k, (jcmnigd Nieuws. ontbreken ten eenenmale; wel liggen op eenigen af stand vletten, doch eer deze ter plaatse zouden zijn, was de jongen reeds lang door den stroom uit liet gezicht gevoerd. Plotseling brengt een der omstanders een groo ten hond, gewapend met een haak, dien hij in zijn bek vasthoudt en waaraan een louw, tot gemeen schap met den wal, is bevestigd, te water, en ge biedt hem den jongen na te zwemmen. Het dier kwfjt zien op uitnunenlt» wijze van dezen last en tereiki doodmoede den in doodsangst daarheen diijvenden knaap. De haak wordt door dezen om een rand van de schots geslagen, die daarop door middel van het touw voorzichtig naar den wal wordt getrokken. Na eenige pijnlijke minuten verkondigt een luid hoeia, dat geredde en redder zich in veiligheid be vinden. - H. M. de Koningin regentes van Spanje heeft H. M. Koningin Wilhelmina begiftigd met de orde van Maria Lousia. - De waardige en hooggeachte heer mr. D. van Eek, te 's Hage, oud lid der 2e. Kamer voor Mid delburg. vierde gisteren onder talrijke blijken van belangstelling zijn 50-jarig arnbts jubilé. t Hl.. den 3 Maart 1SMM. Voor het toelatingsexamen aan de Rijks Nor maallessen alhier, hebben zich 10 aspiranten aan gemeld Bij de heden namiddag gehouden herveiling is het logement „de dubbele Arend" bewoond door mej. F. van Laere-Pees, toegewezen aan mej. de wed. A. v. O. Kruijsse alhier, voor 2100. Van bevriende zijde ontvingen wij liet vol gende schrijven Den 27sten Februaii jl. was het 115 jaren gele den dat het Orgel in de Hervormde kerk te Axel plechtig is ingewijd door den heer C. Bierman, met een dichtstukje, hetwelk dooi voornoemden heer opgedragen werd aan de Heeren Burgemeester en Schepenen der Steden en Ambachten van Axel en Neuzen te Axel terwijl de bij die gelegenheid plaats gehad hebbende godsdienstoefening de tekstwoorden door den oudsten Predikant dezer stad, den Wel eerwaarden Heer Abraham Ruijschverhandeld, waren ontleend aan Ezra 7 vs. 27. - Zooals dozer dagen werd gemeld is er een voortdurend tekort aan katholieke onderwijzers In twee zoo goed als uitsluitend katholieke gameenten van Twente waren de gemeentebesturen kortelings verplicht in de eene gemeente een, in de andere twee piotestantsche onderwijzers te benoemeu. Ook te Zeeuwsch Clinge is, naar men aan de M. Ct. meldt, onlangs weer een protestants-eb titularis benoemd, daar de vijf sollicitanten allen tot de hervormde kerk behoorden. Te Graauw deed zich voor de betrekking van onderwijzeres slechts eene sollicitante op, die protestantsch was. De raad be noemde toen eene ongediplomeerde juffrouw voor de handwerken, terwijl burg. en weth. thans eene oproeping vooreen onderwijzer zullen doen. Zooals iedereen weet zijn Graauw en Zeeuwsch Clinge uit sluitend katholiek. Ged. Staten van Zeeland hebben hunne goed keuring onthouden aan het besluit van den Raad der gemeente Hoofdplaat, waarbij de leeftijd, waar op de kinderen de openbare lagere school moeten verlaten, bepaald is op vijftien jaren, onder voor waarde, dat kinderen boven de 13 jaren, die ge durende de maanden October tot en met Maart meer dan 30 schooltijden willekeurig hebben ver zuimd, van de scholen kunnen worden geweerd. Uit het leven van Z. M. den Koning. In November 1863 vierde heel Nederland feest ter herinnering aan 1813. Ieder droeg dien dag Oranje Toch wandelde op den Scheveningschen weg een gezet heer, in wijde overjas gehuld, met hoogen zwarten hoed op het hoofd, en zonder 0 ranje op de borst. Nauwelijks merkte dit een visschersjongen of hij riep „Keeskees leelij- ke kees daar je bent(Kees is de bekende naam uit den Patriottentijd). De beer liep bedaard voort en vroeg aan den tolbaas wie die knaap was, die in de vei te volg de en maar: „Kees, leelijke kees!" bleef roepen. Naam en adres werden opgeschreven Toen de jongen bij het tolhek kwam, en van den tolbaas vernam dat hij den „Koning" had uitgescholden, die zijn naam had opgeschreven, begon ons vprtje andere t,e kijken. Den volgenden dag werd hij aan het Hof ontboden. Hii ging er been met een kas tijding van zijn moeder, aan wie hij nu alles be kend had. Daar kwam hij, en wachtte met een kloppend hart af, wat hem overkomen zou. Eindelijk ging een deur open en kwam de ko ning binnen. Deze was prachtig gekleed en had een Oranjesjerp aan. „Wel ventje 1" sprak Z M. „hou jij zooveel van oranje, dat je iedereen naroept, tlie het niet draagt „Ja MijnheerSireMajesteit," stotter de de bedremmelde knaap, aan zijn pet plukkende. „Nu 't spijt mij", zeide de Koning, „dat je mij voor een Kees gehouden hebt en ik heb je expres eens bij mij laten komen om je te laten zien dat ik ook wel oranje heb. Zie je dat nu goed Geef mil nu een hand en hel) den Koning uit het Huis van Oranje lief. En hier heb je nog ietsom een nieuw oranjestiikje te koopen. als het uwe versleten is," En meteen stopte Z. M. den vis schersjongen 4 rijksdaalders in de hand Een uur later wist heel Sclieveningen wat er gebeurd was. Te Oosterhout is het tweejarig dochtertje van M. J. in een ketel kokend water gevallen en daar uit levenloos opgenomen. Te Maastricht is de gevangenis opgepropt vol. Tal van veroordeelden wegens kleine delicten kunnen daarom niet opgeroepen worden, om hun straf te ondergaan. Een ongehuwd persoon had een kosthuis be trokken te Jubbega-Schurega. Steeds betaalde Hij gerogeld zijn kostgeld, tot hij voor eenigen tijd door ziekte daartoe niet meer in staat was. Zijn kostbaas had geen zin om hem langer te onder houden. Hij legde zijn commensaal in een krui wagen en vervoerde hem op die wjjze naar het een paar uur verder gelegen Wijnieterp, waar de man eigenlijk thuis hoorde. Niemand wilde zich daar over den arme zieke ontfermen. Goede raad was nu duur, en de verlegen kostbaas zag geen anderen uitweg dan zijn kruiwagen om te keeren en den last aan det. dijk te laten liggen. Eenigen tijd later werd hij daar dood gevonden. Naar aan leiding van dit voorval vertrokken Vrijdag van hier de officier van justitie, de rechter-comnnssaris en een beëedigde klerk ter griffie, vergezeld van de doctoren Rinkes en Kijlstra, naar Wijnjeterp om een onderzoek ter plaatse in te stellen. (Z. C Een commissionair wilde in een spoorwagen te Heerenveen een raampje laten zakken, dat te hoog was opgehaald, zoodat het eronderdoor tocht te. Bij het neertrekken brak het glas, het raam was te hoog opgetrokken en wilde niet zakken. De hoofdconducteur vroeg den commissionair 2 af, welke deze, tegen ontvangst van een quitantie, betaalde. Dadelijk wendde de commissionaii zich I tot het hoofdbureau te Utrecht (afdeeling reclame) en spoedig ontving de commissionair van den chef te Heerenveen 2 terug. Later bleek hem dat de man, te Leeuwarden met het poetsen der wagens belast, wegens het te hoog ophalen van het raam met 3 beboet was, en gaf hij dezen man, die 6 's weeks verdient, 1 terug. Een deskundige beweerde dat het glas niet meer dan 75 cent kost. In de kapel d6r stad Cordova (Spanje) heerschte Zondag voor acht dagen groote drukte. Een meisje zou er in het huwelijk verbonden worden met een man, die nog maar enkele uren te leven bad en op het schavot moest sterven. De bruidegom, die vier moorden had gepleegd en Cintabeldo heette, had in den vorigen zomer zijn slachtoffers op al lerwreedaardigste wijze omgebracht, en zich daarop, alsof er niets bijzonders was voorgevallen, netjes aangekleed om een stierengevecht te gaan bijwo nen. Na afloop van dat gevecht werd hij gearres teerd. Cintabeldo ontkende zijn schuld, maar de bewij zen waren zoo overstelpend, dat het doodvonnis volgde. Eerst toen hij inzag, dat hij spoedig voor den hoogsten Rechter zou staan, legde hij tegen over een geestelijke eeno volledige bekentenis af. Tevens verzocht hij, als laatste genade, met zijne geliefde. Theresa Molinero, in het huwelijk te wor den vereenigd. opdat een dochtertje daardoor zou worden gewettigd De huwelijksplechtigheid had plaats in tegen woordigheid van vijftig gevangenen en van onder scheidene dames van Cordova. Eerst verscheen de bruid, gevolgd door haar bloedverwantenhaar zuster had haar dochtertje aan de hand. Daarop kwam de bruidegom tusschen twee bewakers, be geleid door geestelijken. Hij had blijkbaar diep be rouw en weende voortdurend, evenals Theresa, ge durende de redevoering van den geestelijke Simon. Alle formaliteiten werden vervuld, alsof het een paar gold, dat thans in het burgerlijk leven een plaats zou innemen. De tot hen gerichte vragen van den priester beantwoordden beiden luid snik kende. De plechtigheid werd besloten met een maaltijd, waaraan allen, die bij het trouwen tegen woordig geweest waren, deelnamen; zelfs de gebrui kelijke bruidsgeschenken ontbraken niet. Een eigenaardig opfrisschingsmiddel voor be- schonkenen is dezer dagen in 't Russische stadje Trouliatschi door een dronkaard onbewust uitge vonden. De man, die eenige dagen achtereen feest had gevierd en stomdronken was, zwaaide een kruide nierswinkel binnen en begon, om zijn dorst te 16S- schen, gretig te drinken uit een vat met petroleum, dat daar stond. Men kon hem slechts met moeite van het vat weghalen. Hij had toen reeds eene groote hoeveelheid petroleum gedronken, en ieder een dacht, dat hij dood zon neervallen. Maar het tegendeel gebeurdede man was weder geheel frisch en gezond en volkomen bewust van wat hij zei en deed. Men zond bericht van het voorval aan de acade mie van geneeskunde te St. Petersburg, en deze zal nu ook eens proeven met petroleum nemen op dronkaards, welke in Rusland ook al geen zeld zaamheid zijn. De landbouwer R., te Ahbesbüttel in Hanover, wiens overgrootmoeder en grootmoeder bij hem in woonden. besloot onlangs een der beide vrouwen van het leven te berooven. Hij bond de oudste der beiden aan handen en voeten vast en legde haar op haai bed in een kamer, waarin zelden ie mand kwam. In dien vreeselijken toestand moest de ongelukkige, tijdens de barre koude. 8 weken doorbrengen en zij kreeg slechts eens per dag een weinig voedsel. Ten slotte kregen de buren arg waan en brachten den burgemeester van hun ver moedens op de hoogte, die dadelijk een gendarme naar de woning van R. stuurde. De gendarme vond de beklagenswaardige vrouw in allerellendigste,n toestand en nam den misdadi ger dadelijk mee. Het oudje kon nog met stame lende woorden mededeelen, hoe lang zij reeds in zulke allerdroevigste omstandigheden verkeerde. Een treurig ongeval is in de Vaal rivier bij Engelbrecht 's veer gebeurd. Een aantal boeren, die uit den Oranje-Vrijstaat naar de Transvaal trokken, vonden, toen zij de rivier bereikten, dat 't water door de regens buitengewoon hoog was. Het water stroomde zelfs over de touwen, waar langs de veerpont werd voortgetrokken. De veer man weigerde 't gezelschap over te zetten, maar de boeren drongen aan en wilden toch de rivier oversteken. Twee wagens weiden op de pont ge lmacht, en daarbij gingen 27 boeren mede. Toen de pont echter het midden der rivier had bereikt, brak plotseling de bovenste kabel. De pont bleef echter nog verbonden aan de onderste en moest toen kantelen. Alle boeren, die zich op de pont bevonden, vielen in de rivier en het gelukte twee hunner den oever te bereiken. Alle anderen verdronken. Men kan zich het tooneel voorstellen op den oever, van waar de vrouwen en kinderen den dood hunner mannen en vaders moesten aanschouwen. Te Neurenberg heeft de mishandeling van een soldaat groote verontwaardiging opgewekt en vormt daar het onderwerp van alle gesprekken. Den ne genden der vorige maand gaf een onderofficier van een regiment cavalerie de manschappen, die aan het exerceeren waren, bevel naar stal te gaan.

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 2