(jcnu'iigd Nieuws. Landbouw. Ten aanzien vah de gestelde Vraag of het in komen der Kroon zou kunnen vastgesteld worden op een minder hoog bedrag gedurende het tijdperk vóór de meerderjarigheid van de Koningin, en op eene grootere som, nadat Hare Majesteit de re- geeiing zal hebben aanvaard, gedraagt de minister zich aan hetgeen voor eene ontkennende beant woording dier vraag in het Voorloopig Verslag is aangevoerd. Ook naar zijne meaning bestaat geen voldoende reden voor eene dergelijke splitsing, welke bovendien in strijd zou zijn met de ken nelijke bedoelingen van den grondwetgever. Er bestaat ook volstrekt geen reden om aan te nemen dat de uitgaven vereischt tot het handha ven van den Koninklijken luister gedurende de minderjarigheid der Koningin minder aanzienlijk zouden zijn dan later. Eenig Artikel. De redactie der wet, is, overeenkomstig de in het Verslag daarvoor aan gegeven lezing, verbeterd. Een dienovereenkom stig ontwerp van wet wordt nevens deze Memorie aangeboden. De minister van waterstaat heeft aan de burgemeesters bij de toezending van het model gemeentelijk Landbouwverslag, ter verkrijging van de opgaven ten behoeve van de samenstelling van het Algemeen Landbouwverslag over 1890, zijn wensch te kennen gegeven, dat de samenstelling van bedoeld verslag vooitaan door de burgemees ters geschiede, bijgestaan door een6, door hen te benoemen, commissie van tenminste drie in den landbouw practisch ervaren personen, die met de landbouwtoestanden der gemeente ten volle ver trouwd zijn. De minister meent dat, hoewel met ijver en toewijding in het algemeen de samenstel ling van het gemeentelijk Landbouwverslag tut heden ook door de gemeentebesturen plaats vond, het niet ontkend kan worden dat de beantwoor ding van de in bedoeld verslag gedane vragen wel eens te wenschen overliet, en twijfelL niet of, in dien zijne wenschen worden opgevolgd en de ge geven wenken behartigd, de burgemeesters in staat zullen zijn betrouwde gegevens aangaande den land bouw in hunne gemeenten te verstekken. Van 29 Juni tot en met S Juli dezes jaars zal te Zwolle het 14ste Nederlandsch landhuisboud kundig Congres gehouden worden Door het Bestuur zijn ïeeds de desbetreffende circulaires aan belanghebbenden verzonden. A\Eli, den 30 Januari 1801. Gisteravond is ingebroken in het eer°te huisje aan den armendijk alhier. Toen de bewoners ongeveer 8 ure thuis kwamen, vonden zij het geheele huis honden overhoop- Het bed was door elkaar ge gooid. stoelen waren op de tafel gezet, een mes was in een schotel met vet geworpen, verschillen de voorwerpen waren in de bedstede gezet en het kabinet was opengebroken. Bij onderzoek bleek, dat de spaarpotten der kin- ders, waarin ongeveer 5 was, waren geledigd en dat een viertal hemden waren weggenomen. Door het stukslaan van eenige ruiten heeft men zich naar alle waarschijnlijkheid toegang tot de woning verschaft. De politie doet ijverig onderzoek. HULST. De Directie van de Nederlandsche Bank heeft den heerL. van Waesberghe Janssens alhier, tot nu toe correspondent tweede klasse, bevorderd tot correspondent eerste klasse. Tengevolge daar van, zullen voortaan ten zijnen kantore, bankbil jetten tegen zilver, of omgekeerd, te bekomen zijn, terwijl ook beleeningen op Effecten zullen kunnen plaats hebben geheel op gelijke conditiën, als te Amsterdam. Ook solide en in wettigen vorm opgemaakte pro messen en wissels kunnen in disconto worden ge bracht door genoemden correspondent, ook tot ge heel gelijke conditiën en kosten als te Amsterdam. Bovendien bestaat de gelegenheid om zich door assignatiën op Hulst, tot uiterst geringe kosten, gelden te doen overmaken van Amsterdam, Rot terdam Alkmaar, AlmeloArnhem, Dordrecht Enschedé, 's-Gravenhage, Groningen, 's-Hertogen- bosch, Leeuwarden, Leiden, Maastricht, Meppel Middelburg, Nijmegen, Tilburg, Utrecht, Zwolle en ook om gelden Mar die plaatsen over te maken. Aan de kramwerken der genie te Teineuzen langs de Wester Schelde gelegen, is door bet ijs veel schade veroorzaakt-, met de herstelling waar van men Woensdag reeds aanving. Aan de ove rige werken, als glooiing er, rijsbeslag, is daar in den omtrek geen noemenswaardige schade veroor zaaktvan de hoofden zijn slechts palen omge worpen doch niet weggedreven. De zuidelijke winden dreven de ijsmassa 's allen naar de overzijde. (M. Ct.j Bij den goud en zilverkashouder A. W. Leen- houts te IJzendijke zijn in den nacht van 27 op 28 Januari ontvreemd 5 horloges, waaronder 2 zil veren. De dief heeft eene ruit, die versch was ingezet uitgenomen, en tegen den gevel van bet huis gezet. Door een diamantklover te Amsterdam is aan gifte gedaan van vermissing van eene partij dia manten ter waarde van pi. m. ƒ1800. Als ver dacht van den diefstal is in bewaiing gesteld, ee-' ne vrouw, wonende op den Zeedijk. Dezer dagen werd te Alkmaar, wegens ver regaande vervuiling, van oudheidswege naar het gasthuis gevoerd een man, algemeen bekend om zijn armoedige kleeding en walgingwekkend uiterlijk. Iu zijne woning werd nochtans eene vrij aan zienlijke som gelds gevonden, men zegt ca. ƒ8000. Dezer dagen werd eene 20jarige jongedochter uit Boksmeer op den weg van Hape naar Beugen aangesproken door eenige personen, die uit het aan den weg staand houtgewas kwamen en haar om geld vroegen. Het kloeke antwoord van het meisje was: »Ik heb het wel, maar er is geen cent voor jullie bij."' Of dit den aanvallers ontzag inboezemde of dat de nabijheid van eene woning hen afschrikte, mis schien zoowel het een als het anderzij lieten 't meisje verder ongemoeid. Zekere d. H., ten zuiden van Hariingen wo nende. zou, gelijk in dezen tijd veel geschiedt, aan den zeekant duikers schieten. Met geladen geweer tegen den zeedijk opklimmend, gleed hij uit op de bevroren sneeuw, het geweer ging af en hij kreeg de volle lading in eon been. Naar het gesticht voor ziekenverpleging vervoerd, werd hem daar het been afgezet. Men meldt uit Osch aan de N. R, Ct van Woensdag avond 6 u. 30 Nadat heden namiddag door de ingenieurs van den waterstaat en van de staatsspoorwegen een onderzoek is ingesteld naar den toestand der brug tusschen Bercbem en RaVestein, is besloten den spoordienst niet direct te hervatten. De Cornmis- saiis des Konings was ook aanwezig. De brug wordt door 50 militairen bewaakt. Het water is in Osch steeds wassende De verbinding van Osch met Oyen en Lithooyen is geheel verbroken. Het lage gedeelte van Osch is overstroomdvele huis gezinnen moeten de huizen verlaten. Zaterdagavond en Zondagochtend jl. is er te New-York door een geweldigen sneeuwstorm groo- te verwoesting aangericht. Het verkeer in de stra ten was geheel gestremd door de dikke laag sneeuw die door spoedig volgenden regen ondooi waadbaar werd. Alleen de luchtspoorweg kon nog een be perkt aantal treinen laten loopen. Alle geleidingen voor het electrische licht, de telegraaf en de tele- phoon waren verbrokenomtrent vijftienhonderd telegraafpalen lagen in het zuidelijk [gedeelte der stad tegen den grond en versperden den doortocht Brandweer noch politie konden opgeroepen worden, door gebrek aan gemeenschap. De schade wordt op millioenen begroot. Achttien jaar geleden kwam te Zierikzee een Goesch 20 jarig jongeling, Antonie Snoep, letter zetter bij den heer Lakeman, op noodlottige wijze om het leven. Men wist dat hij des Zondagsa vonds met andere jongelui was uitgegaan en deze zonder hem waren teruggekeerd. Dagen lang zocht men naar zijn lijk tot het in de zoogenaamde Brakke gracht eindelijk gevonden werd doch in zoodanigen staat van ontbinding dat de oorzaak der verdrinking niet kon worden geconstateerd. Be doelde jongelieden, deswege gehoord ontkenden iets van den moord of zelfmoord, aan welk laatste ech ter niemand dacht, af te weten. De bedroefde moeder en verdere betrekkingen brachten het lijk tengrave en van liet geheimzinnige ongeval werd niet meer gerept. Thans is naar de »Goescbe Crt," verneemt, uit gekomen dat in dien be wasten nacht wel degelijk moord heeft plaats gehad. Een der drie daders heeft dit' dezer dagen op zijn sterfbed bekend. Van de anderen bevindt zich een in Amerika, terwijl de tweede reeds voor jaren overleed. - De plotseling ingevallen sterke dooi heeft ook in Belgie overstroomingen [en belangrijke water schade ten gevolge gehad. De afvoer van het ijs op de rivieren gaat evenwel in het algemeen vrij regelmatig. Alleen heeft Zondag avond te Has- tière, even boven Dinant gelegen, in ae Maas het ijs zich vastgezet, met het gevolg dat het water binnen een half uur tijds de oevers overstroomde en door de ontzaglijke brokken ijs, welke het me de voerde, groote schade aanrichtte. Gelukkig slaag de men er in, een paar uren later den ijsdam te doen springen, waardoor de geregelde afvoer her steld en Hastière van lieverlede weder van het water verlost werd. In den omtrek van Brussel is het Forest, het welk het meest door het water geleden heeft. De spoorwegverbinding is naar die zijde verbroken, evenals op de ceintuurbaan, tengevolge van het wegslaan van den spoorwegdijk. Het stationsge bouw van Forest is ingestort, en de onder-chef, die zich er te lang had opgehouden, werd door den stroom medegesleurd en zou verloren geweest zijn, als hij niet geslaagd ware de takken van een populier te grijpen. Persoonlijke ongelukken hebben, voor zoover de bladen melden, slechts op de Schelde voor Ant werpen plaats gehad. Bij vallend water had zich Maandag ochtend aan den linkeroever bij Hoboken een ijsveld van omstreeks 500 meter lengte los gemaakt en was met den stroom zóó gezwenkt, dat het over de breedte der rivier kwam te liggen en vastraakte. Toen er zich de eene waaghals na den anderen op begeven had, en er zelfs wa ren, die geheel naar de overzijde liepen, volgden er van lieverlede meer, zoodat omstreeks halt twaalf uur er wel een duizend menschen op die reus achtige ijsschol zich bewogen, De havenpolitie, bij het opkomen van den vloed ongelukken vree- zende, liet evenwel er van den wal niemand meer op en wenkte dat zij, die er zich op bevonden, naar den kant zouden komen. De meesten ge hoorzaamden, maar nog waren er misschien een 50tal op bet ijs, toen de schol door, het opkomen de water op verscheidene plaatsen scheurde, en men een aantal personen in het water verdwij nen zag. Velen werden gered, maar ook twee lijken werden er opgehaald, terwijl men niet zeker wist of er nog meer personen verdronken waren. Wel weiden er een paar, die op afgebroken schol len staande wegdreven, niet dan met groote moei te gered. Door het bestuur der afdeeling Zeeland van de vereeniging „Het Nederlandsch Paardenstamboek" werd Maandag aan hare leden eene kennisgeving verzonden voor eene te houden vergadering op 4 Februari, des namiddags ten 2 ure, te Tholen. Dat de vergadering zeer belangrijk zal zijn, behoeft niet betwijfeld te worden, daar de agenda niet minder dan 18 punten bevat. Jammer dat door het voortdurend vriezend we der de reisgelegenheid voor de leden die in Schou- wen-Duiveland wonen, bijna onmogelijk is. Het bestuur heeft gemeend, niet langer te mogen uit stellen, daar deze vergadering reeds in Januari ge houden moest worden. Tegelijk werd den leden eene aanvrage tot in schrijving in het N.P.S. verzonden, waarbij de vol gende circulaire werd gevoegd „In 1890 werd uit het bedrag der rijkssubsidie aan onze afdeeling eene som van 300 toegestaan om eene keuring te houden van fokdieren voor gra< tis inschrijving in de stamboeken der Vereeniging-

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 2