IVo. 481. Zaterdag 21 Februari 1801. (I* Jaar ff. Nieuws- en Advertentieblad voor Zee ii wscb - V I aa n d e re li. F. DIELEMAN, AXEL. Staatkundig Overzicht. Itiimcnlandscli Nieuws. AXELSCHE Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor B e l o i k 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Het nieuwe Italiaansche ministerie heeft zich za terdag in de kamer voorgesteld. De minister pre sident Di Rudini legde de gebruikelijke ministeri- eele verklaring af, waarin o. a. voorkwam dat het kabinet het evenwicht op de staatsbegrooting zal herstellen door bezuinigingen op de begrootingen voor oorlog en marine en op de uitgaven voor A- frika. De staatkunde regenover het buitenland zal zijn eenvoudig en oprecht en zonder bijoogmerken, zooals past aan eene natie, die werkelijk den vrede wil. Wij zullen, zeide de minister president verder, onze bondgenootschappen met geestkracht en getrouwheid handhaven. Wij zullen door onze hou ding ieder overtuigen, dat wij geene aanvallende bedoelingen hebben Daar ten onrechte verdenkin gen zijn geopperd ten opzichte van onze betrek kingen met Frankrijk, zullen wij ons beijveren, aan alle valsche voorstellingen een einde te ma ken. Italië heeft behoefte aan vrede, ten einde het te verheffen uit den ongunstigen toestand waarin het zich op oeconomisch gebied bevindt. De mi nister-president eindigde met een votum van ver-j trou wen te vragen voor de aan te bieden wets-1 ontwerpen. De mededeelingen van den heer Di Rudini wer den luide toegejuicht. De minister van binnenlandsche zaken Nicotera trok het wetsontwerp op de prefecturen in en de minister van financien dat op de wijzigingen der in- en uitvoerrechten. De heer Imbriani van de linkerzijde zeide dat hij zich zijn6 opinie voorbehield ten opzichte van de buitenlandsche politiek der regeering, voorna melijk wat betreft het drievoudig verbond. Op voorstel van den minister president ging de kamer tot 2 Maart a. s. uiteen om de regeering in de gelegenheid te stellen de aangekondigde wetten gereed te maken. Te Parijs heeft de verklaring van den heer Di Rudini een uitstekenden indruk gemaakt. De Temps zegtZiedaar woorden wier wijsheid, flinkheid en gematigdheid wij sedert lang niet vernamen. Het is aangenaam de kennismaking er mede te her nieuwen. Bij den Franschen gezant te Berlijn, den heer Herbette, had ter eere van keizer Wilhelm een schitterend banket plaats. Dit is de tweede maal reeds sedert zijne regeering, dat de Duitsche kei zer de gast is van den vertegenwoordiger van Frankrijk. Een nieuw bewijs van de verbeterde betrekkingen tusschen de beide landen. Tot de overige gasten behoorden prins en prinses Hèinrich en de rijkskanselier Von Caprivi. De keizerin had zich wegens ongesteldheid laten excuseeren. Eenige dagen geleden bracht de Russische ge zant bij het Berlijnsche hof een bezoek op Frie- drichsruhe. Naar 'men zegt begaf graaf Shouvaioff zich op raad van keizer Wilhelm daarheen, daar deze, alvorens door te tasten, geen middel onbe proefd wil laten om Bismarck te bewegen zijn polemiek tegen 's keizers ministers en diens per soonlijke staatkunde te staken. Het is een feit, dat de keizer op bet parlemen tair diner bij den heer Caprivi in scherpe bewoor dingen de tegenwoordige houding van Bismarck heeft afgekeurd. Invloed op de huidige regeering zouden diens aanvallen volstrekt niet hebben, ter wijl zij slechts den eerbied voor den ex rijkskan seüer zeiven kunnen benadeelen Bij deze zelfde gelegenheid moet de keizer, toen het gesprek kwam op Eugen Richter, den leider der Duitsch vrijzinnige partij hulde gebracht heb ben wegens diens bekwaamheid, zeggende dat het niet onmogelijk was. dat hij eenmaal nög een be roep op Richter zou doen. De betrekkingen tusschen Richter en Caprivi zijn van beide kanten welgemeend en hartelijk. Eindelijk ls de beruchte geschiedenis over het interview Bismarck-Abryani opgehelderd. De Hon gaarsche afgevaardigde is beetgenomen door twee personen, die zich in het park van Schoenhausen op den 29 Augustus des vorigen jaars voor don ex-rijkskanselier en diens zoon Herbert uitgaven Een van die twee grappenmakers meldt dit aan de Pester Lloyd. De opstand in Chili is nog niet geëindigd. De laatste berichten meiden, dat de regeringstroepen volkomen werden geslagen door de oproerlingen. De meening wint veld, dat de opstandelingen door eene buitenlandsche mogendheid worden gesteund. De handel staat zoo goed als stil. Voor de verkiezing van een lid der Tweede Ka mer in het hoofdkiesdrict Rotterdam, vacature Verniers van der Loeff - brachten van de 8311 kiezers 2717 hunne stem uitvan onwaarde 27 volstrekte meerderheid 1346. Gekozen werd de heer jhr. mr. A. P. C. VAN KARNEBEEK (lib.) met 1765 stemmen. Op den heer J. M. Voorhoeve (anti-rev.) waren 606 en op den heer mr. J. A. van Gilse (lib.) 293 stemmen uitgebracht. - De Eerste Kamer heeft in hare zitting van Woensdag goedgekeurd de wetsontwerpen tot aan vulling der Staatsbegrooting met het inkomen der Koningin-weduwe en tot vaststelling van het in komen der kroon. Bij de behandeling der Staatsbegrooting voor *91 werd hoofdstuk H, Hooge Colleges van Staat en Kabinet des Konings, goedgekeurd, alsmede de ont werpen betreffende de gemengde rechtspraak in Egypte en de openbaarmaking van de douane-ta rieven. Bjj hoofdstuk III, Buitenlandsche zaken, onder wierp de heerCremer 's ministers beleid aan eene scherpe critiekde heer Mei vil van Lijnden ver dedigde de regeering. Het hoofdstuk werd zonder stemming aangenomen. Mede werd goedgekeurd een ontwerp tot natu ralisatie van H. Jacobs c. s., en tot verevening van wachtgelden door de Rekenkamer. Hoofdstuk IV, Justitie, werd zonder stemming aangenomen en een ontwerp tot onteigening ten behoeve van eene straat te Amsterdam en id. tot aanleg eener begraafplaats te Veendarn. Hoofdstuk V, Binnenlandsche Zaken werd aan genomen. Tot rapporteurs van het ontwerp der steden wet werden benoemd de heeren Kappeyne van de Coppello, Van Weideren baron Rengers, Van Royen, Van Gennep en Vening Meinesz. Te Rotterdam heeft Zondagavond een brutale diefstal plaats gehad. Tusschen acht en negen uren heeft men zich door middel van een sleutel toe gang verschaft tot een pand aan het Hang. waar een vleeschhouwerij wordt gehouden. De bewoners waren afwezig, en door middel van braak is uit een gesloten ladetafel, staande in de huiskamer ontvreemd een trommel met ongeveer 2700 aan, waarde in effecten, bankpapier en specie. Een aan zienlijke partij zilver, dat ir, de nabijheid lag. liet men onaangeroerd. Te half tien uien is de bedoelde trommel geo pend gevonden in de nabijheid van het station Maas. Daarin was nog aanwezig circa ƒ500 aan bankpapier. De vinders deponeerden een en ander aan een der politie bureau's aldaar. Het vermoeden bestaat, dat gebruik is gemaakt van een sleutel van de voordeur, die dooi den be woner sedert eenigen t(jd weid vermist, terwijl hjj niet had gezorgd voor een ander slot. In verhand met dien diefstal zyn drie personen gearresteerd - Naar men verneemt, kan spoedig het verslag der commissie van voorbereiding over de legerwet word6n tegemoetgezien. - Naar men verneemt zijn te Arnhem vaische bankbiljetten van ƒ100 uitgegeven. Deze moeten goed zijn nagemaakt en van de echte niet gemak kelijk kunnen worden onderscheiden- Oncier de nagemaakte is er een aangetroffen, gemerkt B. L. 1935, (get.) Mees en Quack. Aan de ommezijde staat echter, in plaats van Staatsblad. Staatsblab. - Woensdagochtend is de postkar, die van Rot terdam te circa 4 ure naar 's-Hage vertrekt, met den bestuurdêr Wilhelmus de Wolff in de Schie in het water geraakt, onder de gemeente Ouwer- schie. Een melkboer schoot op het hulpgeroep met een bootje toe doch de bestuurdor van de postkar was reeds in de diepte verdwenen. Er stonden ter plaatse van het ongeval geene huizen, zoodat er geen andere hulp kon opdagen. Bestuurder en paard zijn verdronken. Te ongeveer 10 ure werden door eenige man nen postkar on paard op het droge getrokken en de kar met de postpakketten enz. naar Rotterdam vervoerd. Kort daarna werd ook het lijk van den drenke ling opgevischt en op den wal neergelegd, waar het te half twaalf, onder de oogen van de Ouwer- schiesche politie nog lag De Wolff was 60 jaren oud en gehuwd. Hij was in dienst bij den stalhouder te Rotterdam, die zorgt voor de bespanning van den postdienst, Men vermoedt dat De Wolff zich wel had kun nen redden, als hij daarin niet was verhinderd geworden door de drie zware jassen, die hij aan had.

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 1