No. 483. Zaterdag 7 Maart 1801. (V Jaai*£. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h-Vlaand er en F. DIELEMAfl AXEL. Staatkundig Overzicht. Himipiilamlscli Nieuws. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag:- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag' TW EE uren. Tal van Boulangisten hebben aan Paul Dérou- lède een zoogenaamd eere punch aangeboden, om gelijk het heette, „het feest der vaderlandslievende voldoening en der geredde nationale eer" te vieren. De zaal was versierd met de Fransche en Russi sche banieren. Toen Déroulède in de zaal was ge komen, verhief zich de kreetLeve de I.igue des Patriotesen een klein meisje bood hem een krans van roöde anjelieren aan, de lievelingsbloem van Boulanger. De voorzitter Caron opende de verga dering met eene toespraak, waarin hij de gebeur tenissen gedurende hot verblijf der Duitsche keize rin-moeder te Parijs in herinnering bracht. De regeering. sprak hij onder anderen, was genoopt tegenover de houding der oud-leden van de Ligue des Patriotes te capituleeren. Wij hebben haar voor ons zien buigen. Paulin Méry, afgevaardigde van Parijs, stelde een toost in op Henri Rochefort „den balling en op boulanger, „den anderen balling, den chef quand-même." i Andere leden volgden als sprekers. Aan holle phrasen geen gebrek. Paul Déroulède, die natuur- lijk almede het woord voerde, verklaarde ter loops j dat hij Boulangist geweest is en het bljjven zal j tot aan zijn dood. Paul de Cassagnac kreeg on der meer een pluimpje van hem, omdat hij zich zoo vaderlandslievend had gedragen.. Hij stelde ten slotte voor, aan de drie patriotten Charles Lau rent, Paul de Cassagnac en Henri Rochefort, die zich in de laatste dagen bijzonder verdienstelijk gemaakt hadden, een zilveren medaille aan te bie den met do beeltenis van Jeanne d'Arc. Alzoo werd besloten. Hij deelde voorts nog mede, dat hij van den schilder Detaille een brief had gekregen in ant woord op eene door hem aan Detaille gerichten brief, waarin deze, sprekende van zijn aanvankelijk besluit om te Berlijn te exposeeren, met de innig ste voldoening gewaagd van de herroeping van dit besluit. „De vaderlandsliefde, dat verheven ge voel mag zich niet hechten aan spitsvondighe den. Verder zij nog gemeld, dat Detaille vele onge- teekende brieven ontvangen heeft, waarin hij ge dreigd werd met den dood, indien hij deelnam aan de tentoonstelling te Berlijn. Hij wil die brieven bij het parket overleggen, om zoo mogelijk de schrijvers op te sporen, en bij ontdekking hen te vervolgen. De voorzitters en gemachtigden van de Bonapar- tische comité's in verscheidene arrondissementen van Parijs hebben de verklaring openbaar gemaakt, dat. besliste verdedigers als zji zijn van de natio nale souvereiniteit, het be'.ang des vaderlands bij hen boven alles gaat, zoodat zij alle dynastische voorkeur laten varen en den republikeinschen staatsvorm aannemen. Zij zullen nu een centraal republikcinsch plébiscitair comité vormen ter ver dediging der rechten van het algemeen stemrecht. De Temps, die verklaring mededeelende, voegt er aan toe, dat de ontbinding der oude partijen allengs voortgang maakt tot groot voordeel van het republikeinsche regeerstelsel, dat weldra slechts états-majois zonder soldaten tegen zich over heb ben zal. De politie te Brussel heeft vier jonge Franschen gearresteerd, die naar die stad gekomen waren om van daaruit, naar het heet, eene anarchistische sa menzwering tegen de regeering der republiek op bet getouw te zetten. Zij werden gearresteerd in eene kamer, door hen in de Rue de Villars ge huurd, en toen zij per fiaker naar het hoofdbureau van politie gebracht werden, konden de begeleidende agenten niet beletten, dat zij herhaaldelijk luid keels schreeuwden leve de anarchie Het bij het schoone weder wandelende publiek hoorde die kre ten met verbazing, waar het nergens eenig spoor zelfs van wanorde of anarchie ontdekken kon. De Duitsche keizer moet ontstemd zijn over de taal door sommige Fransche personen en dagbladen geuit naar aanleiding van het bezoek van keizerin Frederik aan Parijs. Een eerste gevolg hiervan is de verscherping der pasbepalingen op de grenzen van El- zas Lotharingen. De afkeuring met welke deze hande ling des keizers ontvangen wordt zal misschien wel de intrekking dier bepalingten gevolge hebben, daar de j keizerin zelve verklaard heeft, zeer tevreden te zijn over de houding der Fransche autoriteiten waar I mede Hare Majesteit in aanraking is geweest. I den financieel nadeeligen invloed hebben op den landbouw, den arbeidersstand ten plattelands en de ondernemers van middelen van vervoer. Ie. Landbouw. De gemiddelde bruto op brengst van een hectare beetwortelen bedraagt 35000 kgr. a gemiddeld /II per 1000 kgr. 385.- De bruto opbrengst van een hectare an dere landbouwproducten, te telen op ge lijksoortigen grond, kan gesteld worden op gemiddeld230. - De heer F. A. Roovers te Steenbergen schrijft in de N. R. Ct. over de Suikerwet, het volgende Door sommigen wordt nog betwijfeld, of de aan hangige suikerwet, indien zij door de Staten-Ge neraal wordt bekrachtigd, behalve vo«r de beet wortelsuiker industrie, ook van nadeeligen invloed zal zijn voor anderen. Nu eerstdaags bedoeld wetsontwerp door de Twee de Kamer in openbare behandeling zal genomen worden, acht ik het wenschelijk, alsncg met cijfers aan te toonen, welke financieele druk door onver anderde aanneming der suikerwet op den landbouw en anderen zal gelegd worden. Ik laat in deze ge heel buiten beschouwing de indirecte nadeelen, die de inkrimping van de bietencultuur, een noodzake ilijk gevolg van de wet. voor den landbouw zal na zich sleepen, de voordeden van de beetwortel teelt voor den wisselbouw, en hoe de intensieve cultuur, die in den laatsten tijd vooral op de suikerbiet is toegepast, ook van gunstigen invloed is op den I verbouw van andere landbouwproducten. Wat zal het gevolg zijn, als het maximumcijfer i voor den aanslag in art. 2 van het wetsontwerp 'op 29 millioen bepaald blijft? Indien wij dezen totalen aanslag voor dit jaar, gebaseerd opdien van vorige jaren, op 50 millioen kgr. stellen, dan zijn daarvoor benoodigd ongeveer 650 millioen kgr. beetwortelen. Naar denzelfden maatstaf berekend, worden voor het produceeren van 29 millioen kg. aanslag 380 millioen kgr. beetwortelen vereischt Eene ver mindering derhalve van 270 millioen kgr. oeetwor- j telen, voor de teelt waarvan eene oppervlakte van circa 8000 hectaren geschil,-re gronden noodig is. i Deze inkrimping van de cultuur, zal den volgen Verschil 155,'— Te verminderen voor meerdere produc tiekosten ten behoeve van de beetwortel cultuurwet 65- Geeft alzoo voor do beetwortelen eene meerdere opbrengst per hectare van 90. - Over 8000 hectaren derhalve ƒ720,000 2e. Arbeidsloon. Met eenige juistheid De - rekend, eischt de opbrengst van een hectare beet wortelen, als zij tot suiker verwerkt zijn, aan ar beidsloon 440 Daaronder zijn niet begrepen commissieloon, scheeps noch spoor vrachten, doch I uitsluitend hetgeen aan dagloon voor wieden, rooien, laden, lossen en fabriceeren wordt uitbetaald. Daar entegen beloopt volgens eene ruime berekening het arbeidsloon van een hectare andere landbouwpro I ducten hoogstens 30. Een verschil met de beet iwortelteelt van f S0 per hectare of over de 8000 hectaren, die minde-- zullen worden uitgezaaid, een totaal van 640 000. j 3e. Scheeps- en spoorvraebten. Bij eene inkrimping der bietencultunr tot 380 j millioen kgr., wordt het vervoer der verminderde grondstof, vermeerderd met de mindere productie van suiker, pulp. schuimaarde en de mindere be hoefte aar, steenkolen, ka'k, steen, enz. geraamd op 550 millioen kgr. De vrachtprijzen daarvan stellende op 1.60 per ton. dan lijdt het vervoer wezen eene jaarlijksche schade van ƒ880,000. De mogelijkheid, dat bij kleinere behoefte aan grondstof, vermindering vhh werkzaamheden en vervoer, de prijzen der grondstof, loonen en vrach ten zullen verlaagd worden, heb ik geheel buiten rekening gelaten. Buiten hetgeen andere takken van nijverheid, machinen- en linnenfabrikatie, jaarlijks zulleq moe ten derven en vermindering van kaaihaven en damgelden voor de gemeenten, zal het wetsvoor stel, bij eventueele aanneming, van de landbouwers, arbeiders, schippers en het spoorwezen een otter eischen van 2,240,000, Met dit cijter voor oogen, kunnen de betrokken I belanghebbenden zich niet voorstellen, dat, bij den ongelijkmatigen druk van ons belastingstelsel, waar onder' vooral de landbouw gebukt gaat, de Tweede Kamer het wetsontwerp op den suikevaceijns on- 1 gewijzigd zal aannemen. 1 Veeleer verwachten zij. dat hunne vertegenwoor digers gehoor zullen geven aan het van vele zijden ingekomen protest en hunne goedkeuring ontbou- !dea aan het wetsontwerp, tenzij eenigermato aan hurme bezwaren wordt tegemoet, gekomen door de verhooging. van hot cijfer van 29 millioen kgr. voor den aanslag tot 45 millioen kgr. in art. 2, zopcfer

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 1