tiumensd Nieuws. den aanslag te vei hengen of eenigen andeven fi-1 nancieelen druk op de beetwortel suikerindustrie te leggen. In de gisteren gehouden zitting van de Twee de Kauiei is bericht ingekomen van den heer mr. F. J. F. M. Walter, afgevaaidigde voor het district Hontenisse, dat hij, wegens aanneming van een be zoldigd staatsambt, zijn ontslag genomen heeft als kamerlid. Aangenomen is de additioneels overeenkomst met Groot Brittanje tot wijziging van art. 4 van het lian dblstractaat (berekening van rechten naar de waarde). Bij de daarop gevolgde behandeling der verklaring nret Duitschland tot bestlijding van den handel in vrouwen en meisjes drongen de heeren Bylamlt en Van Kempen aan op uitzetting van vreemde kei nerinnen, die clandestine prostitutie drijver.. De heer De Beaufort opperde bedenking tegen de verhooren door de politie van vreemde vrouwen j en meisjes aan ontucht overgegeven. De minister van justitie achtte voor het oogenj blik eene algemeene ïegeling der prostitutie-onge wenscht. Gaarne zal hij plaatselijke regelingen bevorderen en overwegen of eene aanschrijving aan de plaatselijke politie gewenscht is. Het ontwerp is hierop aangenomen met 68 te- ger. 7 stemmen. Hierna is aangevangen het debat over het ont werp tot wijziging der wet op den accijns op suiker. De heer LeVyssohn Norman bestreed den voor gestelden bijslag als eene ongerechtvaardigde aan vulling van een slechte regeling. Hij stond voor het entrepot stelsel, in afwachting van afschaffing van den suiker accijns zoodra elders met het pre-1 mie stelsel wordt gebroken. Hij zou daarom te gen liet ontwerp stemmen. De heer Van Nunen bestreed eveneens 't ontwerp vooral met het oog op het nadeel dat daaruit voor J het landbouwbedrijf zal voortvloeien. Verder be streed hij de cijfers der regeering en verklaarde door amendementen te zullen trachten het belang der schatkist te bevorderen zonder de industrie te belemmeren. De beer De Ram sloot zich bij de vorige spre kers aan en bestreed eveneens hei ontwerp op grond van de daaruit voor industrie en landbouw voortvloeiende schade. - H .M. de Koningin Regentes zal Maandag de 50 oudste leden der Tweede Kamer aan een diner ten Hove vereenigen, en Woensdag de 50 jongeren. - Het is in het vervolg aan de postambtena ren ten strengste verboden postzegels, welke door het publiek in gtwone of aangeteekende brieven als pasmunt of tot overmaking van kleine bedra gen zijn owtvangen, tegen geld in te wisselen. - De raad van ministers heeft een zeer ge wichtig besluit genomen. De requesten, tot nu toe „aan den koning" gericht, moeten in het ver volg gericht worden „aan de koningin" of „aan de koningin-weduwe, regentes." AXEL, den «aart 18»l. Dat niet alleen bet leven van den visscher die op zee zijn beroep uitoefent, dikwijls aan een zij den draad hangt, maar dat ook aan de visscherij op onze polderwaters gevaren verbonden zijn, bleek dingsdagnamiddag. Vier personen in eene vissohersboot gezeten, waarop een zwaar sleepnet lag, wilden alhier de gioote kreek oversteken. Het woei vrij hard en de boot stak, tengevolge van den zwaren last, slechts enkele centimeters boven water, zoodat zelfs bij tusschenpoozen het water over den rand kwam. Dit duurde net zoo lang tot de boot zonk; en de vier visschers er uit sprotgen. De plaats waar dit gebeurde, was vrij diep en de zware waterlaarzen waren voor de mannen zeer hinder- Hjk toch slaagden zij er in den kant te bereiken, zoodat eer. nat pak en de schrik de eenige^ cadee- jige gevolgen waren van deze schipbreuk in t klein. - Voor de onderhandsche aant>esteding van het (bouwen van een woonhuis voor den heer J. Cap- pon alhier, werd ingeschreven door de heeren J. Verijzer voor 1150. C. P. Gast voor ƒ1115, J. K. Vink 1C98, en C. van den Broeke Jz. voor j 1013, wieD het werk is gegund. - Naar men uir Koewacht meldt is aldaar Woensdagnacht uit de schuur van den landbouwer V. een zak rogge ontvreemd. De 'politie doet onderzoek. - Beroepen hij de Ned. Herv. gemeente te Ter Neuzen, ds. A. Timmerman te Cillaartshoek. - In eene gemeente in Zeeland had onlangs het volgende curieuse voorval plaats. Twee boe ren, woonachtig op dicht bij elkander liggende hof steden, waren zeei met elkander bevriend. Een der vrienden was een aartsstrooper en 's nachts velde hij menig haasje. Een politiebeambte, die den o vèrtreder der jachtwet reeds lang verdacht, maar hem nog nooit had kunnen snappen, ging naar diens vriend, bq wier, hij meermalen een bezoek aflegde, deelde hem zijne verdenking mede en zei de hem in vertrouwen dat hij dien avond in het varkenshok van den verdachte zich zou verbergen, met het doel om hem te betrappen. Na 't vertrek van den beambte werd natuurlijk den verdachte ,ten spoedigste door zijn vriend een bezoek ge bracht, ten einde hem op de hoogte te brengen der verrassing, die hem wachtte. „Daarmee zul len wij eens een kolossale grap hebben," zeidede ze. Eerst liet hij zijn knecht eens probeeren of deze, in het varkenshok gesloten, eruit kon breken INeen, het was hem ten eenenmale onmogelijk, 's Avonds laat, toen onze dienaar der gerechtigheid reeds in het hok zat, ging de boer met zijn knecht nog eens in de schuur en zei„mooi weertje hé, om eens een paar viervoeters buit te maken. Vervolgens in der haast den giendel op de buiten deur geschoven en de man was in de knip- Den volgenden morgen toen een knecht naar het hok ging om z. g. het varken te voederen had een toooeeltie plaats waarbij de politiebeambte, na zulk een onaangenamen nacht, geen prettig figuur maakte. (M. Ct) pe ergerlijke tooneelen van ruwheid en dron kenschap. die telken jare bij de lotelingen van Zierikzee voorvallen, hebben ditmaal tot een dood slag geleid. Den 23n Febr. jl. is zekere P., uit Niouwerkerk, door een Oosterlander woesteling met een „koehoorn" (het gewone blaastuig en wapen dat de lotelingen gewoon zijn met zich té voeren) zoodanig op het hoofd geslagen dat hij aan de ge volgen "is overleden. Het ongeluk had plaats bij gelegenheid eener vechtpartij tusschen jongens van iNieuwerkerk en Oosterland. i Woensdagavond omstreeks halftien ure ont stond er een felle uitslaande brand in het voorma- I lige zomertheater aan de Kruiskade te Rotterdam, j waar in den laatsten tijd het Leger des Heils ver gaderingen hield. I Hel gebouw evenals de daarbij staande koffie- kamer zijn van hout opgetrokken en wordt be grensd door het gebouw „Place des Pays Bas", j waar juist eene voorstelling weid gegeven. Onder de daar aanwezige bezoekers ontstond een hevige 'oaniek, doch allen konden, dank zij het groot aan I tal deuren, een veilig heenkomen zoeken, evenals de artisten, zonder dat er ongelukken plaatshadden 1 Volgens den bureaulist van de „Place des Pays Bas", is de brand ontstaan in het gebouw, waai den vorigen avond het Leger des Heils voor het laatst vergadering hield (op den dag was het ge bouw gesloten.) De brand nam zóó in hevigheid toe, dat het ge bouw als het ware op éénmaal in lichtelaaie stond, zoodat de lucht boven de stad rood was gekleurd, en de vonken als een regen zich over de huizen verspreidden Aan het flink en spoedig optreden der brand weer is het te danken, dat het vuur zich bij die houten perceelen bepaalde, en ook de in aanbouw zijnde panden in de aangrenzende Ammanstraat ongedeerd bleven. Spuiten 18, 9 en 16 gaven het eerst water, waarna nog meer spuiten in werking werden ge steld, zoodat ten slotte 10 handspuiten en 2 stoom spuiten zoowel voor als achter het gebouw water hebben gegeven. Te 11,15 uur had men den brand onder den voet, doch bleven 4 handspuiten en 1 stoomspuit nog werken om de smeulende massa verder te blusschen. Te 11,45 ure was de brand gebluseht. De kleedkamer van de „Place des Pays-Bas" bekwam ook nog vuur- en veel waterschade. De zaal zelve bleef ongedeerd. Verschillende autoriteiten waren op het terrein aanwezig. De politie, geholpen door een detachement ma riniers, zorgde voor de goede orde en de afzetting van het terrein. Een diep te betreuren voorval bracht Zater dagmiddag het gehucht Caumer te Heerlen, in op schudding en deed nadien ook in ruimer kring een huivering varen door de gemoederen. Twee aanvallige, speelsche knaapjes, van 6 en 7 jaar, vonden door een ongelukkig toeval een gru- i welijken dood. In den voormiddag werd in een weide aldaar j een boom omgekapt. De eigenaar van dien boom gaf aan een arbeider, zekeren Vlekken, verlof om jde wortels zoomede het overtollige hout aan den 1 voet aftekappen en met de spaanders zich toe te eigenen. Terwijl Vlekken dezen arbeid verrichtte hielden twee jongetjes, 's mans kleinzoontje met een kameraad, hem gezelschap, spelend in de kor te takken dicht bij den voet des booms, Plotse ling, toen een kleine wortel, die nog aan den ee- nigszins hellend liggendeu boom vastzat, doorge kapt werd, kwam deze in beweging en wentelde om. De beide knaapjes kwamen ten val en de boom rolde tot op beider rugjes, waar hij liggen bleef. Hulpe en radeloos van ontzetting stond Vlekken daar tegenover oen zoo schrikkelijk tooneel. De eerste aanblik liet reeds geen hoop op redding meer. En gewis moest 't te lang duren, eer in een groot [aantal handen, met dommekracht, touwen en hou- j ten gewapend, voldoende "kracht vereenigd was, j om hier handelend te kunnen optreden. Te spoedig had 't spartelen der arme kleinen uit. De zware last weid alleen van hun lichaampjes gelicht - de geest, het leven was reeds gevloden. Hebben we medelijden met de lieve knaapjes, 1 die, zoo jong nog, op zoo gruwelijke wijze den dood moesten vinden, evenzeer gevoelen we deernis met d9 beklagenswaardige ouders, de echtelieden Drem men en Honeff, die op zoo wreede wijze van hun lievelingen werden beroofd. - Een Simson, die gehouden wordt voor „den sterksten man van de wereld", woont te St. Jean, in Canada. Hij is 27 jaren oud, iets minder dan 6 voet lang en heet Louis Cyr. Zijn uiterlijk is zoodanig, dat men op een ker mis hem eer voor „den dikken man" dan voor ,den sterken man" zou aanzien hij weegt 15U kilogram. Maar zijn spierkracht, een erfenis van zijn vader en zijn moeder en die. naar hij beweert, nóg steeds toeneemt, is ongeëvenaard. Althans er worden wonderen van verhaald. Hij kan, naar hij verklaart, wel 4500 pond op lichten. Alleen met zijn wijsvinger lichtte hij een gewicht op van 535 pond en een vat cement van 300 pond tilde hij met groot gemak met één hand op zijn schouder. Cyr eet 5 of 6 pond vleesch per dag, met het noodige andere voedsel. Hij gebruikt sinds twee jaren geen sterken drank en geen tabak meer, en 'die onthouding heeft hem zooveel goed gedaan, dat hij na dien tijd, naar hij verklaart 700 pond meer kan oplichten. - James Sadler, die gevangen was genomen, als verdacht van den moord van Frances Coles in White Chapel, is. daar uit niets zijne schuld ge bleken was, of de bewijzen daartegen veeleer aanwezig waren, van alle rechtsvervolging ont slagen. Toen hij werd aangezegd dat hij op vrije voeten gesteld werd, bleef hij nog een poosje in de cipier kamer om de manifestaties der menigte, die buiten stond, te ontgaan. Er werd toen een rijtuig gehaald, waarin Sadies plaats nam naast zijn advocaat. Toen het voertuig wegreed juichte 'de menigte hem toe en rende hem ach terna. - Een werkman te Madrid keerde voor eenige dagen van zijn werk terug, toen hij aan de deur van een huis een pak vond liggen, waarin een

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 2