\o. 477. Zaterdag 7 Februari 1891. 6e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -V laanderen, F. DIELEMAN, AXEL. Staatkundig Overzicht IliiiiKMilaiidseh Nieuws. AXELSCHE IMIMT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor Bïlgië 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Italiaansche Bismarck, den minister-president Crispi is gevallen. Door dit bericht is de staat kundige wereld plotseling verrast geworden. Met 186 tegen 123 stemmen is het ministerie in de Kamer geslagen. En dit is bepaald eene verras sing, vooral nu de uitslag der algemeene verkie zingen in Italië zoo gunstig scheen te zijn voor het Kabinet Crispi. Door sommige bladen was het reeds geprofeteerd, dat de regeering niet al te vast op hare meerderheid kon rekenen en er werd nog bij gezegd, dat die meerderheid ook zoo groot niet was, als door de regeering werd opgegeven. Vol gens deze laatste was de toestand zoo, dat, al ver lieten eenige leden hare zijde, de kracht der op positie toch voor een goed deel gebroken was. En nu is het gebleken, dat die kracht volstrekt niet is gebroken, maar integendeel sterk genoeg was om het ministerie in de minderheid te brengen bij eene gewichtige aangelegenheid zooals het ontwerp tot verhooging der invoerrechten en der belasting op de alcoholische dranken. Dadelijk gaf dit ontwerp aanleiding tot eene le vendige discussie, Het werd nadrukkelijk bestre den, en onder hen die het verdedigden, waren er die het deden onder voorwaarde dat de militaire uitgaven voor de expeditie in Afiika verminderd werden. De heer Crispi, die in het bijzonder ant woordde op de aanvallen van den heer Bonghi, verklaarde op scherpen toon, dat de eerbied jegens de dooden hom weerhield van het maken eener vergelijking tusschen het vroegere financieel beleid der rechterzijde en dat van het tegenwoordige Ka binet, en hij voegde er bij, dat de tot 1876 ge volgde staatkunde ten eenenmale verschilde van de tegenwoordige. De vroegere staatkunde was kruipend jeg6ns het buitenland. Die uitdrukking bracht als het ware een schok in de kamer te weeg. Er volgden hevige intevrup- tiën. Men zag in die woorden een smaad jegens de nagedachtenis van mannen als generaal la Mar mora. Ricasoli, Minghetti, die tot den roem van het land behooren. De heer Luzzati, rapporteur, die het financieele ontwerp verdedigd had, antwoordde dat 's ministers woorden eene beleediging zijn voor de staatslieden, die hij altijd heeft hooggeacht en die het land met hunne beste krachten gediend hebben. Thans, voeg de hij er aan toe, zal hij tegen het ontwerp stem men. Rudini, Bonghi en verscheidene anderen stonden op en vroegen Crispi rekenschap van zijne woor den. Crispi hernam dat hij niemand heeft willen beleedigen. Maar er volgde nog meer. De heer Finah, mi nister van landbouw, die met la Marmora, Rica soli, Minghetti en anderen uit dat tijdperk minis ter was geweest, stond op en verliet de bank der ministers, ten bewijze dat hij zich thans afscheid de van zijn ambtgenoot, met wien h^J dit was bekend - reeds oneenigheden had gehad. Finali achtte zich zelf getroffen door hetgeen Crispi ge zegd had. Te midden van die agitatie stelde de heer Villa eene voor bet Kabinet gunstige motie voor. Deze werd verworpen met 186 tegen 123 stemmen. Crispi verzocht daarop den voorzitter de zitting op te heffen daar hij zich naar den koning wilde begeven om zijue bevelen te vernemen. Zoo is het gegaan in de Italiaansche Kamer. Crispi had bij het aftreden van Bismarck wel een machtigen steun verloren, doch men dacht niet, dat hij zijn ouden vriend zoo spoedig zou volgen op het gebied der non-activiteit maar het valt niet te ontkennen dat de val van Bistnarck den val van Crispi heeft mogelijk gemaakt of bespoedigd. Het drievoudig verbond, dat in Italië nog alles behalve populair geworden is, zou door den val van Crispi wel eens een weinigje kunnen worden losgerukt, wel niet heelemaal, maar toch een beetje. De banden tusschen de drie rijken zijn nog te hecht, doch als er aanhoudend aan getornd wordt, dan moeten ze toch op het laatst bezwijken. Wat Crispi nog doen kan is, als afgevaardigde in de kamer nog steeds zijne stem te doen hooren ten vooideele van de triple alliantie en het is dus niet waarschijnlijk, dat het verbond zoo spoedig zal uit elkander genomen worden. Trouwens, de val van den grooten Bismarck is zonder merkbare veranderingen afgeloopen, waarom zou het dan met Crispi, die toch eigenlijk zóó groot niet is, anders gaan In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft te Middelburg een hevige brand gewoed. Bij den handelaar in vetwaren B. P. van de Vijver in de Gravenstraat was de brand ontstaan, welke zoo zenr in hevigheid toenam, dat de spoedig aanwe zige brandweer niet kon verhinderen, dat het ge- heele perceel uitbrandde, alsook de daarnaast staan de winkel van de weduwe C. Boer, welke laatste met hare kinderen genoodzaakt was, slechts ten halve gekleed of in nachtgewaad, de vlucht te ne men, bijna alles in den brand achter moetende laten. Daar de Gravenstraat zeer nauw is, liepen de bolendende perceelen der brandende gebouwen groot gevaar eveneens aangetast te worden, doch de brandweer, geholpen door de millitairen kweet zich zoo dapper van hare taak, dat de schade tot het onvermijdelijke beperkt kon worden, hoe moeilijk dit den ijverigen mannen ook viel. Een korporaal viel door een glazen dak, doch bekwam geen ern stig letsel. Al wat schade heeft geleden was geassureerd, de winkel van V. d. V. slechts eerst sedert kor ten tijd. Deze was niet thuis toen de brand uit brak, doch wel in de stad. De oorzaak van het onheil is niet bekend, doch er zijn zware vermoe dens van brandstichting gerezen tegen V. d. V. zoodat deze dan ook in hechtenis is genomen. In verband met deze zaak zijn nog twee personen ge arresteerd. De brand heeft eene schade veioorzaakt, zooals in jaren niet in Middelburg is voorgevallen. Uit Vlissingen wordt aan de N. R. Ct ge meld De dagboot „Engeland," commandant Stasse, is Maandagavond in den mist bij het zoeken naar de haven, bij de Schoone Waarden onder Ritthem op strand geraakt. Passagiers en mail zijn des nachts van boord gehaald en met rijtuigen en vrachtwa gens naar hier gebracht, terwijl het vertrek den volgenden morgen met den gewonen mailtrein heeft plaats gehad. Dinsdagmorgen is het stoomschip „Engeland" losgekomen, vermoedelijk zonder ave rij. Het moet evenwel binnenkomen om in het droogdok te worden nagezien. - Aan boord van het bij Tessel gestrande En- gelsche sroomschip „Elstow" heeft Maandagnacht het volgende schandaal plaats gehad Een honderdtal visscherslieden met acht vaar tuigen er op afgekomen, sprongen op het schip om er zich, als waien zij zeeroovers, meester van te maken, meenende dat het schip door de bergers der lading verlaten was. Nu was echter een dei- bergers op de „Elstow" overgebleven om de wacht te houden. Hij verzette zich dan ook t.pgen hun ne indringingdoch enkelen hunner hielden hem hun mes tegen den neus, terwijl anderen dreigden hem in het water te zullen werpen. De man wilde toen nood vuren aansteken, doch ook dit beletten zij hem door hem de lantaarns te ontnemen. In- tusschen begonnen zij de lading in hunne vaartui gen te lossen doch zij moesten den arbeid spoe dig staken, toen hunne schuiten tusschen het ijs dreigden vast te geraken. Zij gingen dus van booid en brachten hunne vaartuigen buiten het ijs, maar na eenige uren keerden zij terug in de verwachting nu beter hun slag te kunnen slaan. Doch inmid dels kwamen de Heldersche vletterlieden aanzetten, waarop zij den roof opgaven. Te Groningen is gearresteerd een assistent der posterijen J. J. M. die zich heeft schuldig ge maakt aan bet feit, van rijkswege uitgegeven post zegels, welke reeds tot gebruik hadden gediend, te ontdoen van het merk om ze voor verder gebruik ongeschikt te maken, en ze daarna wederals waren zij nog niet gebruikt, hebft aangewend, terwijl hij zich voorts zal hebben te verant woorden wegens het verduisteren en ten eigen bate aanwenden van gelden, aan den staat toebehoo- rende. De Tweede Kamer heeft gisteren de Steden- wet tot splitsing der meervoudige kiesdistricten, aangenomen met 52 tegen 38 stemmen. In het district Schoterland is de heer Domela Nieuwenhuis weer candidaat gesteld voor de a. s. algemeene verkiezingen voor de Tweede Kamer. Tot verklaring van de verschijning der nieuw e kwartjes met het jaartal 1848 deelt men aan bet N. v. d. D. mede: Indertijd, gedurende de regeering van Koning Willem II, werd een groote hoeveelheid kwartjes aangemunt, veel meer dan toen noodig was. Het overtollige werd in de kelders der Nederlandsche Bank opgeslagen. Thans nu de bestaande kwartjes, zooals ieder wel zal hebben opgemerkt, door het gebruik langzamerhand zeer afgesleten geraakten, is besloten deze gaandeweg in te houden en ter vervanging daarvan zijn de kwartjes van 1849 in hun lange, maar niet voordeelige rust van 42 ja ren gestoord.

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 1