekking in Afrika is overigens ook het pro- j gramma van Frankrijk. I Ook de Italiaansche bladen, behalve Crispi's Ri- forma, toonen zich met Rudini's verklaring inge- nomen. Bij kon. besluit is aan mr. M. baron Mackay, min. van koloniën, vergunning vorleend tot het aannemen van het onderscheidingsteeken van het grootkruis tier orde van de Eikenkroon, hem door Z. K. H. den Groothertog van Luxemburg) Hertog van Nas sau, geschonken. - Bij de Vrijdag in de Tweede Kamer voortge zette algemeene beraadslaging der nadere bepalin gen omtrent den accijns op de suiker werd het ontwerp verdedigd door den heer Mees terwijl de heer 1 Gleichman het verwijt als zijnde deze wet gericht 1 tegen den landbouw verwierp. Evenmin is het gericht tegen de fabrikanten. De heer Dijckmeester acht de maatregel tot groot nadeel voor den landbouw. De heer Glinderman zou wenschen dat de mi nister de terugwerkende kracht uit deze wet nam. Hij verdedigde de adressen, als zijnde in het be lang van landbouw en nijverheid. De minister erkende dat het stelsel der overpon- Iden heeft geleid tot ontwikkeling der suikerbie tencultuur. Hij ontkende dat deze wet den land bouw den hals zal afsnijden. De algemeene beraadslaging gesloten zijnde, werd overgegaan tot artikelsgewijze behandeling. Ait 1 bepaalt dat, indien de opbrengst van den accijns op de suiker in 1891, 1892 en 1893 min der'bedraagt dan 8,500,000, het aan die som ontbrekende bij wijs van omslag wordt verhaald op de fabrikanten van beetwortelsuiker. De heer Van Nunen c s. stelden voor den duur der voorgestelde wet te stellen op de jaren 1892, 1898 en 1894. De commissie legde zich bij de billijkheid van dit amendement neer. Daar de heer mr. F. J. F. M. Walter, inge* volge art. 96 der grondwet, van rechtswege het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten - Generaal heeft verloren, en derhalve eene verkie zing van een lid dier Kamer moet plaats heblten in het hoofdkiesdistrict Hontenisse. heefi de minis ter van binnenlandsche zaken bepaald, dat de ver kiezing aldaar zal plaats hebben op Dinsdag 31 Maart, en dat de herstemming, is die noodig, zal geschieden op Dinsdag 14 April a. s. AXEL. den 1(1 SMtrt tp»l. Onder presidium van den heer K. J. A. G. ba ron Colloi d' Esoury, burgemeester van Boschkapel le en Stoppeldijk, had Zaterdagnamiddag op de bovenzaal van het Estaminet „Willem III' alhier eene goed bezochte vergadering plaats van belang stellenden in het oprichten eeuer maatschappij tot verzekering van hagelschade aan de veldgewassen. In zijn inleidend woord gaf de heer Collot d' Es- cury eene korte schets van het doel en den werk kring eener dergeiijke vereeniging. Hierna werd overgegaan tot het behandelen van een concept-reglement, samengesteld door de daar toe benoemde commissie, bestaande uit de heeren K. J. A.G. Baron Collot d'Escury voornoemd, J. A. Pateer Ez., landbouwer te Hontenisse, L. J M. van Waesberghe Janssens. burgemeester van Hulst, C. van Waes, id. van Westdorpe, F. Moes, lid der Prov. Staten, te Ter Neuzen, B. C. IJsebaert, land bouwer te Axel en E. Plasschaert, id. te St. Jan Steen. De voornaamste bepalingen daarin voorkomende, komen ongeveer op het volgende neer De maatschappij bepaalt zich hoofdzakelijk tot verzekbring van vruchten, wassende op gionden, gelegen in het voormalig 5de district van Zeeland, doch de deelneming is ook opengesteld voor hen, die, hoewel buiten dien kring woonachtig, (met na me ook Belgia) aan de eerste bepaling voldoen. De deelneming heeft plaats voor den grond, m. a. w. dat een eigenaar eigenaar of pachter der gronden, die in de maatschappij zijn opgeno men, daarvan lid kan worden zonder entrée te betalen. De leden zijn verplicht bij hunne toetre ding eene verklaring te teekenen, waardoor zij zich verbinden aan de bepalingen van het reglement, en zij bij het opzeggen of verbeuren van hun lid maatschap afstand doen van alle aanspraken opée- nige bezitting der maatschappij. De gelden der vereeniging zullen steeds ren- tegevend zijn, d- w. z. zij worden zoo spoedig mogelijk gedeponeerd ter rijks postspaarbank of

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 1